Jak na nevyžádané dárky? Vracíte je, nebo akceptujete?

mmlenka
10. lis 2012

Zajímalo by mne, jak řešíte, když vám příbuzní kupují pro mimčo dárky, o které nestojíte. Ať už kvůli tomu, že danou věc nechcete mimču dávat (já například nedávno dostala vlhčené ubrousky, ale parfémované) nebo třeba kvůli tomu, že jste si jí chtěli koupit sami apod. Vracíte takové dárky nebo je akceptujete? Já zatím takové dárky na radu manžela akceptuju, ale občas mi to štve. Zvlášť u těch dárků, které vím, že nepoužiju, je mi líto těch zbytečně vyhozených peněz.

llluckaaa
10. lis 2012

Některým zkouším předem domluvit, co by se dětem líbilo a co by bylo vhodné darovat. Pokud dítě dostane něco, co už má nebo tu věc doma nechci, tak je např. necháváme u babiček, aby tam bylo pár hraček (takže většinou platí, že co babička koupí, to jí zůstane doma 😀 ). Od kamarádek věci akceptuji a nekritizuji. Když se mi to nelíbí, letí do koše, když už tu věc máme, donesu ji někomu jinému (ne jako dárek, ale prostě to vezmu na návštěvu a řeknu, že se nám to sešlo dvakrát a jestli to nevyužijí jinde). Nesnáším putovní dárky - u některých je to úplně jasné, že je dostal někdo jiný, nelíbily se mu a tak se dostaly k nám. Tohle letí do koše, nehodlám pokračovat v začarovaném kruhu putovních nežádoucích dárků 😝

hanaflint
12. lis 2012

Ahoj, ja to resim tak, ze blizke okoli okolo nas (babicky, dedeckove, tety...) vedi, ze kdyz chteji Karolince neco dat, maji predem zavolat a ja davam tip, co zrovna potrebujeme, nebo kterou znacku kupujeme. Ale samozrejme se stane, ze kamaradka, nebo nejaka teta prinese neco, co uplne nevyuzijeme, v takovem pripade darek akceptuji a predam dal - kamaradce apod. Presne jako pise llluckaaa, kdyz vim, ze se mame videt s maminkama, tak to vezmu s sebou a nabidnu s tim, ze nevyuzijeme. Vetsinou jsou to opravdu takove malickosti, takze to nijak extra neresim. Ale do budoucna to planuji v ramci Vanoc, narozenin apod. delat tak, jako ted - darky po domluve, protoze vidim u kamaradek, jak babicky a dedeckove nakupuji kdejakou vec a pak se to doma kupi, s kazdou hrackou si dite pohraje 5 minut a leti do kouta a rychle na dalsi... . Babicky, dedeckove a tety si uz zvykli a funguje nam to skvele 🙂

atelier_inna
15. lis 2012

Tak tiež, ako píšu dievčatá s blízkymi sa dohodnem. Tak napríklad riešime Vianoce. Pokiaľ mame niečo, čo nám nevyhovuje, alebo už chalani z toho vyrástli, tak ponúkneme známym, alebo materskému centru, ktoré je v našej dedine.
Pokiaľ dostanú od cudzích nekvalitnú hračku, hlavne plastovú, na zvlášť pozor, vyhodím ju do koša, tak aby deti nevidelo, ani vlysový neakceptujem, len zbierajú prach. Čo sa obrúskov tyká, tak ponúkni niekomu z okolia, komu nevadia parfumované, a pokiaľ to daroval niekto z blízkych , teba povedať, ze parfumované nepoužívate, alebo skôr poradiť značku, ktorú požívate a je to vyriešené.

baris
15. lis 2012

@mmlenka ahoj, většinou se snažím domluvit - moje rodina to akceptuje, a koupí, na čem se dohodneme nebo já to vyberu a oni koupí. S manželovou rodinou je to složitější - občas dostaneme peníze, ať to koupíme sami, nebo koupí naprosto nevhodné dárky či oblečení - např. mladší měla 1rok, starší 2,5roků a dostaly oblečení na 5 a 7 let 🙄 .

