Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

jajik25
16. dub 2010

vojtisek - teď sem akorát mluvila s manželem a vypadá to že nám nevyplatily všechno,kdybych chtěla podat opravný daň.přiznání tak asi až příští rok,co?Nebo to jde ještě letos?Ten papír dostane jen neví kdy protože daně prý dělaly v Bratislavě a tam na to mají jiné tabulky nebo co.Je to možný?Podle mě je to kravina aby se u toho řídily jinýma tabulkama.

vojtisek2007
16. dub 2010

jajik - opravný danový můžeš podat hned, nemusíš čekat - opravné se podává hned jak zjistíš, že tamto bylo špatně 🙂 a žádnýma tabulkama se to neřídí, je to prostě daný, kolik byl plat, kolik se mělo odvést, jaké slevy si můžeš odečíst - akorát třeba na SK můžou mít jinak odečty co se týkají úroku z hypoték nebo slevy při penzijku nebo životku nebo jinou výši slevy na dítě - ale jestli je to česká firma, musí se řídit českými zákony....

janamir
20. dub 2010

vojtisek2007: myslíš, že má manžel taky raději podat opravný daňový? V našem případě, jak jsem psala minule, o tom že jsem byla na neschopence, a pak na MD, že jsem mu podepsala to čestné prohlášení do práce, že nevydělávám? Jde to nějak změnit?

jajik25: Mému manželovi taky daně dělají v Bratislavě

apfele
23. dub 2010

Mému manželovi v práci zvrzali danové přiznání - z daní mě vůbec neodečetli i když to manžel chtěl, prostě na to zapomněli. Tak jel na finančák , tam vysvětlil co a jak, znovu s ním vyplnili řádné Danové přiznání, no a do 30-ti dnů nám vrátí krásných 24.800,- 😀

hanulinecka
30. dub 2010

Ahojte holky nám jěště nic nepřišlo 😔 😔 a myslím,že všude píšou,že do dneška by to mělo být vyplacené??Máme s ejít někam zeptat nebo co chjooo zase starosti navíc 😔

j.a.n.i
30. dub 2010

Do dneška, nebo spíš možná do zítřka by to mělo být ze strany finančáku poslané, takže to může přijít až příští týden.

j.a.n.i
30. dub 2010

Ale co jsem koukala na účet, tak mě to dorazilo dnes.

hanulinecka
30. dub 2010

jani díky já to mám na složenku 😒 takže jestli to dnes odeslali tak v pondělí 😝

deyana
24. srp 2010

Ahoj, můžete mi některá poradit? Jsem na MD od 3.7.2009, manžel dostával min.mzdu,takže nám nic nevraceli. Na RD jsem od 15.1.2010. Zajímá mě, jak to bude dál, když mu zaměstnavatel přizná větší mzdu. Odečítá si dítě a uplatňoval by slevu i na mě. Pracuje 7 měsíců v roce, z toho 4 měsíce na min. mzdu(což jsem pochopila, tak by nám nic nedávali) a 3 měsíce už by měl přiznáno cca 12tis. čistého.. Dalších 5 měsíců je na ÚP. Kamarádka mi říkala, že jim takhle vrací ročně cca 40tisíc. Existuje nějaká kalkulačka, jak zjistit, jestli nám něco vrátí, a případně kolik???

haanhobe
5. led 2011

Znovu otvírám tuto diskuzi - už zase bude aktuální. Chtěla bych se zeptat, co se počítá do příjmů - jsem na rodič. dov., od září pracuji.Počítá se do příjmů i rodič. nebo jen příjem v zaměst. A co je potřeba pro to udělat, aby byla manželovi vrácena daň na manželku, jaké jsou podmínky, co vyplnit, mám i vyplňovat daň. přiznání? Na koho se obrátit?

benjik
5. led 2011

@haanhobe rodičák se nepočítá jen mateřská. Jak vrátit dan na manželku? U manželky se může jen odečíst od mužova základu daně záloha na manželku,pokud neměla za uplynulý rok výdělek vyšší než 68 ,.,ale přesnou výšši nevím.Pokud pracuječ i ty,tak danové přiznání do výše asi 15 tisíc výdělku za měsíc je dobrovolné. Ty hlavně musíš napsat čestné prohlášení,že neuplatnuješ slevu na dítě,pokud ji uplatnuje manžel a to přiložit k jeho přiznání. Jinak každý fin. úřad ti poradí.

elvira
5. led 2011

Ahoj,
jedná se mi o odpočet na manželku - vím, že nesmím přesáhnout příjmů 68 tis. za rok, aby tuto slevu mohl manžel uplatnit.
Počítá se do příjmů i proplacená dovolená?
A jak je to se zaplacenými úroky z hypotéky? Můžeme si je odečíst i když v té nemovitosti nemáme trvalé bydliště?
A kolik činí letos sleva na dítě?
Předem díky. 😉

j.a.n.i
5. led 2011

@elvira Proplacená dovolená se do příjmů počítá, stejně jako nemocenská a PPM. Úroky by měli jít odečíst, i když tam nemáte trvalé bydliště, ale musíte tam fyzicky bydlet a stavba musí být pro trvalé bydlení určena. Nevím přesně, cca 980,- měsíčně.

