Aftózní stomatitida. Jak tuto nemoc dítěte zvládnout?

jandaj
18. čer 2009

Ahoj maminky. Zakládám tohle téma, protože jsem tu nic podobného nenašla. Syn má 13 měsíců a zrovna prodělává tuto nemoc. Máte některá zkušenosti, jak tuhle nemoc zvládnout, jak dlouho trvaly nejhorší příznaky atd. Jsem už totálně bezradná. Malý odmítá cokoli sníst a bojujeme i s pitím. Za každou radu velmi děkuji

milevstak
5. črc 2011

Ahojky všem,má již 7.letá dcera právě včera ochořela touto nemocí.Do včera jsem si myslela,že je to nemoc batolat,ale není. Jsem zdr.sestra a věděla jsem která bije,šla do lékárny a chtěla koupit 1 ampuli Mesocainu,ale tu mi neprodali.Koupila jsem tedy gel Aloclair,uvidíme. Teď jsem zrovna na noční,z domova žádné špatné zprávy nemám,tak to asi zabralo.Genciánku jsem ani nekoupila,je to stejně jen desinfekce,trochu i vysušuje,ale možná u dět.lékařky poprosit o tu ampuli Mesocainu a pak už jen před jídlem
či pitím lehce potřít.Já ossbně s ním mám dobré zkušenosti,syn prodělal tuhle nemoc asi jako pětiměsíční mimino.Možná tehdy ani nic jiného nebylo.(už je to 18let zpátky)

milevstak
5. črc 2011

@miarosa Zkus dávat místo Panadolu nebo Nurofenu jen Paralenové dětské čípky,nebo přes den vlažnou sprchu a napiš jak staré máš mrně a hlavně hlavu vzhůru- vím o čem mluvím,sama mám 5 dětí a všechny jako malé byly dost nemocné

eloana
5. črc 2011

@milevstak ahoj syn mel aftozni stimatitidu pred 2 mesici a byli jsme 2x na laseru to mu celkem pomohlo- jinak jsme mela ten aloclaire

miarosa
5. črc 2011

@milevstak ahoj, děkuju za radu, ale všichni nám tvrdí že čípky jsou pro mimina, prckovi je skoro 16 měsíců, teploty dneska poprvé úplně ustoupili, tak slavím malé vítězství, stále berem antibiot. a četla sem že hodně pomáhá Tantum Verde hlavně na ty afty i na dásně, ale nevím jestli to není pro tak malé dítě moc. Vlastně teď nás trápí hlavně afty a nateklé dásně a po celé pusince opary. Potřebuju poradit co do té pusinky, málo spinká, pořád pláče bolestí a dáváme všcho zkusili sme genciánku, mundisal gel, pak něaké přírodní mastičky ty jsou úplně k ničemu a pije heřmánová čaj a dávám mu vitamín B, tak snad že už by něco zabralo, strašně zhubnul, měl sice zásoby, ale žádná máma nevidí své dítě pohublé a někým trápením ☹

milevstak
6. črc 2011

@miarosa ahoj,až pozdě se dostávám k odpovědi,ale co zkusit mu k jídlu koupit v lékárně Nutridrink třeba čokoládový,nahradí to jedno jídlo a dětem chutná,stojí cca 50kč.Myslím,že když už polevily teploty,tak by se to mělo zlepšovat.Ještě mě napadly probiotika,dávali jste je s antibiotiky?V lékárně mají dost velký výběr i pro
tyhle prcky,dávám je sama dětem preventivně,hlavně v zimě.
S Tantum verde nemám zkušenosti,ale moje kolegyně v práci na ně nedají dopustit,hlavně když je bolí v krku.Jen se to chce zeptat jestli i pro mrňouska je to vhodné. Budu držet pěsti. 🙂 Radka

sisstin
6. črc 2011

syn ji měl 2x, a Tantum verde je fakt nejlepší...je to i pro malé děti 😉 u nás to teda bylo vždycky tak, že měl dva dny horečky bez jiných přiíznaků..pak najednou ustaly, začla ho bolet pusa a vyrojily se afty 🙄

je to fakt hnusná nemoc, na poprvé to měl úplně šílené, jsme málem skončili v nemocnici, protože odmítal i pít...na podruhé to relativně šlo, brečel jenom v noci...přes den spal, ale neplakal...a pil dostatečně...bohužel, jak je na to dítě jednou náchylné, tak se to může vrátit kdykoliv...a to jinak syn je extrémně zdravé dítě (zatím), ale na tohle teda trpí 😖

eloana
6. črc 2011

syn byl k tomu jeste silene osypany mysleli jsme,ze to jsou nestovice....