Jejich dárky buď prodám, nebo podaruji známým - když vím, že mají dceru, které by to oblečení bylo. A nebo to taky letí do koše.

A co se týče vlhčených ubrousků - já darované rovnou přesouvám do kuchyně a záchodu. Výborně se tím čistí kuchyňská linka, prkýnko na WC ... 🙂

Hold, s někým se nedomluvíš ani za 20let.

llluckaaa
15. lis 2012

@baris Na úklid toalety jsou vlhčené ubrousky super, taky je tam používám 🙂 Krásně po nich záchod voní 😀

baris
15. lis 2012

@llluckaaa jj, vůbec nevím, jak jsem mohla čistit WC a utírat kuchyňskou linku dříve 😀 bez těch ubrousků.

mmlenka
autor
15. lis 2012

Holky, ja kdyz jsem ty ubrousky dostala, tak jsem brblala, ze to nechci pouzivat. Dneska jsem tam byla na navsteve a hadejte co - dostala jsem od stejne znacky jen v jinem obalu - samozrejme parfemovane 😀 Holt tchyne nejsou nikdy dokonale.

mmlenka
autor
26. pro 2012

Vánoce za námi, tak jak jste dopadly? Já se s mojí mamkou domluvila, co přesně Vítek potřebuje, dokonce si nechala potvrdit konkrétní výrobky a barvy a pod stromečkem šok - jídelní židlička. Tu jsem měla už pro Vítka vybranou, plastovou (k Vánocům jí dostal naštěstí jen ve formě vlastnoručně vyrobené poukázky, kupovat jsem jí chtěla později). Místo toho dostal od mamky dřevěnou, bez polohování zad, popruhů, vlastního stolečku, za to 4x dražší. Bylo mi z toho do breku.

jarkalada
26. pro 2012

@mmlenka tak s tím asi jedině udělat to, že ta dřevěná zůstane u mamky - aby tam přece taky měl v čem jíst a byla využitá. A ty si holt koupíš sama tu tvou vybranou domů-tu budete používat mnohem častěji 😉

rychetkami
26. pro 2012

@mmlenka asi bych zatnula zuby a poděkovala, jsou to přece jen dárky a ten, kdo je dává, to většinou myslí dobře. Dřevěnou židličku nechej u mamky, pochopila jsem, že tam občas s Vítkem jsi. Já mám zase veselo s tchyní a švagrovou, sotáváme zásadně jetý věci ze sekáče, naposled dřevěný hrkadlo o hmotnosti cca půl kila...už vidím, jak se s tím jeden drak rozežene a zrakví druhýho, prý za pět korun, no nekup to😀 poděkovala jsem a hračka je kdesi v koši. Mně se asi před dvěma lety taky povedlo dát nevhodný dárek, neteři jsem koupila knížku Děti z Bullerbynu - neteři je devět a je to inteligentní holka, a zjistila jsem, že knížku nikdy neviděla...tak asi putovala do koše nebo někam na půdu.

