Aftózní stomatitida. Jak tuto nemoc dítěte zvládnout?

jandaj
18. čer 2009

Ahoj maminky. Zakládám tohle téma, protože jsem tu nic podobného nenašla. Syn má 13 měsíců a zrovna prodělává tuto nemoc. Máte některá zkušenosti, jak tuhle nemoc zvládnout, jak dlouho trvaly nejhorší příznaky atd. Jsem už totálně bezradná. Malý odmítá cokoli sníst a bojujeme i s pitím. Za každou radu velmi děkuji

janeses
22. črc 2009

No asi to líta vzduchem, mě doktorka říkala, že to má hodně dětí teď, je to bacil jak chřipka, taky lítá vzduchem...Neboj, myslím, že od pátku, už se to taky bude u Vás lepšit, těch 5 dní bylo u nás nejhorších a potom už se to lepšilo a od pondělí je už fit....všechno dohání, papá za tři...Dáváš jí nějaké vitamíny co obsahují vitamín B?Mě to doktorka doporučila, že se to lépe hojí, já koupila Pikovit a dám jí to dobrat celé, at má dost vitamínu, ovoce teď nějak nemusí...My malé už potom vytírali tu pusinku násílím, řvala u toho jak tur, ale to se fakt musí vytírat, takže si pořvala, ale za chvilku byl klid. Nám asi nejvíc ze všeho pomohlo to Tantum verde ve spreji, ale podle mě to prostě týden trvá než to uzraje a začne se to hojit, myslím, že není nic tak zazračného čím to namažeš a na druhý den to zmizí ☹

kordulky
23. črc 2009

ahoj tak jsem s ní dnes šla k mudr protože se jí udělal další a okolo pusinky má dva bolačky tak nám řekla že ji chce vidět a jak ji viděla tak nám hned psala atb má i dásinky i horní patro a jak je to venku okolo pusinky tak je to infekční e je to špatný.Taj jsme nakonec skončily tak jak jsem nechtěla ☹ jediný štěstí že dnes k obědu snědla bobíka ale jinak nic jenom pije .užívejte teploučko v sobotu bude zase zima 🙄

janeses
25. črc 2009

Ahoj kurdulky, tak co už je na tom malá lépe? Každý doktor asi fakt jiný názor, mě doktorka řekla, že na tohle atb. nezaberou, že se to mus vyhojit samo ☹ Malá taky měla i dásinky i celé horní patro, krk.....je to fakt hodně nepřijemná nemoc, chudáčci malí si musí vytrpět...

jana06
25. črc 2009

Dobré ránko, nezlobte se, že se vám cpu do diskuze, ale momentálně prožíváme to stejné.

Minulý pátek jsme byli na koupališti s ještě dalšími 4mi kamarády.
V sobotu dostal afty a horečku první, v neděli druhý a v pondělí dostali zatím jen horečku poslední dva (včetně mého syna).
V úterý naskočili afty a horečky až k 39. Nic nejedl, jen pil. Vlastně jedl, ale jen ze začátku dne, než se mu afty rozlezly po celé pusině. Koupila jsme mundisal gel a mazala. Ve středu to stejný, horečky a aftů ještě víc. K Dr jsem nešla, protože jsem věděla, že horečky ustoupí, jako u ostatních. Jen jsem dávala střídavě Panadol a Nurofen. Ve čtvrtek jsem nakonec k Dr. jela a dostal kromě Mundisalu i tinkturu a příkaz, aby jsme v pátek šli na ORL.
Na ORL se doktorka koukla Adamovi do krku a zděsila se. Má to až skoro v dole v krku, mimo to, že to má posetý i v pusině. Dostal ATB, Bekomplex, Ryboflavin a v úterý na KO.
Takže mažeme a dávkujeme. Ještě jsme dostali doporučení na homeo sirup SEDALIA, po kterým se uklidnil a v noci tolik neplakal a nebudil se. Protože od pondělí do čtvrtka jsem byla v noci co půl hoďky vzhůru a přes den nespal vůbec.

