Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

pandysek
11. bře 2010

kaleilah-bych řekla že nic ,pokud mu to strhávají měsíčně -jedině kdyby mu to vypočítaly naten měsíc míň a pak zbytek doplatily,ale to pochybuji

kaleilah
11. bře 2010

pandy teď manža říkal, že to je sleva na dani to co má ve výplatě, ale to je to samý, ne?

nannycz
12. bře 2010

Ahoj damy, mam otazku - zena byla od 1.12.2008 na PPM (jedno zdrave dite), pak na rodicaku, zamestnavatel ji proplatil dovolenou. Soucet jakych castek nesmi presahnout 68.000, abych ji mohl uplatnit jako vyzivovanou? A za kolik mesicu? Dale ji jeji mzdova ucetni pry ted rekla, ze si musi nechat udelat zuctovani dane - co se tam pocita? Kvuli hypotece, pronajmu a zivnostaku si delam dane sam. Diky predem

nannycz
12. bře 2010

zapomnel jsem napsat, ze manzele jsme od r. 2006 a proplacena dovolena byla za tech 5 mesicu, kdy byla na PPM, tedy vyplata za cca pul mesice.

j.a.n.i
12. bře 2010

nannycz - do těch 68 000,- "pro tebe" se počítá mateřská od ledna 2009 a ta proplacená dovolená, do manželky daní se počítá jen ta proplacená dovolená

mkr
12. bře 2010

ahoj, manželku žádný zaměstnavatel měsíčně neztrhává z daní, je to nemožný, kdo může vědět, že za poslední měsíce nedosáhne příjmů vyšších jak 68 tis

fido
12. bře 2010

Ahoj holky, prosím o radu. Prac. smlouva mi skončila 28.02.09, ale přibližně od poloviny ledna 2009 až do nástupu na mateřskou v květnu 2009 jsem byla na neschopence. Myslela jsem, že neschopenka a mateřská se do zdanitelných příjmů nezapočítávají, ale ve vaší diskuzi jsem se dočetla opak. Chci se proto zeptat, co všechno musím k daň. přiznání doložit. Mám pouze doklad od zaměstnavatele, na kterém jsou vyčísleny pouze příjmy za tu polovinu ledna, tedy do té doby, než jsem nastoupila na neschopenku. Jakým papírem se prokazuje právě ta neschopenka a mateřská? Předem díky za odpovědi 🙂 .

j.a.n.i
12. bře 2010

fido - záleží na jaké daně se ptáš, do tvých daní se ani nemocenská ani mateřská nepočítá, ale pokud si na tebe chce manžel uplatnit slevu na vyživovanou manželku, tak může jen pokud tvoje příjmy nedosáhly 68 000,- a rok a do těhle příjmů se to naopak počítá. Ale jak tak čtu tvoje datumy, tak myslím, že těch 68 000,- přesáhneš, takže to vlastně taky nemusíš řešit.

nannycz
13. bře 2010

Diky za odpovedi 🙂
Jeste se pro jistotu zeptam (jsem za blbce, ale radsi se ptam, nez pak platit domerenou dan a penale FU). Pokud zena mela "zapocitavane" prijmy pouze od sveho zamestnavatele (PPM ji jeste sel od zamestnavatele, dovolena samozrejme take), tak by na jejim personalnim (resp. mzdove uctarne) meli vedet, jaky je jeji prijem, je to tak? Na jeji dotaz ji totiz rekli cislo, ktere je necekane nizke (cekal jsem, ze to bude prave kolem tech 68000, rekli cca 40) Je mozne to nejak osetrit? Napsat to napriklad do jejiho cestneho prohlaseni "o nizkych prijmech" (ze je to na zaklade informace firmy XYZ, apod.)? Fakt nechci skoncit u soudu (nebo v registru dluzniku) kvuli prehlednuti / neznalosti nejake mzdove ucetni...

nannycz
13. bře 2010

ach jo, zase pisu nekolik prispevku, jsem holt stara skleroza.
Zajimaji mne dve veci: Ktery prijem se pocita do rozhodneho prijmu - superhruba, hruba, cista, vyplacena, jina? A dale - pokud si zena za rok 2009 necha udelat zminene vyuctovani DPFO zamestnavatelem a vyjde vraceni dane ve vysi treba 1500,- bude se to take pocitat do rozhodneho prijmu? Jak pisu vyse, asi u nas pujde o kazdou stokorunu, takze to muze byt podstatne...

