Aká je šanca nakazenia listeriou?

sisiska
19. čer 2012

maminky, aka je podla vas sanca nakazenia listeriou v nasledujucom pripade.... mala som totiz v jednej taske inhalator pre dcerku a zaroven aj pokazene surove neuvarene maso, to maso bolo v potravinovej folii a v Tesco taske, ale prepustalo pokazenu "stavu" , tak som ho dala do igelitoveho vreca na odpadky...no a nedopatrenim sa dostalo do tej istej tasky, v ktorej bol dcerkin nezabaleny inhalator, ale zistila som to az na druhy den....a ja som az teraz si uvedomila nebezpecenstvo listerie a bojim sa, ci sa pripadna listeria nemohla dostat do toho inhalatora a nasledne dcerke do dychacieho traktu...zatial ubehol od vtedy iba tyzden, tak teraz sa mam bat este mesiac, ci je vsetko ok? ten inhalator samozrejme sterilizujem varenou vodou, ale ta kompresorova cast s motorom, kadial prudi vzduch sa umyt neda, tak som len vymenila filter, ale to asi v takotmo pripade nestaci...mam strach

pre lepsiu predstavu inhalatora
http://www.wstronezdrowia.pl/czytelnia/nasze_te...
on sice vyzera, ze nema kadial tam prejst ta bakteria, ale ma vzadu otvory, aby mohol prudit vzduch tadial...dakujem za vsetky reakcie

eloana
19. čer 2012

podle me pravdepodobnost je mala..... hlavne nevis, zda mohlo to maso bylo zavadne.... a dcera neni az tak mala, aby ji to nejak vyrazne ublizilo. Muze se ti stat, ze spatne umyjes zeleninu a listerii muzes chytit take....ani to nemusis vubec poznat.... probiha jako chripka nebo prujem a nebo bez priznaku

slundo
19. čer 2012

taky mám z týhle mršky strach, ale ono to asi nebude tak horké....je nebezpečná především pro novorozence, staré lidi a lidi s oslabeným imunitním systémem ( a to nějakou vážnou nemocí a nebo v době těhotenství), ale jinak by se buď neprojevila, nebo by probíhala jako běžná střevní infekce - průjem, teploty.... jak už psala eloana. Jinak taky není nikde psáno, že tam ta listerie byla, zas tak častá bakterie to není, maso je u nás kontrolováno, v plísňových sýrech se dá předpokládat, ale i tak není jisté, že tam je a co se zeleniny týká, tak jde asi o tu ze zahrádek, kde se hnojí hnojem a je možná kontaminace od nakaženého zvířete, v obchoďáku už to nějakou základní očistou prošlo. Pro klid bych koupila probiotika a dávala je dcerce a dopovala ji vit C, ale asi bych se nebála ;)