Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

l.u.c.i.e
14. bře 2014

Holky, když je po mateřské proplacená dovolená, tak ta se počítá v hrubém či čistém? Abych věděla, zda jsem nepřekročila 68tis. V čistém jí nepřekročím a v hrubém ano. Pokud vím, tak mateřská se počítá v čistém, že? Jsem z toho nějaká zmatená.

zamilovanadonej
14. bře 2014

@l.u.c.i.e Myslím že v hrubém, jelikož i jiné zdanitelné příjmy co se do daní počítají jsou vždy v hrubém. Tak požádej zaměstnavatele o "potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2013", a tam to uvidíš hnedka.

xpila
14. bře 2014

@l.u.c.i.e Určitě v hrubém. A z matřské se neplatí daň, takže ta není hrubá nebo čistá, je jen jedna 😉

l.u.c.i.e
14. bře 2014

@zamilovanadonej
@xpila, děkuji vám. Tak jsem si to myslela správně 🙂

ivda
8. dub 2014

Ahoj holky, mám prosbu, manžel mají v práci novou účetní a ta v tom má trošku hokej. Máme 3 dítka, manžel mívá teď co se narodilo třetí na pásce daňový bonus. Takže pokud to já chápu správně, pokud bude mít každý měsíc tento bonus, tak vlastně už na žádné vracení daní na vyživovanou manželku nemá nárok. Nebo ano?

miriska
8. dub 2014

@ivda na manzelku jen az po rocnim zuctovani, na deti muze kazdy mesic nebo taky jednou za rok, u deti jsou dve moznosti.

ivda
8. dub 2014

@miriska jo, na děti to chápu. Ale jde mi o to, že když má daňový bonus na děti, tudíž vlastně daně asi ani neplatí, tak nemají z čeho vracet za manželku, ne?

j.a.n.i
8. dub 2014

@ivda Mohou mít, závisí na výši bonusu.

skritkova
15. dub 2014

Holky, nevíte prosím někdo, kdy finanční úřad posílá to vyúčtování daně? Čekáme na to jak na smilování 😀

skritkova
16. dub 2014

@j.a.n.i Dobrý den, nevíte prosím, kdy finanční úřad posílá to vyúčtování daně?

terez27
16. dub 2014

@skritkova nám už přišlo

skritkova
16. dub 2014

@terez27 Nám právě pořád nic a už to fakt potřebujem ☹

zamilovanadonej
16. dub 2014

@skritkova
Májí na to 30 dní ode dne, kdy mělo být podanné, tzn. do 2.5. to přijde na účet, pokud máte složenkou tak možná o chvilku dýl. Každopádně urychlit to nejde.

skritkova
16. dub 2014

@zamilovanadonej Aha, my jsme to tam dávali už někdy v půlce února, tak jsem myslela, že nejdýl do půlky dubna to budem mít ☹

zamilovanadonej
16. dub 2014

@skritkova Ne ne, to je fuk kdy se to dávalo....

krysulka
17. dub 2014

Měla bych dotaz prosím nevíte někdo co přesně se započítává ohledně příjmu ze zaměstnání? Mám na výplatnici nějakou částku pro základ daně, která je rozhodně vyšší jak hrubý příjem, tak se tam tedy počítá ten základ nebo hrubý příjem? a jak je to když mi letos vraceli daně za rok 2013 to se tam počítá taky? Jde mi to, zda si mě pak bude moci manžel odečíst v roce 2015. Je tohle dosti směrodatné pro to zda to splním či nikoliv, děkuji mnohokrát 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@krysulka Pro to, aby si tě mohl odečíst manžel se počítá hrubý příjem.

