Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

benjik
17. led 2012

@j.a.n.i díky ,no mě totiž na těch on-line formulářích,kde by ti to mělo i zkontrolovat správnost hází,že by mu vraceli celou částku za dcerku,i když by na limit nedosáhl a to mi bylo divný. Jen u jednoho mi vyšlo,že by mu vrátili jen za jeden měsíc,kdy se sleva na dceru použila na sražení daně.

j.a.n.i
17. led 2012

@benjik Tak to nevím, a jaké používáš formuláře?

benjik
17. led 2012

@j.a.n.i zkoušela jsem různé co jsou na netu a jen jeden na mesec.cz,mi vypočítává,vážně jen vratku za ty měsíce,co mu to bylo strženo.

giselka
19. led 2012

Ahoj holky, mám dotaz, možná stupidní, ale já se v tomhle nevyznám 😅 Chápu, že příjmy nesmí přesáhnout 68000,- za rok, ale chtěla jsem se zeptat - je to jediná podmínka, nebo může žádat jenom ten, jehož manžel/manželka se stará o dítě, osobu blízkou apod.? Doufám, že to píšu srozumitelně, fakt jsem na tohle tupá 🙂

verbalinka
19. led 2012

@giselka může žádat kdokoli, jehož manžel/manželka nedosahují 68 tis. za rok. Například o to žádají i naši, kteří se tedy opravdu o mě už nestarají 😀

giselka
19. led 2012

@verbalinka Díky, právě včera se se mnou mamka hádala, že ona žádat nemůže (taťka je na ÚP), tak jsem v tom neměla jasno

giselka
19. led 2012

Ještě mám jeden dotaz, jak to je, když má někdo pohledávky, které přesáhnou těch 68000 (byly vyfakturované, ale nikdo je nezaplatil). Jak se na to dívá FÚ?

neu.sona
19. led 2012

Ahojky, nevím, jestli to tady už padlo, ale chtěla bych se zeptat. Přišel papír, že mám podepsat čestné prohlášení, že jsem minulý rok nevydělala víc jak 68000,- . To chápu, nevydělala. Byla jsem celý rok na RD. Teď jsem ale RD k 3.1 ukončila a jsem na nemocenské. Můžu tedy za minulý rok požádat od vrácení daně na manželku?
Ten papír je totiž tak špatně napsaný, že to moc nechápu. Je tam totiž napsáno v závorce, že toho času na rodičovské, nebo nezaměstaná. A toho času to je jako teď, ne?
Vím, že příští rok žádat nebudeme moci, ale jde mi o ten rok 2011. Děkuji moc.

verbalinka
19. led 2012

@giselka a mama pracuje? Muze zadat jen pracujici na druheho malo vydelavajiciho, v duchodu, na rd apod. U tech pohledavek si nejsem jista, ale myslim, ze budou brane jako zaplacene. Zeptej se j.a.n.i - ta urcite bude vedet.

moudivlacek
19. led 2012

@neu.sona ne mysleno na RD v dobe,za kterou se zada tudiz 1.1.2011-31.12.2011 aurpimne i kdybys na podzim nastoupila do prace a nevydelala si tech 68 000,tak muze manza zadat taky 😉

verbalinka
19. led 2012

@neu.sona je to za minuly rok, tudiz soucasny stav je jedno. Ja jsem na neschopence od prosince a taky budu zadat.

neu.sona
19. led 2012

@verbalinka
@moudivlacek díky moc. já jenom aby z toho nebyl pak problém 🙂 tak se raděj ptám dopředu. tento rok budu na nemocenský do června a pak mateřská, takže příští rok nás to mine, ale tento rok se to hodí 🙂

giselka
19. led 2012

@verbalinka mamka pracuje, právě proto mě napadlo, že by si mohla zažádat. A ty pohledávky si taky myslím, že berou jako zaplacené, vzhledem k tomu, že daň z příjmu zaplatit musí, i když ty příjmy fyzicky nemá. Holt co se týká zákonů, jde logika stranou 😒

moudivlacek
19. led 2012

@neu.sona ale to neni omezene jen na matky na RD, to je na jakoukoli manzelku s prijmem mensim nez 68 000, tudiz nemocenska, nastup do prace ke konci roku na tom nic nemeni,jen se musi dodrzet na hranice

ladybugie
22. led 2012

ahojky @j.a.n.i Mám na Tebe zase jednou dotaz 🙂 Celý loňský rok jsem byla na rodičáku (7600,- měsíčně) Teď jsem napsala manželovi prohlášení do práce, že jsem si nevidělala nic, než ten rodičák. Vrátí mu něco? Jde mi o to, zda je pravda, že se rodičák do příjmů nepočítá. Díky

verbalinka
22. led 2012

@ladybugie to ti můžu odpovědět i já 🙂 Rodičák se nepočítá, jen mateřská 😉 Stačí napsat, že jsi nevydělala vůbec nic - rodičák se do příjmů nepočítá.