lomanta
26. pro 2012

Z mojí rodiny naši přesně vědí co koupit, protože se zeptají a my jim dáme konkrétní tipy nebo nám dají peníze, ale z manželovi rodiny to je horší, ani naznačovat nepomáhá. Jeho mamina nám od známých odkupuje oblečení, mám celou výbavu, za což jsem na jednu stranu ráda, protože to ušetří hodně peněz, na druhou stranu víme, že to odkupuje, tak nám to bylo trapné a 2 tisíce jí za to dali (jsou na tom finančně dost bídně), kdybych si to ale např. v sekáči koupila sama, tak si to můžu vybrat, takhle máme výbavičku přesně podle jejího vkusu 😅 No což, pěkné věcičky si vždycky můžu dokoupit, ale ona mi ještě nezapomene říct, at hlavně nic nekupuju, protože ona toho má hafo... co se mě ale vůbec nelíbí jsou plyšové hračky, které jsou tak strašně tmavé a takové ojeté, že z toho mám skoro deprese 😀 Co je ale horší, tak jsme v červnu dostali od manželových prarodičů (rodiče té mamky - asi se to dědí) svatební dar (i přes to, že jsme všem tak nějak říkali, že nic nepotřebujem a že by se nám spíš hodili korunky na upravu bytu) dali nám nějký fritovací hrnec, nikdy jsem to nepoužívala a ani nehodlám (nechci jim nějak ukřivdit, ale zdá se mi, že se jim nehodil, tak ho dali nám, protože už byl otevřený). Musí se do toho nalít min. litr oleje a to na ty 4 řízky je fakt zbytečný a nic jinýho snad ani nesmažím. A ta babička se pokaždé ptá, jestli jsem ho už používala... a bohužel nevím, jak z toho ven, vždycky jí řeknu, že ještě ne, že čekám, až toho budu dělat víc... nejradši bych ho prodala, protože jen překáží, ale zase co bych jí pak řekla???

lomanta
26. pro 2012

@mmlenka @rychetkami holky, tak vidím, že jsme na tom všichni podobně... jsou to ale prekérní situace... 😖

olusenka
26. pro 2012

Zatím těch věcí moc nebylo, ale akceptovala jsem je, i když nerada. Na začátku babička (tchýně) koupila dvoje nové dupačky, přitom já jich měla zásobu a navíc jsem spíš dávala pak stejně tepláčky, takže to byla škoda peněz, nedávno plastové kostky a plastová housenka na tahání, moc se mi to nelíbí, malý dostal a dostane od našich dřevěné, tyhle plastové jsou i křivé, nedá se z nich postavit věž, ale co, malý je má, sem tam si s nimi hraje. Zatím jsou to drobnosti. Většinou se nás ptají, co koupit, oblečení si už moc netroufají, hračky jo, tam mám trochu obavy, aby toho nebylo moc nebo něco co se sejde víckrát stejné. Spíš já dostala k Vánocům dárek, který stojí X tisíc, ráda bych ho vrátila, jenže je koupený už 2 měsíce prý, takže 30denní lhůta na vrácení vypršela. 😒

amallie
26. pro 2012

@mmlenka zalezi co to je, od koho to je a proc to je 😉 Pokud je to neco "putovniho", jen, aby nekdo neco prinesl (coz se diky bohu nestava, ale dovedu si to predstavit), tak pryc s tim
Pokud je to neco dobre mysleneho a s laskou koupeneho, najdu pouziti, pokud by to bylo obleceni a slo by vymenit za spravnou velikost, rekla bych to
Jidelni zidlicku bych vyuzila a za usetreny penize koupila neco jinyho, ubrousky bych taky pouzila a treba jen mezi reci nekdy prohodila, ze nepouzivam ty a ty, ale tamty a tak.,,, jde o to, od koho to je a zda nosi neco pravidelne, nebo narazove
Moje tete ted krom jinyho prinesla pro pulrocni deti bodycka velikosti 104 ☹ No, tak je ustrihnu a starsi dcerka unosi na chate a je to 😀

mmlenka
autor
27. pro 2012

@jarkalada Tenhle "trik" jsem už zkoušela s hračkama a neprošlo to, jen jsem tím mamku urazila.
@rychetkami Jojo, zuby jsem zatla, nasadila úsměv a poděkovala 🙂 Jó, kdyby stála pět korun, to by neřešila, ale bohužel stále neuvěřitelných 6 tisíc ☹
@lomanta Tchýně nám taky pořizuje spoustu oblečení po známých a v sekáčích 😀 Ale zase naštěstí pochopí, že se mi něco nelíbí a nenutí mi to. Já zatím Vítkovi koupila asi jen 3 věci na sebe, víc nemá smysl. Hračky taky nekupuju, už jich má mraky. Tak jsem si myslela, že aspoň ty dražší věci bych si mohla vybrat dle svého, ale zatím to nevypadá - nebo to budu muset začít kupovat v dostatečném přestihu, abych byla první 🙂
Nakonec si tu "svojí" židličku asi stejně koupím, protože do té od mamky bude moct, až bude sám sedět a do té doby ho v něčem krmit musím - a autosedačku mít od mrkve nechci. Mamku to asi trošku naštve, ale třeba to už s těmi svými drahými překvapeními vzdá.

