Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

kaata22
19. črc 2012

Určitě to jde, ale vrátí Ti to až příští rok s dalším uplatněním.. Známí takhle dostali téměř 50000 kč a to je milé 🙂

j.a.n.i
22. črc 2012

@camilca Jde to udělat klidně hned, je potřeba aby si manžel vyžádal v práci papír o zdanitelných příjmech a podal si sám daňové přiznání, ty tam přiložíš papír o tom, jaké si měla příjmy. Pozor, do těch 68 tis. se počítá i nemocenská, mateřská a případná zaplacená dovolená z práce.

beatris292
12. zář 2012

ahojky,mate nekdo skusenosti s vracenim dane............nikde jsem nedelala cely rodicak,a manzel ma minimalni prijem......jak je to s vracenim dane?a kdo to vubec vraci-zamestnavatel manzela,nebo stat,nebo socialka????jsem z toho zoufala ☹
jeste jsemk tomu slovenka zijici v podnajmu v CR ,manzel je Cech,s tim ze dokud nemame vlastni bydleni,trvale mam hlasene stale na slovensku ☹
maly jde do skolky az bude zdrav,a penizky by se sikli 😨
ted dokud se maly neadaptuje ve skolce ani do prace nemuzu-musim si ji taky najit-protoze behem rodicaku firma v ktere jsem delala zkrachovala......................vubec nevim jak to vse zvladnem-musim zjistit jestli by nam stat prispel na bydleni a na malyho???nemate s tim nekdo zkusenosti????dekuji za radu 🙂

j.a.n.i
13. zář 2012

@beatris292 No, pokud má manžel minimální příjem, tak jaksi není co vracet, pokud žádné daně nezaplatil.

vikirobi
13. zář 2012

@beatris292 Ahoj.Zrovna jsem to řešila s kámoškou.Její manžel má taky minimální mzdu a moje mamka(účetní) jim to vypočítala na necelé 4tis.za rok.Daně ti vrátí max za 3 roky zpět,ale musíte si to sami vyběhat na finančním úřadě.

beatris292
14. zář 2012

ahoj @vikirobi a co vsechno k tomu prosim te potrebuji-abych nebehala na sto x ??dekuji 😉

j.a.n.i
14. zář 2012

@beatris292 Musíš mít od manželova zaměstnavatele potvrzení o příjmech ze závislé činnosti, tvoje čestné prohlášení, že nemáš příjem a vyplnit daňové přiznání - tedy manžel vyplňuje.
Nicméně mě osobně přijde blbost, že by z minimální mzdy byla nějaká vratka na manželku, to spíš ta zmiňovaná kamarádka, resp. její manžel neměl někde uplatněnou slevu na poplatníka...

vikirobi
14. zář 2012

@j.a.n.i Máš pravdu.Minimální je vlastně 8tis.nebo kolik a oni měli 12tis.výplatu.

j.a.n.i
14. zář 2012

@vikirobi Jojo, tak to sedí, to platil měsíčně zálohu na daň nějaké 400,-, takže to za ten rok odpovídá 🙂

finlay
13. říj 2012

Holky a nevíte, jak to je, pokud jsem na rodičáku a ještě k tomu studuju denní studium? Může si pak na mě manžel odečíst slevu na ten rodičák a ještě i slevu jako na studentku?

mallorka
28. lis 2012

@vojtisek2007 ahojky,a to stači napsat,že jsem v roce 2012 neměla přijem vyšši než 68000Kč?Oni to pak někdy kontroluji?Diky

vojtisek2007
28. lis 2012

@mallorka jo stačí čestné prohlášení, že jsi za rok 2012 neměla příjem vyšší než .......(loni bylo těch 68.000), samozřejmě, že to můžou kontrolovat

bambule28
26. pro 2012

Ahojky,slyšela jsem že znovu zavedly daňové zvýhodnění manželů,je možný že je to už delší dobu ale chci se zeptat jestli je to pravda a co je třeba?Díky

j.a.n.i
26. pro 2012

@bambule28 Ne, pravda to není, ono taky není důvod, když je sazba daně stejná, bez ohledu na výši příjmu.

olcab
2. led 2013

Ahoj teď mi říkala kamarádka že odpočet na manželku zrušili,je to pravda?

j.a.n.i
2. led 2013

@olcab Ne, pravda to není... pouze si ji nemůže uplatnit OSVČ, který uplatňuje náklady paušálem.

