Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

vojtisek2007
25. led 2011

jééé omlouvám se, nějak mi to blbne a odeslalo mi to reakci 2x 😠

marzim
25. led 2011

@vojtisek2007 - děkuji

pajinkaa
26. led 2011

Ahojky holky, mmch -moc zajímavá diskuze... díky za info.
Měla bych taky dotaz - jaká částka se odečítá z penzjka? tam je to, myslím, nějak omezené, nebo? např. 500/měs - lze uznat 6000 za rok nebo je to jen nějaké částky nad 500?

a u životního pojištění? nám žádný papír nepřišel.. je to pojištění Flex.i na manžela (i syna) - tam se taky dá nějaká částka uplatnit?

a u plateb odborům?

Přišel nám jen papír s úroky od hypotéky, jinak žádnej.

Díky moc za info.

pucik
26. led 2011

pajinkoo, tak u odborů si musíte požádat v práci aměli by ti dát potvrzení o všech zapalcených píspěvcích za rok, u životního pojištění pri prvním doložením chtějí kopii smlouvy a od daně tak nyní budeš odečítat 6000 Kč, které v roce 2010 zaplatil na samotné životní pojištění (součástí životního pojištění bývá obvykle spořící část či úrazové pojištění, tyto částky se ale od daňového základu neodečítají; pojišťovny posílají potvrzení o výši zaplaceného pojištění automaticky, většinou na přelomu ledna a února
Pokud by si platila penzijní připojištění, můžeš si odečíst také až 12 000 Kč. Rozdíl je ale v tom, že u penzijního připojištění se z daně dají odečíst až ty příspěvky, které jsou nad 6000 Kč/rok. Odečítat od daně z příjmů tak lze u penzijního připojištění vše, co bylo zaplaceno v rozmezí 6000 až 18 000 Kč

pajinkaa
26. led 2011

Puciku, díky moc za rychlou a vyčerpávající odpověĎ! 😉

já si to právě nějak tak myslela s tím penzijkem... ty odbory mě napadly až letos... no, důležitý je, že si manžel může odečíst mě a hypo 😉

Ještě jednou díky moc, Pucíku!

pucik
26. led 2011

Není zač, já jsem taky na RD,takže mi to máme už 2 roky odpočet a je to znát, tak se mějte krásně pa Lucka

pajinkaa
26. led 2011

Puciku, to věřím 😉 taky se mějte fajn! 🙂
JInak, shodou okolností nám dneska přišlo i to potvrzení z pojišťovny 🙂
a odbory prý na personální posílají ty podklady automaticky.. tak fajn. Ale zas aspoň vím víc! 🙂

katarina82
28. led 2011

Holky, prosím, co potřebuje manžel k daňovému, aby si mě mohl odečíst? Myslela jsem, že jen to čestné prohlášení, že jsem za minulý rok nevydělala nic, ale prý potřebuje nějaké lejstro ze socky, že beru rodičák nebo co 😖 Nemůžu doma to rozhodnutí o přiznání najít, takže to vypadá, že budu na tu sociálku muset jít ☹

vojtisek2007
28. led 2011

@katarina82 nene, stačí jenom to tvoje čestné prohlášení....přeci to, že pobíráš rodičák neznamená, že nemáš další vedlejší příjem, kde bys mohla dosáhnout těch 68.000,-Kč.....

skritkova
1. únor 2011

Holky, moc prosím o radu...
Mám dotaz ohledně odpočtu daně na manželku. V loňském roce jsem pracovala pouze do 19.5., od 20.5. jsem byla na MD. Do té doby byl můj příjem 47470,-- (v potvrzení o příjmech označeno jako "základ daně" - pokud je to ono). Moje PPM však byla menší než 7600,-- a od narození dcery (11.6.) jsem do této částky byla doplácena... Chci se tedy zeptat, co za částku se počítá do oněch 68000, jako do hranice pro nárok na odpočet daně? Pokud je mi známo, PPM se tam počítá, ale RD už ne... Je to tak? Ale co jsem tedy pobírala já, byla-li jsem takto doplácena? Mám za to, že od narození dcery pobírám zrovna RD, ale nejsem si jistá. Jde mi o to zjistit, zda bych se s příjmem za loňský rok vešla do oněch zmiňovaných 68000,--.
Moc děkuji za odpověď🙂

marinka
1. únor 2011

Holky, a musí manžel pracovat celý loňský rok, aby ten nárok na odpočet byl? Nebo může být i část roku na pracáku? A krátí se ta částka nějak o tu dobu, co nepracoval? Děkuju moc za odpovědi!!

vendulka
1. únor 2011

můžu se jen zeptat?Nevím jestli tady nebo někde jinde jsem četla, že se na manželku dá odepsat 16000,- (že se to oproti loňsku snižovalo),ale tady http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2011... je napsané, že na manželku je 24 840,-....takže kolik se tedy odečítá?A to dostane manžel celou tuto částku plus svoje odečty na dani?

mikesova25
1. únor 2011

na manželku lze i letos získat 24 tis., účetní už nám to dělala 🙂

vojtisek2007
1. únor 2011

@skritkova ahoj - do rozhodného příjmuu se ti bude počítat - plat do toho 19.5. a potom ta "nízká" mateřská co ti chodila z OSSZ ten doplatek co ti dávali od porodu, ten se tam nepočítá....