olusenka
27. pro 2012

@mmlenka 6000 za dřevěnou židli? Napadá mě Tripp Trapp, ale tam by to bylo i s příslušenstvím - stolek atd a to je velice kvalitní židle... No, u takhle drahých věcí je to těžké. Já dostala dárek za 6tisíc a víc a moc ho nechci, ale vrátit už nejde. ☹

lomanta
27. pro 2012

@mmlenka Když on je asi tak trochu problém i ve mě, protože já nedokážu říct, že se mi to třeba nelíbí a at to nekupuje... je mi to blbé, vím, že to myslí dobře, je moc hodná... a bojim se, aby se neurazila... tak taky vždycky poděkuju... u toho co se mi nelíbí, tak neříkám nic a to co se mi líbí, tak okomentuju, jak to je krásné a doufám, že si všimne, co se mi líbí a když už něco koupí, tak podle mého vkusu... ale zatím to moc nefunguje 😅
Když mě asi víc trápí ten hrnec, oblečky, které se mi nelíbí může dítko nosit na doma a nic drahého mi zatím nepořídila (jelikož na tom nejsou finančně moc dobre, tak ani nic draheho nastesti nemusim cekat 🙂 ) ale v tom fritáku jednou asi uvarit musím... a pak to budu celý život skladovat... nebo fakt nevím... 😖

lomanta
27. pro 2012

@mmlenka Jinak super diskuze, třeba se nakonec dozvím, jak na to, aby byly obě strany spokojené 😉

amallie
27. pro 2012

@mmlenka za tolik penez to bude asi stokke zidle, ne? 😉 A pokud jo, tak jsem si skoro jista, ze za ni nakonec budes moc rada, neb to je zidlicka na spoustu let a ma hodne vyuziti, at uz jako jidelni, nebo k psacimu stolu 😵 A nic se nestane, pokud si koupis plastovku na ted a tu pak vyhodis a tahle ti zbyde 😵 Do plastovky se ti vetsi dite nevejde, ale u tripp trapp se sunda nastavec pro batolata a muze v ni sedet u stolu i 5-tilete dite 😵 My mame tri a stejne pro prcky jeste plastovku z ikea, ktera pujde cca v roce pryc
@lomanta pokud ten fritak koupila babicka, tak bych si ho nechala, dokud babicka je, pozvala ji na rizek a az nebude, tak bych ho soupla na aukro 🙂

mmlenka
autor
27. pro 2012

@olusenka @amallie Jojo, je to Stokke i s prihradkou pro mensi deti. Uznavam, ze ta rostouci zidle je asi fajn, cetla jsem na to chvalu. Mne to teda prijde nepohodlne, ale pry neni, tak snad ne. I kdyz by mi uplne stacila ceska varianta Jitro, ktera je levnejsi a ma i stolecek, coz u stokke nedelaji.
@lomanta Ja taky neumim zpetne rict, ze se mi neco nelibi nebo to nevyuziju. Hlavne u mamky je problem, ze ji to hned temer rozbreci nebo se urazi.
V noci jsem premyslela, jak to do budoucna resit lepe. Napadlo me proste stanovit limity - napr. max. 2 darky do 1000Kč. Melo by to zabranit drahym darku, o ktere nestojime (pokud koupi kravinu pod tuto hranici, tak to spis preziju). A pak milionu darku, s kterymi si dite nema sanci vyhrat a jen to vsude prekazi. Taky by to myslim melo zabrani tomu, ze jedna babicka koupi jeden darek a druha deset, coz podle me taky neni zrovna ok. Co myslite?

