Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

sovicka_
18. únor 2011

@benjik hmmmm.... mně za tu prosincovou platbu, která přišla v lednu, neposlali ani to potvrzení o příjmech (a přitom to je instituce, kde si tyhle věci hlídají, státní, vždy to posílají včas). Když to nepošlou, tak mají holt na finančáku smůlu 🙄 😉 Pokud to pošlou, tak to tam započítám.
A taky bych řekla, že výplata bude něco jiného než ta moje jednorázová činnost....

mkr
18. únor 2011

prosincový výdělek se počítá do loňského roku i když přijde v lednu, je to trošku logické nemyslíte, jsou to zdanitelné příjmy od 1-12 m což vy za prosinec odvádíte daň, podle mě vám to na finančním nevezmou, vždy to dělám takhle a nikdy jsem u manžela problém neměla

mkr
18. únor 2011

@betelgeuzz pokud je to za prosinec 2009 tak se to nepočítá, to si měla v roce před tím, vem si příjmy na papíře od 1-12 m co máš na páskách

mkr
18. únor 2011

@kajulka001 myslím, že se dá dodatečně podat opravné daňové přiznání, za předchozí rok , zkuste se na to zeptat, každá koruna dobrá, s tímto se hodně setkávám u známých, že manželům udělají daně účetní špatně, i když nechápu jak se jim to může stát 🙂

benjik
18. únor 2011

@sovicka_ jednorázová činnost je asi něco jiného,i když pokud si ji vykonávala jen ten měsíc a za něj ti byla vyplacená odměna,tak by se započítával do roku 2010. A to byla klasická prac. smlouva nebo dohoda? Hele a dali Ti vůbec podepsat prohlášení k dani? Já jsem hlavně reagovala na ten odkaz,cos dala,ten se týká podnikatelů a tady se hlavně řeší soukromá sféra.

sovicka_
18. únor 2011

@benjik ono to bylo na nějakou dohodu - ani ti nějak nevím, já vždycky něco podepíšu, prachy mi dojdou, tak to moc neřeším 😅 Je to státní instituce, takže se nestane, že by mě nějak ošulili - tak nemám nikdy u sebe ani smlouvu 😅 😅

Nicméně - našla jsem to v el. poště a je to tedy dohoda o provedení práce, s tím, že práce bude provedena v termínu 1.12.-31.12.2010 a nepřesáhne 10 hodin (a za hodinu jsem měla sjednanou určitou sumu). No, tak jsem to jakože provedla, tu činnost (ona už teda byla provedená dávno předtím, ale takhle se to prostě dělá) a peníze jsem dostala v tom lednu.

sovicka_
18. únor 2011

Tak že bych to vážně měla také přiznat? 😕 Musím říct, že mi teď taky přijde logické to dát do roku 2010. I když nevím - jim to přece taky nemůže účetně sedět, platbu poslali v roce 2011... tak já fakt nevím.

Asi ještě vyčkám do konce února, zda nepřijde ještě jedno potvrzení o příjmech. Jinak už všechna potvrzení mám, i z jiných institucí.

benjik
18. únor 2011

@sovicka_ Ano,přiznáváš to. Pokud to byla dohoda,tak si to potvrzení a zdanitelných příjmech atd. musíš u nich vyžádat,manžel ne všichni to posílají automaticky. Manžel dnes taky musel do bývalé práce osobně a tam si o to říct. Jinak přímo na tom potvrzení máš napsáno toto: Příjmy vyplacené nebo obdržené do 31.ledna 2011. No jinak by jsi se divila,jak státní instituce dodržuje předpisy.

katarina82
18. únor 2011

Mám dotaz, musím jet do práce podepsat daně, když jsem byla loni na mateřské a pak na rodičáku? Když jsem vůbec nepracovala, protože jsem přecházela z rodičáku s prvním na MD s druhým dítkem a pak zas rodičák?

sovicka_
18. únor 2011

@benjik ááááha, tak to pak ano 🙂 Díky. Tak já si to zajistím.

benjik
18. únor 2011

@katarina82 pokud jsi neodvedla daně,tak ne.

katarina82
18. únor 2011

@benjik díky 🙂

betelgeuzz
18. únor 2011

@katarina82 a nečerpala jsi po ukončení MD dovolenou?

