5 bronchitid během 3 měsíců - máte zkušenosti?

petule246
10. únor 2012

Ahoj, ráda bych založila toto téma. Uvítám zkušenosti maminek s podobnými potížemi a budu šťastná, pokud někdo napíše, že měl totéž a že to jednou skončilo.

U nás to vypadá v kostce takto - potíže začaly kolem 1. listopadu (cca když mu byl rok, do té doby zdravý) s prvním kašlem. Poté následovalo 5 zánětů průdušek a 4 antibiotika. I po dobrání jednotlivých antibiotik u syna přetrvává zahlenění, které poté zase přejde v zánět průdušek. Vyzkoušeli jsme bezmléčnou dietu, ale bez efektu. Taktéž alergie na BKM nebyla v krvi prokázána. Absolvovali jsme alergo-imuno vyšetření. Alergie slabé - max. na jeden + s tím, že by neměly být příčinou potíží, imuno oslabená (přesně nedokážu popsat výsledky, ale asi nic nějak extra špatného). Dostal Ventolin a Flixitide foukadla, bohužel i přes jejich užívání dostává další zánět průdušek. Momentálně bere 4. antibiotika Summamed, po 3. dnech užívání zlepšení, ale nikterak výrazné a nějak tuším, že mi ho zase nevyléčí . V tuto chvíli už jsem docela bezradná, syn je unavený, nevyspalý, zelený (nechodíme už přes 3 měsíce ven), zdravý (většinou i tak lehce zahleněný) byl maximálně 5 dnů v kuse. Dr. chce ještě zkusmo nasadit léky proti refluxu, ře by to mohl způsobovat i reflux.

A přiznám se, že už jsem i lehce vytočená z dobře míněných rad jako psí sádlo, tymiánová mast, cibule, kaloba - vyzkoušeli jsme a bez efektu. Prostě už nevěřím nějak tomu, že to lze zvládnout díky strouhané bílé ředkvi. Přesto i tak - má-li někdo nějaké alternativní nápady, sem s nimi. Já se třeba teď v zoufalství obrátila na dr. Jonáše (alternativní záležitost), kamarádka s ním má skvělé zkušenosti.

Díky moc.

chymes
10. únor 2012

Ahoj, tak podobnou zkušenost mám, ale máme težký reflux od narození, takže jsme na inhalátoru ručním /kortikoidy/ aplikace 2 x denně i elektrický pouze při potížích /zahlenění, kašel apod./. vincentka + kapky. Měli jme bronchitidu, poté zápal plic atd. od nasazení léčby musím zaklepat celkem dobrý, sice ven taky moc nechodíme, ale stálé zahlenění a podobné projevy výrezné zlepšení.

gepe
10. únor 2012

@petule246 mam bronchialni hyperraktivitu stredniho az tezkeho stupne, proste silny astma 🙂 co se tyce refluxu, to bohuzel prave k astmatu i vicemene patri, je cca o 30% vyssi pravdepodobnost ze ho bude mit nez u bezne populace a vidim ze i ma.. co se tyce Ventolinu, tak ten primarne pro vetsinu astmatiku slouzi jako sos kdyz se vice stahnout prudusky, ne na leceni... 😕 krome leku co beru mi dela dobre Tatransky pruduskovy caj
Ta vase Dr. je nejaka alergolozka ci kdo? Kde jste byli na tom vysetreni alergologicko-imunologickem?

