Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

pazibarb
25. led 2013

@agnes8 pokud je ta hypotéka psaná na oba tak si tam určitě může on dát celou - stačí doložit smlouvu od hypo, protože vy ji asi nemáte za co uplatnit? Vrátí ale max to, co bylo zaplaceno na daních z práce. POkud jste na hypo úrocích zaplatili 100tis, ale na daních zaplatili 50tis, vrátí vám jen 50. Zhruba. Jsou tam ještě nějaký dopočty a to nevím přesně.

verbalinka
30. led 2013

@j.a.n.i ahoj, slyšela jsem, že sleva na manželku už příští rok nebude. Je to pravda? Já vím jen o změnách pro OSVČ, ale pro zaměstnance to bude stále trvat, nebo ne? My za minulý rok neuplatníme, ale těšila jsem se, že příští rok zase dostaneme penízky 🙂 Děkuju za informaci 😉

j.a.n.i
31. led 2013

@verbalinka Sleva na manželku je stále, přišli o ni pouze OSVČ uplatňující výdaje paušálem, pokud uplatňují skutečné výdaje, tak zůstává i jim.

kamaradicek
31. led 2013

Dobry den, jsem na rodičovské dovolené a rada bych pres meho zamestnavatele uplatila potvrzeni o vysi zaplaceni ukoru z uveru ( mam hypoteku) Obdrzim nejake finance zpet, ikdyz jsem za cely rok 2012 pobirala pozde rodicovsky pripevek? dekuji

vera_vila
31. led 2013

@kamaradicek zpět je možné získat peníze pouze v případě, že se platila daň... Vzhledem k tomu, že rodičák jsou dávky sociální podpory a daň se z nich neplatí, nedostane nic... Pokud je možnost a na hypotéce má podíl i manžel, ať uplatní úroky on ze svých příjmů.

kamaradicek
31. led 2013

@vera_vila manzel je cizinec, hlaseny v Nemecku ..skoda.

kamaradicek
31. led 2013

@vera_vila jinak moc dekuji za odpoved.

kamaradicek
31. led 2013

@vera_vila jeste me napadlo..a materska je na tom stejne? take je to davka socialni podpory? dekuji

vera_vila
31. led 2013

@kamaradicek mateřská je dávka nemocenské, ale jinak je to tam stejné, je to čistý příjem, neplatí se z něj daně, takže se to od ní nedá odečítat... A pokud nezaplatíš žádné zálohy, tak Ti vlastně ani nemají co vracet...

kamaradicek
31. led 2013

@vera_vila dekuji

kamaradicek
31. led 2013

@vera_vila a jeste me napadl jeden dotaz....uz posledni🙂 kdyz jsem dostala od zamestnavatele zaplacenou dovolenou, na tu lze toto uplatnit? dekuju

vera_vila
31. led 2013

@kamaradicek Na dovolenou ano, ale pokud jsi tam neměla z té dovolené odvedenou žádnou daň, tak Ti stejně nic nevrátí... Nevím, kolik Ti ta dovolená dělala peněz, ale určitě jsi tam měla slevu na sebe, možná i na dítě, takže jsi nejspíš žádnou daň neplatila, tudíž Ti opět nemají co vracet... Pokud jsi daň platila, tak ti to vrátit můžou...

j.a.n.i
31. led 2013

@vera_vila Nicméně i tak jsou úroky z hypotéky zbytečné, protože případnou daň z dovolené ti pokryje sleva na poplatníka.

