Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

vojtisek2007
17. led 2011

@luca30 no vlastně jo....protože ta sleva na tebe už není od čeho odečíst, když si odečte z daně za sebe na poplatníka, tak má daň na nule a stejně nulu odvedl , takže nic...a dítě ju mu vyplácené jako daňový bonus přes celý rok průběžně....takže ta krev....počítala bych s pár tisícovkama maximálně....☹ ale tak můžu se plést...

luca30
17. led 2011

@vojtisek2007 řekla bych že se nepleteš, že to bude tak do té tisícovky max. ale tak každá koruna dobrá.. 😉
navíc jsem teď od 10.1. nastoupila na PPM a jsem zvědavá za jak dlouho mi přijde první dávka, u Kuby jsem čekala dva měsíce...toho se teď hrozím nejvíc, hypotéku a inkaso za nás nikdo nezaplatí... ☹ ☹

neu.sona
18. led 2011

já teda doufám, že nám taky aspoň za mě něco vrátí. v dubnu nám přijde doplatek za elektřinu a to bude zase pálka asi 🙄 . holky, a jak to je? vrací se tomu, kdo má vetší plat nebo ten, co má malý? manžel má asi 35 tis. hrubého, plus platíme hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, manžel má penzijko, tak doufám, že nám aspoň nějakou kačku vrátí 😎. Teď mu vezmou ještě od února asi přes 4 tis., jak státnímu zaměstanci, takže fakt hrůza 😒 .

verbalinka
18. led 2011

@neu.sona vraci jen v pripade, ze nemas zadny prijem (max.68 tis.) za cely rok 2010. Jinak mas smulu.

zolik
18. led 2011

ahojky mám dotázek,

počítá se do těch příjmů i peněžitá pomoc v mateřství od zaměstnavatele nebo ne?

verbalinka
18. led 2011

@zolik PPM ano, rodic.prispevek ne.

zolik
18. led 2011

@verbalinka - díky moc. Zkoušela jsem to zpětně dopočítat a naštěstí i tak mi to vyjde, že nárok na ten odečet bude. PPM mi dělala asi nějakých 59 000 do konce roku 🙂

verbalinka
18. led 2011

@zolik super 😉

neu.sona
18. led 2011

@verbalinka žádný příjem nemám. jen RD. Tak doufám, že něco jako dostaneme. 😎

verbalinka
18. led 2011

@neu.sona manzel si te musi uplatnit v rocnim zuctovani v praci u ucetni. Viz. vsechny stranky zpet. A urcite dostanete 😉

neu.sona
18. led 2011

@verbalinka to samozřejmě vím, že může. Ve čtvrtek tam jde. Ale když si teda může odečíst mě z daní a ještě platí hypotéku, za kterou mu minulý rok vrátili asi 12000,-, tak kolik dostane letos asi tedy za mě? Plná částka (24800) to asi nebude, že?

shaula
18. led 2011

@neu.sona Asi bude, záleží na přesných částkách. Když budu počítat příjem těch uvedených 35 tis. hrubého v každém měsíci v roce (nevím, jak moc se mu to v jednotlivých měsících lišilo), pak dělá daň něco přes 84 tis. Minus sleva na poplatníka 24 840, minus manželka totéž, takže daň. povinnost činí cca 35 tis., na zálohách odvedl okolo 60 tis., takže zbývá prostor i pro tu hypotéku 😉 Ale je to jen velmi přibližný výpočet!!! Tak to neber jako bernou minci, jestli to chceš přesně, musíš spočítat hrubou mzdu za celý rok, zohlednit výši úroků zaplacených na tom úvěru, jesti platí nějaké životko, penzijko, atd... Na předchozí stránce dala Luca30 odkaz na kalkulačku, tam si to můžeš spočítat...
Teoreticky by měl dostat vráceno přesně částku na tebe + 15 % z úroků... Plus jestli má životko a penzijko. Zbytek (odpočet na poplatníka a děti) se uplatňuje už v měsíčních zálohách, takže tam velký rozdíl vznikat nebude (max. díky zaokrouhlování, ale to jsou drobné).

Tak, a teď budu doufat, že jsem počítala správně 😀 Jo a možná minus 1200 povodňová daň, jak tu na ni narazila někde Vojtisek2007 🙂

neu.sona
18. led 2011

@shaula díky, akorát se v tom stejně vůbec nevyznám, tak se necháme překvapit 😀 . ale díky moc.

jezevec
18. led 2011

ahoj, prosim vas ten prijem 68tis ktery nesmi zena na RD za rok presahnout aby mohl byt odpocet je mysleno hruba mzda? nevite nekdo..predpokladam ze cista a superhruba tezko, takze pak uz mi zbyva jen hruba..ale nikde ze zakona to nevyctu vsude cituji jen slovo "prijem"....

