Vratka daně na manželku neoprávněně - co s tím?

lilibeth
21. kvě 2015

Máte někdo zkušenost?
Dneska jsme s kamarádkou přišly na to, že si ji manžel na daních odečetl, ikdyž neměli nárok. Myslela si, že se do příjmů nepočítá ani mateřská a tudíž přesáhli ten limit 68tis. asi o deset tisíc.
Co s tím? Mají to nahlásit na úřadě nebo dělat mrtvého brouka? Kontroluje se to nějak? A jsou tam případné postihy?

Díky moc za odpovědi.

lucieandrlova
21. kvě 2015

Já se v daních nevyznám (u nás je dělá manžel), ale já bych mrtvého brouka nedělala, protože až se to jednou zjistí, bude velký průšvih... Já bych tam zašla co nejdříve, omluvila se, přinesla opravu a třeba vzala kytku jako omluvu. Všichni se mohou zmýlit...

zo_ja
21. kvě 2015

No tak velký průšvih to bude hlavně pro tu úřednici, která to kontrolovala. Mně třeba docela s...e, že FÚ má naše peníze celý rok, a v případech, kdy má vracet, mu to trvá někdy další rok...
Rozhodně bych se nešla s kytkou někam omlouvat za chybu úřednice. Chyby v daň. přiznání jsou časté, a pokud něco nesedí, tak FÚ se ozve a chce, aby člověk dodal/doplnil nebo došel podepsat jejich opravu nebo jim to doposlal.

Takže buďto lze dělat mrtvého brouka a počítat s tím, že se vracet bude a mít y peníze připravený, nebo tam zavolat příslušný paní, že si nejste jisti, ale že tam asi je nesrovnalost, jak to přesně je a co s tím.

elaine1
21. kvě 2015

Jaká chyba úřednice? Asi poplatník přiložil čestné prohlášení, které nebylo pravdivé. Takže to není jen jeho chyba, ale přímo podvod. Musí podat dodatečné přiznání a tentokrát vyplnit správně.

lilibeth
autor
21. kvě 2015

Jestli psali četné prohlášení netuším. U manžela v práci ho po nás jednou chtěli další rok nechtěli. Jak to měli oni nevím, to jsem se neptala. Každopádně by mě zajímalo, jak to dopadne.
Myslím, že úřednice za to asi moc nemůže. Ona vkládá do systému údaje, co ji jsou v přiznání. Asi těžko bude u každého zjišťovat, jaké má momentálně příjmy. Nevím, jak moc mají propojený systém třeba s pracákem, že by to rovnou nahodilo nesouhlas.

princikovi
22. kvě 2015

Doporučuji nahlásit a peníze vrátit. Domnívám se, že FÚ má systémy propojené takže na to dřív nebo později přijdou a daňový únik je v téhle republice víc trestán než vražda

veronika182
22. kvě 2015

Peníze bych vrátila, protože přesně tak jak píšou ostatní, FÚ se pak s nikým nemaže. Zaměstanavateli mého může udělili letos penále za to, že před třemi! lety neodevzdal nějakej papír. Takže to, že na to nepřijdou hned, neznamená že nikdy.

xpila
22. kvě 2015

@zo_ja Tohle není žádná chyba úřednice, ale toho, kdo DP podával. Dokládá se tam čestné prohlášení o tom, že příjmy nepřesáhly 68 tisíc, takže ona to nemá jinak šanci zjistit.

@lilibeth Co nejdříve podat dodatečné DP (opravné se podává pouze v době, kdy je možné ještě podávat řádné) a chybu napravit, FÚ si pak neoprávněný přeplatek vyžádá.

zo_ja
22. kvě 2015

@lilibeth Úřednice nejen v kládá, ale i kontroluje.
@elaine1 Úřednice má zkontrolovat výpočet, zaokrouhlení, podklady. Pokud matka část kal. roku pracovala, tak asi měla příjem nad 68 k/rok. Pokud se dítě narodilo v prvních 2/3 roku, PPM pravděpodobně dosáhla výše 68 k. Pokud úřednice nemá dostatečné podklady, má si je vyžádat. Nemá to co vyplácet zpátky, pokud se jí něco nezdá. Tady navíc jde o dost častý problém.
PPM je vyplácena jako nemocenská, a to že se započítává do příjmu, když se jedná o dávku vyplácenou na základě dřívějších odvodů daní a pak si z toho stát bere znovu je krajně nelogické. To není totéž jako zamlčet DPČ a DPP, navíc by musel být prokázán úmysl. Občan nesmí utrpět újmu na základě neznalosti zákona a úřad má občana poučit a věci v prvé řadě řešit smírnou cestou.

