Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
10. led 2011

@tygrous Do tvého DP jen tu dovolenou 🙂

eva.k
11. led 2011

Ahoj, mám také otázku, pobírám mateřskou, ale ta mi vychází ze zkráceného úvazku kolem 2000 kč a doplácí mi to do výše 7600..Až budu psát to prohlášení, že jsem si nevydělala více než 68000, mám počítat za měsíc jen ty 2000 nebo celých 7600?? Děkuji

vojtisek2007
11. led 2011

@eva.k já si myslím, že jen těch 2000, to je náhrada platu, ten doplatek je vlastně rodičák (soc.dávka která se jako příjem nepočítá) ponížená o mateřskou....

j.a.n.i
11. led 2011

@eva.k Souhlasím s Vojtíškem, jen ty 2000,-

bertica.h
11. led 2011

@krejcirice prosím ta,ako to myslíš s tými zálohami?moc tomu nerozumime..dakujem

ivda
11. led 2011

Ahoj, mohu se také zeptat - aby si na mě manžel mohl uplatnit slevu jako na vyživovanou manželku za rok 2010, tak můj příjem nesmí přesáhnout zase těch 68000 nebo už je to jen 38040Kč, jak jsem dočetla na internetu?Moc děkuji.

rubika
11. led 2011

@j.a.n.i Ahoj, potřebuju radu, chtěla jsem si v internetové kalkulačce spočítat kolik by nám měli vrátit daně. Co mám brát jako zálohu na dani? na výplatnici mám napsané Daň 3825kč, daňové slevy 2070, daň po slevách 1755... Je záloha na dani myšlena ta daň ze super hrubé mzdy, nebo ta skutečně zaplacená daň po všech slevách. Dík moc. Zkoušela jsem tam zadat tu daň po všech slevách a vyšel mi doplatek/přeplatek - 20tis a nějaké drobné, to samé i u sociálního a udravotního mi vyšla částka v -, znamená to že nám ty peníze vrátí?

deyana
11. led 2011

ahojte.. není tu nějaká dobrá duše na radu? potřebovala bych ale asi spíš přes IP.. děkuju

anieanne
11. led 2011

Ahoj, zeptám se asi trošku jako trubka - jde to uplatnit, i když je manžel zaměstnanec, a ne OSVČ, tedy když žádné daňové přiznání nevyplňuje :

vojtisek2007
11. led 2011

@ivda nesmí přesáhnout 68.000,-kč

@deyana - napiš si, když budu vědět, poradím 🙂

@anieanne jako jestli si tě může uplatnit jako vyživovanou manželku když je zaměstnanec ??? samozřejmě, účetní v práci mu dělá každý rok vyúčtování, ovšem nesmíš mít příjem za 2010 vyšší než 68.000 - počítá se do toho příjem, mateřská, neschopenka....

ivda
11. led 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji. 🙂 Já právě včera někde četla jen těch 38000, což mě vyděsilo. Ještě jednou díky.

anieanne
11. led 2011

@vojtisek2007 Tak za 2010 mám mateřskou už jen teď v lednu, 3.2. nastupuju na RD.. Takže někdy na konci roku ( nebo kdy se to vyúčtování dělá ) napíšu čestné prohlášení, a to dá do práce ?

vojtisek2007
11. led 2011

@anieanne no te´d je ale 2011, za 2010 když máš měsíčního syna, tak jsi musela mí mateřskou dýl....a předtím jsi asi pracovala nebo byla na PN..ne??? Za 2011 v 2012 je to jasný, když nebudeš pracovat, tak si tě bude moct uplatnit, protože jedinej příjem bude ta mateřská do 3.2.2011

j.a.n.i
11. led 2011

@rubika Těžko radit, záleží jak je ta internetová kalkulačka udělaná... ale třeba do toho elektronického DP se uvádí superhrubá mzda a skutečně odvedené zálohy na daň.

bertica.h
11. led 2011

ale do príjmu sa nepočíta RP..však?

anieanne
11. led 2011

@vojtisek2007 Dobrý, já mám furt 2010 😀 Takže to, co jsem psala platí, jen teda ne 2010, ale 2011. A malýmu není měsíc, ale 4 měsíce.

vericira
11. led 2011

ahojky,chtěla jsem vás poprosit o radu.V roce 2009 v květnu se mi narodila dcera,před tím jsem dělala jako OSVČ,momentálně jsem na rodičovské dovolené,manžel pracuje má zhruba čistou mzdu okolo 11000 tisíc,mám nárok na vrácenou daň?jde to aby mi ji vrátili i za rok 2009?a kolik tak asi dostanem,nebo poraďte kde to spočítat?

