Aftózní stomatitida. Jak tuto nemoc dítěte zvládnout?

jandaj
18. čer 2009

Ahoj maminky. Zakládám tohle téma, protože jsem tu nic podobného nenašla. Syn má 13 měsíců a zrovna prodělává tuto nemoc. Máte některá zkušenosti, jak tuhle nemoc zvládnout, jak dlouho trvaly nejhorší příznaky atd. Jsem už totálně bezradná. Malý odmítá cokoli sníst a bojujeme i s pitím. Za každou radu velmi děkuji

johanda
18. čer 2009

jandaj - co má malý předepsáno? Nám se osvědčilo Natrium tetraboricum, bohužel je to léčivo na přípravu,ne v každé lékárně ti to udělají. Je to sladké a vazké - dítěti to většinou celkem chutná a na dásničkách to drží.
Moje mladší dcera prodělala af. stomatitidu 2x, jíst teda nechtěla a já ji ani nenutila - měla cca 1,5 roku a cca 3,4 dny byla jen na mlíku. Ještě jsem kojila, takže mi na prsu visela furt. Po těch 3,4 dnech se stav zlepšil a holka začala jíst.
Dbej hlavně na pití, jídlo do prcka asi nedostaneš, protože pusa fakt hodně bolí. V případě, že děcko odmítá cokoli přijmout, většinou je na ty 2,3 dny hospitalizováno, kvůli možné dehydrataci.

radka.m.
18. čer 2009

jandaj-někde tady už tohle téma je,nejlepší a taky nejúčinnější je tantum verde v jakkékoliv podobě,pasta,pastylky,voda na vytírání,tohle předepisují lékaři dětem na onkologii,právě proto,že to je nejúčinější,dcera prodělala af.stomatitidu po ozařování krku,měli jsme to nejen v puse,ale po celé hrtanové trubici,tantum verde fakt zabírá,jo a ještě jsme museli pít šlehačku,to prý aby se to líp zahojilo a mohli jsme o to dřív jíst,u onkologických dětí se toto onemocnění vyskytuje poměrně často,tak onkologové vědí,co zaručeně zabírá.

jandaj
autor
18. čer 2009

holky moc vám děkuji za rady.
johanda: malý má předepsaný Kamistad gel, tak to mažeme 3x denně, vytíráme genciánkou
dr. mi ještě napsala nějakou přírodní tinkturu, ale bohužel jsem ji nikde nesehnala
radka.m: Tantum Verde mám doma, ale zatím jsem mu to do pusinky nedávala, mám strach, že ho to bude hodně bolet.
Už jsem si stomatitidu jednou zažila a to se dcerou, měla tenkrát 2 roky a právě, že s ní jsem skončila v nemocnici na kapačkách, kvůli dehydrataci. Chtěla jsem se tomuto vyhnout. A už si ani nepamatuju jak dlouho to u ní trvalo, proto jsem založila toto téma, abych se dozvěděla, co nejvíce informací a rad od těch, který s tím mají nějaké zkušenosti.

Moc moc děkuji za rady, hned zítra začnu vytírat tím Tantum verde.

zero
20. čer 2009

Ahojda, my si to prodělali právě teď. Mejdříve jsme mazali genciálkou a pak mi v lékárně poradili na vytírání Betadine a zabralo to okamžutě. Známý mi ještě poradil roztok Corsodyl a malé jsem tím také vytírala. Dělala jsem to nastřádačku a tu pusinu jsme fakt mazali pravidelně aspoň 10x denně. Ještě jsem se na netu dočetla že při aftech je nedostatek vitamínu B, tak mi v lékárně doporučili Ribiflavin. Dávala jsem tabletku 2x denně (dávkování mi tak doporučili). Nadrtila jsem ji na lžičku s trochou čaje. Během 4 dnů jsme měli po aftech. Jo a ten Ryboflavin právě pomáhá odstranit hlavně ty aftíky co jsou v krčku, kam se nedostaneš abys je pořádně vytřela.
Tak držím palečky ať jste brzy fit a dej vědět jak jste dopadli a co pomohlo.