@xpila Jenomže to se právě neví, pokud si úřednice ČP nevyžádala, je to její chyba. Viz výše. Nemá co vracet peníze bez dostatečných podkladů.

Ale na to konto, co píšete, bych se na tom FÚ připomněla se zápisem do protokolu ve smyslu, že daňový subjekt se sám přihlásil o nápravu a opravu a kontaktoval úřad za účelem vrácení peněz. 😀 Budou mít radost.

Postih nebude, neboj. @lilibeth

tulikiss
22. kvě 2015

urcite podat opravne priznani, muze jim to ted projit, ale taky muzou na to prijit a vymahat to i 3 roky zpetne.. a to i s pokutou a s penalem

xpila
22. kvě 2015

@zo_ja Jasně, já to beru za předpokladu, že tam to ČP bylo (ještě jsem se nesetkala s tím, že by ho někde nechtěli).

@tulikiss Je to dodatečné přiznání, opravné je by to bylo tehdy, pokud by bylo podáno v řádném termínu, což už teď není. Ale teda rozhodně bych to neriskovala, jak píšeš, můžou si vzpomenout za pár let...

tulikiss
22. kvě 2015

@xpila jo mas pravdu on uz je vlastne kveten, nejak ty mesice prestavam vnimat co sem doma 😀

elaine1
22. kvě 2015

@zo_ja Manželka, na kterou je uplatněn, nemusí být nutně na mateřské nebo rodičovské nebo na ÚP. Může to být prostě žena v domácnosti, která nemá žádné příjmy. Pokud napíše čestné prohlášení, které manžel přiloží k DP, nemá správce daně jak zjistit, jestli je to pravda. To se zjišťuje až při případné daňové kontrole, a to není totéž jako formální kontrola náležitostí při odevzdávání DP:

terez27
26. kvě 2015

@xpila prosím můžu se zeptat..podle toho co tady píšete se v tón docela vyznate🙂Podávali jsme dodatecne dánove přiznání 22.4..byl tam ještě dodatečný preplatek..do kdy má FU tento preplatek poslat?Zatím nám nic nepřišlo.Dekuji

ivanka86
30. bře 2016

@xpila mohlabych se prosím zeptat? Bohužel jsme teď s manželem zjistili, že si taktéž zažádal o vrácení daně na manželku neoprávněně (resp. bylo mi dříve řečeno, že čisté příjmy nesmí přesáhnout 68 tis., ale bohužel je to prý tak, že hrubý zisk, tzn. co jsem dostala...že jsem zaplatila dodavatelům mnohem víc než vydělala a jsem v mínusu, nikoho nezajímá ☹ ). Hned zítra to manžel v práci pořeší ohledně letošního daňového přiznání. Tam by prý neměla hrozit žádná sankce. Ale jak je to s loňským daňovým přiznáním (stejná chyba)? Nevíte náhodou? Podat dodatečné daňové přiznání? Vyřizuje to taktéž zaměstnavatel? A budeme pouze vracet přeplatek, nebo i platit nějaké penále? Jsem z toho docela na nervy... ☹

sannynka
6. říj 2017

@ivanka86 jak vám to dopadlo? Kolik jste platili penále? Nám se teď po třech letech ozval FÚ a budeme vracet částku. Tak jsme zvědaví co nám za účtují za pokutu.

voglova3
14. lis 2017

@sannynka Mohla bych se zeptat, jestli už se vám FÚ ozvalo a jestli jste platili něco navíc?? Mám stejný problém, ikdyž chybou úřednice na OSSZ. Děkuji ☹

sannynka
14. lis 2017

@voglova3 částku jsme teprve minuly týden vraceli a k tomu dni nám vypocotaji penále, takže čekáme kolik to bude

maculkab
22. lis 2017

Ahojky, vidím,ze v tehle situaci nejsme sami..taky jsme nevedeli ze se materska nepocita a po 3 letech nam volal FU.cekame co bude.tak prosim o info ostatnich jak jste dopadli..moc dekuji 🙂

maculkab
8. pro 2017

@sannynka uz vam vypocitali ty sankce?my mame vratit dan a budeme cekat na urok sankce...

sannynka
8. pro 2017

@maculkab ano máme platit 9tis.

maculkab
9. pro 2017

@sannynka dekuju za info..docela mi spadl kamen ze srdce,cekala jsem o dost vic penez..dekuju☺