miarosa
6. črc 2011

@milevstak ahoj, tak dneska první celý den úplně bez teplot, tak super i afty lepší, to asi po tom Tantum verde, ale opary se nám stále zvětšují a rozmnožují, jenže to nejde ničím zničit, protože strašně slintá a nejhorší jsou ty dásně, dokonce mu někde dost krvácejí, zítra jdem na kontrolu, tak sem zvědavá jestli nám něco poradí, osobně si myslím že asi ne. Taky už zase trošku papáme, tak je to asi celkově lepší a dík za radu s tim drinkem, to vůbec neznám. 🙂

milevstak
28. črc 2011

@miarosa ahoj,měla jsem dovolenou,bez televize,piočítače a něčeho podobného,no paráda.Doufám,že už jste za vodou,já už jsem opět v práci,no nějak se do toho nemůžu dostat. ☹ Měj se fajn a někdy zase napiš. Radka

miarosa
29. črc 2011

@milevstak ahoj tak ti povim jak sme dopadli, když nám po 14 dnech odezněla nemoc tak sme byli jeden den úplně zdravý a druhý den, rýma, kašle, ale žádné tepoloty, šli myslela sem že to bude ok. druhý den sme šli k doktorce, abych to zkrátila, takže další antibiot. za týden zase teploty, takže antibiot. nezabrali. Tou dobou už byl měsíc nemocný z toho jeden týden bez teplot a 3 antibiotika. Ve finále sme skončili v nemocnici, kde usoudila že vše co nám naše milá paní doktorka dala bylo úplně na h.... takže vše vysadti a čekat jak se s tím tělo popere a taky že jo za 3 dny už bez teplot, průjem skoro pryč, kašel žádný ani rýma, no a už sme zdravý jako řípy 😀 ale byl to fakt děsnej měsíc, nikomu bych to nepřála a to sme očkovaný na všechno, teď berem jen vitamínky a už i papá docela dobře, je docela hubene¨j, ale protože je po taťkovi tak to zase dožene 😀 Doufám že sis užila dovolenou 🙂

makyna12
4. srp 2011

ahoj holky, ctěla jsem se poradit jestli se může ven když jsou afty???? máme je od pondělka a vypadá to, že se trochu zmenšili..malá sice pořád nejí jen se občas napije, ale už nebrečí tolik..diky za radu..

eloana
4. srp 2011

@makyna12 Ahoj-- malej to mel asi na 10 m. nejdrive jsem vubec nevedela co to ma - teploty mel jen den. Bylo hezky, taklze jsme ven normalne chodili- jen jsem nechodila na navstevy,aby nekoho nenakazil.
Ted to prodelal muj 19 lety bratr -myslel,ze ma anginu mel 40 a nakonec se z toho vyklubalo toto -nejak to ted radi

miskadis
4. srp 2011

Malá jí měla zrovna minulý týden, od tohohle úterka už máme naštěstí ( a doufám, že napořád) pokoj. Teda byl to ale mazec.První asi 3 dny měla horečky, tak jsme je sráželi nurofenem, pak se jí udělaly afty jako blázen, fakt jich měla chudinka docela dost a jak byly veliký☹. Mazali jsme genciánkou, dávali sirup. Celej ten tejden jenom brečela - ve dne i v noci, takže skoro nespala, skoro vůbec nejedla, snažila jsem se do ní nacpat aspoň pití, ale byl to boj. Už to fakt nechci znovu, bylo mi jí tak líto.