haslerci
2. led 2013

dobrý večer.
Jsem na rodičovské dovolené. V únoru 2013 to bude rok co jsme se s manželem vzali. Finančnictví nerozumím, tak se zeptám tady. Od kdy do kdy se vrací dan za manželku. My se vzali 10. února. tak se chci zeptat jestli manžel dostane za celý rok. Dále se chci zeptat,jak je to s dětmi. manžel má ve výplatnici napsané sleva na dani za děti 1090kč. Máme dvě děti. chápu správně že slevu za děti už požadovat nemůže? Jen za mě? Snad to některý z vás pochopí a odpoví mi. Moc Vám děkuji

janisek13
2. led 2013

@haslerci Dobrý den, sleva na daních za manželku se vrací jen za měsíce co jste svoji. Tudíž u vás od února. Já tomu teda také moc nerozumím, ale už jsem si to zjišťovala, protože my se brali v červenci. Co mě ale zaráží je sleva na dani za děti. Píšete že za děti má slevu 1090Kč. ,manžel si také nechává odečítat naše dva syny a sleva je každý měsíc 2234Kč. Protože na jedno dítě je sleva 1117Kč. Jinak máte pravdu, pokud si strhává děti každý měsíc tak na konci roku už to nelze. lze jen za manželku.

haslerci
2. led 2013

@janisek13 tak jsem se ted koukala na výplatnici z března 2012. a za obě dvě děti tam má manžel 1335kč. nevím jak se to správně počítá.nebo podle čeho to je.novější výplatnice jsem nenašla.

janisek13
2. led 2013

To je divné až se na to manžel v práci zeptá, protože je státem daný na jedno dítě těch 1117Kč,

j.a.n.i
3. led 2013

@haslerci Divné to není, pokud má manžel malé odvody, tak ve slevě bude jen ta část do nuly a pak by tam měla být ještě kolonka daňový bonus, kde bude ten zbytek.

luca30
10. led 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat Vás znalých v účetnictví, letos by si na mě manžel mohl konečně uplatnit ten odpočet, celý loňský rok jsem na RD, ale v březnu 2012 jsem prodala rodinný domek a tak si myslím, že ten se asi do těch příjmů také počítá? že se nevlezu do těch 68000,- jinak od jaké měsíční částky myslím hrubou mzdu se najde nějaký ten přeplatek, manžel míval nízký příjem takže nám nikdy nic nevraceli, ale teď má mzdu o něco vyšší..

tavia
11. led 2013

@haslerci a urcite ta sleva na deti je za obe? Nema nahlasenou slevu jen na jedno dite? Prijde mi ta sleva hodne nizka...zkusila bych to jeste overit 🙂

medria
11. led 2013

ahoj holky, měla bych dotaz týkající se slevy na dani za dítě. v březnu se nám má narodit miminko, jak má manžel postupovat, aby mohl uplatňovat slevu na dani? Jde již v letošním roce nebo se to udělá až při podávání daňového přiznání za rok 2013? díky za radu

benjik
11. led 2013

@medria na dítě až za rok 2013,danové se podává zpětně.

luca30
11. led 2013

medria až se miminko narodí tak manžel donese do práce kopii rodného listu a tam už si to nastaví, alespon tak to bylo u nás malá je taky v březnu

j.a.n.i
11. led 2013

@medria Pokud je zaměstnanec, tak to stačí s kopií RL nahlásit v práci a jde to průběžně, pokud je OSVČ, tak až za celý rok, pokud nevyužívá nákladový paušál.

j.a.n.i
11. led 2013

@luca30 Jistá si nejsem, ale taky myslím, že jo ☹ zkus napsat na finančák.

luciasek00
18. led 2013

Zdravim Vas, chtela jsem se zeptat, zdaa nevite jak je to se slevou - dane na manzelku..Kdyz mam jeste na vedlejsi cinnost zivnost, ale kdyz secteme vsechny prijmy z hlavniho a z vedlejsiho pomeru , tak nam to neda tech 68..Mame narok, nebo kdyz mam tu zivnost, tak se to na nas nebude vztahovat?nevite jak je to?.Diky moc za odpovedi

agnes8
25. led 2013

dobry den chtela sem se zeptat jsem na rodicovskej ale nejsme manzele ale mame spolecnou domacnost a hypoteku jesli si me muze dot pritel do danich
dekuji