jandaj
autor
21. čer 2009

Ahojky holky. Tak to vypadá, že stomatitida je na ústupu. Už od včerejška nemáme horečku, dásínka jsou sice ještě oteklý, ale už mu zase začíná chutnat papání a je veselej. Pořád to ještě natírám Kamistad gelem a Tantum Verde, to je fakt moc dobrý a na tuhle nemoc výborně zabírá. 😉 Tak snad už to půjde jenom k lepšímu

knobloska
5. črc 2009

Holky potřebuju poradit. Máme 10. den po očkování na spalničky a spol a našla jsem malé v puse aft. Samozřejmě má horečky, ale těžko říct, jestli po očkování anebo z toho aftu. Budu jí na to dávat Kamistad, volala jsem na pohotovost. yslíte, že 1 aft je sftozní stomatitida, nebo byste to připsaly spíš tomu očkování?

janeses
13. črc 2009

Ahoj holky, prosím poraďtě, malá má horečky 39 už od včerejší noci, v pusince jsem dneska objevila 3 velké afty, nic nejí, ale naštěstí pije. Ale jsme taky jako knobloska po očkování Priorixem, jenže je to už 18. den, tak nevím k čemu se mám více přiklánět???díky moc za radu

vanila
15. črc 2009

Ahojte! tak mi sme aftoznu stomatitidu prekonali minuly tyzden! odlezali sme si v nemocnici stym ze maly mal vysoke horucky nechcel vobec pit ,tak sme styri dni boli na kapacke a po tyzdni nam naordinovali ATB,lebo horucky stale pretrvavali. ☹ Tiez nam bolo naordinovane vitamin B, vitierat mundisal gelom alebo mygarou. Mi doteraz jedavame len kasovitu stravu a mlieko. Vsetko kuskove odmieta a vypluva! ☹

jandaj
autor
15. črc 2009

Ahojky holky. Tak jsem sem nakoukla po delší době a koukám, že nejsme jediný s touhle hloupou nemocí.
Janeses: Malej, když měl stomatitidu tak jsem v pusince v podstatě vůbec žádný aft nenašla, jen mu šíleně otekly dásínka a skoro mu nebyly vidět zoubky. Po pár dnech to začalo docela dost zapáchat. Ale když měla stomatitidu dcera, tak měla i oteklý dásna i spoustu aftů.

janeses
15. črc 2009

Tak dneska nám naše doktorka potvrdila aftozní stomatitidu. Malá má plnou pusinku aftů a boláků, nateklé rty i dásiňka. Propuklo to v pondělí, tak doufám a modlím se, ať už to trochu začne ustupovat, malá teměř nejí, za den vypije 100ml mléka a pár lžiček polévky, jinak absolutně nic, jsem z toho už bezradná, je slabá. Naštěstí pije, vypije tak litr heřmánkového čaje, tak snad to stačí, nechci ať skončí na kapačkách.
Jandaj: Za jak dlouho jste byli fit od propuknutí nemoci? Všimla jsem si, že dcerka to má i vzadu na mandlích a tam to potírat bohužél nijak nejde...nejsem žádný zastánce antibiotik, ale teď bych si i přála, ať je máme (zatím brala malá za celý život atb. jen jednou) protože by hned zabrali a malé by se ulevilo, tak už se trápí bobek tři dny s horečkama, pusinka pořád jen puchne a bolí....Mudr nám atb. nedala, říkala, že na to nic nezabírá, takže dostala nějakou namíchanou vodičku na znecitlivění, potom vytírat Betadinem a ještě homeopatika Merkuriees Corrosivus, tak snad už bude zítra lépe, protože je to fakt hrozné vidět svého prcka jak jen leží v horečkách, pusinku má samý bolák a nic nejí, ach jo. ☹

jandaj
autor
16. črc 2009

Ahoj Janenes. U malýho došlo k zlepšení asi po týdnu. A taky to měl až v krčku, hlavní je, že ti malá pije. To že nejí, s tím si vůbec nedělej hlavu, to pití je důležitější, kvůli dehydrataci. Co ti můžu poradit je, aby jsi jí dávala všechno studené, čerstvo vytažené z lednice, ono ji to bude chladit a tak ti možná něco sní. Malej byl týden jen na pribinácích a ještě mu taky chutnal studený pudink, nic jinýho nejedl, strašně to bolí. A na vytírání pusinky zkus Tantum Verde, je na tohle nejlepší 😉

