Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

matusaci
15. led 2011

chtela jsem se zeptat jak to je jsme manzele 7 mesicu a v praci si vyzadala papiry az ted ze nam to udela tak se to bude pocitat od ledna nebo od ty doby co jsme manzele a kolik se vubec vraci jelikoz nam v praci ucetni nic nerekla dekuji moc

ffiinnkkaa
15. led 2011

@j.a.n.i já si myslím, že to berynka pochopila

ffiinnkkaa
15. led 2011

@matusaci počítá se jen ta doba co jste manželé 🙂

matusaci
15. led 2011

@ffiinnkkaa dekuji

1luciferka1
15. led 2011

Ahoj holky,
vy tady tomu rozumíte, tak mám dotaz, počítá se do toho příjmu 68tisíc i to, když pobírám sirotčí důchod - vyplácí to ČSSZ. Díky 😉

1luciferka1
15. led 2011

A ještě dotaz, ono se to dokládá zpětně - to prohlášení je na přijmy za který rok k letošnímu přiznání?

ffiinnkkaa
15. led 2011

@1luciferka1 ten se ta, zahrnuje

1luciferka1
15. led 2011

@ffiinnkkaa dík a za který rok dokládám tedy příjmy k letošnímu přiznání?

shaula
15. led 2011

@1luciferka1 Daně se dělají za loňský rok, takže za loňský, to je logické 😉 Pokud mluvíš o "prohlášení poplatníka" spojeném s žádostí o roční zúčtování daně zaměstnavatelem, tak tam dokládat své příjmy nemusíš, manžel si tě tam jen uvede, že na tebe uplatňuje slevu na dani (alespoň já nic dokládat nemusela, stačilo to takto). Hm, teď mi ale dochází, že já v tom roce neměla žádné příjmy, tys loni asi nějaké měla, že? Tak tam pak myslím doklad být musel... Kurnik, je to jen dva roky a já si to už nepamatuju 😀
Ale pokud myslíš opravdu "daňové přiznání", tak tam zkušenost nemám - každopádně pokud dokládat, tak loňské příjmy 😉

xkacatkox
15. led 2011

@mkr ahojky, prosím tě poradíš mi, tvoje příspěvky jsou dobré, musela jsem manželovi podeppsat, že jsme neměla příjem 68 tis, loni jsme ještě brala mateřskou 3 mm, no tak jsme to spočítala, a vyšlo mi to a podepslaa jsme to, ale pak jsem si vzpoměla , že jsem blbec zapoměla započítat proplacenou dovolenou, mylsíš, že si to finančák kontroluje,moje účetní má dovču tak nevím kolik dovči mi proplatily, a nemohu to nikde dohledat, nerada bych se dostala problémů, tak jsme chtěla vědět zda je ještě nějaká kontrolo, aby nedosšlo k chybě

verbalinka
16. led 2011

@vojtisek2007 ahoj, chtěla jsem tě poprosit o radu ohledně daní - vím, že jsi v tomhle sběhlá 🙂 Minulý rok jsem byla na rodičáku, takže vím, že nárok mám, jen mě napadla jedna věc - není výhodnější si to vrácení daně na manželku a i úroky podat sám? Nejsem si jistá, ale myslím, že když se to dá k výplatě, tak se to zdaní a člověk nedostane tu celou částku. Nebo se pletu? Jen si pamatuju, že když mi vraceli (když jsem byla zaměstnaná) zaplacený životní pojištění, že mi to dávali do výplaty a zdanili mi to 🙄 Moc děkuju za odpověď 😉

vojtisek2007
16. led 2011

@verbalinka sama si to podat nemůžeš, nemáš žádný příjem...a právě tu vyživovanou manželku si uplatňuje manžel, jinak to přece ztrácí význam....to co ti potom ve finále mají vrátit, ti sice dají k výplatě (nebo manželovi) ale rozhodně to nemůžou zdanit....