petule246
autor
10. únor 2012

@chymes - no moje dr. právě teď hodně reflux zmiňuje. Je pravda, že adámek je tlusťoch a pokud mu něco chutná, tak má sklon k přejídání - tak že by se mi jídlo a žal. šťávy vracely? Možné to je, na druhou stranu za celý svůj život si ublinknul asi 2x, ani odkrkávat jsem ho nemusela, protože byl v pohodě. Takže úplně mi to nesedí. Každopádně moje mudra si představuje, že až dobere antibiotika, tak mu nasadí hedelix (na reflux) a že bude ok. Kéž by byl, ale už se mi nedaří ubránit se lehké skepsi ... Mimochodem kortikoidy pomáhají i u bronchitid způsobených refluxem?
@gepe - já jsem naopak lehká astmatička a stačí mi jednou cca 2-3 měsíce fouknout párkrát budi air (můj plicař mi to takto posvětil, když mi to stačí) a jsem v pohodě na další 2 až 3 měsíce, proto mne právě zaráží, že mlaďochovi neulevují ani foukadla. Ne, máme normální dětskou doktorku, která se právě do poslední chvíle diagnoze astma, alergo vyšetřením a foukadlům děsně bránila. Já si doporučení vyžádala a na alergo imuno jsme byli v havl. brodě (moje rodné město) - máme tam docela slušnou alergoložku (aspoň si myslím).
A přiznám si, že mi mlaďoch snad ani na typického astmatika nesedí, ale to jen na základě nějakých mých pocitů či intuice a připouštím, že se pletu.

petule246
autor
10. únor 2012

@chymes - jaké kapky a v jaké formě vincentka - inhalace?

gepe
10. únor 2012

@petule246 ono ten reflux muze byt jen to ze se mu to natahne pouze zpet bez ublinknuti a jestli je trosku pri telicku, tak v pupiku mu muze i tuk trosku tlacit na zaludek.. Hedelix je ted pro dospely a deti, ja ho taky musim brat, jelikoz se mi nedovira zaklopka mezi zaludkem a jicnem 😅
On maly nemusi byt primo astmatik, ale muze se takhle k astmatu dopracovat, kor pokud to ma od Tebe v geneticke predispozici :( ja to tak mam od tatovi maminky a nejsem sama - u nas to skocilo ob koleno.
Rozhodne co Ti doporucim z moji x lete osobni zkusenosti a nejen moji, Imumed v Praze. Jezdi tam lide z cely republiky a muzu rict, ze opravdu ta cesta sem a pece stoji za to. Udelaji maly nejen kompletni alergo testy, ale i odbery krve - jsou soucasti Synlabu. Jestli takhle s prominutim ta lekarka takhle experimentovala a neposlala vas hned na ruzna vysetreni, tak bych asi uvazovala o jeji vymene... Rozhodne si zavolej a objednej vas oba do Imumedu - http://www.imumed.cz/ a nemusis se bat, pokud mate zdravotni pojisteni, tak platite akorat regulovany poplatek 😉 vsechny vysetreni na jednom miste, nikam nemusite prechazet.. http://www.imumed.cz/ambulance

chymes
10. únor 2012

ano inhalace / kapky Berodual / a při refluxu se nemusí zvracet viditelně vůbec, což je právě to co klame, může být tzv. tichý . Bronchitidu může právě způsobovat mírné přivdechnutí stravy, což způsobí zánětlivé ložisko v plicích , průduškách atd. Kortikoidy i ty inhalace tomu mají předcházet. A myslím, že to funguje.

petule246
autor
10. únor 2012

@gepe - ale co mu z té krve zjistí? max nějaké ty imunoglobuliny či co ... jde mi o to, jestli mu udělají něco navíc než ta brodská alergoložka - napíchala mu ručičku, udělala výtěr, vzala krev. Abych bla úplně upřímná - já už mám v immumedu domluvený termín (14.2. - takže po víkendu), ale chtěla jsem ho zrušit, když jsme byli v tom brodě a foukadla mu nějak extra nepomáhají. Byla tam totiž dost dlouhá čekací lhůta a já psychicky nevydržela a přes známé domluvila tu brodskou dr. A teď mne napadlo, já to tam budu muset zrušit tak jako tak, neb adámek má foukadla a zyrtec, takže nějaké alergo vyšetření mu stejně nebudou moc udělat. To jsem trubka, jsem si tam nechávala trochu otevřená vrátka.
@chymes - a kolik je tvému malému-malé? a ještě mne napadá - moje dr. mne straší, že vyšetření refluxu je strašně bolestivé a já přitom někde vyčetla, že u takhle malých dětí se dělá jen ultrazvukem. Nevíš, jak to je ...