janeses
16. črc 2009

Jandaj díky za odpověď. My jsme dneska pátý den a už teď jsem berzadná. Malá pořád jen pláče, nejí nic, já už se zkoušela snad i na hlavu stavět, ale ona si nic nevezme, pár lžiček polívky za den. Všichni radí nenutit jíst, ale to lehce řekne matce, která vidí své dítě co už 5 dní nic nejedlo a je hladové a slabé, ale přesto se nemůže najíst. Jogurty nic, vše jsem zkoušela. Dneska jsme byli na pohotovosti, protože malá má pořád horečky, ale nic nám nedali, musí to přejít samo....Samo? Nevím za jak dlouho se zahojí pusa plná aftů a boláků, , tohle bych si nepřála i v nejhorší snu... ☹ ☹ ☹

jandaj
autor
17. črc 2009

janenes: Je mi to moc líto, úplně vím jak ti je, zažila jsem si to 2x a dcerka nakonec zkončila v nemocnici na kapačkách a to po týdnu této hnusné nemoci. Už se to doma nedalo zvládnout. Doufám, že to u vás nedojde takhle daleko. To že ti v nemocnici nic nedali je normální, nám taky nic nedali, je to virová infekce, nejčastěji je to Herpes virus a na ten opravdu antibiotika nezabírají ☹ Taky jsem byla u dcerky úplně bezradná, je to fakt šílená bezmoc, dívat se jak ti prcek trpí ☹

janeses
17. črc 2009

Tak dnes jsme byli s malou ještě na sedimentaci, jestli tam není ještě něco jiného, měla to na hranici, ale to je prý z těch horeček, takže jsme dostali atb. ale dát je jen v případě, že bude mít dnes horečky nad 38, naštěstí je dneska uplně bez teplot, takže jsme to nenasadili a snad už je to na dobré cestě k uzdravení.....Malá vypadá hrozně, jde to na ní hodně vidět, je pohublá, bledá, očička uplakané (za tento týden jsme zažili řevu, jak ne za celé dva roky jejího života) Jídlo je pořád katastrofa, dneska už jsme jí ale nutili, ptotože je opravdu slabá, tak jsme do ní narvali násilím jogurt a trochu polívky na večeři, je to možná drastické, ale po 6 dnech nejezení musí trochu nabrat síly na uzdravení. Naštěstí docela pije, tak kolem litru, doktorka říkala, že celkem zavodněná je, takže na kapačkách snad neskončíme....Modlím se, aby už to zkončilo...Jandaj a jak Ti jí teď malý po té nemoci?Dohání to? V to já doufám, že potom bude mít apetit, protože jinak když je zdravá, papá moc hezky a všechno, tak snad ty ztracené kila brzo doženeme.

jandaj
autor
18. črc 2009

janenes s jídlem tě můžu naprosto uklidnit, když malýho přestala ta pusinka bolet, tak to začal hoooodně dohánět a papal a papal a vlastně baští pořád a s velkou chutí a u dcery to vlastně bylo úplně stejný 😉 Až malou ta pusinka přestane bolet, tak zase začne baštit, chce to jen čas. Dcera, když to měla tak nevzala do pusy nic 14 dní, strašně za tu dobu zhubla, ale potom to zase dohnala

janeses
18. črc 2009

Jandaj, díky tak to jsi mě trochu uklidnila...snad to malá začne dohánet. Už jsme druhý den uplně bez teplot, ale jídlo je pořád horor, dneska ráno vypila 180ml sunaru, ale od té doby nic, snažili jsme se do ní dostat, alespoň ještě pár lžiček polívky před spinkáním, ale marně, řvala jako by jsme jí na nože brali...Jandaj a prosímtě poraď ještě, když Ti dcerka 14 dní nejedla nic, nenuťila jsi jí?Jen jsi jí dávalá pít?Já nevím jak mám teď postupovat a zachovat se, jestil jí už mám nutit do jídla, nebo jí nechat o hladu....zase chci aby nabrala už trochu sil z jídla, je slaboučká, ale na druhou stranu jí zase nechci vypěstovat odpor k jídlu a k nám, tím, že jí budu nutit... ☹ ☹ ☹

jandaj
autor
18. črc 2009

to je dobře, že už je bez teplot, to znamená, že už je nemoc na ústupu, teď se musí zahojit ta pusinka. Pravidelně jí to natírej, to je hodně důležitý a zkus jí to namazat ústním gelem Kamistad, obsahuje to Lidokain a umrtvuje to a zároveň to léčí.
Jestli nutit jíst nebo ne, toť otázka. Určitě se snaž do ní něco dostat, ale ne násilím, spíš se ji snaž nějak zabavit, odvést pozornost na něco jinýho. Já jsem tenkrát dceru nutila a dopadlo to tak, že se blokla a přestala i pít a budu se opakovat, ale hlavně jí nedávej nic teplýho a nic dráždivýho. Když jsem malýmu dala do pusinky polívku nebo jogurt tak taky řval jak šílenej. Jedl fakt jenom ty Pribináky, tvaroháčky a bobíky. Vím, že se toho moc dětem dávat nemá, ale když nic jinýho nejedl, bylo mi to v podstatě jedno, hlavně, že snědl aspoň něco 😒

