Aftová angína. Máte zkušenost?

hanka.knizkova
11. únor 2012

Maminky máte s ní některá zkušenost?Dcera jí má od čt,v pusince má afty velikosti lentilek,chudinka už 3 dny trpí a já jí neumim pomoc ☹ ..u doktorky jsme byli včera,na afty jsme dostali Neocide gel a na teploty klasika střídat sirupy s čípky,dcera má horečky přes 39st,když jí dám čípek nebo sirup tak je jí vydrží tak 2h a teplota jde zase nahoru..Ten Neocide gel si vůbec nenechá dát,dostává úplný hysteráky ☹ Jsem zoufalá a nevim jak jí pomoc ☹ ☹ ☹
CRP jí dělala doktorka včera ,měla 32 takže ATB nedostala,což sem ráda,protože jedny dobrala před měsícem,to měla zánět průdušek..
Jinak docela pije,ale nejí nic,ale aspon že pije..
Nevíte co bych jí mohla na ty agfty dát,co opravdu zabírá?A jak dlouho to utrpení ještě může trvat?

dvojka
11. únor 2012

my dávali při virové angině gel mundisan,ale je těžko se to patlalo po puse,malá měla afty po celém jazyku,zevnitř v puse.2 dny nic nepila,pak začla ale opravdu jen trošku.Tohle všechno trvalo asi 5 dní pak se to začlo zlepšovat,ale jíst začla skoro po týdnu no hrůza to byla.
Jinak nám doktorka řekla,že na virovou anginu se ATB nedávají.
Taky mi doporučila vytírat afty herbadentem,ale to nešlo už vůbec páč to pálilo.Kristýnce bylo 18 měsíců když jí měla.
Hlavně že ti malá pije,to je ted důležitý 🙂

hanka.knizkova
autor
11. únor 2012

@dvojka díky za odpověd..já jí to právě od včerejška namazala jednou ale jen trochu,ona u toho fakt děsně vyvádí že se to nedá.. ☹ jinak jazyk má taky nejhorší..se právě bojim že když jí to nemažu že je bude mít dlouho,nebo to mizí samo?A horečky měla taky a jak dlouho?
Ted se zrovna probudila a plakala že to bolí ☹

dvojka
11. únor 2012

ten mundisan je dle mě beztak jen na utišení bolesti 😒 a pokud si to namazat nenechá tak to se nedá nic dělat,uvidíš že v pondělí to bude o mnoho lepší.Horečky měla dlouho ,ono to vlastně horečkama začlo a taky tím že odmítala jíst tak jsme šli k doktorce ta koukla do pusy a přišlo se na tohle.Takže dohromady mohla mít horečku pomalu týden.Vždy dostala sirup na 4 hodky měla klid a pak to vbždy vylítlo k 39 a vždy hrozně moc plakala.taky hodně spala,musela být odrovnaná,vyčerpaná.
Důležitý je ten příjem tekutin,jídlo prozatim neřeš,když si řekne tak jí něco zkus dát ne moc suchy jídlo,protože to beztak nerozkouše a bude jí to pálit.Kristýnka po to zhruba týdnu začla jogurtama a taky jsem jí dělala ty instatní kaše

sabcav
11. únor 2012

@hanka.knizkova ☹ ze zkušeností pomáhá b komplex, pangamin, droždí (jestli ti jí droždovou polévku?), borůvky, z léčiv doporučuji aloclair (buď je gel nebo ústní voda - buď kloktat nebo dá se i vatičkou vytírat). Moje malá měla před rokem herpetickou virovou stomatitidu - je dost podobné, vysoké horečky a zánět dásní takový, že jí během pár hodin natekly dásně tak, že jí nebylo vidět zuby 😲 . Ještě je nějaká šalvějová vodička, myslím florsamin 😕 . Teplotu srážet klasicky nurofen + paralen, jídlo tekuté,ale co nedráždí (malá měla tehdy v podstatě 2 roky a byla týden na mlíce a přesnídávce, za pár dní, když to bylo trošku lepší i na mixovaných kojeneckých skleničkách - těch bez kousků od 4-5 měsíce, než to zmizelo), ať jste brzy zdraví 🙂

milada2
11. únor 2012

@hanka.knizkova Já nevím, jestli je to to samé... když mě byly dva roky, měla jsem plnou pusu a krk aftů a právě proto, že jsem nejedla, mě chtěli i hospitalizovat. Doktorka ale věděla, že mamča je pečlivka a postará se o mě, tak mě nechali doma. Hlavní prý bylo, že jsem pila. A pusu mi vytírali genciálkou (tou fialovou vodičkou). Ta by snad tak hnusná a pálivá být nemusela... Já ji teď dávám malýmu kvůli moučnivce a na radu sestřičky v poradně ji nenatírám přímo do pusinky, ale na dudlík.

