Atopický ekzém kojence. Jakých potravin se vyvarovat?

zuzik28
27. zář 2009

ahoj holky, nemáte náhodou některá zkušenost s atopickým ekzémem u miminka? Můj brouček má skoro 4 měsíce a má AE. Stále kojím, takže nejspíš mu nesedí něco z toho co sním já. Snažím se ale hlídat, moc to nepomáhá. Je na pusince jako opařenej, bere a bude brát kapičky zodac. Snažím se postupně vyřazovat některé potraviny a budu zkoušet jestli se to nezlepší. Nevíte náhodou kterých potravin, kromě mléčných výrobků, vajec a citrusů, se mám vyvarovat, aby to neměl ještě horší? Popř. jestli mám dál kojit? V lékárně mi řekli, že pokud vyzkouším vyřadit takové ty všeobecné alergeny a nepomůže to, že mám přestat kojit a nasadit HA mlíčko. Díky moc za každou radu

keckemet
27. zář 2009

Coooooooooo???????????????? Vzdyt kojeni je na atopicky ekzem ta nejlepsi lecba na svete!!!!!!!!!!!!!!!

zuzik28
autor
27. zář 2009

To mi fakt řekli v lékárně...nevím jestli potřebují víc prodávat nebo co...
No každopádně tou stravou to asi bude...jen nevím co vyloučit.

blandik
27. zář 2009

Zuzik - zkus se podívat na net na:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

je tam hypoalergenní dieta při kojení a odkazy na další stránky - doporučuji si přečíst ty odkazy. Kojení je určitě velmi prospěšné u dětí s AE, je třeba vyloučit alergizující potraviny. Jinak my jsme dávali ještě probiotické kapky - Bio Gaia na vyzrání střev a myslím, že nám moc pomohly. Malému se cca po třech měsících ekzém začal střídavě tratit a objevovat (tedy vývoj k lepšímu) a po dalších třech měsících mu ekzém zmizel úplně - tedy poslední tři měsíce jej neměl. Tj. ve 3M se AE objevil, od 3m dáváme kapky. V 6M se ekzém začal tratit a objevovat - intervaly, kdy jej neměl se prodlužovaly. Až jej od 9M nemá vůbec. Potraviny malému zavádím opatrně a zatím má vše hypoalergenní.

zuzik28
autor
27. zář 2009

bblandi, díky moc za radu i odkaz...s těma kapkama to určitě taky vyzkouším

schwarzovka
27. zář 2009

ahojky...tu dietu jsem taky dodržovala a malýmu se AE zlepšil opravdu až potom, co se odstavil ☹

andu
28. zář 2009

Zdravím, Zuziku.
Já tedy nekojím, malá AE nemá, ale trpím jím já sama. Ono je to u každého různé, řekla bych, co vyvolává tu bouřlivou reakci. Já vím, že mě někdy nedělají dobře ani rajčata, jablka, broskve, mořské plody. Někomu vadí ořechy, někomu ryby... U bratra mé známé např. přišli na to, že mu vadí různá Ečka... Je to hrozně složité na to přijít, když jsi zvyklá jíst vše. Paní lékárnice možná HA mléko doporučila proto, že v něm nic z alergenů není a při zavádění příkrmů pak sama vidíš jak na co malý reaguje.

Jinak my máme Laktobacílky Baby a na těch je také psáno, že napomáhají proti vzniku alergií a atopie celkově.

Přeji, ať malému ekzém zmizí co nejdříve a pokud možno na co nejdéle!!!

zuzik28
autor
28. zář 2009

Díky moc Andu...je to fakt těžký...obávám se, že nepřijdu na to co mu vadí, je toho fakt hodně. Mám pocit, že už skoro nic nejím (mléko, mléčné výrobky, čokoládu, ořechy, žádný ovoce), a stejně je pořád jak opařenej. Je mi ho tak líto. Jen nevím kde bude ode mě brát ty vitamíny, když ani já v podstatě žádný nejím...
Jsem asi srab, ale fakt přemýšlím, že postupně přestanu kojit a nasadím HA mlíčko. Snad to přejde...snad...

dagina
28. zář 2009

Zuzíku, malá má AE cca od měsíce, nemohla jsem skoro nic jíst, mimo to, co jsi napsala hodně vadí mořské ryby, mák...., jinak je škoda, aby jsi přestala kojit. A také hodně omez sladké jídla/pochutiny. Nejhorší to měla malá kolem 4tého měsíce, zkoušela jsem kde co, ale s největší pravděpodobností nás z toho z velké části dostaly homeopatika. Nyní má sem tam nějaký flíček, ale jinak to má stále stabilizované.
Držte se!