shaula
18. led 2011

Tak proč se ptáš, když se nakonec stejně necháš překvapit? 😀 😀 😀

Ten odkaz od Luca30 je celkem jednoduchá kalkulačka, jen doťuknete pár čísel. Ale já si radši daň vždycky počítala sama, připadá mi to jistější a názornější 😅 Akorát se člověk připraví o to překvapení, když to ví dopředu 😀

shaula
18. led 2011

@jezevec Přečti si minulou stránku, tam se to řešilo. Názory jsou dva, já zastávám názor, že hrubá...

neu.sona
18. led 2011

@shaula no jo, já to podle toho nějak počítala, ale zdálo se mi to nějak moc, tak jsem si říkala, že to není možný 😎 . ale každá koruna se hodí jak jinak 🙂

vojtisek2007
18. led 2011

@shaula
@jezevec no a já když jsem dokládala manželovi moje příjmy - když jsem část roku pracovala - tak mi vyplnili čistou, že jsem jako za těch pár měsíců neměla víc než těch 68.000 tak nevím

shaula
18. led 2011

@vojtisek2007 Taky si nejsem jistá - už si nepamatuji, co mi vyplňovali, v zákoně je fakt jen "příjmy", a v té poradně zas tvrdili hrubá... Pak se v tom vyznej... Zítra jdu k nám na mzdovku podepisovat prohlášení, tak jestli si vzpomenu, tak se na to zeptám.

neu.sona
19. led 2011

@shaula
Ještě se zeptám, ta záloha na daň, co je uvedená u výpočtu mzdy v kalkulátoru, tak z toho se to odpočítává, kolik vlastně odvedl? Takže když si uplatňuje každý měsíč dítě, tak je to o tu necelou tisícikorunu míň, že? Takže odvedl na daních o skoro 12 tisíc míň a to se do výpočtu, kolik vrátí nezapočítává asi, že 🙂.

many
19. led 2011

holky máte někde odkaz na ty stránky, kde se to dá vypočítat 🙂 slyšela jsem, že někde na netu to je, zatím jsem nenašla 🙂 díky předem 😉

verbalinka
19. led 2011

@many podivej stranku, dve zpatky.

many
19. led 2011

@verbalinka díky 😉

shaula
19. led 2011

Tak na mzdovce jsem nakonec nebyla, prohlášení měla u sebe moje nadřízená, takže zase nevím nic☹

@neu.sona Promiň, ale nerozumím otázce... ☹ Záloha na daň je to, co v průběhu roku odvedl. Tj. když teď vypočte svou roční daňovou povinnost, od ní odečte už zaplacené zálohy. Pokud si dítě uplatňoval už v průběhu roku, pak už na zálohách odváděl méně.

shaula
19. led 2011

Jinak největší rozdíly (přeplatky na daních) vznikají u položek, které nebyly uplatňovány v průběhu roku a jsou až při ročním zúčtování - tj. konkrétně částka za manželku bez příjmů, životní pojištění, úroky z úvěrů, penzijko, dary (to jsou ty nejobvyklejší položky, víc mě teď z hlavy nenapadá). Většinu ostatních věcí (včetně dětí) si už poplatník uplatňuje v průběhu roku, takže tam to pro roční zúčtování už téměř žádný vliv nemá.

katiz
20. led 2011

Ahoj... dopočítala jsem se že si na mě manžel muže uplatnit slevu na dani, kdyby neměl další položky (pojištění, uroky, krev, dary) tak kolik by asi tak mohli vrátit? Děkuji

benjik
20. led 2011

@katiz záleží kolik má dan.povinnost a kolik na daních už odvedl

benjik
20. led 2011

holky a slevu na dítě mám počítat za celý rok nebo jen za měsíce,co pracoval?

misu
20. led 2011

Ahoj holky, užitečná diskuse.. projela jsem asi posledních 6 stránek a našla jsem, co jsem hledala.. bohužel.. a to, že pokud jsem vloni brala jenom RD,nebudu si moct uplatnit DP a odečitatelné položky jako úvěr a životko.. na to jsem teda docela spoléhala, protože je to docela velká částka a vždycky vraceli docela dost ☹ .. chci se zeptat, jestli netušíte, jak moc se provádí kontrola doložených papírů.. myslíte, že by bylo možné to třeba udělat tak, že bychom dali narychlo manžela připsat na hypoteční slmlouvu jako dlužníka? .. takže by nebyl dlužníkem jakoby vloni, kdy se ty odečty na to vztahují, ale až letos?
eventuelně.. manžel byl jako spoludlužník napsaný na hypotéce na začátku ,pak jsem ho z toho vyvázala a je to jenom na mě. tak kdybychom doložili ty papíry od původní smlouvy, kde ještě figuruje? riskly byste to? .. uf, uplně se potím, když to píšu.. ale je to fakt dost peněz, který by se nám hodili, tak přemýšlím, jak to obejít 😖 😎

amallie
20. led 2011

@misu ja osobne bych to neriskla, neb financni urad ma 4 roky na to, aby to prozkoumal, proveril a pripadne domeril dan i s prislusenstvim, takze pak byste se mohli divit, to radsi at je to spravne, nez se bat, na co se prijde

Logicky, ze ty si to uplatnit nemuzes, kdyz jsi nezaplatila zadme dane, nemaji ti ani co vracet