Gastroezofagálny reflux u detí nad 3 roky. Recepty?

saskarisko
26. feb 2011

Ahojte,
synovi zistili reflux, a nasadili mu GER dietu. Viem, co moze a nemoze jest.
Tak, ak mate niektora u deti diagnostikovany reflux, a mate nejake recepty, tak vas prosim o ich zverejnenie. dakujem

saskarisko
autor
26. feb 2011

Este pridavam zoznam potravin, ktore deti nemozu, mozu obcas, a mozu stale, a par info o stravovani, a prejavoch:

vyradit :
pomarancovy, grepovy, brusnicovy dzus. citrusy / pomaranc, grep, citron , mandarinka, ribezle, hrusky, egrese, marhule, kysle kompotyparadajky, paprika,zemiakova kasa s plnotucnym mliekom, hranolky, surova cibula, strukoviny, kel, zelenina nakladana v octe, kysle uhroky, calamadatucne hovadzie pliecko, tucne bravcove kare, udeniny - klobasa, sunka, slanina, salamy, husacina, kacacina, baranina, skvarky, konzervy, pastety, kysle rybky, rybie salaty s majonezou
tucne hovadzie pliecko, tucne bravcove kare, udeniny - klobasa, sunka, slanina, salamy, husacina, kacacina, baranina, skvarky, konzervy, pastety, kysle rybky, rybie salaty s majonezouplnotucne vyrobky - mlieko, jogurty, smotana slahackova aj kysla, zmrzlina, cottage chesse obycany, mliecne koktaily, plesnive syryspagety s paradajkovou omackou, makarony so syrom, cierny chlieb, kysnute mucniky - knedle, buchty na parekava, caje silne tmave, alkohol, perlive vody
dressingy a majonezy, olejovo octova zalievka, orechy, oriesky, mak, cierne korenie, ostra paprika, drazdive koreniaze zmesi, worchester, kakaokysnute kolace, cokoladove keksy, cokolada, sisky, chipsy

obcas:
cernice, maliny, jahody, broskyne, kyslejsie hrozno, brusnice susene, jablkovy dzus, cesnak, varena cibula, por, kysla kapusta, jarna cibulka, zemiakova kasa s nizkotucnym mliekom, chude hovadzie, tuniak, parky, bravcovina, dusena sunka s tukom, prazenica na masle, volske oko, vajicko na makko, jogurt nizkotucny, mlieko, cottage cheese, tvrdy syr vsetko nizkotucne, mozzarella, cesnakovy chlieb, muffiny, musli, cola, kecup, horcica, keksy, kolaciky nizkotucne, krupicova kasa s nizkotucnym mliekom, corn flakes

mozu:
jablka - cerstve alebo susene, banany, broskyne sladke, ceresne, cucoriedky, pecene zemiaky, mrkva, hrasok, petrzlen, tekvica, brokolica, kapusta sladka, spenat karfiol, cvikla, hlavkovy salat, uhorka sladka, zeler, kalerab, zelene fazulkove lusky, velmi chude hovadzie, bravcove. kuracina, morcacina bez koze, telacie, kralicie, ryby bez pridania tuku - pstruhy, losos, treska, sunka dusena bez tuku, vajecny bielok, nahrada vajicka, feta syr, kozi syr nizkotucny, nizkotucny rozotieratelny syr, nizkotucne tofu, kysla smotana, zakysanka, chlieb celozrnny alebo biely (vhodny starsi), cestoviny, cerealie, kukuricny chlieb, grahamove vyrobky, tycinky, ryza biela alebo natural, ryzove chlebiky, mineralne vody (tiche a jemne perlive), sirupy, zeleny caj od 3 rokov, keksy bez tuku, kolaciky bez tuku, gumove medvediky

este k diete
jedlo rozdelit na 6/7 mensich porcii, po najedeni zotrvat vo zvislej polohe min. 45 minut, dolezita je priprava - dusenie, varenie na vode, pripravovane na roste, pecenie v rure. vyhybat sa vyprazanym jedlam
polievky sa maju zahustovat mukou oprazenou na sucho, besamelom alebo zatrepkou. maslo a olej pridavat az do hotovej polievky.

matrac vyvysit o 15/20 cm.