romankav
28. zář 2009

zuzik28: bohužel u atopického ekzému u tak malých dětí se zatím moc neví, co to způsobuje. Můžou to být alergeny z mateřského mléka nebo taky něco jiného (alergie na prací prášek, roztoče, pyly, znečištěné ovzduší atd.). Pokud mají v lékárně za prodané krabice Nutrilonu procenta (jako že majitel lékárny určitě), tak to chápu, ale přestat kojit by byla velká chyba a určitě by to tvému miminku nepomohlo. Někdy atopický ekzém zmizí do roku věku (udává se, že až 30% kojenců má atopický ekzém, do dospělosti to zůstává jen malé části).
Jenom mě zaráží ten Zodac - není určený pro tak malé děti a rozhodně to může rozhodit imunitní systém dítěte. Určitě zajdi s miminkem na alergologii, aby ti poradili něco jiného..

zuzik28
autor
28. zář 2009

nééé holky, já to nevzdám...užili jsme si s kojením ze začátku svoje...chtěla jsem to zabalit milionkrát, problémy byly...ale nevzdala jsem to...tak teď taky neee. Čtvrtý den jsem bez mléka a ml. výrobků (nahradila jsem sojóvým) a malej se vypadá, že se lepší. Taky mažeme krémem s lékárny Exomega, A-Derma...a vypadá to, že zabírá. Tak jsem strašně spokojená. Doufám, že už to budeme držet takhle pod kontrolou. Díky všem za rady a připomínky.

Andu, dneska jsem koupila ty laktobacilky, jak jsi psala...chtěla jsem původně ty probiotické kapky, ale u nás v lékárně je neměli...tak jsem vyzkoušela tohle. Nějaké laktobacili jsem mu dávala, ale tyhle budou určo lepší.

Romankov, na ten Zodac se zeptám, chci se s malým určitě na alergologii objednat.

romankav
28. zář 2009

zuzik28: teď jsem se pořádně podívala do tvého profilu a to opravdu předepsala ty léky 3měsíčnímu mimču? 😨 A malému ta vyrážka hodně vadí, škrábe se, že nemůže spát atd? Jestli mu to nevadí, tak to může být běžná kojenecká vyrážka (spousta dětí se různě osypává a loupe, ale do roka to přejde). Opravdový atopický ekzém se projevuje suchou (a hodně svědivou kůží), někdy s pupínkama a až s mokváním. Začíná v obličeji, přesunuje se na krk, ruce, tělo a nohy, typická jsou ložiska v loketních a podkolenních jamkách. Koukala jsem na fotečky tvého syna, nevím, jestli jsou staré, ale na obličejíčku skoro nic nemá, diagnostikoval AE pediatr nebo kožní?

dagina
29. zář 2009

Zuzik, soja, tedy i sojové mléko je též velký alergen... 😒 , já pila rýžové mléko nebo pohankové ze zdravé výživy, je na nich takový ten zajíc...

dagina
29. zář 2009

Na jedné fotce u Zuzika je vidět i na obličeji ekzem u malého.... . Jinak bych ještě omezila koupání v pěně viz. foto, nepoužívat žádné přípravky, jen vodu, popř. bylinky

Nám mudr také předepisoval různé blafy, které jsem malé nedávala např. kortikosteroidy, které absolutně nic nevyřeší, nebo excipial s močovinou, po které měla malá ekzem ještě horší

zuzik28
autor
29. zář 2009

Romankov, je pravda, že spí špatně, v noci kojíme třeba 6 x (ale to tak poslední 3 dny) jinak kojíme jen 2 x. Řekla bych, že ho to nesvědí a nijak neomezuje. Popravdě doufám, že je to jen vyrážka. Má to hlavně na tvářičkách, za ouškama, trochu pod krkem a jinak po celém těle takovou hroší kůži. Pod koleny a v loktech zatím nic. Moje dětská doktorka řekla, že by to mohl být AE a kožní to potvrdila...prý je to AE, že to vidí až od dveří. Tak fakt nevím. Fotečky jsou tak ze 3. měsíce, to byl ještě ok. Mám pocit, že se mu to rozjelo až po tříměsíční kontrole po očkování (hexa a synflorix) Ale možná to s tím nesouvisí.

