Křtiny - jaký zvolit dárek?

marriet1
22. kvě 2014

Potřebovala bych radu. Jdu jako kmotra svému synovci, co dát jako dárek? vím, že holčičkám se většinou dávají náušničky, ale co pro kluka?

laurital
22. kvě 2014

Ja mam za to, ze obecne se dava neco od zlata na pamatku, takze bych volila zlaty retizek s priveskem-krizek, znameni, pismeno...Moc originalni to samozrejme neni, ale to pri takove prilezitosti asi neni ucelem 😉 .

monihart
22. kvě 2014

@marriet1 záleží, kolik chceš za dárek dát. Hezký dárek jsou pamětní mince. Ale jsou docela drahé. http://ceskamincovna.cz/zlaty-dukat-k-narozeni-... Levnější je pak tolar. http://ceskamincovna.cz/tolar-k-narozeni-ditete...

veruska007
22. kvě 2014

V Brně jsem ve výloze ČNB viděla různé mince s logem kočárku, byly nádherné. Jinak my dostali hračky, oblečení a odrážedlo.

hanivasi
22. kvě 2014

jak už tu někdo psal, opravdu klasický dárek je pro holčičku náušnice a pro kluka řetízek. Rozhodně pokud jdeš za kmotru, nesmíš zapomenout na křestní svíčku a roušku 😉

sarriku
22. kvě 2014

Můj manžel dostal ke křtu zlatý křížek s nějakými kamínky. Hezký úmysl, ale naprosto nepoužitelné pro kluka.
Proto bych pro chlapce zvolila třeba nějakou pěknou křesťanskou knížku, třeba první bible pro děti a nebo něco o svátosti křtu a třeba památeční polštářek s druhým datem narození, což je vlastně datum křtu🙂
Moc pěkný by byl i vyšívaný kapesníček.
Pro holku náušničky.

andyinka
22. kvě 2014

@marriet1 My jsme od kmotra dostali Bibli ke křtu http://www.ikarmel.cz/kniha/Bible-ke-krtu_10184... a obrázek nad postýlku. Na svíci a roušce se raději dohodni s maminkou, aby nepořídila také 😉

zvirka
22. kvě 2014

@marriet1 Já bych se asi domluvila s rodiči na tom, jestli by se jim něco hodilo (odrážedlo, lehátko, jiná dražší věc) nebo jestli raději něco na památku (dětská Bible s věnováním apod.). Ten řetízek pro chlapečka mi připadá opravdu nepoužitelný 😅 Případně kombinace obojího 😉

caboonek
22. kvě 2014

My máme křtiny příští neděli a určitě bych pro malýho nechtěla nic jako řetízek apod. To už je lepší něco praktického co využije teď, popř. Voucher nebo poukaz do obchodu apod.

laurital
22. kvě 2014

@sarriku Muzu se zeptat, co bude chlap delat s vysivanym kapesnikem nebo polstarkem 😀 ?Tohle je podle meho nazoru i na hranici vkusu.

sarriku
22. kvě 2014

@laurital No a co by dělal se šperkem? Chlap to prostě nosit nebude, ale to je otázka vkusu a vkus je velice subjektivní záležitost a protože zakladatelka potřebuje tipy na dárky, má je mít 😉.
Vyšívaný kapesník s monogramem a datem se dává běžně, třeba na plesovém věnečku, tak proč né k této příležitosti. 😉
Polštářek se dává taky, památeční, koukni.
http://www.anela-eshop.cz/anela/eshop/14-1-Pols...

laurital
22. kvě 2014

@sarriku Vsak nikdo netvrdi, ze to musi byt sperk, holky tu psaly i o mincich apod., coz se mi treba moc libi.Ale na otazku, co by delal se sperkem by me zajimalo, ktery normalni chlap si schova kapesnik, byt vysivany.
Ale tak samozrejme vkus mame kazdy jiny a nez mit v kredenci kapesnik, volila bych neco od zlata na pamatku.

monihart
22. kvě 2014

Kapesníček bych asi taky nevolila... Mám ještě jeden tip. Ke křtu se kdysi dávala do kolébky mince nebo stříbrná lžička - což dneska taky nic moc dárek, ale na základě toho jsme dostali nádhernou jídelní sadu pro děti s medvídkem Pú.