gepe
10. únor 2012

@petule246 delaji komplexni testy, nejen na IG to je pidi polozka, pokud budou chtit, muzou udelat i na rakoviny ci HIV - sice je to prehnany, ale cokoliv, vcetne genetickych testu.. To zalezi na doktorovi co vse by nechal u malyho otestovat, ale delaji to hlavne tak, aby nasli zarodek a puvod problemu, aby ho pak mohli adekvatne resit a prip. lecit. Ono do Imumedu to je delsi termin, kor kdyz tam jdes poprve..
Vysetreni mu udelaji i pres foukadla a zyrtec... no zalezi na Tobe, je to skoda ☹

petule246
autor
10. únor 2012

@gepe - tak tam máme jít a zyrtec oznámit až u nich? teď mne to mrzí, ale už při tel. objednání mne upozorňovali, že by měl být čistej ... asi zkusím vynechat zyrtec, třeba to 3 dny bude stačit ...

gepe
10. únor 2012

@petule246 na ty tri dny to urcite staci - to je hlavne kvuli alergolockym testum, delaji je kapkami na ruce, takze malymu by to nemuselo byt neprijemny i kdyz u takhle malych deti se priznavam, nevim jak presne delaji 🙂
Rozhodne tam urcite bezte, za to nic neztratite a naopak ziskate, vim ze to vyzni asi divne, ale ver mi.
Jestli bere zyrtec rano, tak postaci mu nedat az zitra rano, jestli vecer tak mu nedat uz dnes vecer.
Chodim tam ke sve alerglozce a i pneumolozce. Me i manzelovi budou delat genetiku ohledne deti - ted musime pockat do dubna, mam trosku zmeny v medikaci a nejen z Imumedu, takze i za to jsem rada, ze nic nenechaji ani v tomhle smeru nahode.

petule246
autor
10. únor 2012

@gepe - oni už mu nakapali na ruku v tom brodě a byl fakt v pohodě. Nato jak je mu furt blbě, tak je neskutečnej zlaťoch 🙂 i paní dr. ho chválila, jakej je statečnej u nabírání krve ze žíly. Tak tam vyrazíme teda, chlap si bude muset vzít dovču, snad to zvládne a starší syn si udělá výlet do Prahy, myslím, že bude nadšený 🙂
vím, že to možná vyzní blbě, ale mne už asi nezbývá nic jiného než věřit 😉

musím říct, že mne poslední dobou doráží poznámky tchyně, kterou jinak mám moc ráda ve smyslu - vím, že máš starosti se dvěma dětmi, ale já jsem teda pro své kluky dělala opravdu maximum a dělali jsme furt domácí medy, dávali psí sádlo, vyházeli všechny koberce a záclony, jedli jen strouhanou bílou ředkev ... atd. atd. On manželův brácha trpěl na stejné potíže jako adam a můj muž vzpomíná, jak musel jíst s nemocným bráchou drcené vaječné skořápky, syrové strouhané brambory, chodili na jakési virgule - že jako furt zkoušeli tyhle alternativní metody. Takže tchyně to vidí tak, že když já se do toho nepouštím stejně jako ona, protože mám pocit, že to je k ničemu, tak pro adama nedělám maximum. Samozřejmě mm bráchovi to nepomáhalo. A do toho furt prudí (i s mojí matkou), ať se zbavíme psa - adamovi na něj vyšla alergie na jeden křížek, ale bylo mi řečeno, že to určitě nezpůsobuje jeho potíže.