marketa11112
2. srp 2014

odkdy je prosim mozne uplatnit slevu na dani na manželku? tedy na mateřskou nastoupim hned na zacatku ledna 2015. je tedy mozne ihned po narozeni dítěte, aby si manzel v praci nahlasil, ze chce mesicne odečítat onich 2070 mesicne a 1117 za dite nebo to zle az zpetne za rok při danovem priznani? dekuji za radu. 🙂)

betelgeuzz
2. srp 2014

@marketa11112 za dítě se to může uplatňovat měsíčně, když doloží rodný list, za manželku se to uplatňuje v ročním zúčtování, kdy musíš napsat prohlášení, že jsi neměla příjmy větší než 68 tis. Ale mateřská se do toho započítáva, takže otázka je, kolik budeš mít mateřskou, jestli nepřesáhneš těch 68 tis.

marketa11112
2. srp 2014

@betelgeuzz urcite nepresahnu, dekuji. jen jsem nekde zahledla, ze nekteri si odecitaji za manželku kazdy mesic. dekuji

betelgeuzz
2. srp 2014

@marketa11112 jenže to přece ještě neví, jestli nepřesáhnou ty příjmy 68 tis, ne? @j.a.n.i ?

kris88
2. srp 2014

@marketa11112 uplatnit danove zvyhodneni na manzelku lze pouze v rocnim zuctovani. Mesicne nelze.

j.a.n.i
3. srp 2014

@betelgeuzz Přesně tak, pouze ročně, když už je jasné, že příjem nebyl přesažen.

snezenka123
31. srp 2014

Ahojky,prosím potřebuji poradit,jsem rozvedená,mám děti ve své péči,a slevu na děti mám na sebe taky napsané.Jsem zaměstnaná,takže mám v podstatě skoro o dva tisíce víc čistého měsíčně.
jenže..ted jsem otěhotněla s přítelem,půjdu na rizikové těhotenství, budu stále pobírat tu slevu na děti?
A jak je to po porodu?až budu na mateřské?jak potom můžu uplatňovat slevu na děti dál?jednou ročně?nebo jak to je?
děkuji moc

marcicek84
31. srp 2014

@snezenka123 - ano slevu budeš pobírat, ale jen za to období, kdy ti bude platit nemocenskou zaměstnavatel, zbytek se ti projeví až v ročním zúčtování daně, protože ti nemocenskou bude platit OSSZ, tak měsíčně se ti to teď nemá jak v platu projevit. Na mateřské (ta je stále posuzovaná jako příjem) rovněž v ročním zúčtování by se ti měla sleva projevit, u rodičáku si myslím, že se ti už sleva neprojeví, protože se jedná o dávku a nebudeš mít už příjmy se zaměstnání.

snezenka123
31. srp 2014

@marcicek84 děkuji

snezenka123
31. srp 2014

@marcicek84 a nevíš,prosím tě, jak dlouho mi bude nemocenskou platit zaměstnavatel?
a poku bychom se s přítelem vzali,mohl by poté uplatňovat slevu na děti on?přeci jen to jsou dva tisíce do rozpočtu navíc..díky

j.a.n.i
31. srp 2014

@marcicek84 Při mateřské se sleva na děti neprojeví, protože PPM není zdanitelný příjem!

j.a.n.i
31. srp 2014

@snezenka123 Ano, pokud byste byli manželé, tak může, jinak ne.

marcicek84
31. srp 2014

@snezenka123 - když se vezmete a on je zároveń otcem dětí, tak by to mělo jít, nevím jak by to bylo v případě, že on není otcem dětí...to by podle mě nešlo...svatbou vyřešíte slevu na daních na manželku, taky to není málo...

@j.a.n.i - v ročním zúčtování se mateřská jako příjem i když nezdanitelný, uvádí, ne? Podle toho se i počítá, zda manžel si bude moct uplatnit slevu na daních na manželku (pokud manželce příjmy vč. mateřské přesáhnou 68 tis. Kč, tak nelze).Přece i když bude na mateřské, tak v ročním zúčtování by se ji to projevit mohlo ty slevy na děti...ale záleží na tom kolik v daném roce těch daní zaplatí,no...