@marinka může si tě uplatnit za celý rok, jestli jsi byla ty celý rok vyživovaná manželka, to že pracoval jen část roku nehraje roli

@vendulka ano,manžel si může na tebe jako vyživovanou manželku uplatnit slevu 24.840, není to částka , kterou by mu vraceli ,ale částka, o kterou si může snížit daň, kterou má zaplatit....

vendulka
1. únor 2011

@vojtisek2007 aha, takže to je odčítatelná položka, to znamená, že to není částka kterou an mě dostane...jsem to tedy úřed tím pochopila špatně...děkuji 😉

vojtisek2007
1. únor 2011

@vendulka sleva na vyživovanou manželku je sleva o kterou si může snížit daň, která mu vyjde k placení - to co jsi napsala ty - odčitatelná položka - to je ještě něco jiného (to jsou úroky,penzijko,důchodové apod...) to se odečítá od základu daně, ze kterého se potom daň počítá - když mu vyjde daň po tomhle už např. nula - bude si odečítat např. hypo apod....tak vlastně tebe už si odečíst nemá z čeho, protože daň už nebude mít k placení žádnou....když mu zůstane, že má platit daň např. 15.000, odečte si tebe a neplatí nic...když mu vyjde že má platit daň 39000, odečte si tebe 24.840 a zaplatí jen 14160...když teda nezohledňuju zase ještě slevu na dítě apod....

vojtisek2007
1. únor 2011

neznamená to, že mu fakticky vyplatí 24.840, za tebe 🙂

vendulka
1. únor 2011

@vojtisek2007 no moc tomu nerozumím,ale určitě nám něco vracet budou, když si mě neuplatňoval a ani dceru, tak mu vraceli každej rok na dani cca 8 tis (hypo, spoření atd.) takže nepředpokládám, že by měl něco paltit...no njechám se překvapit v březnu ve výplatě....jen jsem si to chtěla nějak sama spočítat,ale to asi nepůjde když vím jen čistý příjem za rok, že?

skritkova
1. únor 2011

@vojtisek2007 Aha, takže i od toho porodu mi chodila mateřská a ten doplatek byl "mimo"? Já myslela, že mi třeba od toho porodu chodí rovnou RD, jen nějak rozdělený na 2 částky... Hmmm, tak jestli to tak fakt je, tak na to ne¨dosáhnu, loni jsem měla ještě příjem 20000,-- z pronájmu pole družstvu☹

vojtisek2007
1. únor 2011

@vendulka tak to opravdu nestačí ☹,potřebovala by jsi vědět základ daně, odčitatelné položky, odvedenou daň, vyplacené daňové bonusy.....pak by se to dalo jakš takš dát dohromady.....

@skritkova ano, cca těch 6-8týdnů před porodem a 20-22týdnů po porodu ti chodila mateřská z OSSZ, která se od příjmů počítá - potom od porodu ten doplatek, co ti chodil z úřadu práce, ten se do příjmů nepočítá.
Takže mzda 1.1.-19.5. + mateřská 20.5.- tak cca do půl prosince + tedy ten nájem

vendulka
1. únor 2011

@vojtisek2007 ale i tak díky 🙂

skritkova
1. únor 2011

@vojtisek2007 Děkuji moc, jsi hodná, takhle přesnou informaci jsem nikde nesehnala, až teď od Tebe 😉 Fakt díky moooc!!! Ale v tom případě mi to tedy nevyjde☹ Ale tak snad ten příští rok ano🙂

geliva
1. únor 2011

@vojtisek2007 prosím, jenom takový hloupý dotaz, nemocenská za prosinec 2009, která přišla v lednu 2010 se počítá do příjmu za 2009, že? díky

vojtisek2007
1. únor 2011

@geliva jojo nemocenská za prosinec 2009(ač vyplacená až v lednu 2010) patří do příjmů za 2009

venuss
1. únor 2011

ahoj holky, asi mám hloupou otázku a asi je to z názvu jasné, ale líná huba holé neštěstí.Chtěla bych se zeptat, jestli se tyto odečty týká jen manželů. Žiji s přítelem, máme dítě,ale nejsme svoji. Může přítel taky využít těchto odpočtů na dani? děkuji za odpověď.Verča

vojtisek2007
1. únor 2011

@venuss tak to bohužel nemůže, je to sleva na vyživovanou manželku.....to je jedna z podmínek - uzavření manželství...bohužel ☹

venuss
2. únor 2011

@vojtisek2007 No,já si to myslela, tak moc děkuju... Bude muset mít svatba. 🙂 mějte se hezky

juliet
2. únor 2011

Ahoj, také bych měla dotaz. Jsem na rodičovské dovolené, ale v prosinci jsem začala podnikat. Příjem byl 130 tis., ale výdaje 150 tis. takže jsem ve ztrátě. Může si mě manžel nechat odpočítat, počítá se dle té ztráty nebo podle přijmu 130 tis.? Díky za odpověď.

vojtisek2007
2. únor 2011

@juliet už jsem to kdysi kvůli sobě vyhledávala, a dopátrala jsem se k tomu, že příjem, ne zisk (ztráta) ...takže u vás bohužel nic...☹

j.a.n.i
2. únor 2011

@vojtisek2007 Taky jsem to hledala, ale 100% odpověď jsem nenašla, máš ještě odkaz na nějaký oficiální výklad?