Dagina, na koupání používáme jen Balneum, ta pěna to byl dětský kopací gel, ale to bylo před ekzémem.
Taky jsme používaly kortikoidy, je pravda, že to bylo za dva dny lepší, ale zase se to vrátilo, takže je to asi zbytečný.

safron1
29. zář 2009

Mluvim ze sve zkusenosti - vadit muze cokoli, u nas bylo to same, malou drazdilo ale skoro vsechno, tudiz jsem drzela prisnou dietu (ryze, brokolice, kruti ci kralici maso + sul), a stale ji to nepomohlo, pak se prislo na to, ze ji vadi i ryze...ale pak bylo opravdu lepsi prestat kojit, pro malou bylo moje mleko jako jed, bleda, zaekzemovana, ridke, vodnate stolice...proto jsme zacali s Nutrilonem Pepti (nyni Allergy care). v tu dobu to bylo super, ovsem s obdobim prikrmu se to rozjelo. doted mala ji pouze brambory, brokolici, kvetak, cuketu, hrusky, kedluben, slunecnicovy olej + pije Nutrilon allergy digestive care (bez mlecne bilkoviny + laktozy). Bojujeme s tim stale, zatim ekzem vyhrava, ale ja to nevzdam.
Podle popisu to AE je. Nam se to taky silene zhorsilo po osckovani Hexavakcinou. Proto jsme uz nic jineho neockovali.

andu
29. zář 2009

Holky, je mi těch vaších bobánků líto! Sama vím, co to je za opruz 😠 Opravdu spoustě miminek pomohla homeopatika, tak vyzkoušejte, třeba to zabere i u vás! Já teda k homeopatům chodila taky, ale u dospělého člověka je to běh na dlouhou trať - u miminka to tělíčko není zaneseno tolik, proto to může být i rychlejší.

Jinak Zuzi, mě osobně ještě víc než A-Derma zabírala Bioderma. Taky je vhodná i pro kojence!

Pravda, Safron, než riskovat, že malá s maminčina mlíčka v podstatě nedostane žádné živiny, určitě je lepší přejít na UM.

Já právě uvažuju nad prospěchem kojení v případě AE. Bohužel, podle mě mlíčko není všespásné a pokud maminka nepřijde na to, co jejímu dítku vadí a vyvolává alergickou reakci, může to být ještě horší. Jak sama psala Safron! Tak, Zuziku, držím palce, abyste na ty dráždivé potraviny přišli co nejrychleji a ty mohla v klidu dál kojit! 😵

romankav
29. zář 2009

andu: nesouhlasím s tím, že když drží maminka dietu, nedostane dítě všechny živiny. V zemích, kde je hladomor to platí, ale u nás rozhodně ne! Jednak matka může dodat vitamíny z jiných zdrojů a taky příroda to má zavedené tak, že upřednostní dítě před matkou (tozn. pokud se ti nedostává vápník, postupně si ho tělo bude získávat z kostí, ale to není případ v našem prostředí - přece vápník není jen v mléku a všechny živiny se dají získat i jinak). Při laktaci dochází u kajících matek ke změně v metabolismu a živiny a esenciální látky se začnou vstřebávat s vyšší intenzitou. Já osobně znám děti s AE i na UM, přestat kojit není řešení.

litr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
michamicha
7. kvě 2010

ahoj, já mám spíš opačný problém, atopický ekzém mám já a bojím se, abych kvůli němu mohla kojit, protože ho mám na prsou (na bradavkách i dvorcích) ☹ je tady někdo s podobným problémem?

stipa
27. črc 2010

Holky, chtěla jsem se ještě zepat na krevní testy, co všechno nebo spíš na jaké potraviny se dělají? Máte s tím někdo zkušenost? Můžete mi je vypsat? Chci je malýmu udělat, abych ho zbytečně nekrmila něčím na co bude alergický. Nebo na co všechno bych mu je měla nechat udělat a co po doktorovi vlastně chtít? Asi je nějaká řada na co všechno dělají, že? Díky moc!!!

sunysara
6. říj 2010

ahoj holky, chtěla sjem se zeptat, jeslti nějaká nemá zkušenosti s kojením a atopickým ekzémem u dětí?
máme 7 mesíčního syna a včera nám zjistili ekzém, ale nikdo nám nic moc neřekl, tak nevím co se může a co ne hlavně co mám jíst já. četla jsem články různé ale mám pocit že bych nemohla vůbec nic.