carllita
10. srp 2011

Ahoj.Právě nemoc proděláváme,davídkovi je 18.měsíců.Třetí den má horečky kolem 38,5, nejdou mu srážet a špatně spí.Dneska se mu udělali afty, zduřely dásna a přestává pít. Doteď sme neměli problém.Tak předem žádám o radu. Jak dlouho se vás držely teploty a co děti pily?Z toho mám docela strach........

miarosa
10. srp 2011

@carllita Ahoj, no my sme to měli šílené, nikdy sem o této nemoci neslyšela, doktorka nám na začátku řekla že je to angína, ale přitom už to byla aft. stom. takže sme ve finále byli díky této nemoci nemocní měsíc z toho horečky měl 2 týdny pak 1 týden bez horeček a pak zase 1 týden horečky, měli sme fakt vysoké, ale začalo to na 38,5, náš chlapeček aspoň pil, zjistila sem že v lékarnách prodávají i rehydratační roztoky, což dětem moc chutná, taky sem četla že není dobré dávat jogurty a tvarohy že to pokrývá afty a nehojí se, ale on jedl jen jogurty, aspoň něco, měli sme i 3 druhy antibiot. a žádné nezabrali, takže příště bych byla proti antibiot. Jedna paní tu psala že na to pomáhá Tantum verde, ale je snad až od 2 let, nám to neuvěřitelně pomohlo, na vatičku a potřít afty i opary a dásně, trošku pomohla i genciálka a na teploty jen studené zábaly jako dělávali naše maminky. Držím palečky ať se to nezhorší a je to jen a jen lepší.

carllita
12. srp 2011

Ahoj.Díky za reakci.Dnes je to pět dní, stále máme teploty do 39 a afty už se pěkně vyrojily :( Uvidíme, jak to bude pokračovat.Zatím musím zaťukat, protože prcek aspoň pije, s jídlem to začíná být horší, ale myslím, že o víkendu nás teprve čeká zkouška.Mudr. nám tvrdí, že je to prostě hnusná nemoc, která trvá dlouho a že ty horečky můžou být i týden nebo 10 dní. Teď se nám osvědčil Calgel, mazali sme ho dřív, když rostli zoubky, teď ho používám jenom na noc, protože znecitliví dásna, ale nehci to přehánět. ATB nemáme.
Miarosa: Hrozná představa, kdybych měla zažít to, co tu popisješ, brrr, já se na to strašnej cíťa, ještě že už to máte za sebou.

crca
17. srp 2011

Ahojky,holky,tak od včera má holka také tuto diagnozu 😒 a kluk jí asi následuje taky,ale Míša ta jí má hroznou ☹ Dneska v noci jak řvala bolestí a kdyby mohla tak leze po zdi a já nemůžu nic udělat........ 😢 příšerný,dneska jsem koupila taky Calgel,tak uvidíme,ještě jsem na zahrádce natrhala řepík,meduňku,heřmánek a přidala do toho hřebíček,tak to potírám.....

_________________________
I have added cool emoticons to this message.
To see them go to http://x.exps.me?26e375a1dc674a6db3517c6e2f5aa8c4

carllita
24. srp 2011

Ahoj všem.Tak celkově to u nás trvalo skoro15 dní. Nejdřív 7 dní horečky do 39. Od třetího dne afty a rudá nateklá dásna. Nejhorší to asi bylo od 4 do 10 dne. Afty zmizely brzo, ale dásna zůstávala dlouho červená (taky asi proto, že malému roste několik zubů najednou) Je to už snad za námi, ale radši nechodíme moc mezi děti, prý tahle nemoc prcky dost oslabí, tak abysme nedostali něco dalšího.Ahoj.