gull
22. kvě 2014

@sarriku
@marriet1
neobhajuju šperk, ale kapesníček s datem křtu? není to trochu zbytečné, když dostává křestní roušku, na kterou se dá vyšít jméno a datum křtu (a často se to tak dělá)...? nejsem si jistá, že by dotyční byli odvaření z takovéto duplicity... Nevím, ale já vážně nepreferuji věci, jako je památeční polštářek, kapesníček atp., v tomto ohledu mi křestní svíce a rouška přijdou naprosto dostačující...
a abych jen nežvanila, co se mi nelíbí, dávám tipy, co např. dostali moji synové
prvorozený dostal: jeruzalémskou Bibli a k tomu hračku "adekvátní jeho věku"
http://www.jeruzalemskabible.cz/kupte-si-ji
druhorozený dostal: krásnou Bibli v moderním obalu
http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Bible-CEP-...
a Malého prince v luxusní úpravě s 3D pohyblivými ilustracemi (nejenže jsem z něj unešená já, ale náš 2,5letý syn už taky =o)) - jak vypadají ve vnitř ilustrace viz google 😉
- upřímně musím říct, že nejen že mě a manžela tyto dárky potěšili, ale do budoucna je to jak památka, tak to má i praktické využití (pokud teda budou chtít číst 😀 a nezběhnou z cesty 😵 )

luciebx
22. kvě 2014

a tak lkdyz bude mit rymu ma do ceho smrkat ne? 😀

ale ted vazne.. ne dat nekdo kapesnik nebo nejaky polstar nebo knizku krestanskou tak ho poslu asi za kopec at si de nafackovat sam.. co je to za darek pro dite.. fakt v dnesni dobe.. at se clovek domluvi s rodici.. na poukazce nebo neco ze zlata co ma fakt hodnotu...
moje babicka mi dala pro malyho sice ne krtiny ale aby na ni mel malej pamatku az tu nebude.. zlatej retizek se znamenim.. je to retizek pro dospelaka.. takze sem to schovala a at se malej pak rozhodne sam... kdyz ho bude chtit nosit muze. nebo se to pak proda a malej si vybere sam co chce.. kdybych se mela rozhodnou vezmu nejaky poukaz nebo hotovost.. abych s tim nalozila jak chci ja.. pac ne kazdy ma stejnou prectavu .. neni darek jako darek..

laurital
22. kvě 2014

@gull Nevis nahodou, kde by se Exupery dal sehnat?To se mi moc libi.

gull
22. kvě 2014

@luciebx
upřímě bych ti chtěla poděkovat za pobavení 😀 : ke křtinám je křesťanská knížka vážně naprosto mimo dárek 😵 , přičemž řetízek s přívěškem se !znamením! se vyloženě hodí k této příležitosti 😵 😀 😀 😀

ale musím s Tebou souhlasit, že než koupit blbost, tak se raději domluvím s rodiči

gull
22. kvě 2014

@laurital
chtěla jsem dát odkaz a zapomněla na nej 😒
tak tady je
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=mal%C3%BD+princ+velk%C3%A1+obr%C3%A1zkov%C3%A1+kniha
http://neoluxor.cz/detske/maly-princ-velka-obra...

amallie
22. kvě 2014

@marriet1 ja mam dcery, ale všechny dostaly od svých kmotrů ke křtu poměrně hodnotné pamětní mince a ryzí zlato, to jde koupit od 1g, podle toho, kolik za to chceš dát.
Od ostatních pak dostaly přívěsky, nausnicky, hračky, oblečeni, knížky, proste, co koho napadlo.

luciebx
22. kvě 2014

@gull ja sem takova vesela kopa.. 😉 😀

proste doby za nasich babicek kdy se z krtin delalo velike radobycoby uz neexistuje...
to uz asi musi byt hodne nabozensky zalozena rodina aby privitala ten kapesnik nebo lapac prachu polstarek, nedejboze knizku ve stylu bible atd...
pro normalni rodinu je to darek k nicemu a pri nej blizsi prilezitosti to stejne clovek posle dal.. optat se rodicu.. poukazka a hotovost fakt v dnesni dobe neudelaji zadnou ostutu.. jooo leda ze bys sla na krity k bohatejm.. to je uz pak jina.. jim by nejaka ta 5tistovka mohla jeste urazit 😅 😀 😉

laurital
22. kvě 2014

@luciebx Muj muz je katolik, ja ne a tudiz jsem nedovolila nase dcery pokrtit, ale u nich se vzdycky davalo nejake zlato na pamatku plus treba i ta knizka, ale rozhodne ne kapesnik, zvlast kdyz se argumentuje tim, ze chlap zlato nikdy nevyuzije....jo a vysivany kapesnik si da do vitriny 😀 , to vyuzije na max.To uz jsou lepsi penize, i kdyz mne osobne to prijde trochu neuctive, byt velmi prakticke.
Ja bych asi dala ten sperk, pametni minci...holky davaly odkazy vyse.

luciebx
22. kvě 2014

@laurital at daj penize at je za co pit.. oslavit se to taky musi ne 😀 😀 😀 😀 😉 😉

dezyre
22. kvě 2014

@marriet1 klukům se u nás dává buď zlatý řetízek s přívěskem (to už tu bylo řečeno), anebo zlatá mince (u nás v rodině to tak chodí, že kluci dostávají).