vojtisek2007
14. bře 2010

nanycz - v tom případě není nic jednoduššího, než aby si žena u svého zaměstnavatele nechat vyjet doklad o svých příjmech za rok 2009 a má to černé na bílém a doklad ze mzdovky můžete doložit společně s čestným prohlášením, že neměla příjmy vyšší než 68.000
k druhému dotazu :
V pokynu Ministerstva financí č. D-300 je zjišťování vlastních příjmů manželky upřesněno tak, že se jím rozumí úhrn všech vlastních příjmů dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje (hrubý příjem) včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob nebo nejsou předmětem této daně a jestliže vyjde vracení daně, není to považováno za příjem - když osobě osvč vracejí daně, tak si to za rok taky nedává do příznání jako příjem 😉

lulinka005
14. bře 2010

Ahoj holky, mám asi blbý dotaz, ale snad někdo pomůže. My jsme se s kamarádkou dohadovaly, že se daň vrací vždy na konci roku, kamarádka ale tvrdí, že ji lze uplatnit každý měsíc, že to tak někdo dělá v práci, že mu vrací jakoby každý měsíc na dítě..tak nevím jsem z toho jelen ☹ Poradí někdo, jak to je?

janula28
15. bře 2010

Lulinko: mému manželovi odečítají v každé výplatě tuším 890Kč jako slevu na dítě, to jsi myslela?

j.a.n.i
15. bře 2010

luli - ano, pokud si zaměstnaná a doložíš mzdovce v práci potřebné papíry, tak jdou některé odpočty uplatňovat měsíčně. Jedná se například o vlastní denní studium, odpočet na dítě, případně třeba odpočet na sebe jako ZTP, plus snad nějak jdou i úroky z úvěru, ale s tím nemám zkušenost. Pak jsou věci, které se uplatňují ročně, namátkou třeba zaplacené životní pojištění, dary a případný odpočet na manžela, manželku.

nannycz
15. bře 2010

>luli: jak pise J.a.n.i. - neco jde pravidelne, neco ne (rozhoduje, podle ceho se odpocet ridi - pokud je dany samotnou existenci osoby, nebo kriteriem vyhodnotitelnym mesicne, tak to jde, pokud je to podminene nejakym souctem za vetsinou rok, pripadne kriteriem, ktere neni konstantni, tak to nejde.)
Jen doplnim - uroky uveru umi udelat mzdovky, ale delaji to za rok. Vyse uroku je totiz kazdy mesic jina a mzdovka by tak musela dostavat kazdy mesic potvrzeni, coz asi neni proveditelne.

lulinka005
15. bře 2010

Moc vám všem děkuju, já se v tom moc neorientuji, ale prý to jde, my se bavili o vyživované manželce 😉

vojtisek2007
15. bře 2010

luli - odpočet na manželku (manžela) nejde uplatnit každý měsíc, protože pro uplatnění musí být splněna hranice jejího 68.000 kč maximálně - a to nikdo nemůže vědět dopředu, kolik si manželka za daný rok vydělá....

nannycz
16. bře 2010

jedine, co si dovedu predstavit, ze to delaji formou zalohy - "pane Novaku, Vase pani je cely rok na RD, takze si nejspis vic nez 68000 nevydela, tak se budeme chovat podle toho" pak se ale musi davat o to vetsi pozor na konci roku pri vyuctovani. Muze se stat, ze manzelka pana Novaka si prece jen nejak vydela 68000 (hodne dobra brigada, podnikani, apod.) a pan Novak bude muset tech cca 2000,- / mesic pri vyuctovani vratit

Dalsi, na co tomuze narazit, ze v dubnu nikdo nevi, jestli v listopadu budou jeste manzele...

luca30
24. bře 2010

Zdravím potřebovala bych od Vás radu pokud už není pozdě...tak vrácení daně na manželku nám nevýjde, nevlezeme se do hranice, ale potřebuji zjistit, když jsem dostala za rok 2009 proplacenou dovolenou mám i potvrzení z práce, takže si můžu podat daňový přiznání, ale potřebuji vědět, jestli tam můžu zahrnou i úroky co jsem zaplatila na úvěru ze stavební spořitelny nebo tam mohu uvést jen ten příjem z práce a to je vše?? děkuji předem...

