Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
10. únor 2011

@benjik Že by pro ní bylo příliš náročné vytisknout z PC ten 1 papír? Tipuju to na práci tak na 30 vteřin... pochybuji, že se najde ještě někdo, kdo by nedělal účetnictví na PC.

vernero
10. únor 2011

@krejcirice ..moc netuším proč to tak řešíte, každopádně pokud jsi celý rok na rodičáku, tak manžel má na ten odpočet nárok..., navíc pokud mu to řeší účetní v práci, pak ona ví o čem mluví 😉
Jinak tak částka kterou mu vrátí se bude samo odvíjet od výše jeho příjmů 😉 Lepší než všechny servery jsou přímo stránky ministerstva www.mfcr.cz, tak určitě najdeš co potřebuješ

benjik
10. únor 2011

@j.a.n.i zjištuji,že asi ano. I účetní v manželově současné práci je ráda,že mu daně udělám já,že prý on toho tam má moc( 1předchozí a doučasný zaměstnavatel, a odpočet na mě a dítě), to je pro ni strááášně moc práce.

benjik
15. únor 2011

Holky,zase otravuju,ale dnes jsem v té příloze lidových novin četla,že na vyplacení danového bonusu za dítě za rok 2010 má nárok jen ten,kdo si v tom roce vydělal alespon 48000,-. Ale čistého nebo hrubého?

lucianas
15. únor 2011

Ahoj,
děkuji za tuto užitečnou diskuzi. Moc jsem se z ní dozvěděla a určitě pomůže při podání daňové přiznání.
Měla bych ale dotaz - je možné, že manželův zaměstnavatel jim ještě tato daňová přiznání nedal k podpisu? Největším problémem je asi to, že vedení včetně mzdového a personálního oddělení sídlí v Praze, místo výkonu práce je však v Brně. Tím pádem už si toto přiznání má udělat manžel sám, že?

lucianas
15. únor 2011

@benjik ... co tak v nejhorším případě (když by to potvrzení nedali) přiložit kopii smlouvy s výplatní páskou toho zaměstnavatele, kde byl ten první měsíc?

benjik
15. únor 2011

@lucianas jemu ale nedali ani tu výplatní pásku,když tam byl.

vojtisek2007
15. únor 2011

@lucianas aby si mohl udělat přiznání sám, museli by mu v práci dát potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2010....a jinak podepsat prohlášení poplatníka by měli ze mzdovky dát do 15.2.....ať si tam přímo zavolá a zeptá se jak to bude....

vojtisek2007
15. únor 2011

@benjik hledám hledám a všude pořád píšou jen o příjmu....měsíčně min 4.000 příjem za rok pak těch 12*4000 = 48.000 😒 😒 😒

kajulka001
15. únor 2011

ahoj manza byl zrovna vcera podat dane a ja jsem na materske manzele jsem teprve od srpna takze nam dane udelali 11500 ale pristi rok pry uz budeme manzele rok tak nam dane udelaji 23000 letos si udelal danove proznani sam protoze minuly rok mu delala dane ucetni v praci a prisel o 7500 sama pani na financaku rekla ze je lepsi kdyz si udela sam dane

j.a.n.i
15. únor 2011

@vojtisek2007 @benjik Těch 48000,- je hrubého 😉 není to tak sice výslovně řečeno, ale vyplývá to z kontextu

(4) Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období a neupravené s ohledem na odpracovanou dobu a další okolnosti, podle zvláštního právního předpisu upravujícího výši minimální mzdy111) (dále jen "minimální mzda"); u poplatníka, který má příjmy pouze podle § 9 nesmí výdaje převýšit tyto příjmy. Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

vojtisek2007
15. únor 2011

@j.a.n.i no vidíš, z toho to jasně vyplývá....

benjik
15. únor 2011

@j.a.n.i @vojtisek2007 díky moc holky,já to právě viděla prvně v životě( no taky prvně dělám daně i s dítětem,tak to bude asi tím 😅 ) Právě v těch lidovkách to nebylo upřesněné a vím,že ne každý má přístup na net,aby si to mohl zjistit. Sice mám podnikatelku a dokonce jsem z danového přiznání maturovala,ale to bylo pro firmy,tak v tomhle soukromím plavu. 😅

lucianas
16. únor 2011

@benjik ... aha, tak to je síla, že mu nedali ani výplatnici. to by vážně chtělo nějakou kontrolu tam poslat.

