Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

lucca13
8. bře 2015

Ahoj,
nečetla jsem to všechno, dokdy se odevzdává daňové přiznání a vrácení daně na manželku? Někdo říká do konce února, někdo zas do konce března 😕

fwllo
8. bře 2015

@lucca13 daňové přiznání se podává do konce března 😉

lucca13
8. bře 2015

@fwllo děkuji 🙂

veruvlv
8. bře 2015

@lucca13: do konce brezna, pokud ti (manzelovi) dela rocni zuctovani zamestnavatel, tak to bylo do 15. unora....

effka84
9. bře 2015

Ahoj holky, jak je to v případě ppm na přelomu roku? Kam se to počítá?

j.a.n.i
10. bře 2015

@effka84 Podle toho za který měsíc je.

krysulka
11. bře 2015

Ahoj všem. Mohla bych se prosím zeptat, kdy očekávat vrácení daní ve výplatě manžela? (je zaměstnanec) a já jsem na RD a spočítala jsem, že by nám měli vracet za rok 2014 za mě 🙂 Ve výplatě za únor nic nepřišlo ☹ Díky! Jestli se to tu už řešilo,tak se omlouvám, ale nemám příliš času číst celou diskuzi. Díky a přeji pěkný den!

leniczka23
11. bře 2015

@krysulka Přijde to příští měsíc..tedy v březnové výplatě..

krysulka
15. bře 2015

@leniczka23 děkuji, tak snad přijdou 🙂

kuttiss
17. bře 2015

Zdravim nevi nekdo zda odecet dane na manzelku podleha insolvenci deti insolvenci nesrazi ale u manzelky nevim 😵 😵

wendhyshek
4. kvě 2015

Ahoj chci se zeptat musíme být manželé aby příteli vrátili na mě daně ?? Nestačí uvedené společné trvalé bydliště ?? Jako že žijeme jako druh a družka ??

leniczka23
4. kvě 2015

@wendhyshek Musíte být manželé, což je patrné už z názvu. Daňová sleva na manželku..

wendhyshek
5. kvě 2015

Děkuji neznala jsem ani přesný název.

sfinga12
23. kvě 2016

@j.a.n.i

Dobrý deň. Všimla som si, že sa Vás ľudia pýtajú na rozne veci ohľadom dane, a že sa v tom dobre vyznáte. Riešim dilema a vážne si neviem rady. Prosím o radu. Tohto roku 2016 som bola do dubna na materskej dovolenke, potom som čerpala 25 dní dovolenky a teraz som nastúpila na RD. Za necelý pol rok nastúpim znova na MD. Mám hypotéku, 1 dieťa , druhé má termín v prosinci. Vrátia sa mi nejaké dane?

j.a.n.i
23. kvě 2016

@sfinga12 Pokud si zaplatila něco z té dovolené, tak ti vrátí to, jinak nic dalšího, nepředpokládám, že bys za tu dovolenou měla víc jak 60 tis. aby sis mohla uplatnit dítko.

chloe86
17. črc 2016

na měě manžel slevu na dani uplatňoval, dokud jsem byla na rodičáku..... pak už to nejde.... ale nebylo to málo peněz, rozhodně zkusit zažádat!!!

xsuzzi
18. říj 2016

Holky ahoj, nevim kde se zeptat, tak se zeptám zde. Jsem na RD a každý rok si mě manžel odečítá s daní, to je ta daň na vyživovanou manželku. Chci se zeptat, když mi skončí RD a já budu třeba 3 roky na brigádě kde si nevydělám těch 66 tisíc ročně nebo kolik to bylo, tak to taky můžu uplatnit? Lze to uplatnit jen na RD nebo i, když pak člověk na RD už není, ale nevydělá si víc než těch 66tis.?? Děkuji.

banitram
19. říj 2016

@xsuzzi hranice pro uplatnění slevy na manželku je 68000 Kč. Vůbec to nesouvisí s tím, zda je nebo není na MD-RD. I na RD si manželka za rok může vydělat spoustu peněz. Když prostě vyděláte za celý rok méně než 68000 Kč, manžel si vás může odepsat z daní. Pokud někde pracujete, tak si samozřejmě můžete také požádat o provedení ročního zúčtování nebo podat daňové přiznání. To není, že když si vás manžel odečte ze svých daní, tak vy už si o své daně žádat nemůžete. Můžete provést obojí.

