Astma u cca ročního dítěte. Nevím, jak mám postupovat

nicolletka
22. čer 2014

Ahojte holky, mam 15ti mesicni holcicku a cca pred mesicem jsme byly v nemocnici s dusnosti a sipanim, davali ji dychnout ventolin tri dny a pak se dolecovala sirupem. Samozrejme kaslat neprestala dodnes, tak jsem si byla rict o dychatko a ventolin, to ji zabira hned. Ted vetsinou 2× denne kasle a neprestava tak ji dam dychnout a je klid…jen nevim jestli je to spravne reseni, aby si na to nezvykla..rekli nam ze astma a alergie se daji zjistit az ve trech letech…nevim jak mam postupovat..mate nekdo zkusenosti?

gepe
22. čer 2014

@nicolletka nase mala ma z me strany 30% pravdepodobnost asthma. Je ji teda teprve 10m a co nam pomohlo u ni na kasel - hlavne doma, tak zvlhcovac vzduchu s ionyzerem. Sice neni nejlevnejsi, ale obe jsme bez kasle 🙂 jinak muze pomoct, kdyz na ni jde dusnost, zklidnit ji a pokusit se, aby to zkusila rozdychat sama. Otazkou je, kdy k dusnosti dochazi no. Zase na druhou stranu, ventolin mas na rozdychani, ten bych pouzivala joo kdyz uz neudycha sama a dychatko (nevim co ma), byva jako lecebne. Rozhodne bych to ale nenechala bez leceni a dohledu lekare.

nicolletka
autor
22. čer 2014

@gepe jako dusna uz neni.. jen kdyz zacne kaslat (vetsinou kdyz jde spat a kdyz prijdeme z venku) tak uz kaslat neprestane, kdyz ji dam ventolin tak prestane..nic jinyho nebere.. lekar mi napsal predpis na ten nastavec na pusinku a na ventolin a rekl ze ji mam dat dychnout kdyz zacne sipat..zadna kontrola nic, proto jsem z toho nesva ze se nic nedeje ani vlastne nelepsi...

nicolletka
autor
22. čer 2014

Dekuji za tip, po zvlhcovaci se podivam 😉

gepe
22. čer 2014

@nicolletka achaaa takze pri prechodech z venku a pred spanim. Ja se bala, ze uz pri fyzicky aktivite - to by pak musela byt v alerg.sezone v klidu a bez sportovani - behani apod. Ty prechody, to byva, to by se mohlo srovnat, pred spanim - v cem spi a az v postylce to miva? Nemate doma neco, co by ji mohlo u postylky drazdit dychaci cesty - kytka, plysaci (pidi prach)? Divny, ze dr nechtel ko, byt jen aby vedel zda je nejake zlepseni apod 😕 a tip za malo 🙂 mrkni na web www.proalergiky.cz
Manzel tenkrat vybral u nich tenhle http://www.proalergiky.cz/eshop/zvlhcovac-vzduc... sice drazsi, ale vyborne funguje a na vzduchu doma je to znat (panel). Taky skoro bezudrzbovy, jen se nastavi jakou chces vlhkost, dolivas vodu a prosorchujes - ocistis disky. Samo si to rika 🙂
ps: me treba kolikrat ke kasli drazdi jen suchy vzduch, anebo i nektery vonavky, a kytky. Vonny svicky vadi a drazdi nejen me a malou, ale i manzela 😅 to samy, difuzery, vonny tycinky apod.