amallie
27. pro 2012

@mmlenka to je nejlepsi zidle na trhu 😉 a asi bysis ji sama nekoupila. Budeš ráda, věř mi. Vubec se nedivim, ze vam ji mamka koupila, protoze pokud se nekde poradila, je to jasny 😉 Pro miminko to neni, resp. existuje do toho jeste set pro lezici miminka, ale stoji dalsich 3500 kc a to uz je fakt zbytecny. Nicmene je to zidle s nosnosti 90kg, zdrave sezeni az do dospelosti a k psacimu stolu pozdeji skoro nutna. Jo, existuje ceska varianta, ale tohle je original. Jestli ti muzu doporucit, kup si tu plastovku, neb pro prcka je tahle az bude sedet, ona se vyuzije tak do roka, roka a pul max a pak bude skvele, jak bude s vami sedet u stolu, nastavujes vysku sezeni atd 😵 Ja mam obe, malou jsem krmila v plastovce kvuli tomu, aby tahle nebyla uplne spinava a aby nebyl zrasovany stul a pak sla do sklepa a uz sedi vzdy jen v tehle, oddelali jsme ten babyset a parada, jsou ji tri roky a podle me nez bude mit minimalne 150cm, tak by na nicem jinem ani u stolu sedet nemohla. Uz ji mam i pro dva dalsi prirustky 😵 V okoli se taky vsude vyskytuje, neb na ty plastovky se dlouhodobe neda koukat, jsou veliky, prekazej a vetsi deti se tam nevejdou plus si nemuzou sami sedat a slejzat, coz je pro ne neakceptovatelny 😉

amallie
27. pro 2012

@mmlenka jinac u nas maji babicky volnost, ale tim, ze k nam casto chodi, tak plus minus vi. Jo, jedna babicka (moje mamka) kupuje darku milion, druha vzdycky jeden malej. Ale detem je to jedno, neb to nedokazou rozlisovat a neresej to 😉 Mozna v deseti letech, ale tam zdaleka nejsme 😀 A vetsinou deti sami rozhodnou, co je bavi a casto to je neco jinyho, nez si mysli rodice 😀 Tim myslim, ze se s drahymi darky nutne nemusi seknout, neb drahe je treba lego, ruzna pojizdna vozidla, kola, lyze...... A to jsou darky, ktere podle me bavi kazde dite, i kdyz treba pozdeji. Ja bych to babickam nezakazovala, je to jejich radost. Spis by me vadily cinsky nekvalitni kramy a to bych rovnou rekla, ze nechci a nedovolim 😉 Ale to snad neni ten pripad. Deti jsou nevyzpytatelny, kolikrat chnapnou nejlevnejsi okrajovej nesmysl a velkej promyslenej darek nechaj stat, ale oni se k tomu casto pak vrati pozdejc, klidne za mesic, za rok 😉

Dobry je ale naznacovat, ze treba miluje to a to a nebavi je to a tamto ....... Nase mala dostala letos 3. !!!! Kocarek, ac jsem jiz dalsi kramy nechtela. Ale co uz, mama ma radost, ze ho koupila, male se libi a tak ty puvodni muzeme darovat treba do detskyho domova, kdyz bude harampadi moc 😉

mmlenka
autor
27. pro 2012

@amallie Diky za "uklidneni". Asi to tak udelam, ze si koupim i tu plastovou, snad to mamka nejak prezije. A do budoucna se zacinam pripravovat na to, ze budeme mit 3 autodrahy apod. Jesteze se stehujeme do baraku, kde bude mista dost. Zatim jsme v garsonce a tady bych vsechno 3x fakt nezvladla 😀

