Akutní pankreatitida, akutní selhání ledvin u dítěte

petromila1979
9. črc 2014

Dobrý den, musím se podělit o svou zkušenost. Moje dcera před více jak 3 týdny dostala vysoké horečky 39,9, měla bolesti břicha a špatně dýchala. Jelikož syn ukončil léčbu zápalu plic a streptokoka v krku, měla jsem podezření, že má dcera zápal plic taky (i když jsem ji nechala 14dní před tím vyšetřit na ultrazvuku a prokázaly se jen kresby bronchitis). Na pohotovosti nás lékařka poslala k hospitalizaci, na dětském nám vzali moč a já převlíkla malou do pyžamka..., ale pak přišel doktor s tím, že v moči se nic nenašlo, že nás pošle domů, že to vypadá na chřipku. V papírech nám napsal, že rodiče preferují ambulantní léčbu (čehož jsme si nevšimli). Přijeli jsme domů a já už věděla, že do nemocnice pojedeme znovu. Nelíbilo se mi jak malá pláče, že jí bolí bříško. V neděli jsem už v 5hod ráno chystala věci na hospitalizaci a že se nenechám odbít....Lékařska na pohotovosti, shodou okolností naše pediatrička mi řekla, že zápal plic to být nemůže, že byla na kontrolním ultrazvuku a že poslechově je čistá.....Přijali nás hlavně kvůli bolesti břicha....Udělali CRP, které bylo 445!!!! pak nás poslali na sono, kde se jim nelíbily ledviny, ale údajně v normě....Nakonec šla na ultrazvuk a tam konečně přišli na to, že má rozsáhlý zápal pravé plíče - alární pneumonie. Začali skákat, následovaly ještě 3 sonografické vyšetření, až na tom posledním jsem řekla, že si přeju převoz do Olomouce. Říkali mi totiž, že se radí s Olomoucem...., pořád mi říkali, že je možné že nás převezou do Olomouce i v noci...., ale čekali 4 dny!!! Já netušila, že je to tak vážné!!! Ve tředu nás převezli do Olomouce a tam si nás rovnou nechali na JIP. Hned první den zjistili, že má malá podrážděnou slinivku a na druhý den podle podrobnejsich vysledku - akutní zánět slinivky....Nasledovalo nekolik uděsných dnů na JIP (12 dnů), kdy zaváděli malé katetr do krční žíly, pak nasojejunální sondu do střeva....a nemohla jíst ani pít, což už od prvního dne nechtěla....Hrozila nám drenáž do plíce...., ale nakonec se výpotky na plících vstřebaly a i tekutina v dutině břišní. Pak nás přeřadili na dětské a následovala pankreatická dieta...., pro šestileté dítě za trest.....No a teď jsme doma dodržujeme dietu s přísným omezením tuků....To vaření je to poslední, co mě vadí, ale to, že dcera nemůže ani zmrzlinu, ani šlehačku, to mě dost štve....V září nás čeká test na cystickou fibrózu, tak nám držte pěsti. Třeba tady potkám někoho, kdo má podobné zkušenosti....Příčina se totiž nezjistila....Po té budeme pátrat. Cukrovku zatím vylučují. Také mi řekli, že to mohlo vzniknout vlivem léčby, ale v mnoha případech se příčina nezjistí. Jediné co bylo pozitivní, tak kvasinky na dva křížky a před tímto onemocněním stafilokok aureus v krku.

ludva
12. črc 2014

@petromila1979 Ahoj, takže nakonec má malá zánět slinivky? Můj nejmenší právě prodělává zánět ledvinných klubíček. Zřejmě po streptokové angíně :( Ach jo. Proč mají malé děti takovéhle nemoci....

olusenka
12. črc 2014

akutní zánět slinivky jsem měla já sama před pár lety. Toje hodně vážné. Dieta je vážně nutná po jejím prodělání. Ucpali se mi žlučovody pískem a žluč natekla kam neměla a měla jsem z toho ten akut.zánět slinivky. O rok později náběh znovu, ale už jsem věděla co a jak, a rozehnala to sama.

petromila1979
autor
13. črc 2014

@olusenka @ludva Ano prvně se přišlo na akutní zápal celé pravé plíce, poté začaly selhávaly ledviny a nakonec akutní zánět slinivky, což je ze všeho toho hrozného nejhorší....Musíme dodržovat přísnou dietu. U dětí je to tak strašně vzácné, že jsem neobjevila jedinou maminku, která by si tímto prošla s dítětem ☹. Při takové dietě je problém, že se dítě vyvíjí a musím dbát opravdu na to, aby měla aspoň částečně co jako dítě potřebuje, takže vařím i třikrát za den....peču speciální buchty nebo štrůdl, no je to mazec. A ohledně těch ledvin, tak to se snažím pro změnu, aby pořádně pila hlavně čistou vodu. Máme půjčený takový barel na vodu ve tvaru slona a je to super. Taky si říkám, proč.....Proč nejsme my dospělí nemocní a proč zrovna tak malé dítě...a to jde v září poprvé do školy....