hojda
11. led 2011

@vericira teď asi pleteš dvě věci dohromady, odpočet na vyživovanou manžel - pokud příjem byl pod 68.000,- (mateřská se tam počítá, rodičák už ne) a vyúčtování tvých záloh na daň z příjmu. Nebo jsem to špatně pochopila?

matusaci
11. led 2011

omlouvam se ale necetla jsme to staci mi napsat ani nebo ne.jsem na rodicovske dovoleme a manzel pracuje ma narok na ulevu na dane na malyho a na manzelku?dekuji

mkr
11. led 2011

@matusaci tak na malýho už mohl mít úlevu každý měsíc už 10m, pokud tvé příjmy nepřesáhnou 68. tis tak ano, nevím, jestli si děláte DP sami, ale já vždy k němu dokládám, čestné prohlášení, že si neuplatňuji odpočet na dítě a že jsem nedosáhla příjmů 🙂

matusaci
11. led 2011

jj to jsem ted podepisovala take manzelovi do prace ja jsem pred nastupem na rodicak byla na uradu prace a pretim jsem urcite nedosahla ten prijem a jak se to vubec vraci?manzele jsme teprve 7 mesicu.

mkr
11. led 2011

@matusaci tak to je taky jiné, myslím, že je to od následujícího měsíce, ale to by mu měla poradit účetní, my jsme se vzali v srpnu, takže si to uplatňoval poměrnou částí a to 4 měsíce, pokud má šikovnou účetní, udělá mu to, já si vše radši dělám sama, takže by jste to měli mít 6 měsíců, což je nějaký 12. tis

matusaci
11. led 2011

no neco jsem pred par mesici slysela ze se to ma dat co nejdrive po svatbe jelikoz pak to zpetne nejde ale nevim nechame se prekvapit takze to znamena ze o to vetsi bude vyplata nebo se to vraci jednou rocne jak za manzelku tak za dite.manzel nema vypolatni pasky tak nevime a ucetni je s púrominutim krava kdyz jsem tam kvuly necemu byly nebyla ochotna nam pomoc ted nam dala jen podepsat papir ze neuplatnuji narok na dane za malyho

vericira
11. led 2011

počítála jsem si daňe na jedné s kalkulaček na netu,pokaždé mi to ukázalo že máme nízký příjem,tím pádem jsme nautrpěli žádnou daňovou ztrátu.Takže když má manžel nižší příjem jak 15000 tak nedostane za mě(manželku) vrácenou daň?nevíte o tom něco?prosíím moc poraďte:(

vericira
11. led 2011

@hojda pochopilas dobře,já tomu moc nerozumím,asi jsem se možná špatně vyjádřila.počítala jsem to na kalkulačče pro výpočet daňe a pokaždé jsem měla výsledek,že máme nízký příjem,tím pádem jsme neutrpěli žádnou ztrátu na daních,Takže to znamená pokud má manžel nižší příjem do 15000,tak na mě nic nedostane vrácené,nebo se pletu?mám v tom guláš ☹

benjik
12. led 2011

@haanhobe dlužím ti omluvu,mě až včera došlo jaks to myslela s tím vrácením daně. jasně,že když vám pak při uplatnění slevy na tebe a na muže vyjde vrácení daně,tak to dostaneš.

mkr
12. led 2011

do mínusu můžeš, jít s dítětem jako daňový bonus, ale né s ničím jiným, nám to každoročně vrátí 🙂

mkr
12. led 2011

@matusaci manželka se vrací ročně a dítětem se ti sníží měsíční odvedená daň, takže máš vyšší plat o to, při ročním zúčtování, se ti na vrácení promítne jen manželka, protože ti dítě bylo vráceno každý měsíc, manželka je jen při zúčtování, takže s žádným papírem spěchat nemusíš, hlavně si podejte DP do konce března, ale to asi dělá účetní, ať si to manžel pohlídá, protože né všechny účetní se pídí potom, jestli mají manželky doma nebo ne 🙂

marecek4
12. led 2011

koukám že tady řešíte daně,já bych měla taky jeden dotaz - vrátí mi zaplacené odečty na mě,byla jsem přes léto na brigádě a normálně mi všechno strhávali,že na děti to dostanu vyplacené to vím-aspoň v to doufám?

hannah23
12. led 2011

Ahoj holky jak to je, já jsem mateřskou neměla šla jsem rovnou na 4letou variantu, protože jsem byla nezaměstnaná a malý se narodil v prosinci 2009, jak to ted bude, některé tu píšete, že se rodičovská nepočítá, vůbec se v tom nevyznám, beru jen rodičovskou 7600,-, jiné příjmy nemám ani příspěvek na dítě děkuji