tarrry
1. zář 2011

Ahojky holky...
tak přidávám do diskuze taky svůj přízpěvěk. Od úterka nás tahle hrozná nemoc taky trápí ☹ . Nejdřív jsem si myslela že je to od zubů, měl trošku průjem, byl protivnej jak rozšláplý hovínko a večer teplota-38. Tak jsme druhý den mazali k doktorce, tak taky potvrdila rostoucí zoubky, takže jsem mu dala Nurofen a bylo. Další den jsem si všimla pupínků na noze a na zadečku a odpolko v pusině, takže jsem byla při tom, že jsme někde čapli neštovice. Ale néééé tak, protože to neměl ve vlasech, tak mudra nám řekla, že je to stomatitida a tím jak s těma ručkama kterýma si šahá do pusinky šáhl třeba na zadeček nebo na nožky, tak si to roznesl i tam 😒 . Nechtěl nic papat asi dva dny, naštěstí pil...kombnovala jsem heřmánkový čaj a šalvějový a zdá se, že dneska už trošku je líp. Je pořád děsně ospinkanej, pořád se válí v postýlce, je slaboučkej jak nic nepapá...dnes měl jen pudink a odpolko pribiňáka, ale snad už brzy bude líp. Teploty už nemáme...ale mám pocit, že jak málo papá tak že je mu i zima...má často studené ručky i nohy 😒 . Ale tak pí.doktorka říkala že do neděle už by mělo být dobře,tak snad 🙂 .
Je to hnusná nemoc, zvlášť ty záchvaty pláče....

levander
21. zář 2011

Ahoj, my ted přišli od dr. šla jsem tam co na zoubky- nic nám nezabíralo. Ty prý rostou, ale ne tak aby celé noci proplakal. Má prý afty a bílo v krčku... tak koukám, že to bude asi něco podobného co tu rozebíráte. Jak dáváte řapík do pusinky? Pít nebo potíráte?

elinka27
26. zář 2011

@eloana aj moj syn to ma, a stale citam prispevky ze to maju len v ustockach, ale moj to ma v ustach, okolo nich na lickach a po tele tiez.Svrbi ho to a srkiabe si to.Aj vas to svrbelo?Dostal Cebion multi kde su vlastne vitaminy B,C,E a Fenistil kvapky proti svrbeniu + vyplachovat repikovym cajom.A este sme kupili mast, ktora je z vytazkou kolostra, takze tym mu to mame potierat

elinka27
26. zář 2011

@levander namocim do vaty a strcim do pusinky a potieram, a ked je este taka mokra aj mu to do pusky vyzmykam aby mu to tam natieklo a on to vlastne hned vypluje alebo prehltne cize ma aj vyplach

eloana
26. zář 2011

@elinka27 ahoj my to meli jen v pusince- spis ho to bolelo

kustka
11. říj 2011

Ahoj holky, vaši diskuzi jsem studovala, když touto šílenou nemocí onemocněla moje dcerka... Dnes už jsme- musím to zaťukat- nad ní snad vzvítězily, ale bylo to hrůzných 9dnů☹ Agátka 8 dnů VŮBEC nejedla, nedostala jsem do ní vůbec nic v jakékoliv podobě a skupenství, byť jsem se snažila málem o nemožné. Nejhorší bylo, že asi 5.den už říkala, že chce papat, ale nemohla a vše vždycky s pláčem vyplivla! Pupeny měla po celé pusince- na jazyku, pod ním, na dásních, mezi zuby, plakala bolestí, nespala a já s ní. Do pusy si vůbec nenechala šáhnout, až potom jsme museli se šílenýma scénama tvrdě pusinku otevírat (a stříkat přes rozprašovač Tantum verde, protože vytíráním pupínky krvácely). Potom už přestávala i pít a hrozily nám kapačky v nemocnici☹ Naše doktorka ještě zkusila poslední věc- napsala nám antivirotika Herpesin- každé hodiny, tabletky, drcení a scény s aplikací, ale nakonec se stal zázrak a po 8 dnech Aguš vypila prvních pár deci vývaru a potom kousíčky měkkého středu z rohlíku- radostí jsem málem brečela 🙂 Jak se najedla, tak téměř hned začala i komunikovat-krása 🙂 Teď už je to za námi, ale zážitky hrozný- když vidíte vašeho prcka, jak pláče a hlady se vám ztrácí před očima- uff... Tak přeji všem, koho to postihne, pevné nervy a hodně síly- jak už děťátko začne jíst, určitě dožene i tu ztracenou váhu a vše bude zase dobré...