elvira
6. led 2011

@j.a.n.i - moc děkuju. 🙂)

peza.1
7. led 2011

@j.a.n.i Když jsem si tento rok přivydělávala k rodičovskému příspěvku (celkem tak 15 tis.), musím podávat daňové přiznání nebo stačí jen čestné prohlášení, že můj příjem nepřekročil těch 68 tis. ?? Díky

j.a.n.i
8. led 2011

@peza.1 Záleží jak sis přivydělávala, pokud na ŽL tak DP podat musíš, pokud na dohody o provedení práce, tak ne.

peza.1
8. led 2011

@j.a.n.i bylo to na dohodu, díky za odpověď 😉

j.a.n.i
8. led 2011

@peza.1 Ale na druhou stranu, pokud si k dohodě neměla podepsaný ten růžový papír (nevím jak se jmenuje, podepisuje se u zaměstnavatele kvůli daním) a dostala si jednorázově zaplaceno víc jak 5000,- tak to bylo daněno zálohovou daní a pokud uděláš DP, tak ti něco vrátí 🙂 Pokud si to dostávala po menších částkách, tak je to daněno srážkovou daní, a tam DP nemá smysl.
PS: čestné prohlášení pro manžela dáváš vždy, protože na tvém DP se neprojeví nedaněné příjmy (třeba mateřská), takže se může teoreticky stát, že příjmy na DP máš třeba 30000,- ale celkové těch 68000,- přesáhnou.

peza.1
8. led 2011

@j.a.n.i dostávala jsem menší částky než 5 tis., takže DP tedy nebudu řešit, jen to čestné prohlášení, díky 😉

mirdisek
8. led 2011

Holky nevíte některá jak se to s těmi příjmy za rok počítá, jsem na mateřské od srpna a mateřská chodí zpětně, tak nevím, jestli když mi peníze za prosinec přijdou tepve až ted v lednu, jestli se to počítá do příjmů za minulý rok nebo za letošek? Neb jestli ještě k lonskému roku, tak těch 68 přesáhneme:-/

j.a.n.i
8. led 2011

@mirdisek Řekla bych že to patří do příjmů za loňský rok, stejně jako když dostáváš plat, ale 100% to nevím.

giselka
8. led 2011

ahoj holky, nevíte, jak je to s porodným? Počítá se do příjmů nebo je to sociální dávka? Díky 😉

j.a.n.i
9. led 2011

@giselka Nepočítá.

laura4
9. led 2011

ahoj. muze uplatnovat pritel slevu na dani na dite pokud nezije s nami ve spolecne domacnosti?zijeme oddelene. avsak prispiva 3 tis. mesicne. nyni jsem na 3 lete rodicovske, pote bych chtela uplatnovat toto ja.
vim, ze se sleva uplatnuje jednou za rok. ale chci se zeptat, zda je neco videt i v prubehu roku na pritelove vyplatni pasce?vim, ze tam je kolonka dane:sleva na dite.. tak to bude asi kolonka vyplnena jen jednou rocne?a mesicne pravdepodobne nic vyplnene nebude??
mimco se nam narodilo zacatkem listopadu 2010, muze uplatnovat tyto 2 mesice?

vojtisek2007
9. led 2011

@laura4 uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě může, pokud s ním dítě žije ve společné domácnosti...takže ve vašem případě ne. A jinak toto zvýhodnění se může uplatňovat každý měsíc, kdy se odečte od vypočtené daně, kterou má zaplatit, když je sleva větší než vypočítaná daň, je poplatníkovi vyplacen daňový bonus - např když dań k placení vyjde 600kč a sleva na dítě je 890 (10680:12) tak se daň nezaplatí žádná a ještě bude poplatníkovi vyplacen daňový bonus ve výši 290,-Kč.

kaciska
10. led 2011

ahoj mám prosbu,vracení daní za manželku na rodič. je to částka pro každého jiná nebo stejná...??? nerozumím tomu,když někdo dostal loni 24.800 a my jen kolem 14 tis. já myslela že to záleží na tom kolik manžel platí zálohu?...děkuji za odpovědi

tygrous
10. led 2011

@j.a.n.i Mám k tobě prosbičku o radu ohledně daňového přiznání:
Loni jsem pobírala leden až část května mateřskou, pak jsem čerpala starou a loňskou dovolenou a k tomu jsem začala pobírat rodičovský příspěvek. Takže jsem měla příjem: mateřskou, "proplacenou" dovolenou a rodičák. Jak je to s přiznáním k dani z příjmu, co všechno tam budu započítavat? Těch 68tis.přesáhnu 100%...Díky😉

vojtisek2007
10. led 2011

@kaciska každý si odečítá stejnou částku (24.840,když je manželka vyživovaná celý rok) ale ve finále to udělá každému částku jinou, protože každý platil jiné zálohy a má další jiné odpočty - hypotéka,penzijní,dary...apod.

kaciska
10. led 2011

jj tak jsem si to myslela....děkuji

beruska195
10. led 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, od ledna 2010 pobírám rodičovskou ve výši 7600 - ta se do příjmů nepočítá, to vím. V lednu mi proplatil zaměstnavatel dovolenou a v dubnu mi pak přišly zpět daně. Počítají se i tyto vrácené daně do příjmů nebo jen tak proplacená dovolená? Děkuju 🙂 🙂