jandaj
autor
25. črc 2009

Ahoj holky. Tak koukám, že opravdu, co dr. to jiný názor. Já jsem tuhle nemoc zažila s dětima 2x a to s dcerou jsem s tím ležela v nemocnici a atb. nenasadili a to to dcera měla taky až v krku a nebyla schopná 10 dní polknout vůbec nic. Říkali mi, že je to virus a na ten atb. nezabírají. A teď u syna vím sama, že to chytil ode mě a to tak, že já jsem měla opar. Vyčetla jsem, že právě Herpes virus se u dětí projevuje stomatitidou. A na ten atb. fakt nezabírají. Tak jsem z toho teda jelen 😒

kordulky
25. črc 2009

ahoj no nic moc má hrozně zarudlé dásně a u zoubku bílý proužek,na jazyku se to trochu lepší a ve tváři taky ale jídlo nechce jenom včera snědla pulku bobíka a dnes jednoho medvídka .janeses a jak jste se vykoupaly? My jsme nemohly koukat ani z okna neudržela bych ji doma .jsem vyčepaná fyzicky i psychicky .už aby to bylo za námi dnes je to šestý den a mě to připadá věčnost.Jandaj mě mudr říkala že jak se to udělá venku a začnou otékat dásně že se to může zvrtnout v zánět v pusince a pro malé děti je to nebezpečný ona by nám je nedala ale martinka už to měla právě venku a pusu jak havajec 😀 a taky říkala mazat a jenom mazat a čekat ☹

jandaj
autor
25. črc 2009

kordulky: Malá to tenkrát taky měla venku a říkali, že to k tomu prý patří 😒 a od kamarádky syn to taky měl kolem celý pusinky a taky atb. nedostal, tak proto koukám, že někomu je dr. napíšou a někomu ne. Když to měla dcerka a byla v nemocnici, tak jsem taky pro ni chtěla atb. a nechtěli a nenapsali jí je, prý by to bylo zbytečný, že se s tím musí tělo poprat samo. Byla jsem tenkrát taky úplně vyřízená, nechápala jsem jak se může tělíčko bránit, když nepřijmá žádnou potravu, vitamíny, tekutiny, prostě nic 😒 Fakt to nepřeju nikomu. Teď se synem jsme to zvládli doma, ale je fakt, že se uzdravil ze stomatitidy a hned na to dostal zápal plic a to už atb. dostat musel a ne jedny. Protože ty první mu vůbec nezabrali. Teď už je naštěstí v pořádku, ale můžu říct, že to byl snad nejhorší měsíc jakej jsem kdy zažila. Bylo to fakt hodně vyčerpávající.

kordulky
25. črc 2009

jandaj já si myslím že jí je dala proto že martinka byla během měsíce června a července 2x nemocná a hned tři dny nato afty a teploty.naprosto tě chápu a obdivuji protože máš ješte dvě další já mám jedno jsem ok.nejhorší je že jim chceš nějak pomoci aby se jim ulevilo a nejde to musí se pouze čekat.martinka jak vidí že jdu do lednice pro lahvičku tak už tak strašně brečí a já málem sní.pred chvilí jsem mluvila s kámoškou její dcera 2 roky to mají na dovolený tak jedou predčasně domů a byla tam na pohotovosti a tam ji řekli že je hodně dětí s touhle nemocí že to ted řádí jako sezonní chřipka ☹ a taky řekli mazat a mazat že nic jiného na to není jsou prý afty virový a bakteriální ty bakteriální že jsou blbý .je to taky uplně hotová .chudáci děti. ☹

janeses
25. črc 2009

Jééé hoky, bobeččci malí, uplně vím, jak Vám je, já byla taky psychicky uplně na dně. ☹ Naše malá to měla taky v krku, na pusince i v pusince, dokonce i v krku, nepapala 7 dní nic, jen mlíko v noci, nebo ráno, byla jsem z toho úplně na nervy, že jí nemůžu nijak pomoct. Te'd už je malá úplně o.k. a musím říct, že opravdu papá za tři, dohání to, takže se nebojte, brzy Vám začnou papat. Ještě k těm atb. já taky žadonila, ať nám je dají, ale nedali, že prý se to musím zahojit samo...doktorka taky říkala, že to řádí hodně a má to hodně dětí....držím palečky, a't už jste brzy fit.