gepe
10. únor 2012

@petule246 tak to je malej velkej bojovnik 😅 Vyrazte, rozhodne tim nic neztratite a myslim, ze naopak ziskate 🙂 urcite se to i starsimu bude libit 🙂 je tam i primo detsky koutek, aby se deti nenudily 😉

Tak takovou tchyni bych asi ubezdusila 🙄 jestli tohle ma i svagr, tak bych se nedivila ze tam je nejaka predispozice... chudaci kluci :(
Co se tyka hafana, moje zkusenost.. mela jsem kdysi jen na kocku, pak i slabe na psa a ted s kockou i pres plnou medikaci nevydrzim a hafan po chvilce vadi :( i presto chci domu psa! 😅
Ale zatim nezoufej, oni delaji mj automaticky i testy na alergeny co se tykaji zvirat, co ma clovek doma, nebo prichazi casteji do styku 🙂

petule246
autor
10. únor 2012

@gepe
@chymes - kluci už se probudili, tak se jdu starat, ale moc děkuju a určitě se ještě ozvu, jak to vypadá

gepe
10. únor 2012

@petule246 ok a neni zac, hlavne aby se prislo co malymu vadi, ci mu je 🙂 budu drzet pesti v utery 🙂 - ja myslela ze v pondeli je 14. tim ten zyrtec vysad pozdeji, nez jsem psala 😅 omlouvam se

chymes
10. únor 2012

mému chlapečkovi je rok, na průkaznost refluxu je několik metod, ultrazvuk bohužel není brán jako směrodatný, ale tím u nás začali, ten to ukázal, pak jsme byli na bronchoskopii /v narkoze se podívají do dýchání -vidí tak např oteklé hlasivky atd. což je důkaz refluxu/, pak je Ph metrie / zavedení sondy do jícnu na 24 hodin, ale u takto malých dětí je většinou výsledek zkreslený, protože ta sonda vyplní prostor, takže vracení stravy v podstatě zamezí/ učinná metoda až tak po 3 roce . V některých starých nemocnicích ještě používaji rentgen, ale ten taky není 100 %, a pak je metoda nejhorší v narkoze vezmou vzorek tkáně z jícnu / podle výsledku rozboru se zjistí poničení a poleptání žaludeční šťávou / .

petule246
autor
11. únor 2012

@chymes - díky za detailní info ohledně toho vyšetření refluxu. Naše doktorka chce začít tím hedelicem, že pokud zabere, tak je to reflux. Nicméně nejsou k úspěchu léčby hedelicem potřebná i nějaká dietní opatření - menší porce častěji, ne kyselá či nějak dráždivá jídla apod.? Musím říct, že jsem se docela na reflux upjala - aspoň bychom věděli, proč je nemocný a mohli s tím něco dělat. Ale je pravda, že mne zaráží, že potíže začaly až úderem 1. roku před tím nic. Je možný, že by měl reflux až od roku?
a u vašeho malého je šance, že mu reflux zmizí a vy budete v pohodě i bez medikace? Říká se, že reflux by měl postupně odeznít, ne?
@gepe - zyrtec, teda vlastně xyzal (spletla jsem se) jsem vysadila už včera, mám zato, že ho nějak nepotřebuje (a i bez něj spinkal jako miminko 🙂 ) chlap už si dovču vzal, takže do immumedu vyrazíme. Ještě jsem zkoukla výsledky který už máme a pes a kočka mu vyšli na jeden +, histamin na dva křížky. Jinak nic - žádný prach, roztoči, plísně, pyly, trávy ... nic. Taky mne napadlo, jestli nemá blbě vybraný foukadla, že mu nezabírají tak jako třeba mne ...