Prejavy refluxu:
vracanie, odgrgavanie, grganie, odmietanie potravy, bolestou bruska za hrudnou kostou, neutichajucim placom, podrazdenostou v case jedenia, ckanim, nevolnostou, zabiehanim jedla, castym kaslom, zachvatmi kasla v noci, piskanim na hrudniku, castymi infekciami dychacich ciest (nadchy, zapaly hrdla, prinosovych dutin, priedusiek, pluc), aspiracie, stazenym dychanim, zachripnutym hlasom, bolestou hrdla rano, pocit kyslosti v ustach, pocitom palenia zahy, zapachom z ust, zvysenou kazivostou zubov, zhorsenim kontroly bronchialnej astmy, nepokojnym spankom, neprospievanim, opakovany zapal usi

saskarisko
autor
26. feb 2011

a kedze sa ma tuk pridavat do jedla az po dokonceni, tak aby ste mali nejake recepty na beztukove kolaciky, moc by to pomohlo. dakujem

alami
1. mar 2011

@saskarisko
ahoj, tak ako varíš? ja som nenašla nikde na nete nič konkrétne, takže si vymýšľam vlastné recepty, niečo som nahodila na MMB a budem postupne dopĺňať, tak ak to niekomu pomôže: http://www.mimibazar.sk/recepty.php?user=14670

všeobecne: polievky si vymýšľam zo zeleniny ktorú malý môže, zahusťujem mixovaním, ovsenými vločkami alebo zátrepkom

mäso chvíľku opekám na suchej teflónovej panvici - teda celkom bez tuku a zalejem vriacou vodou a dusím. prípadne ho robím v parnom hrnci - len je to dosť bez chuti, alebo v rímskom hrnci. Tam sa dajú aj piecť zemiaky bez tuku.

neviem čo na cestoviny, zatiaľ som vymyslela len jednu - syrovú omáčku

z bezmäsitých jedál som mu zatiaľ piekla palacinky bez tuku (na suchcej panvici), halušky so syrokrémom - nepoliala som ich ničím, teda len som ich uvarila vo vode a primiešala syrokrém, ďalej ryžový nákyp, zapekaný karfiól a tvarohovú žemlovku (v rímskom hrnci - bez vymastenia)

koláčiky zatiaľ len čisto biela bábovka, myslím si, že medovníčky sú fajn, len my máime aj alergiu na peľ, tak dnes som skúsila medovníky bez medu 😅 , zatiaľ je len cesto v chladničke, snáď nebudú zlé. skúsila som namiesto medu urobiť karamel, zahustený - uvidíme, ale cesto chutí dobre 🤐

u nás problém so sladkosťami, my sme boli na všetko čokoládové a kakaové, ale už sme si našli svoje - vesna, bebe svetlé, sójová tyčinka...

budem rada, ak sa nás tu nájde viac s touto diagnózou, aby sme sa vzájomne vo varení inšpirovali 🙂

saskarisko
autor
2. mar 2011

Ahojte,
@alami - zatial som robila len cestoviny - tiez so syrovou omackou, so sunkou a kukuricou 😅 , ked robim maso na omacku, tak cibulku dusim vo vode, potom maso, a maslo alebo olej az nakoniec

kolaciky som zatial neskusala.

akurat dnes idem v skolke urobit prvu nahradu, lebo maju mat na olovrant kolacik a nevedia aky, tak dostane do balicka marina keksy

saskarisko
autor
2. mar 2011

este som robila plnene kurca - klasika starsie rozky namocit do nizkotucneho mlieka, pridala som nizkotucny syr, kukuricu, troska sunky. kuracie stehna som osolila, min. cerveneho korenia /fakt len take poprasenie/, a naplnila. podliala vodou, a upiekla, masla som dala trochu na stehna az po upeceni.