vojtisek2007
24. bře 2010

luca - když si budeš dělat sama daňový přiznání tak si samozřejmě můžeš uplatnit úroky z hypotéky, pokud je psaná na tebe, stejně tak si uplatníš celou slevu na poplatníka

luca30
25. bře 2010

vojtisek: děkuji mockrát já jen, že nevím jakou daň mi vrátí asi jen tu co jsem zaplatila v práci nebo ještě něco já se v tom vůbec nevyznám tak abych pořád nelítala na FU, akorát mám u jednoho problém, že na jedné smlouvě mám staré jméno nepřehodili mi to na nové, takže nevím jestli to tam můžu doložit nebo ne..přitom jsem jim tam posílala oddací list..tak to je můj poslední dotaz, protože nevím jestli by mi to FU uznal nebo ne....

vojtisek2007
25. bře 2010

já myslím, že ve jménu nebude problém - lehce doložíš, že ses tak jmenovala , a ted že se jmenuješ jinak....vrátí ti tu daň kterou jsi odvedla na fú - kdyby sis uplatnovala dítě, dostala by jsi ještě vyplacený daňový bonus na něho.

belzicka
6. dub 2010

Ahojík chtěla bych se ještě zeptat ohledně daně za mně nedelám sem na pracáku a nepobíram žádne peníze s pracáku no psala sem to ale sem nervozní kolik nám vráti brali sme se s vsrpnu 28. 2009 a chci se zeptat koli asi nám vráti a manžel to dával do práce tak v práci mu pošle mzdová učetní peníze na účet nebo Fú to mu posíla na účet vejplatu máme ted 8 myslíte že už to bude mít ve vejplatě ? moc dík za odpověd

vojtisek2007
6. dub 2010

belzicka - už jsem ti to jednou psala 😉 , jestli o vyúčtování žádal v práci, tak jestli máte nárok na vratku, tak mu to vrátí ve výplatě (jestli jí dostávají hotově, tak hotově s výplatou, jestli na účet tak to bude mít na účet s výplatou) , jestli jste si podávali sami na FÚ, tak vám to vrátí z fú - vyplácet začínají 1.4.2010 a do konce dubna by měli mít vše vyplaceno, a kam ti to vyplatí, to se píše vzadu na přiznání - buď složenkou nebo na účet....
A kolik vám vrátí se nedá odhadnout, nevím, kolik měl manžel příjem za rok, kolik odvedl na daních, kolik si uplatňuje dětí nebo úroky z hypotéky apod...to se nedá prostě jen tak spočítat.

belzicka
6. dub 2010

aha no manžel deti nemá ja sem rozvedená a po druhé vdaná

vojtisek2007
6. dub 2010

belzicka - možná bude nejlepší když se tůvj manžel zeptá v práci, jestli mu vyšli nějaké ty vratky a kdy to budou vyplácet....

belzicka
6. dub 2010

no ale si myslím že to nevadí že sem po druhé vdaná né??? sem prostě už skoro šel let bez příjmu ale teprve v srpnu sme se braly a odevzdala sem i z uřadu práce papír že sem na pracáku ale nepobíram žádnej příjem

vojtisek2007
6. dub 2010

to že jsi podruhý vdaná nemá na vracení žádný vliv - máš manžela, který tě od tý doby co jste se vzali "vyživuje" tak má nárok si tě uplatnit jako vyživovanou manželku, ať jsi jeho první manželka, nebo desátá, to je jedno....

belzicka
7. dub 2010

Dobrý večír, nu tak máme tady duben a zítra je 8 a peníze stale nic nu, nechápu to dyt se to má posílat k vejplatě že??. nu zítra má manžel vejplatu ale nevím nevím kdy to posíla fú no necháme se zítra překvapit pudu ráno do bankomatu a doufrjme že tam něco přibude tak se mějte ahojík

vojtisek2007
8. dub 2010

belzicka - jestli manžel žádal v práci od finančního úřadu vám nic nepřijde, musí mu to dát do výplaty v práci, ta jak píeš je dnes, tak uvidíte, a nenapadlo tě, že třeba nic k vracení nebude ??? Ptal se na to manžel v práci, jak mu to vyšlo ?