janeses
19. črc 2009

Ahoj jandaj, no dneska už je malé lépe, jde to na ní i vidět je veselejší, už i lumpačí. Dneska už začíná jíst, ráno vypila mlíko, potom trochu chleba a celý kinder mléčný řez a dokonce i poobědvala trošku polívky, ale i druhého, tak mám velkou radost, potřebuje nabrat sílu po tom týdnu nejezení. Konečně změna k lepšímu, já už jsem včera byla zralá na psychiatrii. Snad už se tahle strašná nemoc nebude opakovat, tomu se ale asi nejde nijak vyvarovat co?

jandaj
autor
19. črc 2009

Ahoj janeses, tak to je super, že už malá baští. Teď už to bude jenom lepší.
Téhle nemoci se bohužel nedá předejít a může se to znovu opakovat. Taky z toho nejsem zrovna nadšená. Ale je fakt, že dcera už to znovu nedostala i když to teď měl malej a dr. říkala, že je to prý strašně nakažlivý 😉

kordulky
20. črc 2009

ahoj maminky vcera mala začala zničehonic horečkovat tak jsem čekala co z toho bude a za hodku už mela pusinku samý aft ,horečky celou noc,dnes po celý den vyčetla jsem tady co na používate tak jsem zkoupila celou lekárnu 😅 tak uvidíme ted zatim v klidu spí .zero ten Betadine jsi mazala ředený jak je napsaný nebo tak jak je diky

janeses
20. črc 2009

Ahoj, my jsme dnes 8 den po propuknutí nemoci a musím říci, že jsme už skoro v pořádku...Malá konečně začala papkat, dneska jedla krásně, takže je to už na dobré cestě...jsem moc ráda...
Kordulky, to je mi moc líto, snad budete taky brzy fit, ale ten týden to určitě trvá, malá ještě pořád afty má, jen už jsou poloviční a asi jí už moc nebolí, když papá. My jí taky mazali pusinku Betadine, a ředila jsem to 10:1, dala jsem do malé půlky 10ml vody a 1ml betadine, vymazala celou pusinku a na další zase namíchala znova. Tím Betadine jí to vytírala i 5x za den, k tomu ještě 3x za den stříkala do pusinky Tantum Verde (to je fakt dobré), před jídlem Mundisal Gel, ale to moc nepomohla, týden nejedla skoro nic, a každý večer jsme jí celou pusinku vymazali tou fialovou vodičkou. Je to nepříjemná nemoc, tak držím palacečky, ať už to za Váma.

kordulky
21. črc 2009

Ahoj tak dnes jsem našla další aft na strane tvařičky takovej velkej tak ji to mažu jak se dá ale otevře mi pusu jenom na genciálku 😅 a pak se kouká do zrcátka jinak se sni musim dohadovat .Z čeho jsem měla strach že nebude jíst ale vcera jsem uvařila hovězí polivku a vlahou ji snedla a dnes ráno ji manža dal chleba se sýrem a pulku zbaštila jak jsem četla že třeba týden nejedí to by z ní byli jenom kostičky a jak dlouho trvaly u vás teploty ?

janeses
21. črc 2009

Kordulky tak to je dobře, že Ti alespoń baští, snad jí to zůstane...Malá přestala jíst asi za za den, dva od propuknutí aftu, do té nemoci to byl dobrý jedlík, teď už taky dohání co může a jí hezky. Za ten tyden nám malá taky pěkně zhubla vážila 13,5kg, teď když jí dám na váhu ukazuje to 12-12,5 ale přesně nevím neváží moc přesně, no ale to kilo jde vidět.

kordulky
21. črc 2009

Ahoj janeses ted jsen na ni koukala ona si to jidlo dává ručičkou uplně dozadu a pak začne žvýkat ale jinak pořad chodí že jí bolí pusinka je to hnusná nemoc je mi ji hrozně líto .ješte se chci zeptat když bude bez teplot mužu sní ven?Mužou se koupat v bazenu ?T o asi né co na sluníčku .