katarina82
18. únor 2011

@betelgeuzz no jo, čerpala... Ach jo, tak to tam budu muset, co? 😒

moncicak.as
24. únor 2011

Holky, když jsem šla na mateřskou cca. 11/2008 a na RP jsem nastupovala cca. 07/2009, myslíte, že je nárok na nějaké zpětné vrácení daní? Už si opravdu nepamatuji, kolik jsem měla mateřskou (myslim, že to bylo kolem 11tis.), a zda nárok mám, nebo ne, to si dokáží spočítat na úřadě? Nebo jak je to? Nerada bych pak čelila nějakému nařčení, že obírám stát...Já fakt nevím, zda to bylo nad 68000,- kdo mi to zjistí ?

vojtisek2007
25. únor 2011

@moncicak.as no tak to by sis opravdu musela dohledat příjmy za 2008,2009, za 2010 tam je to jasný - to si tě manžel odečíst může - pokud jsi pobírala jen rodičák. Na úřadě ti to nespočítají, manžel by si musel podat opravné daňové přiznání, kde by si uplatnil i tebe....ale musíte si to udělat sami...

betelgeuzz
25. únor 2011

@moncicak.as pokud jste si tu slevu na dani neuplatňovali, tak stát neobíráš. Obíráš akorát sama sebe, protože vám část daně mohli vrátit. Ale uplatňovat si slevu není tvoje povinnost.

miklice
12. bře 2011

Ahojky chtěla bych poprosit o radu.V roce 2010 jsem pracovala u společnosti jako zástupce vedouci.Měla jsem slevu na dítě a na poplatníka.28.dubna jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu druheho těhotenství.Porodila jsem 28.prosince.Účetní mi řekla,že mi se vrácet nic nebude.Tak jsem zůstala zaražena.Protože jsem myslela,že za tu dlouhodobou nemocenskou mi něco vracene bude ☹ Prosím podarďte mi jak to je?Děkuji předem za každou reakci 🙂

many
12. bře 2011

@betelgeuzz jo,jo máš recht, nám letos teda vrací hodně 🙂 to jsem ani nečekala 🙂

luckaa
18. bře 2011

Ahoj holky,koukala jsem na odpočet daní a manžel by si mohl na mě odpočítat daně,když jsem loni byla na rodičáku,pak jsem pět měsíců pobírala podporu a pak zas rodičák.
Dočetli jsme se,že se rodičák nezapočítává do té částky 68000Kč,tzn.že by jsme měli nárok na to vrácení?
Díky

beponka
18. bře 2011

@luckaa ahoj. rodičák se skutečně nezapočítává do té částky 68T. rodičák je dávka a není příjem. jako příjem je braná jen mateřská tzn. ten první půlrok.

luckaa
18. bře 2011

@beponka Díky,já neměla nárok na mateřskou,brala jsem od ledna do června rodičák,pak červenec až listopad podporu v nezaměstnanosti,to ale nedělalo ani 20 tisíc a pak listopad,prosinec zase hned rodičák....takže tím pádem by jsme měli mít nárok na vrácení daní,že?

vojtisek2007
18. bře 2011

@luckaa v tom případě by si tě mohl manžel uplatnit jako vyživovanou manželku 😉

luckaa
18. bře 2011

@vojtisek2007 Díky a stačí napsat čestné prohlášení,nebo se to musí dokládat nějakýma papírama?

andy80
18. bře 2011

Ahoj holky,

slyšela jsem, že lze žádat o vrácení daně na manželku až za tři roky zpětně. Co je na tom pravdy? Mě si manžel s daní neodečital, protože jsme netušili, že rodičák se nezapočítává do příjmů.

vojtisek2007
18. bře 2011

@luckaa stačí napsat čestné prohlášení, že jsi neměla příjmy vyšší než 68tisíc

@andy80 - ano zpětně jde udělat opravné dańové přiznání až za tři roky

andy80
18. bře 2011

@vojtisek2007 mě to právě říkala kamarádka, že se na to ptala na finančňáku, mě to pořád nešlo do hlavy, že by u nás bylo něco takového možné. Už dáváme dohromady papíry, snad to do příštího týdne dáme dohromady. Moc díky za odpověď

luckaa
18. bře 2011

@vojtisek2007 Díy,jsi zlatá 😉

karmenta
23. bře 2011

dobré poznatky, díky za ně holky.

valleri
2. lis 2011

dobry den.chtela zeptat-v 2009roce byla jsem na RP a mela priem do 68tis.manzel pracoval jenom od zari-moh by pozadat ted mne jako vyzivnu osoby za 2009 rok?2010-2011jsem zamesnana.dik