lemuritto
12. únor 2013

@j.a.n.i Dobrý večer!
Promiňte, že Vás takto obtěžuji, ale chtěla bych Vás poprosit o radu. S manželem jsme se v květnu vzali a rádi bychom uplatnili slevu na dani za vyživovanou manželku (jsem OSVČ a můj příjem včetně nemocenské a mateřské nepřesáhl těch 68 000 tis ). Co všechno a jak máme vyplnit? Dočetla jsem se, že manžel musí požádat o roční zúčtování zaměstnavatele do 15.2.2012, tak to asi docela hoří 😖

j.a.n.i
12. únor 2013

@lemuritto U OSVČ bacha na to, že se do těch 68 tis. nepočítá zisk, ale opravdu příjmy, tj. komplet fakturace, plus ta nemocenská a mateřská. Jinak stačí tvoje čestné prohlášení, žes tu částku nepřekročila.

lemuritto
13. únor 2013

@j.a.n.i Děkuju moc! Přeju pěkný den!

jaannaa
19. únor 2013

@j.a.n.i mžu se ze optat na přiznání? .... v 1-7/2012 jsem byla na rodičáku, 8-12 na účadě price, při rodičáku jsem si přivydělala 4800 Kč, může si na mě manžel po celý rok napšat do přiznání slevu na manželku? a já kdyz jsem si vydělal těch 48OO Kč mám podat přiznání? (do přiznání bych si mohla dát i čátstku zaplacených úroku z úvěru které činí 1430?)

j.a.n.i
19. únor 2013

@jaannaa Ano, manžel si tě odepsat může a u tebe je pravděpodobně zbytečné DP dělat, buď si měla podepsané prohlášení poplatníka a tedy si žádnou daň neodvedla nebo neměla a pak to bylo daněno daní srážkovou a ta se nevrací.

jaannaa
19. únor 2013

@j.a.n.i děkuji moc!!! takže nic podávat nemusím 🙂 ma manža si ty úroky dá sám do přiznání kdyz jsme účástníky smlouvy oba dva, moc dkuij

babbota
18. bře 2013

holky, nechce se mi pročítat celá diskuze? Počítá se do toho příjmu, který nesmí překročit těch 68.000,-Kč i Peněžitá pomoc v mateřsví (mateřská)? Já jsem ji pobírala loni asi dubna a pak jsem začala pobírat rodičák. Propláceli mi totiž dovolenou cca30.000,-Kč, tak abych to nepřekročila... Díky moc za odpověď.🙂

vendullka
18. bře 2013

@babbota Mateřská i proplacená dovolená se do toho počítá.

babbota
18. bře 2013

@vendullka Aha, ak to jsi mě moc nepotěšila, ale moc děkuji za odpověď 😀

vendullka
18. bře 2013

@babbota Mě to tak bohužel taky vyšlo... Teda nevyšlo:(

babbota
18. bře 2013

☹ Já jsem se tak těšila a ani to nebudu zkoušet...

xsuzzi
9. dub 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, švagrová mi říkala, že příští rok už se nebude dát uplatnit daň na maželku, že to už je i schválené. Víte o tom něco? Je to pravda?
@j.a.n.i Jani?

j.a.n.i
9. dub 2013

@xsuzzi Platí to pouze pro OSVČ, kteří uplatňují náklady paušálem, ostatní si ji normálně odečíst mohou.

copa
9. dub 2013

holky, já nemám letos nárok na slevu na manželku, ale čerpala jsem loni od zaměstnavatele dovolenou na zotavenou, z té jsem platila daň a tu my prý můžou vrátit?? nevíte podrobnosti?

j.a.n.i
9. dub 2013

@copa Ano, mohou, pokud si nějaké zaplatila, ale buď sis měla do 15.2. požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování nebo si teď můžeš vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a podat si daňové přiznání.

xsuzzi
9. dub 2013

@j.a.n.i já si právě myslim, díky 🙂

zelvatko
23. dub 2013

můžu mít taky dotaz.. právě nám vrátili daně za dítě, ale měli poslat peníze i za mě jako za manželku na mateřské.. žádný jiný příjem kromě RP jsem neměla, manželé jsme od konce dubna 2012, takže 8měsíců .. cca 16tis. Měla jsem poslat nějaké prohlášení nebo něco? dá se to dodatečně opravit? díky za odpovědi..