xsuzzi
19. říj 2016

@banitram supr, děkuju, takže, když to shrnu, ať sem nebo ne na RD, pokud si vydelam min než 68 tis tak si me uze manžel odečist z dani? A jak to myslite, že ja si mužu žadat o svy daně? Jako, ze o to mužem zažadat oba??

handous
19. říj 2016

@banitram a když si přivydělam více jak 68000 za rok, tak si můžu podat daňové přiznání jen já? Manžel už za mě nic nedostane? Děkuji za odpověď?

xsuzzi
19. říj 2016

Holky ja to nechapu. Ja sem si celou dobu mohla zadat o nejake sve dane?? Jako jake a kde?? To samy co manzel jak si odecita me? Jako, ze i me za me by mi vyplatili tech 24 tis.? Nebo to je neco jineho? A kdyz dam priklad po Rd budu bez prace na pracaku, tak kde si o sve dane mam zadat? Dekuji za info.

handous
19. říj 2016

@xsuzzi já si vloni nevydělala ani korunu, kromě RP jsem jiný příjem neměla a manžel za mě dostal kolem těch 24000,- Ale taky tomu nerozumím , tak si ráda nechám poradit od někoho znalého😉

lenoulinkaa
20. říj 2016

@xsuzzi když pracujete, tak si můžete požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně nebo si podat sama daňové přiznání. Pokud tam jsou nějaké zálohy na daň, tak se můžou pak vrátit. Když je vyděláno do 68 tisíc, tak si může druhý z manželů navíc odečíst v daních poplatníka za manželku. Pokud jsi na rodičovské dovolené a není žádný zdanitelný příjem, tak není potřeba si za sebe dělat daně. Ty udělá manžel a tam si tě uplatní. Může si tě uplatnit jen když jste manželé.

banitram
20. říj 2016

@xsuzzi přesně tak - oba si uděláte vlastní daně u zaměstnavatele (nebo na FÚ) a manžel si vás navíc z těch daní odečte

banitram
20. říj 2016

@handous pokud máte jakékoliv výdělky, tak si můžete (a někdy dokonce musíte) podat daňové přiznání sama na sebe. A navíc pokud tyto vaše výdělky nepřesáhnou 68000 kč, tak si vás manžel odečte ze svých daní. Tyto věci se nevylučují.

banitram
20. říj 2016

@xsuzzi pokud nemáte žádné výdělky za celý rok, tak si samozřejmě nebudete dělat daňové přiznání, jen si vás manžel odečte ze svých daní. Ale třeba si na brigádě vyděláte příkladem 50000 Kč za rok. Tak si vás manžel stále může odečíst a vy si u svého zaměstnavatele můžete požádat o provedení rořního zúčtování nebo si udělat daňové přiznání sama na FÚ. Podstatné je, jestli jste za celý rok odvedla něco na dani, z čeho by se vám mohlo vracet. Třeba budete vydělávat každý měsíc na brigádě 3000 Kč, takže každý měsíc budete mít nulové odvody na dani, za celý rok neodvedete na daních ani korunu, tak se vám nemá co vracet. Ale třeba budete mít v daném kalendářním roce v jednom měsíci výdělek ve výši dejme tomu 20000 Kč a tam už budete mít zálohu na daň odvedenou - když si zažádáte, tak se vám vrátí.

handous
20. říj 2016

@banitram a jak zjistím, že mám/nemám nulové odvody na dani? Když si vydělám zhruba 9-10000 měsíčně, tak si můžu daňové přiznání podat? Vrátili by mi něco? Děkuji vám.

lenoulinkaa
21. říj 2016

@handous Na výplatní pásce je to položka "Daň po slevě". Z té je pak možné vracet.

cizinkaa
21. říj 2016

@banitram a pocita se do prijmu i materska?

lenoulinkaa
21. říj 2016

@cizinkaa mateřská nebo-li PPM ano