kocicinka
27. pro 2012

Hmm, my jsme dostali pro Mikuláše spoustu oblečení, nepraktického, 90% z toho je mu malé a já teď nevím, co s tím ☹ V charitě už to taky nechtějí, porodnice berou jen malinké, tak někam do nemocnice na dětské? Do koše mi to přijde škoda, ach jo... co s tím. Tady na bazaru je dětského oblečení mraky a moc se to neprodává....
Lepší sekáč, nežli vietnamec- tam zase nakupuje moje tchyně a nedá si říct.
Židle za 6 litrů? To musí být pozlacená, ne? Jestli je to ta, co si myslím, tak ta je teda pěkně blbá. Mají ji v penzionu, kam už leta jezdíme, je těžká, Jonáš z ní sjížděl, má hrozně úzký ten sedák, prostě blbá, raději jsme si vozili svou a pak už seděl na normální židli. To bych asi brečela taky. Zvlášť, jestli má maminka málo peněz. Nejde vrátit, nebo vyměnit za něco jiného?

rychetkami
27. pro 2012

@mmlenka Leni, ta židle Stokke je opravdu fajn, určitě ji yužiješ, ale kupi tu plastovou a pak ji třeba prodáš... jak vidíš, všude je něco, i když někdy to fakt je na Lexaurin😀

abigail1
27. pro 2012

@kocicinka , mám osobní zkušenost, že dítě musí na operační sál a na JIP být v nemocničním oblečení, a někde ho mají fakt málo, tak se zkus zeptat u vás v nemocnici, jestli by dětské oblečení nepotřebovali. Nebo třeba dát inzerát, že daruješ mamince v nouzi, nebo rozdat kamarádkám...

mahafi
27. pro 2012

@mmlenka KOukám, že řešíte nevhodný dárky 🙂. Za stokke bych byla moc ráda, slyšela jsem na ní jen chválu, ale chápu, že když jste byly domluvené na něčem jiném, tak tohle nebyla vhodná volba.
My jsme to udělali tak, že babičky, tetičky, atd. mají za úkol vymyslet každý jeden dárek pro Madlenku, a naštěastí se většinou ještě zeptají, co přesně (teď na Vánoce jsem každýmu rozesílala 6 odkazů, aby si z toho vybrali). I když teď byl manžel u svý tetičky a přitáhl pro ní tak strašný plyšáky (no jo.. ona děti neměla, tak asi moc neví.. a navíc je maximalistka, takže to nemůže být jeden plyšák ale hned 6 ☹ a navíc je to taky ten typ, který se pak ptá, kam jssme to v pokojíčku dali, jak často si s tím hraje, atd.. ☹ ). A M. je navíc víc knížková, takže plyšáky nebere.., ale chápu, že to myslela dobře (my jsme třeba od ní dostali 8 stejných bonboniér, který nechutnají ani jednomu 😀)

pusolamy
27. pro 2012

nase adelka dostala k mikulasi od moji mamky panenku s postylkou kterou vytahla z pudy po mne 😒 ale mala ma z toho i tak radost

renatalen
27. pro 2012

Ahoj, tak s dárkama pro děti to máme tak, že dostaneme od rodičů peníze a vybereme dárečky. Takže v tom žádný problém. Jen mě mrzí, že letos malá dostala od Ježíška (od nevlastního bráchy 25 let) plastovou čínskou barbínu s náhradíma šatičkama. Myslím, že na barbie je malá a na týhle šlo vidět, že je kupovaná u Vietnamců, což mě fakt mrzí. Samozřejmě šla do koše :( . No a já dostala parfém kupovaný zřejmě také u Vietnamců. Je to tak strašný smrad, že ani záchod s tím stříkat nebudu 😀 Takže asi taky půjde do koše.

olusenka
27. pro 2012

@mmlenka Tripp Trapp od Stokke by měla být dobrá. Leckterá firma ji napodobuje. My máme Jitro. Ano, ta má pultík. Že ani jedna nemá polohovací (sklopitelnou) opěrku, mi nevadí. Však je to pro děti od 9měs., co samy sedí. Věřím, že ji využijete a snad budete spokojení.