ludva
13. črc 2014

@petromila1979 Matěj má právě po angíně zánět ledvin, taky měl lehký zápal plic, slinivku mu kontrolovali na sonu, ale naštěstí dobrý 🙂 Věřím, že jste si sáhli na dno. U nás to nebylo až tak dramatický, ale stejně, mám z toho hlavu i tak... U nás dieta není, ale všude čtu, že by měla být.. Momentálně má Matěj nadbytek draslíku v krvi, taky žádná sranda, zítra jdem na KO a na EKG. Zatím docházíme na Bulovku, ale popravdě tam nejsem moc spokojená co se info týče, tak přemýšlím na jinou nemocnicí. Jediná lékařka z oboru je na dovolené, sice reaguje po telefonu, ale v poledne řeknou to a pak volají, že jinak. Nemám z toho dobrý pocit. Přeci jen jde o pětileté dítě a ledviny bude potřebovat celý život.
Držím palce, ať se malá brzy uzdraví, opravdu je to to nejdůležitější 🙂

petromila1979
autor
13. črc 2014

No s tou slinivkou, na sonu to 5x nezjistili!!!! Až z krve amylázy a lipázy a to až v druhé nemocnici na JIP, u nás by na to b životě nepřišli, asi až by bylo pozdě.....Chtěla bych ještě malé nechat zkontrolovat srdíčko, cukrovku po čase. Každopádně doporučuju cokoliv Vás napadne, říct to. Mě napadaly různé věci proč a taky jsem je nahlas říkala, nevím, jestli to bylo platné, ale udělali vyšetření na kde co. Samozřejmě nevíme příčinu do dnes....Na dno jsem si sáhla..., seděla jsem u ní od rána do večera tři týdny v kuse na židličce....Bála jsem se o ni šíleně a pořád se bojím. V krvi máme nedostatek železa..., doktorka mi říkala, že je anemická.

ludva
15. črc 2014

@petromila1979 Malý tedy na kardio byl, má malý nález, ale možná, že tam byl i před nemocí, těžko říct. Rozhodně s vysokým tlakem to souvislost má. Právě ten zvýšený draslík může poškodit srdce, proto včera to EKG. Naštěstí vše dopadlo dobře, i výsledky jsem poprvé v normě. Po měsíci jsem si oddychla. S těmi informacemi je to těžké, ono u téhle nemoci asi nikdo moc neví.... Rozhodně na kardio budeme chodit dál.. Moc na Vás myslím 🙂

marketabub
20. říj 2023

@petromila1979
Dobrý den, můžu se vás prosím zeptat jak jste se slinivkou dopadly? Dcera prodělala taky akutní zánět slinivky před 4mi měsíci, spoustu vyšetření, stresu, strachu, na nic nepřišli, nevědí proč ani z čeho.. Chytla k tomu zápal plic, a zánět moč. cest. Voda na plicích i v bříšku.. Držela dietu, teď už můžeme pomalu rozvolnovat a vracet se k normální stravě. Jak to dopadlo u vás? Neopakovalo se to? Přišli na to proč to chytla? Děkuji za odpovědi, na netu není moc diskuzi o zánětu slinivky u dětí.

veronicka89
20. říj 2023

Držím palce ať přijdete na vše co jí trápí a už bude fajn. Ale může mi někdo vysvětlit to se z moče nedá zjistit že selhávají ledviny...žiju nějak v domnění že se z moci pozná dost a něco s ledvinama 100%>...to ne ?

elza2110
24. říj 2023

@marketabub dobry den, zkousim najit nekoho se zkusenosti se znetem slinivky u ditete.. 4leta dcera nedavno prodelala. Neprisli nam zatim na pricinu..

jelenice_zavodnice
24. říj 2023

@elza2110 Na priciny se obvykle neprijde, nezjisti se. Je to zahada u deti i v dnesni dobe, neni k tomu moc literatury. Bracha jako malinky stravil tydny v nemocnicich, dlouhe tydny v laznich a nekolik let prisne diety. Je dospely, dieta uz minimalni, spis zadna, jen po tezsim tucnem jidle uzije enzymy, jinak je jeho strava uplne normalni. Tedy stravuje se zdrave, zadne prezirani bramburky, hranolky nebo polotovary, strava obsahuje i tuky ale i hodne sportuje.

elza2110
24. říj 2023

@jelenice_zavodnice aha, to je zajimave, ze se nenajde pricina😕 a ta dieta..ja stale doufam, ze nezustaneme u takove striktni verze, ze se to zklidni a treba to nebude tak nutne.. to tak asi nebude co? A nejake pravidelne kontroly se delaji ? Myslim odber odber krve a taky treba hlidat mozny vyskyt cukrovky? Nm nikdo moc nerekl v nemocnici🤷🏻‍♀️

marketabub
25. říj 2023

Dcera prodělala zánět slinivky v červnu na konci srpna po X vyšetřeních a všech enzymech v normně jseme mohli začít rozvnolnovat. Chodí do školní jídelny, svačiny chystám, snažím se pořád držet tuky alespoň trochu v normě.. Brambůrky čokoláda..nic. Vyšetření měla několik, od parazitů ve stolici, magnetickou rezonanci,potní testy, různé odběry krvena vše možné, sono... Nic..
Nic se ne prokázalo, nevědí co to způsobilo... Možná prý spojení virové infekce s bakteriální.. To jsou vše jen dohady. Ležely jsme v Olomouci, myslím, že kapacity výborne, ale i tak prostě nevíme.. Modlím se, aby se to už nikdy neopakovalo. To mi nikdo ale nezaručí. Ještě máš čeká poslední genetické testy a potom už jsme prý vyčerpaly všechny možnosti jak to zjistit. Odjíždíme na kontroly do Ol pravidelně s doktorkou jsem v kontaktu. Jaké vyšetření dělali vám? Taky tedy na nic nepřišli?