shaula
16. led 2011

@verbalinka Vrácení daně ti rozhodně nezdaní 😉

Ale měla bych dotaz na ty, co v tom mají přehled: platím si životní pojištění, u kterého mám nárok na odpočet z daní. Jelikož předloni ani loni jsem žádné zdanitelné příjmy neměla (jen RP), neměla jsem si je z čeho uplatnit. Lze to uplatnit zpětně spolu s příjmy za letošní rok? Myslím za rok 2011, v létě se budu vracet do práce a příjmy už zase budu mít... Asi ne, že?

keila
16. led 2011

@shaula Zpětně to určitě nejde. Vždycky se to týká daného zdaňovacího období, takže to, co jsi za dané zdaňovací období zaplatila, to si taky můžeš odečíst z daní, které jsi odvedla.

benjik
17. led 2011

Ahoj holky,můžete mi poradit jak je to s uplatněním úroků z úvěru? Počítá se jen úvěr nebo lze i meziúvěr,co má muž od lišky a k tomu má stavebko?
A ještě se zeptám,když měl loni dva zaměstnavatele,co potřebuje od toho prvního do formuláře? Razítko s vypsaným příjmem,který u nich měl. Nebo stačí do současného zaměstnání donést jen nějaký papír s výší příjmu,co dostal,když skončil?
A poslední otázka,když tedy bude žádat o podání danovky u zaměstnavatele,tak mu to příjde už v březnu k výplatě? Jsme totiž skoro na konci abecedy,tak kdyby jsme to podávali sami dočkáme se až koncem dubna. Předem díky.

vojtisek2007
17. led 2011

@benjik od bývalého zaměstnavatele potřebuje Potvrzení o výši zdanitelných příjmů - je tam kolik měl hrubýho,čistýho,odvody sociální,zdravotní,sražené daně.....to dá do své současné práce a podle toho jak rychle dělají roční vyúčtování tak to může mít už lednové výplatě v únoru....nebo až v únorové v březnu - jestli jsou velká firma, tak spíš až v tom březnu....protože žádat o vyčtování se může do 15.2....a s těma úrokama, jestli vám z lišky pošlou potvrzení o úrocích, tak tam je to jasně napsaný, kolik si může odečíst....ale myslím, že jo, jeslti je to to samý jako překlenovací úvěr ten váš meziúvěr, tak jo, jen potřebujete z lišky to potvrzení o ročních zaplacených úrocích.

benjik
17. led 2011

@vojtisek2007 moc díky,jo je to jak překlenovák.

verbalinka
17. led 2011

@vojtisek2007 priste si musim dat pozor, jak formulovat dotaz 🙂 Ja vim, ze si me odepisuje manzel. Prave minuly rok jsi mi radila ohledne vraceni dane na manzelku pro myho tatu, ze ma mama maly duchod. Vratili jim to zpetne za 2 roky, tak zpetne moc diky 😉 ale tata si to podal zpetne a sam, tak prave nemam zkusenost s vracenim v platu. Takze manzel dostane ke sve ciste mzde, ktera mu chodi na ucet, tech cca 25 tisic. Chapu to spravne, ze se mu nic nebude kratit? A jeste maly dotaz - jak to fumguje s odectem uroku a ziv.pojisteni. Dostane celou castku, kterou si muze odecist? To asi ne, to by nam museli vratit 130000 🙂) jaka je tedy max.castka, ktera se vraci z uroku a ziv.pojisteni?

vojtisek2007
17. led 2011

@verbalinka o úroky a zaplacené životní pojištění se mu sníží základ daně, z toho vypočítaná daň se pokrátí o slevu na poplatníka (24480) , slevu na manželku (to je těch 24480) a zbyde daň, kterou měl odvést, jestliže na zálohách mu strhli víc, tak mu to vrátí, fakticky se vyplácí jen daňové zvýhodnění na dítě - jestli si ho neuplatňoval každý měsíc.....ta tvoje sleva na manželku pokrátí daň, kterou má zaplatit, kdyby mu daň k zaplacení vyšla nula, tak to tvoje zvýhodnění mu nevrátí....