adisek
22. čer 2014

@nicolletka my jsme tedy nachali syna vysetrit na alergologii, kdyz mu byl rok a 7 mesicu, mel atop. ekzem, kozni reakci na ockovani, na kocky a psa. Poprosila jsem tenkrat pediatra o doporuceni na alergologii. Tam mu nabrali krev, udelali kozni testy, ikdyz mu nebyly 3 roky. Je alergicky na kdeco, dostal Aerius, na podzim dostal kasel, byl jedno odpoledne dusny.po hodine dusnost odeznela sama. Za mesic opet kasel, byl opet dusny, opet odpoledne, volala jsem zachranku. Po prijezdu bez dusnosti, ale vzali nas na detske do nemocnice, hospitalizivali, odpoledne opet dusnost, konecne jsem byla rada, ze to vidi i lekari, pripadalo mi do te chvile, ze si mysli, ze si vymyslim..dostal inhalace s ventolinem, nepomahaly, druhy den mu pomohl az Atrovent...za dva dny jsme sli domu. Za tyden jsem si domluvila kontrolu u alergolozky, nasazen Ecobec na dychani rano a vecer a na noc tableta Castispir. Od listopadu malej nebyl ani jednou nemocny, zadny kasel, jen na jare mirna ryma..coz se neni cemu divit, kdyz ma alergii na kdejaky pyl...takze za me zkuste najit alergologii, kde vam holcicku vysetri !!! 😉

nicolletka
autor
23. čer 2014

@gepe a @adisek Děkuji vám holky moc, jsem klidnější když můžu s někým porovnat a poradit 😉 snad to dobře dopadne 🙂

petule246
23. čer 2014

ahoj, přidám svou zkušenost - můj mladší syn začal kolem roku (v zimě) dost marodit, trpěl na záněty průdušek, za jednu zimu měl 5x antibiotika. Nemoci se mu vracely i na jaře a na podzim. Nakonec jsme skončili na alergologii, kde dostal dýchátka - oba typy tj. ten co léčí záněty (a obsahuje kortikoidy) a dává se pravidelně + pro akutní potíže (ventolin). Oba mu pomohli a po dvou letech užívání už může ten první typ používat jen v případě, že je nachlazený, tedy už ho neužívá pravidelně ráno a večer jako na začátku a vypadá to (ťuky, ťuk), že se foukátek zbavíme úplně.
Takže bych se foukátkům nebránila, určitě je šance, že se malá zaléčí a všechno bude v pohodě. Držím pěsti.

berenika39
23. čer 2014

Ahoj, doporučuji najít dobrého alergologa, klidně zkus jiného, než máte, oni mají různé přístupy. každopádně - chce to zavčas léčit, ventolin je jen na zklidnění, když nastoupí dusšnost, ale neléčí. Ecobec třeba je na pravidelné užívání, léčí ten zánět, který to provází. A aerius..Samotný ventolin to neřeší☹, .pokud se to zachytí včas, tak se s tím dá pracovat a postupně to může zmizet, některé děti to mají jen v nízkém věku a pak už ne, ale nesmí se to rozjet. Opravdu dobrý alergolog je poklad - když to umí - vím z vlastní zkušenosti - sama jsem se trápila roky a nový alergolog mě z toho dostal.
Držím palce.

nicolletka
autor
23. čer 2014

Neumím si představit to vyšetření u tak malýho dítěte, snad to nějak ti doktoři umí 🙂

petrusew
23. čer 2014

Naše malá má diagnostikované astma od nějakého roku. Pravděpodobnost má velkou, já sama i manžel ho máme. Hlavně by jste měli navštívit alergologa nebo plicního lékaře, který zahájí včasnou léčbu! Malá má montelukast na noc (kousací tableta, je i v prášku - granulkách pro malé děti), ventholin při potížích a areius sirup. Po montelukastu a aeriusu jsme bez potíží, zhoršená jen při infektu. Vyšetření se provádí až u starších dětí, kdy jsou schopni spolupracovat při spirometrii.

zoe44
23. čer 2014

Syn /3 r./ ma astmu a tiez používame zvlhcovac s ionizerom - dost to pomaha. Nezapinam to stale vecsinou len vtedy ked vidim ze sa mu nejak blbo dýcha alebo zacina kaslat.
A tiež sme kupovali solnu lampu 9kg , a od kedy ju mame tak je Leuško na tom lepsie.
http://www.solne-lampy.cz/clanky/astma/

domorodka
23. čer 2014

Kašlala jsem jakýmsi černým-astmatickým-alergickým kašlem v roce 2012 celých 8 měsíců...
Ano, ventolin a další inhalátory zabírají okamžitě při akutních stavech... záchvatech kašle...