každopáně hotová jsem stále, adámek bere už 4. den antibiotika a furt chrčí, přitom poslední dávku má na zítřek, takže nejvyšší čas, aby už mu zabraly. A dr. říkala, že tyto antibiotika jsou "dělo". Někdy si říkám, že to mám za to, že jsem se rouhala neb loni jsem pořád plánovala, co budeme dělat, až bude adam větší a kámoška mi říkala: nic si neplánuj, v zimě jsou děti furt nemocný. A já na to: ale prosim tě, my máme zdravej kořínek, my budeme v pohodě ... no a dopadli jsme takhle. Já samozřejmě vím, že jsou i horší nemoci, ale prostě mne neskutečně trápí, když vidím, že tomu mýmu mazlínovi furt není dobře.

tak jsem se zase trochu vypsala, mám toto téma asi i trochu jako vlastní terapii 😀

jo a ještě pro pobavení, normálně moc na shopping nejsem, ale jak jsem furt doma a mám furt takovou divnou náladu, tak si ji vylepšuju shoppingem a už mám několik triček, bílý prošívaný kabát (sleva 😀 ), červený jarní kabátek (opět sleva 😀 ) a jestli bude adam i nadále nemocný, obávám se, že to ještě zdaleka není všechno 😀 😀 se nám ta jeho nemoc kromě jiného i pěkně prodraží 😉

mamkamarketa
12. únor 2012

nectu celou diskuzi. nenapsala vam mudra broncho-vaxom?

karamelka.nova
13. únor 2012

Ahoj. Taky jsem nečetla celou diskuzi, ale zkus se na alergo poptat po Seretidu. Můj prďola měl 2x obstrukční bronchitidu, z toho ta druhá byla dost zlá, týden v nemocnici, ATB, hrozili JIP, ale zvládli jsme to. Bohužel nám po propuštění nasadili Budiair a při záchvatech Ventolin. Jen doporučili návštěvu alergologie, kam nás objednali za 3 měsíce !! Během té doby se mu to ještě 2x vrátilo, ale ve slabších projevech. Měla jsem toho dost a dostala se (teda díky protekci) k úžasné alergoložce, která hned Seretide nasadila. Vysvětlovala to tak, že je to kombinace Budiairu a Ventolinu, jen ho málokdo chce předepisovat. A musím s čistým svědomím říct, že jsme ho měli měsíc 2x2 vdechy, pak 14 dní 1x1 a pak jsme vysadili. Už to bude rok a klep klep na dřevo, nic se neděje. Jen byl zpočátku, co jsme úplně vysadili, zadýchanější, ale to se asi po týdnu vytratilo.

karamelka.nova
13. únor 2012

A místo Zyrtecu Claritin ...

meleri
14. únor 2012

@petule246 ahoj nevim co ti poradit, ani jak te povzbudit ale jedem v tom taky.....s tim ze ja ziju v cizine a me tady bylo receno ze je to normalni a ze si buduje imunitu, tak se snazim tomu verit no. mame uz poctvrte neco co ani nevim co je, protoze to vypada vzdycky stejne a dr pak rekne ze je to bud bronchitida nebo laryngitida, jedeme na foukadlech, kortykoidech, jedina vyhoda je ze to pomerne rchle prestane ale za dva tri tydny je to zpatky...a pokud to neni toto tak je to zase strevni chripka....nevim jestli se tomu smat nebo plakat ale pry je to normalni ....