jabber
27. črc 2009

Tak my taky právě zápasíme se stomatitidou 😒 Podle doporučení doktorky stříkáme Tantum verde ve spreji, což má tu výhodu, že odpadá bolestivé potírání tamponkem a dáváme vitamín B, konkrétně multivitamínový sirup Pikovit, který je prý výborný. Taky doporučila k pití heřmánkový čaj. Zatím bojujeme 4 dny, prý to těch 7 trvá určitě.
Ale co chci říct - Mundisal gel - taky jsme ho používali a mudra nám řekla, že ho nedoporučuje, protože to může naopak u malých dětí ještě zhoršovat, jelikož obsahuje salicyláty. A další věc - ta fialová vodička genciánka už se prý používat nesmí, na dezinfekci je to Tantum.

kordulky
28. črc 2009

Ahoj maminy já su tak štastná 😀 už to máme skoro za sebou doufám že se to už nikdy nevrátí 😝 včera jsem s ní šla odpoledne na zahradu a vychutnáli jsme sluníčko.jinak nám mudr genciálku doporučila.jinak preju dětem at jsou zdraví a díky za všechny rady.

pepula
3. zář 2009

Ahoj, můj syn měl 4 dny vysoké horečky a doktorka hned nasadila antibiotika. Tak se mi zdá, že asi zbytečně, když to tady čtu. Nevíte asi, proč tak udělala?

knobloska
4. zář 2009

Pepula a on má také stomatitidu? Kamarádky malá na to ATB dostala, nejdřív jí to chtěli píchat, pak dali sirup.
Prý je to většinou virové, ale je i bakteriální forma. Zjistí to podle CRP. Ona měla přes 40 ☹

davdan
4. zář 2009

aojky devcata, meli vase ratolesti po prodelani stomatitidy nizkou hodnotu zeleza? Minuly tyden jsme prodelali stomatitidu a na vcerejsich kontrolnich odberech se ukazala nizsi hladina zeleza. Dostali jsme na to kapky. Mudr rikala ze to muze byt z te nemoci, tak se ptam, meli jste to taky?

knobloska
7. zář 2009

Holky kamarádky malá jí měla minulý týden, teď je už dlouho bez teplot, ale má pořád oteklé patro. Je ještě infekční? Byla zaléčena ATB.

knobloska
7. říj 2009

Ahoj, tak malá má pusu plnou aftů, chytila to od sousedovic malé. Slyšela jsem o Tantum Verde, může to i tak malé dítě? Že bych jí to štětičkou potírala ☹ .
Koukám, že jejich malá to měla naposledy 7.9. a teď zase, asi k nim přestaneme chodit, pořád od nich něco chytáme, jejich malá pořád nějaké extra nemoci.

davdan
7. říj 2009

Ahoj knobloska, Tantum Verde si kazdy chvali,muzes to v klidu pouzivat. Malej mel afty pred mesicem a pouzivali sme klasickou gencialku (fialova vodicka) i s tou sem byla spokojena, pres den sme tak 10x natirali, tantum verde se pouziva tusim 3x denne. Jinak nam Mudr predepsala Kamistad gel, ale ten si maly okamzite oblejzal, takze sem mu ho natirala kdyz usnul, ten je dobry jestli pouzivate jeste dudlik, tak ho natrit na dudlik,je v nem obsazen lidocain, takze pekne znecitlivy, oskousela sem ho a opravdu sem necitila pul pusy 😀 Preji brzke uzdraveni 😉

zdenucha
7. říj 2009

Ahojda,tak naše malá teď měla taky afty,nejdřív teplota a potom to přišlo a Tantum Verde je fakt záchrana-rozjelo se jí to v sobotu a včera se už normoš najedla,takže vřele doporučuju 😉

michvon
7. říj 2009

Holky, já na afty trpím odmala, ale můžu vás ujistit, že to neni nakažlivý, to je autoimunitní onemocnění, vysypou se, když je člověk oslabenej, má málo vitaminů B, je ve stresu atd. Já bych na vašem místě zkusila nějaký béčko, co se dá dát už malejm dětem, klasickej B-komplex je až od tří let. Já i manžel si afty potíráme Herbadentem, sice to pálí jako čert, takže pro děti nedoporučuju, ale jinak to fakt pomáhá. zrovna teď jich mám plnou pusu, mám tejden po svatbě, celá rodina nemocná, to by bylo, aby se ty mrchy neukázaly :-P