janeses
21. črc 2009

Tak Tvoje malá to si vzadu nemá, to bud ráda, naše malá to měla i na mandlích a v krku rozseté, takže my do ní opravdu nic nedostali☹Nellinka měla teploty 5 dní, poprvé ven jsem s ní šla když byla bez teplot až druhý den a na půl hodinky k večeru...já bych asi do bazenu nedala, já sama nevím jestli může už teď do bazenu....zitra hlásí vedra, nechci nic podcenit, o víkendu ještě fit nebyla....Jo a je to pry vysoce nakažlíve, tak pozor, my se týden dětem stranily...Kordulky a byla jsi s ní u doktora?

kordulky
21. črc 2009

Zatim né jenom jsem ji volala byla v šoku protože jsme v pátek dobrali spiropent a mucosolvan řekla my že musí hodně pít a kdyby nejedla tak v lékárně koupit energetické drinky a dostat do do ní.Jinak když bude mít stále velkou teplotu tak máme hned přijit, že nasádí atb.Dávam jí boruvky ty papá ,mažu pořad ,koupila jsem i tamtum verde tak uvidíme.Je mi ji líto koupily jsme ji bazen a ani ho neužije ☹ mezi deti taky nepujdu sama to nemám když někdo přijde a je nemocnej.

janeses
21. črc 2009

Tak to mě mrzí, že jste byli i předtím nemocní, tak kde to mohla chytit?Energetické drinky?O tom jsem nic neslyšela a co to pomůže, kdyby nejedla?O borůvkách jsem taky slyšela, že jsou dobré, tak snad brzy budete o.k a nebudete muset brát atb.... 🙂 Sama nevím jak dlouho je to nakažlivé, ale myslím, že my už nejsme, už má pusinku skoro úplně zahojenou.

kordulky
22. črc 2009

ahoj tak teploty už nemá ale objevily se ji další dva nové afty ☹ v noci vůbec nespala celou noc to probrečela a těsně u pusinky má dva bolavé pupínky je možný že to jsou taky afty?je mi ji tak líto.ty drinky jsou mléčné a mají nahradit jídlo zatim sem tam něco sní .jestli se ji ob jeví další tak ji naložim a zajedu k mudr at se na na ni podívá.Muj synovec na to trpí do dnes a švagrová mi říkala že pouze mazat amazat

janeses
22. črc 2009

Ahoj kordulky, tak to je mi líto, snad už bez teplot zůstanete...Naše malá to měla taky jakoby na bradiččce hned pod rtíkem, měla tam tři, asi jsou to afty nebo možná opar. Hlavně jí teď v těch vedrech nabízej pořád pití, at nejste dehydrovaní, mě doktorka doporučila heřmánkový čaj a sladit Glukopurem (na 3 dcl jsem dávala jednu polévkovou lžíci, podle doporučení, je tam energie)...za ten týden mi vypila celou krabičku heřmánkového čaje. Malé první tři, čtyři dny afty pořád přibývaly, ale pak se to zastavilo a dnes jsme desátý den a už je úplně o.k. papá až moc, dohání to...Afty ještě má, na té pusince pod rtíkem a dva v pusince co byly největší, ale zbytek už zmiznul a to jich měla kolem 10 možná i víc. Ale už se hojí jsou malinké a už asi nebolí. Dneska jsem malé už vytáhla bazenek, snad jsem nic nepodcenila 😒 Držím palečky, ať už se to lepší, chce to fakt pevné nervy, já už 5 den sama hysterčila.

kordulky
22. črc 2009

ahoj janeses díky za podporu už jsem taky drogy heřmánek nemám musím dojít koupit tak ji ho budu dávát .at si nellinka tu vodu užije já myslím že nic nepodceníš. mě je malé líto tady pařák a my dvě doma ☹ nejhořší je že ted mi nechce otvirat pusinku abych ji to mohla vytřít brečí chudinka jak ji tam se snažim dostat 🙄 slibuji hory doly .mě by ani vesnu nenapadlo že to může chytit něco takového 🙄 dumala jsem nad tím byla v poho a v nedeli po spaní taky a pak najednou je možný že to vzduchem nebo mě taky napadlo u nás za zahradou je kukuřice a manža jí dal jeden klásek ale já ji ho vzala protože to stříkaj a pravě za a hodku měla ty afty a teplotu nebo nevím jak