petule246
autor
14. únor 2012

@gepe - ahoj, tak sjme dnes byli v imumedu a opravdu tam jsou super. Nebyli jsme vyloženě na alergo, ale ještě líp - u dětské plicařky. Ale nechci nic zakřiknou, uvidím, jak mu zabere léčba. Takže si ho paní dr. poslechla (furt zánět průdušek), vzali mu krev, napsala 4 další doporučení - hlavně rentgen a ORL mne potěšilo. No a zrušila mu Helicid a nasadila Seretide místo Flixotide s Ventolinem. Opravdu se modlím, aby tahle dr. věděla, co dělá a léčba zabrala. Nicméně díky za popostrčení, že jsme tam šli, opravdu ho mají snahu vyšetřit od hlavy až k patě a něco s ním udělat, což se bohužel o naší dětské dr. říct nedá.
@mamkamarketa - napsala a dáváme. máte s ní nějakou pozitivní zkušenost?
@karamelka.nova - díky za info. Dnes jsme dali první dva vdechy Seretidu, tak moc doufám, že adámkovi pomůže jako vám. Taky máme 2x2 vdechy. budiair mám já a jsem s ním v pohodě, adamovi zase nijak nepomohl flixotide. Tak snad ten Seretide ... Claritin nemáme, máme xyzal - snad to takový rozdíl není.
@meleri - no, já bych asi snesla takový nějaký "normální" kašel,- nachlazemí, rýmičku to bych ho i tu imunitu nechala budovat, ale tří měsíční zánět průdušek, to fakt nejde. A ikdyž mají různé doktorky různý přístup k léčbě, na jednom se shodují, že je to potřeba zaléčit - protože momentálně má ještě šanci, že astmatik nebude, pokud to dobře zaléčíme. Ale pokud se to nechá, na těch průduškách to zanechá stopy a astma z toho bude 100%. Ale co člověk může dělat, když mu nezabírají ani foukadla, že ... Kolik je prckovi?

gepe
14. únor 2012

@petule246 jee ahoj! 🙂 To jsem moc rada, ze jste tam vyrazili a dopadli dobre, urcite se o nej postaraji dobre a prijdou tomu na kloub 🙂 omlouvam se, ze jsem neodpovedela na predchozi zpravu, obcas jsem trosku mimon 😕 seretide jsem drive brala taky 🙂 a v pohode, klidne muzes psat, ono to je vseobecne dobry, ze se clovek muze vypovidat 😉 a jsi dalsi clovek, ktery me irituje nakupy 😠 😕 protoze ja nikdy na nic nenarazim 😀

mamkamarketa
14. únor 2012

@petule246 tu nejlepsi! jak dlouho ho syn bere?

petule246
autor
14. únor 2012

@mamkamarketa - nám to dr. napsala brát každý den (ne po těch 10ti dnech) a řekla bych, že ho bereme tak 3 týdny. Sem s pozitivní zkušeností! 😀 Nám ho předepsala alergoložka a tahle plicařka se tvářila jakože "tak ho doberte, ale zázraky od něj nečekejte", ikdyž třeba se mi to jen zdálo.
@gepe - snad 🙂 to je jasný, někdy je větší chuť a víc času psát, jindy to nevychází ... jojo, to mi i kámoška říkala, že s nákupama to mám super, že když už jdu nakupovat, tak se s tím nepářu a nakupuju ve velkým a ona se furt ve všem přehrabuje, všechno zkouší a ve finálě odchází s prázdnou 😉 . Jako kamenný shopy jsou o dost zábavnější, ale e-shopy jsou o to víc dobrodružnější - člověk nikdy neví, co mu přijde 😀

timbouctou
14. únor 2012

@karamelka.nova nebyli jste v Stroupežnického v Praze? My jo, je tam super Dr. Pončáková, moc nám pomohla.

@petule246 my jsme s mladším měli podobné obtíže, ve 4 měsících první zánět průdušek, sotva odezněl tak za týden další a pak hned zápal plic, málem si nás nechali v Motole, ale zabrala inhalace Berodualu a docela jsem ji zvládla už na první pokus tak nás pustili domu, hlavně taky, že Metoděj, který je taky pěkný macek ( v půl roce 8 kg) už od pěti měsíců lezl a nějaký blbý dušení ho nemohlo naprosto zpomalit, takže pan doktor uznal, že si neumí představit, jak by ho udrželi v klidu. Měsíc dobrý a pak z normálního kašle strašný astmatický záchvat. Ten jsme zvládli tím Berodualem, ale opakovalo se to při každém nachlazení - 3 dny kašel a následovala těžká dušnost. Tak nás naše Mudra poslala do kliniky Dr. Řeháka, na alergologii, tam nám dali nejdřív inhalovat Ecobec, ale to moc nepomohlo, tak při další prohlídce v prosinci Seretide, k tomu po 14 dnech Imunor, na noc 1,5 ml Aerius. My jsme teda ventolin moc nebrali, Metík na něj nijak nereagoval. Jinak taky, žádná alergie, jen nějaké dispozice a pokud by se nějaká projevila, tak jako astma. Ale paní Dr. Pončáková je dobrá, léčba zabírá skvěle, už dostal od staršího párkrát kašel a zvládl to v pohodě bez záchvatu. V dubnu jdem na další prohlídku a prý, když to bude takhle dobře postupovat, tak nám zruší inhalace 😀 tak vám držíme pěsti, ať to máte taky tak a nebo i líp 😀