saskarisko
autor
2. mar 2011

@alami - teraz som kukla tie receptiky, super 😉 aspon viem zostavit menu

Perkelt z morcacieho stehna - pre 4 osoby (zavisi od velkosti stehna):
Morcacie stehno vykostime a pokrajame na kocky. cibulu pokrajame na drobno, a na troske vody udusime do sklovita, pridame morcacie maso, a dusime. z korenin pridame stipku cervenej papriky, a dusime do makka. po zmaknuti zahustime polohrubou mukou zmiesanou s nizkotucnym mliekom, a dochutime cukrom a solou. po dovareni, ale este kym je jedlo teple, pridame trosku masla. podavame s cestovinou

Karfiolova polievka so zemiakmi
1/4 hlavky karfiolu, 3 mensie zemiaky, zeleninovy bujon natural, rasca, krupica
Karfiol rozdelime na male kusky, zemiak pokrajame na drobno. zalejeme cca 1 litrom vody, a varime do makka. pocas varu pridame jeden bujon, a trocha rasce podla chuti. zahustime dvoma lyzicami krupice. popr. dosolime podla chuti. do hotovej ale este horucej polievky pridame, za lyzicku masla.

saskarisko
autor
4. mar 2011

tak, ja som urobila tuto babovku. ale kombinacia pudingov bola malina, vanilka a banan
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8596

a potom este vysmazany syr bez smazenia, akurat som to cele dala do misky, kde bol papier na pecenie. takze tuk isiel cisto so syra, a struhanka tam nie je ziadna.
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=992

katecameron
9. mar 2011

tak sme tu aj my 😒

katecameron
9. mar 2011

@saskarisko mna by zaujímalo ako dlho ma trvat tato dieta?

katecameron
9. mar 2011

@alami a beriete aj lieky?

alami
9. mar 2011

@katecameron áno, berieme costi
musím uznať, že ako sme na diete, malý ešte nezakašľal a je to už okolo 5 týždňov. Takú dlhú dobu bez kašľa sme my ešte nazažili, takže sme v pozit.šoku 😅 no ale dietu sa snažíme držať poriadne, mám ho kvôli tomu doma a poctivo dietujeme
pýtala som sa dosť mamičiek detí s refluxom a vyslovene mi z toho vyšlo - kto drží dietu - stupeň refluxu dosť rýchlo klesá, kto nedrží - ani po rokoch žiadne zlepšenie
dietu treba držať poctivo, kým stupeň eklesne dolu, potom asi dodržiavať už len to základné - nie mastné, nie kysnuté, nie čokoládové...tak som to pochopila ja

baby, vaše deti majú aký stupeň refluxu? nám vyšlo 4-5

alami
9. mar 2011

@katecameron ono sa ti na začiatku zdá, že nevieš ako budeš variť, ale nie je to také hrozné, tú tabuľku som čítala viackrát, kým ju mám v hlave - čo áno, čo nie. Uvedomiť si treba hlavne tie postupy pri varení a teraz mi to už ide viac-menej automaticky. akurát, že si treba obed vopred premyslieť, lebo na rýchlo už teda teraz nevarím. väčšinou varím to čo aj predtým, len si premyslím, ako to upraviť tak, aby to bolo ok pre dietu.
Koreniny som vymenila za bylinky, m§so najskôr opekám na suchej panvici a hne´d podlejem vriacou vodou, alebo ho pripravujem v parnom alebo v rímskom hrnci - tam je to celkom bez tuku.
Polievky vymýšľam kadejaké zeleninové, niektoré mixujem, alebo zahusťujem ovs.vločkami, pridaním písmenkovej cestoviny, prípadne urobím celkom riedke halušky, ktoré sa v polievke rozvaria a zahustia, alebo dávam malý zátrepok. Mali sme radi cesnak do špenátovej atď - tak to už nedávam, nevarím paradajkovú, šošovicovú...ale inak sa dá veľa polievok
no a prílohy - zemiaky, ryža, cestoviny - všetko bez tuku, alebo už robím aj pečené zemiaky, v rímskom sa dajú aj bez tuku, alebo aj na obyč.pekáči - obvariť a na sucho ich dať na pekáč do rúry, len treba miešať, lebo bez oleja to hne´d prichytáva