@j.a.n.i já bych měla dotaz - jdu dát do práce papír na MD a napadlo mě, jestli pro vracení peněz na manželku nebudu potřebovat od zaměstnavatele nějaký potvrzení o příjmu, protože jsem byla od prosince na neschopence (tedy zaměstnaná, do té doby RD) a tím pádem si "vydělala" peníze. Já jen abych tam znova nemusela. Díííky moc 😉

moudivlacek
22. led 2012

@ladybugie rodicak se nepocita, za me loni dostal manzel 24 000, mam pocit,ze je to pausalne 😉

j.a.n.i
22. led 2012

@verbalinka Jo, to nevím, ale když si ho necháš vystavit, tak tím nic nezkazíš, vždy je lepší mít víc potvrzení 🙂

ladybugie
23. led 2012

@verbalinka díky moc 🙂

dolda
23. led 2012

@ladybugie Je to tak, stačí tvé čestné prohlášení a manžel si uplatní odpočet na manželku 🙂

jajik25
23. led 2012

holky podle čeho se počítají ty daně na manželku?

verbalinka
23. led 2012

@jajik25 upřesni dotaz - co tím myslíš? Když si za celý rok nevyděláš více než 68tis., tak si může manžel zažádat o vrácení daně za vyživovanou osobu (i manželka za manžela) až skoro 25 tis. (pokud ale manžel/ka odvádí malé daně, tak se nevrací celá částka, ale poměrná). Do příjmů vyživované osoby se počítá plat (mzda), neschopenka, mateřská (PPM), různé přivýdělky, rodičák se nepočítá.

jajik25
23. led 2012

Jsem na rodičáku a přivydělávám si ale 68 tis. za rok určitě nemám.Spočítat to aspoň nějak orientačně asi není možné,co?A je možný že manželovi dá účetní papír k podepsání že jsem doma na rodičáku?

verbalinka
23. led 2012

Manzel dostane v praci k podpisu papiry ohledne dani apod. za minuly rok (jsou tam i odecty za zivotko atd.) a tam zaskrtne, ze pozaduje vraceni dane na vyzivovanou manzelku. Tot vse. Nektere ucetni pozaduji tebou napsane cestne prohlaseni, ze sis nevydelala vic nez tech 68tis. Ucetni meho manzela to nechce. A skoro vsem se dava tech cca 24600, min maji jen ti, kteri vydelavaji treba 10tis. A k tomu tvemu privydelku si nejsem jista, jestli nemusis dolozit danove priznani s uvedenou castkou. I kdyz, pokud si to dobre spocitas, tak to nedavej a das to kdyztak zpetne.

dajda
23. led 2012

Dobrý večer, holky, prosím vás o radu.Teď jsem se tady dočetla, že daň si může uplatnit i ten, kdo je např na nemocenské. Vloni jsem do 13.5 byla na RD. Od 14.5-31.8. nemocenská a od 1.9. zaměstnaná. Musím si ještě zjistit, zda jsem do konce roku neměla příjem vyšší než 68tis hrubého - ale jakým stylem mám tedy napsat prohlášení pro manžela do práce?Pokud jsem neměla příjem vyšší než 68tis tak si na mě může uplatnit slevu za celý rok?A pokud bych příjem měla vyšší než 68tic, může si na mě uplatnit alespoň něco? Díky moc za info!

eeefffaaa
23. led 2012

Ahojky...chtela bych se take na neco zeptat....minuly rok jsme meli narok,jen na dane za tri mesice,jelikoz jsme se brali v rijnu 2010 a delalo to nejakych 6tisic,jenze manzelovi to v praci zdanili a dostali jsme neco kolem 4 tisic,tak se chci zepat jestli se to ma zdanovat nebo by to zamestnavatel zdanovat nemel???chceme si to letos udelat pres jednu ucetni,kterou zna mamka,protoze kdyby nam to letos opet u manzela v praci zdanili prijdeme o dost penez....moc diky za odpovedi..hezky vecer

verbalinka
24. led 2012

@dajda ne, jen do částky 68tis za celý rok, když máš víc jen o stovku, tak nedostanete nic. Takže si to pořádně spočítej, ať to pak nemusíte vracet 😉

dajda
24. led 2012

verbalinka - a do té částky se nepočítá RD ani nemocenská? Už jsem toho tolik pročetla že v tom mám guláš. Takže pokud bych za období září-prosinec měla víc než 68tis, nemám nárok vůbec na nic? a mzda za prosinec, vyplacená až v lednu se do té částky také počítá? Dík moc za info

moudivlacek
24. led 2012

@dajda nemocenska se podle me pocita

dajda
24. led 2012

Tak když to tak pročítám, do příjmů se asi zahrnuje i ta nemocenka (dík moudivlacek) a pak i příjem z práce, takže tím pádem za období 5-12/2011 mám příjem hrubého víc než 68tis. (do května jsem byla na RD) a nemám nárok na žádné uplatnění? Pouze si tedy bude manžel uplatňovat dítě??