knobloska
7. říj 2009

Zdenucha, Davdan, tak já zkusím to Tantum. Jsme bez dudlíka, tak namočím na vatu a vytřu. V návodu píšou od 4 let, ale když už je to vyzkoušené 😉 . Kamistad mi taky přijde, že se ho tam moc nedostane.
Je zajímavé, že celkem jí, teda maličko, ale něco přece, ale nechce pít potvůrka, to mi dělá starosti.
Michvon, volala jsem dr a děti si to prý předají, když se napijou z jedné flašky nebo společně něco oblížou. Ale citlivější to chytí i ze vzduchu ☹

janeses
7. říj 2009

Ahoj holky, naše malá si aftozní stomatitidu protpěla letos v létě, musím říct, že to bylo hrozné, týden nic nejedla a celá pusinka plná boláků. Jestli můžu poradit tak opravdu Tantum verde, my vyzkoušeli snad 5 různých přípravků a nejlepe zabralo to Tantum verde, ale koupit ho ve spreji a vystříkat tím celou pusinku...je tam napsané, že to není pro tak malé děti, ale můžu říct, že jsem byla štastná, že konečně něco pomohlo a doktor mi to taky doporučil...Ještě mě napadlo na bolest v krku a různé nachlazení je dobrý zázvor, možná bych i to vyzkušela, udělala malé čaj a do toho vyluhovat ten zázvor a dávát pít...já to dělám malé i tak sem tam do pití, je to zdravé, tím nic nezkazíš...tak držím palečky palečky, at je ta hnusná nemoc brzy za Váma... 🙂

knobloska
7. říj 2009

Nejhorší je, jak pořád fňuká a nemůžu jí pomoct. A ty noci ☹ to je děs

hejdita
7. říj 2009

jak tak koukam je to vsude i my to asi meli a taky sme to mazali gencianku a vitamin B6 predepsala doktorka....bylo to neprijemne..... 😖 male deti by nemneli byt nemocne 😔

knobloska
8. říj 2009

Naše malá už je bez teploty, tak snad je to na ústupu. Dneska v noci i trochu ucucla mlíka. Náladu má tedy pořád bídnou, vytírámr Tantum Verde. Má to doufám jen na dolním rtu a jazyku.

knobloska
8. říj 2009

Je normální, že něco málo jí, ale nepije? Sní i tvrdé kusy, tak to nechápu. Vodu do ní cpu injekční stříkačkou, jinak by nevypila vůbec nic.

janeses
8. říj 2009

Nám zase malá docela pila, ale nic nejedla....musíš jí nutit, ať není dehydrovaná, my jsme malé taky dávali stříkačkou, přes brčko, lžičkou, ale hlavně at pije...malá pila heřmánkový čaj, ale dávali jsme jí i minerálku, colu, atd....byli jsme rádi, že vůbec něco pije 🙂

davdan
8. říj 2009

Knobloska je vazne zajimavy ze nechce pit. Jak pise Janeses hlavne tekutiny, jakykoliv a z cehokoliv, my nastesti taky hoden pili, i kdyz nejedl, ale pil kolem litru tekutin denne. Tak bojujte!! 🙂

knobloska
8. říj 2009

Jo a začala pít mlíko, ale vodu ne. Asi se nějak zašprajcla. 😒

jabber
8. říj 2009

knobloska - jak píše janeses - Tantum ve spreji je lepší, protože to potírání aft tamponkem strašně bolí a taky se to líp všude dostane 😉 A ještě by to chtělo vitamín B - třeba Pikovit nebo já jsem rozpustila vždycky ve vodě tabletku Pangaminu a stříkačkou to do ní nacpala 🙂

knobloska
9. říj 2009

jabber, já jsem se to bála stříkat do pusy, protože v návodu se píše od 4 let 😒 . Že by toho moc spolkla.
Už máme snad klid, trochu pije, trochu sem tam něco uzobne, asi jsme neměly ten nejhorší průběh.
Holčička, od které to malá chytila, to má hrozný, úplně bílý jazyk.