hanka.knizkova
autor
11. únor 2012

@dvojka U nás to začlo ve st odpol.teplotou,ve čt už to byla horečka a první náznaky aftů,to už jíst nechtěla a včera ráno sem se úplně lekla když otevřela pusinku..ale dneska ty afty byli ještě horší,než včera.. 😒
Včera usla v 16h a bez hodinové přestávky spala až do ráno do 8h,ale budila se teda hodně a plakala že jí to bolí.. ☹
A k doktorce jste ještě šli na kontrolu?Naše má totiž příští týden dovolenou a záskok má bůh ví kde..tak snad do st už by to mělo být lepší..ve čt máme dojíždět na hory ale asi to zrušíme.. 😒

dvojka
11. únor 2012

@hanka.knizkova -ty jo to nevim,ale myslim že né.Že nám řekla že když se to nebude lepši že máme jet rovnou do nemocnice ,kvůli dehydrataci

dvojka
11. únor 2012

uvidíš že se to lepšit bude.Já když mám v puse aft tak mně to bolí zhruba 4 dny,si neumim představit mít pusu plnou aftů

sabcav
11. únor 2012

@hanka.knizkova pokud ti nebude chtít jíst a hlavně pít, tak fakt radši do nemocnice na kapačku kvůli zavodnění 😉 (skončily jsme tam taky ☹ , ale Andrejka byla chronickej nepita - když dala denně tehdy 600ml včetně mlíka, slavily jsme 😒 a to s tímhle bylo dost špatná kombinace ☹ )

pajapoj
11. únor 2012

taky jsem měli, začlo to angínou tak dostal antibiotika a pak se asi za 3 dny objevily afty. Ty měl od středy a normálně jíst začal v pondělí ☹ bylo to děsný, ani pít moc nechtěl. Doktorka mi na to dala nějakou mast co se přímo míchá v lékárně, ale vůbec to nepomohlo. Tak jsme koupili jinou na afty a to nepomohlo taky.
Pak jsme zjistili, že jediný co jí jsou kupovaný ovocný přesnídávky, jinak nic nechtěl. Řekla bych, že ty 3 dny kdy to měl nejhorší nejedl nic, ale v pondělí si pak dal už polívku a omáčku. Takže nehorší to bylo tak 4 dny, než se to začlo hojit

sova33
12. únor 2012

@hanka.knizkova Ahoj, my jsme měli asi něco podobného, vysoké teploty (ke 39), rýmu, kašel a v krku mu našla aft. Na horečku klasika (paralen, nurofen - příp. zábaly). Na urychlení léčení aftu čaj z řepíku. A prý jim nechutná teplé, tak spíš studené jídlo, co nedráždí.Za pár dní se to spravilo .-) Nevím, jestli jsem ti pomohla, ale přeju, ať je malé brzy lépe.

marty2008
12. únor 2012

Kacka to mnela taky .Strikala sem tantum verde a vytirala kalobou a davam do ted B-komplex.Tantum verde je podle mne nejlepsi rychle se nam zmensovali afty a neplakala. 😉