shaula
17. led 2011

@verbalinka Úroky z úvěru ze stavebního spoření i částky zaplacené za životní pojištění (u životka lze odečíst maximálně 12000 Kč a to ještě jen pokud pojištění splňuje zákonem stanovené požadavky - výše poj. částky a konec v 60 letech) jsou částkou odčitatelnou od základu daně, tj. v konečném důsledku dostanete vráceno 15 % z uvedených částek. K obojímu dostanete potvrzení ze stavební spořitelny a z pojišťovny (zasílají to automaticky).
A ano, vrácená daň se nijak nekrátí, neplatí se z toho ani sociální a zdravotní pojištění, ani daň 😉 Je to prostě jen vyúčtování záloh oproti skutečné povinnosti, podobně jako třeba u elektřiny nebo plynu 😉

verbalinka
17. led 2011

@shaula
@vojtisek2007
diky za rychle odpovedi 😉 Jsem z toho jelen 🙂)) Ale v podstate z toho vyplyva, ze je jedno, jestli si to manzel necha udelat pres zamestnavatele, nebo by si to vyrizoval a podaval sam. Financne to vyjde nastejno 🙂

hannah23
17. led 2011

@mkr můžu taky poprosit o to čestné prohlášení, já pokud se opravdu nepočítá rodičovská, tak nemám žádné příjmy

janculovi
17. led 2011

holky takový možná blbý dotaz,těch 68000,- za rok .když si počítám mzdu,jakou mám počítat-hrubou nebo čistou?
a když si tu výplatu počítám mám dotoho počítat i odpracovaný prosinec 2009 jelikož jsem dostala výplatu v lednu 2010, i počítat oddělaný prosinec 2010 ikdyž výplatu dostanu až ted?

díky moc

many
17. led 2011

holky, tak já jsem zvědavá kolik tatinovy letos na mě vrátí 😀 ale nemám v tom přehled, co jak se počítá,...... 😅 a dočítat vás, to asi nedočtu 😀 ale budu doufat, že něco dostaneme 😀 celý rok jsem brala rodičák

benjik
17. led 2011

@verbalinka finančně je to vážně jedno, pokud enmá blbou účetní,která něco zblbne. Rozdíl je akorát v rychlosti vyplácení. Taky jsem chtěla mužovi dělat danopvku sama,ale to by jsme peníze dostali až skoro koncem dubna a když mu to udělají v práci,tak to má v březnu k výplatě.
@vojtisek2007 ještě jsem se chtěla zeptat,satčí,že je ten meziúvěr psaný na muže,když to chce uplatnit nebo na něj musí být psána i ta nemovitost? Bral si ho totiž na výstavbu bytu ve vícegeneračním domě,který je psán na jeho sestru.

vojtisek2007
17. led 2011

@benjik já myslím že stačí to, že je psaný na něj úvěr, a když vám dá liška to potvrzení, tak je to v poho, kdyby na odpočet nárok neměl, tak by mu ten papír nevystavili....

vojtisek2007
17. led 2011

@hannah23
Čestně prohlašuji, že za zdaňovací období kalendářní rok 2010 jsem neměla zdanitelné příjmy vyšší než 68.000.
Jméno,adresa,RČ
Datum, podpis

vojtisek2007
17. led 2011

@janculovi bere se čistý příjem vyplacený v roce 2010, takže to co jsi dostala vyplacené od ledna 2010 do prosince 2010

janculovi
17. led 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověď ,ale manželovi ted při podepisování řekli že se to počítá z hrubého,tak já jsem uplně v šoku,jelikož jsem si hlídala jen čistý příjem,jestli to přešvihnu tak mě asi švihne

many
17. led 2011

holky dotaz 😉 jsem fakt blbá - ty příjmy se myslí jako ten rodičák jo ? Nebo to se nepočítá a bere se to, jako, že jsme si nepřivydělala ? Díky moc za odpověď 😀