laurital
22. kvě 2014

@dezyre Uz jsem zacala mit pocit, ze jen v rodine meho muze jsou divni, kdyz klukum davaji retizek s krizkem 🙂
Osobne se mi moc libi kombinace neceho zlateho na pamatku a Exuperyho od @gull.to urcite vyuzijeme, muz pujde podruhe za kmotra.

gull
22. kvě 2014

@luciebx

veliké radobycoby jsem za poslední rok zažila tak cca 5x 😀 a do konce roku nás čeká ještě asi 4x 😀
pro "normální" rodinu, kterou si popsala ty, je v tom případě ale i ten křest k ničemu (ikdyž to bych vlastně kecala, protože podle paragrafu 1280 Katechismu katolické církve 🙂 křest vtiskuje do duše nezrušitelé duchovní znamení, pečeť, která posvěcuje pokřtěného 😵 ...), já jen moc nechápu, proč to ty lidi teda dělají a proč slibují, že budou vést dítě ve víře a tvrdí, že věří v nejsvětější trojici, církev, svaté, odpuštění hříchů, vzkříšení mrtvých a život věčný a proč se zříkají ducha zla? Kdybych křesťan nebyla, tak bych svoje dítě zkrátka pokřtít nedala, na základě této úvahy jsem také doporučovala dárky 😉 ...

já bych tedy asi rozlišila, zda rodina, kterou chci obdarovat, je tebou popsaného typu, či zda to jsou věřící, praktikující křesťané, a podle toho bych volila vhodný dárek, jelikož si myslím, že praktikujícího křesťana neurazíš Biblí (pokud jich už nemá doma 10 😀 )či jinou KVALITNÍ křesťanskou knížkou...

co se týká lapačů prachů, tak to s tebou naprosto souhlasím, teda až na to, že si myslím, že to nakrkne i nábožensky založenou rodinu 😀

luciebx
22. kvě 2014

@gull presne... pokrtit... to uz neco znamena.. ja byla pokrtena... a jako mala sem chodila do nabozenstvi.. chodila kazdou nedeli do kostela.. dokonce sem se chtela stat jeptiskou.. no ale jak sem vyrustala.. zajem se zmensoval.. ted jdu do kostela tak max na svatbu pohreb.. atd.. jako svatky kdyz sem u nasich vcr.. dusicky a tak..

ale znam rodiny co delaji krtiny jen aby dostali darky.. enbo proste aby rekli ze deti jsou pokrtene

moje kamaradka mela deti krtene.. mladsi s tou starsi dokupy ale ze by byli nejak nabozensky zalozene.. do kostela nechodi.. atd vubec nic.. ak nevim proc todelali.. meli pak party potom vsem dostali kupu darku.. obleceni atd.. a tim to haslo..

laurital
22. kvě 2014

@gull Moc hezky napsano, my jsme s muzem kazdy jineho vyznani, ktere respektujeme a proto jsme se rozhodli, ze nebudeme nasim dceram striktne urcovat smer a pockame, k cemu se prikloni.

kachnanek
23. kvě 2014

@sarriku Děkuji moc za nápad. My máme křtiny za měsíc a taky pořád přemýšlím, co pro malého od nás na památku. Ta dětská bible s věnováním je parádní!

kachnanek
23. kvě 2014

Jo a teď mě ještě napadlo že klukovi by se dal dát i třeba dětský příbor s vyrytým jménem nebo iniciály.

esterisabella
4. čer 2014

Když jsem šla za kmotru já, tak si švagrová přála naušničky. Ale já jsem jako dítě dostala Bibli. Normální dospěláckou, takže jako dítěti mi nic neříkala, ale zato teď ji mám nejradši. Mám ještě jednu cestovní, menší zavírací, ale ta klasická se mi čte doma nejlíp. Asi hodně záleží nakolik jde o formální nebo opravdu křesťanské křtiny. Ale Bible by se mohla hodit i nevěřícímu.

mahafi
4. čer 2014

Jsem kmotřička dvou holek (5 a 8 let), pro obě jsem dárek konzultovala s rodiči, vymýšlela jsem je já, ale zeptala se, zda by se jim to hodilo. jedné jsem dávala dětskou Bibli, kupovala jsem svíčku a roušku. Druhá bibli nechtěla (byla křtěná až později a svou Bibli už měla z dřívějška, měla požadavek i na to, jak má vypadat svíčka a rouška, tak to vybíraly s maminkou), tak jsem jí dělala obrázek Křtu Páně a pekla dort ve tvaru anděla. Madlenka dostala od kmotřičky dětskou Bibli a knížku s dětskými modlitbami http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Moje-detsk... a obojí má ráda 🙂.