crca
12. únor 2012

@hanka.knizkova měli jsme teda aftozní stomatitidu,ale k tomu to asi nemá daleko-hodně pomohlo Tantum verde,manžel teda přinesl bonbonky,ale já je rozčtvrtila a dalo se,ale pro příště(teda snad už to nikdy nebude)radši sprej 😉 a opravdu studené pití je lepší než teplé,nebo dát cucat kostičku ledu.Já mazala Calgelem,je to spíš opravdu na utišení bolesti,protože je v tom lidokain,ale mazala jsem hlavně na noc a zabíralo to.A pak jsem udělala odvar z řepíku,heřmánku a hřebíčku(ten jsem trochu rozmačkala) a opravdu jen do decky a holka si to mazala sama,dávala jsem jí k tomu tu tyčinku na ouška 😉 Ale teda je to děs vidět dítě jak leze v noci bolestí skoro po zdi a nejde jí nijak pomoct ☹ Hlavně žádné ochucené věci,všechno pálí a bolí ani jogurt nesnědla,polívku dvě lžíce a ještě studené,ale pak jsem jí to rozmixovala a dala s brčkem a bylo lepší 😉

hanka.knizkova
autor
12. únor 2012

Holky díky moc všem..dneska jsou ty afty ještě horší,zas jí vylezly nějaký nový a ty starý se ještě víc zvětšily☹ noc byla hrozná,dneska nechce ani pít,všechno jí bolí i bombon vyplivla že jí to bolí ☹ ale zas od rána nemá horečku,má 37,5 čípek dostala naposledy včera ve 22h..tak snad aspon ty vysoké horečky jsou na ústupu..
Ten gel jsme koupili úplně zbytečně,tak sem ted poslala manžu pro Tantum verde ve spreji tak uvidíme,jestli si nechá stříknout aspon to..jinak nám doktorka doporučula na pití čaj ze šalvěje tak ten trochu pije,k obědu sem jí udělala droždovou polívku ale to snědla 3 lžičky 😒

hanka.knizkova
autor
12. únor 2012

Tak Tantum verde je pro děti od 6.let a léčí bolest v krku,né afty,pode pana lékárníka,takže ho manža nekoupil,ach jo ☹ Sofi chtěla jogurt tak sem jí otevřela activii a po první lžičce začla brečet že bolí,že to nechce..Doufám že zítra už to bude lepší,nebo se zbláznim,tohle je fakt šílený,dneska spala 30.min jinak je od 7h od rána vzhůru, nic jí nebaví a furt knourá,takže peklo... 🙄
Ještě mě teda docela deptá,že nemá od čt vyčištěné zoubky,se bojim co to s nima udělá,jenže ted jí je čistit fakt nemůžu.. ☹

ined77
12. únor 2012

@hanka.knizkova ...nám doporučili v lékárně na afty kapky kaloba, ale mělo by se to v puseně " poválet", což se mi prckovi moc nepodařilo vysvětlit 😅 .ale možná to nějak zabralo i přes to.jinak nám pomohl taky calgel, na noc.ovšem u nás šlo jen o jeden aft....sice velký, ale jeden...
věřím, že to musí být děsné...přeju ať se toho brzy zbavíte ☹ 😵 .

marty2008
12. únor 2012

tantum verde je od 6let ale nestrikala sem to porad stridala sem to s kalobou.ono to desinfikuje a nici ty potvurky v puse a znecitlivi.Kacka po tom normal jedla a pila ne moc jak kdyz je zdrava ale neco snedla a hlavne moc neknourala 😉 jo a jeste hermankovej caj pit.

dagis
13. únor 2012

@hanka.knizkova Tak já jsem zjistila,že s malinkou není něco v pořádku v pátek.Má na jazyku afty(prvně jsem nevěděla co to je,ještě jsem se s afty nesetkala),má nateklé dásně-zoubky jí skoro nebyly vidět ☹ Je uplakaná v noci špatně spí,pořád se chce chovat,nechce nic jíst-vypije max.mléko a sem tam si cucne čaje,ale ani ten dneska nechce.Aspoň,že nemá teplotu.Volala jsem doktorce,mám si koupit genciálku,šalvěj,heřmánek a nurofen sirup,že ten utiší bolest.A to má ještě koutek-hrůza.Jsem zvědavá kdy se toho zbavíme-v lednu jsme se plácaly s kašlem ,rýmou a pořád dokola ☹ doktorka říkala,že to teď hrozně řádí ☹