gepe
14. únor 2012

@petule246 tak to s temi eshopy je fakt, ze je to napinavejsi a lepsi - clovek se na to tesi nejakou dobu nez to prijde a co prijde 😀 kdezko u klasickych kamennych, bud je hodne lidi, nebo si nevyberu 🙄
co malej, jak to dneska zvladal? a co starsi, libil se mu vylet? 🙂

karamelka.nova
14. únor 2012

@timbouctou ahoj, byli jsme v Thomayerce u MUDr. Kredbové. Naprosto úžasná dáma !!! Lepšího doktora jsem zatím nepotkala

karamelka.nova
14. únor 2012

@petule246 Snad pomůže, uvidíš. Nám to šlo dobře a poměrně rychle

mamkamarketa
14. únor 2012

@petule246 syn mel 7 zanetu stredniho ucha behem 8tydnu. pokazde to melo stejny scenar,ryma 2 dny smrkal,3den v noci pichani jednoho ucha, za dalsi dva dny prislo na radu druhe ousko. takhle porad dokola. broncho-vaxom uziva mesic, za tu dobu mel rymu 2x ALE pokazde skoncila po 2-3 dnech a byla to jen ryma,zadna ouska nic 😵 😵 😵 za me rapidni zlepseni a zazrak 😵
syn ho bere v pondeli,stredu a patek. pry je to efektivnejsi,ale co dr asi jiny nazor.
preju at je to dobry!

petule246
autor
14. únor 2012

@timbouctou - metoděj je super jméno 🙂 tak další chvála na seretide ... držím palce, ať se těch dryjáků opravdu zbavíte 🙂 ono je super když pomůžou, ale nemám iluze, že by byly úplně bez vedl. účinků.
ty dvojky to mají taky těžký, že jim starší sourozenci ledacos přitáhnou domů - alfíno do školky sice zatím nechodí, ale zase se u nás furt střídají návštěvy a adama asi chytne každý infekt, který se kolem něj jen mihne.
určitě je zbytečný psát, že bych byla neskutečně šťastná, kdyby adámkovy potíže seretide vyřešil stejně dobře jako u vás.
@gepe - no, sestřičky se tak trochu "vyřádily" na adámkových odběrech - vystřídali se na něm asi 3, napíchli ho 4x. Takže nic moc, řval u toho jako blázen, když jsme vylezli tak alfíno ho hned objímal a že ho chce držet za ručičku - to bylo milý, doma se rvou jako koně, ale v kritické situaci se ukázala pravá bratrská láska 🙂 a alfíno si to užil jako každý výlet s tátou, takže dobrý - stavili se v paladiu na kafíčku, viděl hromadu tramvají, autobusů, hrad, kde bydlel pan král, raketu (= petřín) atd. atd. Dokonce složil svůj první rým - "táta hodně zatůtá, jezděj jako prasata" 😀
@mamkamarketa - takovejch zánětů, to je šílený ... adámek teda posl. bronchitidu dostal asi po 10ti dnech braní té vakcíny, ale jedeme dál a čekáme na zázrak 🙂