@vojtisek2007 ... jj, na to myslím, že si kdyžtak o to musí říct, o to potvrzení příjmů za loňský rok. .. dnes tam má volat, jen doufám, že se tam dovolá. vše jsem mu dala s sebou, veškeré podklady, kdyby už to tam bylo nachystané, ale moc tomu nevěřím.

benjik
16. únor 2011

@lucianas no asi jim tam kontrolu pošlem,páč mužovi přišel výpis z vzp a za duben,kdy v té práci byl, tam má dluh a k tomu penále. Takže si na pátek vzal volno a jede to tam řešit.

vojtisek2007
16. únor 2011

@benjik s má vůbec nějaký doklad o tom, že tam pracoval ???? na jakou smlouvu ? chce to fakt řešit, zdravotku budou zajímat jen její peníze, které nedostali + penále samozřejmě.... 😠 😠 😠

benjik
16. únor 2011

@vojtisek2007 jo má,psla jsem tu,že má pracovní smlouvu na dobu určitou. No já mám spíš pocit,že tohle je chyba vzp. V květnu se byl totiž na vzp nahlašovat jako obzp, páč mu volali,že za duben ho tam mají nahlášeného jako zaměstnance a ted tohle. Navíc přihlášený od práce na úřadech být musel, měl totiž nemocenskou za pracovní úraz.

vojtisek2007
16. únor 2011

@benjik hm, to je divný, tak uvidíte, co mu tam řeknou, ale je fakt, že bordel tam mají solidní.... ☹

benjik
16. únor 2011

@vojtisek2007 upřímně, mě už v tomhle státě nepříjde nic divný 😠

luciasek001
16. únor 2011

Ahoj holky můžu se zeptat zda je něco jiného "vyplacení danového bonusu za dítě za rok 2010" a "danové zvýhodnění na vyživované dítě cca 12000Kč / rok??? Díky moc. Manžel si bude podávat prvně danové přiznání sám tak jsme z toho takový vyjukaný co a jak.

vojtisek2007
16. únor 2011

@luciasek001 je to něco jiného....
když máš zaplatit daň např. 9.000, tak od toho odečteš DAŃOVÉ ZVÝHODNĚNÍ NA VYŽIVOVANÉ DÍTĚ 11.604 - takže daň k placení bude 0 a VYPLACENÝ DAŃOVÝ BONUS bude 2604 (9.000-11604 ).

betelgeuzz
17. únor 2011

Ahojte, prosím o radu. Počítám, jestli se vejdu do 68 tis příjmů za loňský rok, aby si mohl m na mě uplatnit slevu. Vím, že se tam počítá PPM a dovolená, kterou jsem čerpala. Ale v lednu 2010 mi přišla PPM za prosinec 2009 a nevím, jestli ta se tam také počítá, protože s tou už bych se nevešla. Hledala jsem, ale tohle jsem nikde nenašla. 😒

vojtisek2007
17. únor 2011

@betelgeuzz počítá, protože je za prosinec, ikdyž přišla až v lednu...☹

maceek
17. únor 2011

tak s tím příjmem za prosinec si taky nejsem jista, neboť v zákonu se píše "skutečný příjem" a ten v prosinci přeci mít nebudu. V prosinci mám skutečný příjem za listopad ?? Nu, na to se budu taky muste zeptat. Ale pokud s tím má vojtisek 2007 zkušenost, tak to tak asi bude.

sovicka_
17. únor 2011

@maceek podle mě nepočítá, ty peníze jsi obdržela coby příjem v jiném roce. Já nebudu přiznávat příjmy, které mi přišly na účet až v roce 2011. Ale je to jen laický názor.

julie2905
17. únor 2011

vojtíšku, já myslela, že příjem za prosinec se počítá do toho roku za který byl i když přijde až v lednu, betelgeuzz psala PPM za prosinec 2009, takže by přece neměla patřit do příjmů za rok 2010...
taky jsem počítala, chodila jsem při rodičáku do práce, ale vejdeme se 🙂 ...

betelgeuzz
18. únor 2011

@sovicka_ já to tak logicky taky vidím. Vždyť i mzda za prosinec příjde v lednu, ale počítá se do toho loňského roku. Jenže v daňových zákonech nejde vždy o logiku 😒 Právě, že mě na jiném fóru zmátly.

sovicka_
18. únor 2011

opravdu nevím.
Já jsem měla jeden mimořádný příjem, smlouvu na tento příjem jsem vyplňovala v prosinci 2010 a na účet mi peníze dorazily kolem desátého ledna 2011. Tento příjem za rok 2010 přiznávat rozhodně nebudu, nemám k němu ani potvrzení. Předpokládám, že pak dostanu potvrzení v roce 2012 a příjem přiznám za rok 2011.
Na druhou stranu chápu, že v případě takového jednorázového příjmu je to jiné než v případě pravidelné mateřské...

Navíc jsem našla tuto diskuzi http://business.center.cz/business/diskuze/zpra... a podle ní je to tak, jak říkám já...

benjik
18. únor 2011

Tak my prosincovou výplatu,i když přišla v lednu do příjmů 2010 dávat budeme,chtěli po vždy tak i na finančáku. Dokonce manželovi v práci potvrzení o zdanitelných příjmech nedali dřív než byla lednová výplata. \jo a příjem za prosincovou výplatu je započítám i tom potvrzení.

benjik
18. únor 2011

@sovicka_ ale tam se to týká danové evidence,to má zase trochu jiná pravidla než když si podává daně zaměstnanec.