hanka.knizkova
autor
13. únor 2012

@dagis Tak přeji brzké uzdravení.. 😉 chudinky musí hrozně trpět..tten šalvějový čaj jí taky dělám..
Já jí včera na noc nedala sirup protože byla bez teploty,ale ona byla tak 2x do hodiny vzhůru a brečela bolestí,no děs..ráno snědla trošku jogurtu a v poledne zas 5 lžic polívky,doufám že zítra už to bude lepší,chudák už trpí od čt..kdyby si to aspon nechala něčím namazat aby se uspíšilo to hojení.. 😒
U nás se marodí neustále,v říjnu hnisavá angína,na začátku prosince laringitida, a přesně 24..12 dostala zánět průdušek takže u nás je pořád něco.. ☹

dagis
15. únor 2012

@hanka.knizkova Tak co děvčátka jak jste na tom,už je to trochu lepší?My už celkem dobrý,ještě trochu hnisu na předních zoubkách.Pořád natírame genciánkou a mundisal gelem.Ale hlavně,že už není taková uplakaná.Snad to pořádně doléčíme a budeme mít pokoj.Naštěstí otvírá pusinu a nechá si to natřít,na to,že je takový prtě.Už pomalu tři týdny jsme nebyly venku,tak se aji těším na prochajdu. 🙂 Brzy se uzdravte a dejte vědět..... 🙂

liberec
6. únor 2013

@sabcav ahojky, tato diskuze už není určitě aktuální, ale prosímtě jak dlouho trvalo než se ti malá z virové stomatitidy dostala? Malý má teď to samé, minulý týden měl 40 teploty, teď je 2. den bez teploty, ale zuby má do poloviny překryté dásní, která je nateklá a bolí :( jí mi jen těstoviny, jinak nic a teda pije jak kdy, někdy půl litru jindy litr za den...

sabcav
6. únor 2013

@liberec cca týden, než začala jíst jako obvykle 😉, hlavně ať pije a jídlo co nejvíc mixované a hlavně studené - i hlavní jídlo nabízet hodně vlažné . Mladší to teď po Vánocích měla taky 😲 ☹ , "bohudík" už jsem věděla, co to je 😖 , ale i taky měla horší průběh i s plnou pusů aftů a dostala na to i atb ☹ . Ať jste brzy zdraví 🙂

liberec
6. únor 2013

@sabcav děkuji, malý mi právě nechce nic jiného než ty těstoviny už od pondělí, tak snad se mu brzy uleví. jen vidí lžičku, lžíci a zdrhá a brečí a brečí. A jinak my bylo řečeno že ATB na to nejsou, když je to virové. No ještě vydržíme do pondělí a když tak znovu šup k dr.

hojda
6. únor 2013

Kamarádky kloučel přežíval na nanuku míša, ale měl to v létě. zkuste nějaké homeo!

hojda
6. únor 2013

Kamarádky kloučel přežíval na nanuku míša, ale měl to v létě.

sabcav
6. únor 2013

@liberec a mléko (myslím um) pije? Holky taky ze začátku pily jen mlíko nebo mlíko nebo mlíčko s kaší , ty těstoviny mě napadly,že by byly dobré ta těstovinová rýže, to je drobné a nemusí se to moc kousat 😉 .

Nějaké rady jsou i zde. http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/herpeticka...

liberec
7. únor 2013

@sabcav nene, to mi už odmítl kolem roku (to je asi 5měsíců zpět) a na žádné ani s příchutí se nechytl, takže jsme to nahradili jogurty, ale ty teď odmítá. Dneska k obědu si dal kapku rýže s máslem a dojedl se těstovinami.

liberec
7. únor 2013

@hojda děkuji, máme bylinky z lékárny a uvidíme

adela_20
10. bře 2013

Dobrý den. Už čtyři dny mám nateklé uzliny, zánět dásní a v puse se mi dělá čím dál tím více aftů. Před třemi dny jsem byla u lékaře a diagnostikoval mi angínu. Hned jsem začala brát předepsaná antibiotika. Teploty polevily, ale mám pocit že situace v puse se nelepší - dásně mám stále nateklé, možná více než předtím, a afty přibývají.

akdar1
19. dub 2014

Dcera se včera vrátila od babičky, má oteklou pravou mandli, na ní je jediný jakoby prasklý bílý vřídek...nemá potíže s přijímáním potravy, nemá ani teplotu?!? Může to být angína bakteriální? Zatím vždy měla jen virovou... Mám jít na pohotovost, když jí v podstatě nic není? - jen odkašlává hleny.