kam.zyk
10. říj 2010

@sunysara Budeš toho moci jíst hodně+ rozebereme i příkrmy, je třeba najet na HA příkrmy, toť vše. Začni tím, že vysadíš u sebe BKM, a vůbec, přijď na diskuzi na "babské recepty na atop.ekzém miminek", tam to pořešíme 🙂

culinka80
26. zář 2012

@stipa ahoj,moje dcerka má AE,na alergologii byla v roce a dali ji kortikoidy,zyrtec a pak se rozběhl astma,takže i korticoidni sprej na vdechovani ecobeck. Jako kojenec nic neměla. Mohla jsem jíst cokoliv při kojení. Postupně jsem vyučovací metodou zjistovala co ji vadi, a byl to sezamového,kukuřice a cokoliv z kukuřice,dokonce i modifikovaný kukuřice škrob,který je ve všech dětských příkrmech a presnidavkach i v pudingu.a kypricim prášku což je v každé susence a taky jsme museli vyloučit kukuřice a jiné kupky ty bio zdravé. Taky různá ecka,barviva a koření. Hodně se zlepšila po vysazení mléka a mléčných výrobků. Bohužel to vše nám přineslo zácpu,protože i čerstvě ovoce ji vyvolavalo alerg.reakce.
Ale přesto testy na alergologii po krevních testech vyšlo,že není na NIC alergická.

Nyní máme druhé dítě,syna, má právě měsíc. Narodil se osypany a se strašné suchou kůží,která se mu do teď loupe. A reaguje na to když si vezmu sladkost,čerstvá jablka,rajče a ostatní je mi záhadou. Vůbec nevím co s tím u takového miminka.
Ale díky za tuto diskuzi protože,mě přivedla na to,že to může byt mléko. ...i po mých dvouletých zkušenostech mě to nenapadlo a prodlevám se bílou kávou s mlékem. ☹ právě jsem skončila.

luthien.k
26. zář 2012

@culinka80 spíš se radíme tady: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/atopicky...

Jinak ano, mléko je alergen číslo jedna. Zaujala mě ta kukuřice u staršího dítka, není to tady zatím tak obvyklé, ale dává se podobně jako sója do mnoha průmyslově zpracovaných potravin, tak bude alergií přibývat.

stipa
4. říj 2012

Ahoj holky, @luthien.k @kam.zyk nemáte tady někdo zkušenost nebo nepamatujete si, zda by si někdo stěžoval na růstové bolesti u batolat a když nemohou BKM? Filip bude mít 3 roky a asi rok jej nohy bolí převážně večer (byl i na RTG) a žádné změny na kostech neměl. Uběhl rok a já mu za ten tok masíruji nohy, ale bohužel mu musím podávat i Nurofen 1x denně - v noci 2,5ml sirupu. Sirup mu dávám cca 1x za 3-4 dny někdy je klid i týden, ale to je světlá výjimka. Nejhorší je, že když hodně venku lítá, tak pak víme, že večer budou bolesti, někdy jsme celý den doma a bolesti má večer také:( bez příčiny a někdy jej bolí nohy i přes den, ale tak, že si na ně nemůže ani stoupnout:((((( zabere jen Nurofen:( ani masáže nepomáhají...
Filip má alergii na BKM, takže používáme vločky Nori, Wasebi apod... zeleninu která vápník a jiné věci obsahuje.
Teď jsem s ním byla opět u ortopeda (po roce kdy bolesti nepravidelně stále má) a opět mu musel udělat RTG (protože nic na nohách nenašel- chůze o.k.) teď ale RTG kolenou, bérců, ťapek - opět tam nic nemá, nález prý chudý bez patologických změn.
Takže nás poslal od příštího úterka na dětskou ortopodii na lůžkové oddělení, protože neví co s námi:( doufám, že mu tam vezmou krev a udělají celková vyšetření a hlavně udělají tu denziometrii. Doktor mi řekl, že by to mohl být začátek křivice (nejíme BKM) nebo artrozy, ale na RTG nic neviděl:( tak prý se musí udělat nějaká vyšetření v nemocnici. Tak mám z toho hlavu celou zamotanou. Nejhorší je, že Filip když ho to nečapne, tak běhá, chodí úplně normálně, nenapadá, prostě nic. Nemáte s tím někdo zkušenost? Na růstové bolesti ani zátěžové to již prý nevypadá dle MUDr. - na to to prý trvá moc dlouho:((((( Jinak Vás tu všechny moc zdravím...