alami
9. mar 2011

@saskarisko napíš ešte, čo si varila za posledný týždeň, nech vieme 😅

ja som napr. kôprovú omáčku - len s kysl. poch. smotanou, mäsko bravčové na kúsky - opečené na sucho - potom podusené
omáčka - voda, bujón, kôpor, do toho mliečny zátrepok a kysl. poch. smotana + cukor

alami
9. mar 2011

alebo hovädzie - vyklepať, posoliť, jedna strana jemnučko natrieť horčicou, namočiť do hl.múky, nasucho opiecť a potom dať dusiť s mrkvou

alami
9. mar 2011

a včera napr som robila bravčové - vopred namočené v páci - vajce + zmes byliniek + vegeta + trošku horčice - rozriedila som to vodou, mäsko nechala postáť, nasucho som ho potom opiekla, podliala a podusila

okrem toho napr ovocné knedlíky posypané strúhankou nasucho opreženou (podliala som ju len vodou pri pražení), alebo bryndzové pirohy - o dušu som hľadala, či sa môe bryndza, našla som, že áno - pirohy som jemnučko poliala maslom roztopeným v mikrovlnke

at´d, atď...takže dá sa 🙂

katecameron
9. mar 2011

@alami aj my costi mame predpísane ja sa este len idem zaucat ako varit lebo v pondelok nam to diagnostikovali u 4rocneho syna a8rocnej dcery ale stupen ger neviem take tam nieje nic napísane v papieroch malemu robili sono zaludka tak dvakrat mal refluxpocas 10minut

katecameron
9. mar 2011

inak dakujem ze tu písete tie recepty lebo ja som fakt z toho paf zatial 😀

alami
9. mar 2011

a takéto mäsko máme obľúbené - príloha čokoľvek - vždy iná, alebo do rizota...

alami
9. mar 2011

@katecameron a kde ti ich vyšetrovali? nám obom v šrobárovom ústave v tatrách. Mne robili malému RTG s kontrastnou látkou, tam teda určujú stupeň - jednotka . potrava vychádza len kúsok zo žalúdka, 5-ka - až do krku

katecameron
9. mar 2011

@alami v bb sme boli na sone lebo tam chodíme na alergo a dcere 8rocnej podla sona nezistili ale alergologicka povedala ze aj ona ma reflux lebo ze sliznicu v krku ma poskodenu tak ako ked jue reflux a ona sa aj stazuje ze ma grcky v krku vravieva 😒

alami
9. mar 2011

@katecameron 😒 ...no tak teda príjemné dietkovanie prajem 😅 a napíš, ako sa ti darí s varením a čo si navarila 😉

katecameron
9. mar 2011

@alami no teraz som akurat dala varit hovadzie maso bez oleja tak uvidíme idem sa ucit varit odznova 😕 😕

saskarisko
autor
9. mar 2011

ahojte,
@alami - ja ti neviem aky ma stupen,a v papieroch ho myslim ani nema (ma tam len pocet prekysleni a taku tabulku). ale viem, ze ma obojstranny reflux
@katecameron - Risko berie costi. a dietovat by mal podla papierov 6 mesiacov, ale na kontrolu ma ist az za 9 mesiacov, a 2 tyzdne predtym mame dat prec dietu, a mame ho plne zatazit. tak teraz neviem, ze kolko ju vlastne bude drzat 😅 a k detskej gastroenterologicke sa dostaneme az v juni, takze az potom budem vediet viac. kazdopadne reflux mu zistili phmetriou