Ale jelikož mi dr. řekla že to není vyloženě astma, ani černý kašel, který jsem dle krevních testů nějak prodělala, že to je spíše alergického původu, třeba na nějaké ty viry... že mám tedy spíše sklon k astma a že by se u mě časem mohlo projhevit (to mi dr. říkal už dávno ve 20 letech, kdy jsem se 3 měsíce dusila kdy jsem malovala na sklo jako malířka skla... ... )

Tak jsem si sama za sebe inhalátory po třech měsících (prej doživotní prevence proti astma, které nemám)
sama vysadila a příští kašel jsem řešila homeopaticky - během dvou týdnů jsem byla zase zdravá a od té doby, celý rok 2013 doposud nekašlu...

Čili - astma se dá léčit i homeopaticky, ale mysllím, že akutní záchvaty kašle jedině těmi inhalátory 😉
ta homeo právě spíše předchází těm akutním stavům, asi tak nějak jsem to pochopila 😉 a odstraňuje příčinu 😉 čili léčí 🙂 🙂 🙂

Jinak, astma se rovná stahování průdušek, chápu to jako určitý úzkostný stav... je to kolem srdeční čakry - tak malou hodně hlaďte, mazlete, ať ví, jak moc ji máte rádi ♥ určitě jí tím nerozmazlíte 🙂

A solné lampy jsou moc příjemné, mám doma též dlouhé roky ty na svíčky... 😵 jak na kvalitu vzduchu, tak i energicky a pro příjemnou uvolněnou atmosféru je to bájo 😵

A také si zadej do googlu třeba "psychická příčina astma" 😉 😉 😉
Syn měl také dýchací potíže po arašídách a dýchal na pohotovosti ventolín... naštěstí jen po arašídách, uff...
jinak bych pátrala, co by jí pomohlo jiného... řešila bych i psychologicky právě... páč ty kortikoidy v inhalátorech nejsou nic moc pro celkové zdraví... 😉

Přeji mnoho štěstí a zdravíčka... je mi vždy líto těch malých prdelek, když musej něco takového ☹

vrtelka
26. čer 2014

Mi jsme byli na alergologii v 10 .měsících vzali nám krev a nasadili léčbu.Nikdo nám neřekl,že jsme na vyšetření maly v krvi se zjistí jakou máte imunitu a jestli jste na něco alergičtí .Už naše děcká mu předem dala flixotied ,abysme nebyli furt nemocni a při dušnosti ventolin ten berem jen,když je nemocny.Jinak máme ještě sirupek na alergie a večer prášek do jídla singular ten roztahuje průdušky .Určitě se nenechat odbyt a najít alergologa,ktery Vás vyšetři čekací doby jsou někde,ale hodně dlouhé nám dali termín za půl roku tak jsem jela do jiného města kde nás vzali hned.A z kusit si požádat o lázně od roku a půl ,už děti berou to by mělo taky hodně pomoct.

melodygirl
26. čer 2014

@nicolletka Astma je v podstatě problém alergických dětí. V tomto věku nastupují nejčastěji alergie potravinové. Pylové alergie se objevují až kolem puberty. Já bych začala vysazovat alergeny. Já mám dítě alergika, projev exém a vyrážky. Ale v podstatě je to jen jiný projev častokrát té samé alergie. Vysadit mléčné výrobky, syrové ovoce - to je asi základ a potom bílý cukr. Alternativ je dnes mnoho. Sladit rýžovým sladem, ovoce vařené a občas a jen tuzemské. Vhodné se obrátit na lékaře zabývající se celostní medicínou, mohou pomoci i homeopatika. Klasický alergolog to vidí spíše pouze ze svého úhlu. Dle mě používat spasmolytické spreje a kortikoidy v tomto věku je cesta velmi z kopce......

nicolletka
autor
26. čer 2014

@vrtelka myslela jsem že na alergologii potřebuji doporučení lékaře, ale jestli to tak není hned to začnu řešit, děkuji 😉 s naším lékařem už to znova probírat nechci..

vrtelka
27. čer 2014

Musíš mít doporučení lékaře mi jsme aspon měli ,ale,když mu řekneš ,že jsi obědnaná tak ti to musí napsat nebo v tom případě z měnit děckého.