eloana
12. říj 2011

@kustka teeeda to jste to meli hrozne... u nas to nastesti takot drasticky neprobehlo, ale bylo to desne i tak...
me detska rikala, ze to je pro deti snad nejhorsi detske onemocnewni....nam pomohl laser

minnetonka
7. lis 2011

Dobrý článek o aftózní stomatitidě jsem našla tady: http://www.bizy-bee.com/holky/materstvi/220-aft...

katulena
6. pro 2011

Ahoj,
tak my s touto nemocí taky právě bojujeme. Od pátku má syn horečky, nejdřív to vypadalo na angínu, dostal ATB, z neděla na pondělí mu otekly dásna, má pusu plnou puchýřků, aftů. Je to hrozné. Nejí nic, sem tam lžičku přesnídávky jinak nic. Hlavně že pije. Prý je to hodně nakažlivé. Mudr nám napsala nějaký roztok na potírání, do zítra nám ho v lékárně udělají, dostal i diazepam na spaní na noc, máme vyplachovat šalvějí a pangamin /vit. B/. Je to fakt hrůza ty malý chudáčky vidět jak trpí. Je mi ho tak líto. Dnes mu už horečka konečně klesla. Te´d už jen aby se mu začaly hojit ty afty. Takd ržím holky palce, a´t to všichni zvládneme.

lenkaa777
28. únor 2012

Ahoj holky, tak už jsem se s touto nemocí také bohužel seznámila. Malému je 16 měsíců a malé 3 roky. Nejdřív to chytil malej, ze začátku měl 3 dny teploty a mysleli jsme si, že nám roste několik zoubků najednou, protože měl šíleně naběhlé dásně a strašně mu krvácely. No a pak jsem si všimla aftů a na rtíku měl také nátku a na bradičce. Noci byly hrozné, stále jen plakal, měl úplně křeče a odmítal cokoliv. Naštěstí pil a i mlíčko a občas večer kašičku. Dávali jsme také různé gelíky a cpala jsem ho vit. B a kvasnicema. Když to sedmý den začlo být s malým dobré, začala mít teploty malá. Hned druhý den se jí to rozjelo také, takže jsem ji cpala také kvasnicema a béčkem. Dnes první den vypila mlíčko a zdá se to být lepší, ale tak strašnou nemoc bych nepřála ani svému nepříteli. Dnes moje mamka mluvila s nějakou lékárnicí a ta jí říkala, že prý se na lékařský předpis dá namíchat nějaký roztok, který se ani nepotírá, ale kape, tak příště, i když bych byla radši, aby už žádné příště nebylo se na to zeptám u své doktorky. Prej je to super a vůbec to nepálí jako Mundisal gel..., malá už mi totiž pusinku vůbec neotevřela. Snad už to nejhorší máme tedy za sebou a brzy se chod naší rodiny vrátí do normálu.
Tato dětská nemoc je opravdu jedna z nějhorších ☹

tital
2. bře 2012

Prosim. Prochazime tim prave take. Chytili jsme to pravdepodobne v patek, v utery jsme nakazili dalsi decko behem dopoledni navstevy a vecer se nam syn slozil. Chtel hrozne haji a mel okamzite vysoke teploty. Ve stredu nam predepsali antibiotika, ale asi byla zbytecna, dnes je prvni den bez teplot, a veskere priznaky odpovidaji virovemu onemocneni - pusa ruce nohy. Nasla jsem, ze inkubacni doba je 4-5 dnu. Ale nevite nekdo, jak dlouho jsou ty deti nakazlive ? Jak dlouho bychom se meli vyvarovat kontaktu s ostatnimi detmi, abychom neprenasely nemoc dal ? Diky moc.

leiladelly
2. bře 2012

@tital U aftozní stomatitdy není přesně jasné, zda je infekční, na rozdíl od oparů, které infekční jsou. Stomatitida propukne spíš při oslabení organismu, oslabení imunity, nedostatku vitamínů atd. V té akutní fázi stejně asi budete s malým doma a postupně můžete mezi lidi. Pokud to je aftozní stomatitida, tak na ni antibiotika nezaberou, je to virové onemocnění způsobené Herpes a Coxakie viry, antibiotika se dávají až na druhotné komplikace, pokud by k nim došo.