saskarisko
autor
9. mar 2011

robila som:
Madarsky gulas:
cibulku pokrajat nadrobno, na vode troska podusit, pridat hovadzie maso (chude) nakrajane na kocky alebo platky, a dusit az kym nezmakne. postupne ho treba podlievat vodou. cca v polke varenia som pridala za lyzicu kecupu, 4 struciky cesnaku (ten teraz pouzivam ojedinele) a poprasila troskou cervenej papriky, a ked bolo maso makke, tak som jedlo zahustila (lyzica hrubej muky do cca deci vody), a dosolila. nakoniec som pridala za oriesok masla na zjemnenie. podavala som to s cestovinami (a tu prisiel plac, lebo mlady muz chcel knedlu)

Kuracie masko na kukurici:
Zaklad cibulka dusena vo vode, na to kuracie masko, troska rasce, soli a varit do makka. podla potreby zahustit troskou muky s vodou, a pridat kukuricu (ak je mrazena, tak pocas varenia), ak je z konzervy tak nakoniec. podavame s ryzou

Zeleninova polievka s mrvenickou
2 zemiaky (mensie), 2 cukety (mensie), mrkva, bujon alebo bylinky. vsetko spolu varit. nakoniec rozmixovat, podla chuti dosolit. a do hotovej polievky pridat uvarenu mrvenicku

Dnes som chcela robit tvarohove knedliky (lebo ich maju v skolke s grankom), ale nechcelo sa mi cakat kym sa uvaria zemiaky. tak sme ich jednoducho kupili, a po uvareni som ich poliala rozpustenym maslom,a a potom som na ne nasypala najemno rozvalkane piskoty (vznikla uplna mucka), a v tom sa vlastne obalili. a je to takto super
😉

saskarisko
autor
9. mar 2011

a kedze zajtra ma mat Risko v skolke hamburske bravcove stehno, tak ho idem urobit tak, ze vylucim zakazane potraviny. a bude ho mat s kolienkami. a polievku ma mat porovu, takze musim nieco ine vymysliet

saskarisko
autor
9. mar 2011

@alami - tvoje recepty si nechavam na vikendy. teraz sa snazim robit nieco obdobne, co maju aj skolkari, nech medzi nimi tak nevycnieva, a nie je mu luto

saskarisko
autor
9. mar 2011

Pecene kurca s mrkvou + ryza
stehna osolime, jemne poprasime cervenou paprikou, vlozime do pekaca, podlejeme troskou vody a prikryjeme alobalom. pred dopecenim odokryjeme, a polievame vodou, a vlozime ku nim na pasiky alebo kocky nakrajanu mrkva, aby sa vo vode dusila 😉 Ked je vsetko makke, tak na mrkvu dame troska masla, a troska do vody. Pred podavanim dame dole kozu zo stehna, pridame ryzu, a mrkvu

alami
9. mar 2011

@saskarisko takže ho máš v škôlke a nosíš si tam stravu? ja rozmýšľam, žeho dám do škôlky a pred obedom pôjdem po neho, takže by tam mal len raňajky, či desiatu, či čo to je 😅 a to majú väčšinou nejaké nátierky - to by mohol. Budem to sledovať a ak bude niečo nevhodné, donesiem mu niečo iné. Až na to, že o škôlke nechce ani počuť, lebo si chudák, ešte na ňu ani nezvykol, čo je stále pre choroby doma 😖

alami
9. mar 2011

@saskarisko knedliky sa dajú robiť aj z rožkov http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=6432 - je to rýchle a sú dobré, ja pridávam do cesta aj cukor

alami
10. mar 2011

čo varíte? my dnes perkelt, krídelká bez kože som opiekla na sucho, slabulinko poprášila sladkou červenou paprikou, trošku vegety, podliala a podusila, no a potom zátrepok s mliekom.
polievka - mrkva+ kaleráb na kocky a písmenková cestovina