23selena
16. říj 2012

Ahoj dnes jsem se sem přihlásila a ráda se podělím o zkušenost s atopickým ekzemem. Mám dceru Terezku 2 roky a 8 měsíců. Je to veselá a usměvavá holka. Moje zlatíčko. V sedmém měsíci se jí objevil AE. Byla jsem pěkně vyplašená a začala jsem hned jednat. Objednala jsem se ke kožní lékařce. A pak to začalo. Připadalo mi, že Terezka je pokusný zvířátko. Nic nám nepomáhalo a kortikoidy jen na chvilku, ale ty jsem používat nechtěla. Zakoupila jsem vše co mi doktorka řekla a poradila, ale nic. K tomu bylo Terezce zjištěno, že má alergii na kravské mléko a vajíčko. Protože jsem kojila tak jsme ještě jedli vše ošizené o mléko a vajíčko. Nakonec u mého dětského lékaře jsem dostala kontakt na úžasnou paní, která má syna s AE a sama si ho vyléčila. Zní to divně že,ale po rozhovoru s ní jsem dala na její radu a začala jsem používat přípravky, které mi doporučila. Jsou to přípravky od kosmetické firmy LR - 92% aloe vera gel a colostrum. Jsou to vše přírodní látky. Já věřila, že to pomůže,ale moje okolí se trochu obávalo výsledku. Vytrvala jsem a přineslo nám to velký úspěch. Malá je čistá a nemá ani jeden flíček.Je pravda, že to bylo nákladnější,ale pro Terezku bych udělala vše, aby se jí ulevilo. A podařilo se. Jinak jsem promazávala tělíčko mastí (na předpis) vyrobenou v lékárně, mastička se jmenuje Leniens ani moc nestojí. Ta nám vyhovuje. Používáme jí i dnes, jen preventivně. Žádné koupele jsme nedělali, rychle vysprchovat a namazat, aby se kůže nevysušovala dlouhým máčením ve vodě. To je moje zkušenost s AE. 🙂

mavlasynajezka
3. led 2013

Jsem tady prvně a diskuze se mi velmi líbí. Osobně trpím AE od roku 2010. Letos v červenci se mi narodil synek a po očkování hexavakcínou se nám objevily první ložiska AE. Ještě před tím měl takové šupinky v hlavě přibližně v 6týdnech. Hned jak se mu objevili první ložiska na nožičkách, běžela jsem k dermatoložce a ta mi doporučila Excipial. Když se po 2 týdnech ekzém rozšířil na celé nožičky a tváře, šla jsem k Dr. znovu a tentokrát už mi napsala recept na mast s kortikoidy. Jsem absolutní odpůrce kortikoidů a tak jsem jí vysvětlila své stanovisko a ona mě začala přesvědčovat o tom, že je to správné. Samozřejmě jsem nepodlehla, protože vím, že kortikoidy rozvrací vnitřní prostředí imunitou začínaje a játry konče. Nechtěla jsem syna vystavovat dalším škodlivinám, když byla játra už tak ve špatném stavu po očkování. Zašla jsem tedy za homeopatem. Obdrželi jsme 2druhy homeopatik..Jedny jsou prý na ekzémek a druhé na jeho povahu. No a tehdy to začalo (2měsíce zpět). Malý začal mít hrozný strach a úzkosti. Nechtěl být s nikým jiným jen se mnou. Ani přes den jsem ho nemohla vytáhnout ze šátku, protože dostával záchvaty pláče a paniky..i ekzém se šíleně zhoršil. Teď ho nemá jen na nožičkách,ale také na ručičkách, tvářích, trošku na zádech a boku i na zadečku. V noci se budí a pláče vzteky jak ho to svědí. Vyzkoušela jsem už kdejaké mastičky a teď nám pomáhá pomazat kozím mlíčkem. Dávkování homeopatik jsme po poradě s homeopatem změnili a homeopatika "na povahu" vysadili. Koupeme v koupelích z ovesných vloček a promazáváme olivovým olejem. Syn má teĎ půl roku a je plně kojený bez příkrmů. Sama držím dietu bez mléčného, cukru a cukrovinek a bílé mouky,teď jsem vynechala i maso a ořechy. Takže jím více méně jen ovoce zeleninu luštěniny a bezlepkový obiloviny. Už jsem opravdu nešťastná a nevím, jak mu pomoct.

viky_25
6. led 2013

Zdravím.
Doporučuji se zaregistrovat naatopickyekzem org. Všechno krásně vysvětlují přímo lékaři od A do Z.

missymici
17. led 2013

Prosím Vas, je možne že moji malé se zhošil AE po brokolici (v příkrmu)? A mám pocit ze ji vlastne začal od te doby co jsme začali kašičkama a všechny kašičky byli rýžové? Je možne mít reakci po rýži?
dekuji za reakce

23selena
17. led 2013

@missymici ahoj chci se zeptat zda má malej udělané testy u kožní zda náhodou není na něco alergický? My jsme byli na vajíčko a mléko. Bylo by dobré i to zjistit. Jinak AE je ve střevech a tam odtud se to musí začít léčit. LÉKAŘI se zaměřují jen na kůži, ale vůbec neřeší vnitřek těla.