Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
14. zář 2014

@orchidis No, určitě by chtěli penále za tu dobu, prostě jak kdybys měla těch 24 tis. zaplatit a nezaplatila je. A pak by záleželo zda by to vyhodnotili jako chybu nebo jako podvod.

orchidis
14. zář 2014

@j.a.n.i Aha a jaký to penále může být, nevíš náhodou? Snad by nás nějak nepopotahovali, šlo o to, že jsme nevěděli, zda započíst dovolenou a tak :-P a bylo to prostě hraniční. Už jsem psala účetní, zkontroluje nám to, ať mám klidný spaní 🙂.

j.a.n.i
14. zář 2014

@orchidis To nevím, ale já bych do toho nijak nerýpala, jen si dávala pozor do budoucna...

whatty
16. zář 2014

holky a nevíte jak by to bylo když jsem v invalidním důchodě II stupně,teď zrovna na rodičovském příspěvku a kdyby, jsme se s přítelem vzaly jak by to bylo z odečtem daní??? je jasné že na naši společnou malou odečítá,na mnou dcerku by taky odečítal ale na mě teda nevím, nic sem nikde na netu nenašla a moc se v tom ani nevyznám....budu ráda za každou odpověd 😉 😉 😉

j.a.n.i
16. zář 2014

@whatty No, pokud ti ten ID dá víc jak 68 tis. ročně, tak si tě odečíst nemůže, pokud méně a nemáš (krom rodičáku) jiné příjmy, kterými bys to přesáhla, tak ano.

whatty
18. zář 2014

@j.a.n.i to právě dá 99600 tak to máme smůlu a sama si daně asi odečíst nemůžu že?

j.a.n.i
18. zář 2014

@whatty Jelikož nepracuješ, tak žádné neplatíš, takže ani není z čeho odečítat.

sovice
9. říj 2014

Dobrý den,potřebuju poradit.má manžel nárok na odpočet daní na manželku a děti,když pracoval za minimální mzdu a já jsem na rodičáku a pobírám 5000 kč?

j.a.n.i
9. říj 2014

@sovice Pokud pracoval alespoň půl roku, tak na děti ano, na manželku sice teoreticky taky, ale prakticky žádné daně nezaplatil, takže ani nebude z čeho tu manželku odečíst.

marketa11112
3. pro 2014

ahoj, mate prosim někdo predstavu, jaky by musel mit muz plat, aby si mohl odečíst slevu na dani za dite i za manželku-- a to komplet? tedy cca 1170 na dite mesicne a tusim 24000 za rok na manželku? dekuji

verusky
11. pro 2014

mam take dotaz - kdyz bych pobirala rodicak 11 500kc (vi nekdo, kolik je vymerovaci zaklad, aby mi ho dali???), muze si take manzel uplatnit na me slevu?
dekuji.....

markyzka84
12. pro 2014

@verusky jetojedno rodicovska v zadne mire se neuplatnuje do ženina prijmu.

verusky
12. pro 2014

@markyzka84 dekuju 🙂

deromi
19. led 2015

Mám dotaz 🙂 Od ledna 2014 do května 2014 jsem pracovala, od června do prosince 2014 jsem na MATEŘSKÉ (rodičák až ted od ledna 2015).Takže jsem měla plat a potom peněžitou pomoc v mateřství. Vše se do příjmu za rok 2014 počítá že?I plat i PPM že? takže pokud překročím častku 68 tisíc tak nemá manžel nárok na vrácení daní za manželku na mateřské? chápu to dobře?Předem moc děkuji za odpovědi 🙂

j.a.n.i
19. led 2015

@deromi Ano, vše se počítá, takže si tě manžel neuplatní.

xvitko13
19. led 2015

@j.a.n.i Ahojky, prosím tě mohla bys mi taky poradit? Já jsem během roku 2014 dodělala VŠ (v červnu), v srpnu jsem se vdala, od srpna do října jsem pracovala a listopad a prosinec jsem na neschopence kvůli problémům v těhotenství. Chci se zeptat, má můj manžel nárok na vrácení daní za manželku? Děkuju moc...

j.a.n.i
19. led 2015

@xvitko13 To záleží jestli si měla za rok vyšší příjmy než těch 68 tis. nebo ne.

aneta15
19. led 2015

Ahoj,
v srpnu mi skončil rodičák a jsem na pracáku. Do těch 68 000 se v pohodě vejdu, jen mě zajímá, zda stačí napsat čestné prohlášení, nebo zda musím mí potvrzení z ÚP.

glimmer
21. led 2015

@aneta15 myslím si, že pokud bereš podporu, tak budeš potřebovat nějaké potvrzení. Pokud nebereš nic z ÚP tak stačí čestné prohlášení.

banitram
22. led 2015

Ke slevě na manželku se nic nedokládá !!! Žádný doklad o příjmu, žádné potvrzení z ÚP, žádné potvrzení ze sociálky. Stačí jen vepsat do daňového přiznání vaše jméno s rodným číslem a odečíst si vás za počet měsíců, po které jste manželé. Např. Pokud jste se brali v listopadu 2014, tak si vás manžel odečte jen za jeden měsíc 12/2014.

Jediný doklad, který by mohli na FÚ chtít, je oddací list, aby si ověřili, zda si manžel odečetl správný počet měsíců .....

dasara
22. led 2015

Hranice kolik si manželka může "přivydělat" přece již byla zrušena... Takže žádné omezení 68tis. není 🙂

heduska82
22. led 2015

@dasara A odkdy je to zrušené??

hancula
22. led 2015

@dasara domnívám se, že žádné omezení, kolik si můžete na RD vydělat, není, ale přesáhne-li manžel/ka na RD právě těch 68 tis., pak nelze nárokovat tu zmiňovanou slevu na dani 😉

ffiinnkkaa
22. led 2015

@dasara
@hancula Přesně tak přividělat si můžete kolik chcete...ale pokud částka přesáhne 68 tis. nemůže si pak následně manžel uplatnit slevu na manželku 😉

hancula
22. led 2015

@ffiinnkkaa jj 😉

malibuu7
22. led 2015

@banitram
tak od nás chtěl FÚ doložit čestné prohlášení ode mne, že jsem neměla příjem větší než 68tis./ resp. žádný za konkr.rok

blondynka400
22. led 2015

@malibuu7 souhlas, my to také vždy museli dokládat. To samé to mzdovka vyžadovala po lidech u mne v práci.

banitram
22. led 2015

tak to je asi individuální požadavek dané pracovnice FÚ - ale já jsem třeba u nás nic nedokládala ... každopádně to je tak maximum, co by mohli chtít ....

ffiinnkkaa
22. led 2015

@banitram Myslím, že individuální požadavek to není vyžaduje to jak FÚ ta účení při zpracování ročního zúčtování 😉

banitram
22. led 2015

No, já dělám mzdovou účetní už spoustu let, každý rok u mě zaměstnanci žádají o uplatnění slevy na manželku, nikdy jsem po nich žádné čestné prohlášení něchtěla a ani kontrola z FÚ takové prohlášení nevyžadovala ... ono je to závazné prohlášení v podstatě uvedeno v textu na daňovém prohlášení, který mi zaměstnanec podepisuje a kam vepisuje manželku. Takže když už zaměstnanec jednou podepíše v daňovém prohlášení, že manželka splnila zákonný nárok na odečet, tak na co bych si zakládala další čestné prohlášení.... hromadění zbytečných papírů není moje hobby 🙂