Atopický exém u kojence. Mám jí nechat píchnout ouška?

daduna
22. srp 2009

Prosím o radu, mám 2 měsíční holčičku a lékaři u ní zjistili atopický exem. Po 14 dnech pečlivého mazání mastičkami, které jsme dostali od paní Mudr. Čapkové v motole se stav zlepšil natolik, že naše Nikolka vypadá jako zdravé miminko 🙂 jen kůžičku na tělíčku má stále suchou. O exemu jsem si přečetla spoustu článků jen teď řeším zda mám Nikolce dát píchnout ouška nebo ne. Bojím se reakce a jak jsem se dočetla může se dostavit teplota a tím pádem dle knížek a paní doktorky komplikace - stav se může zhoršit, ale také nemusí.
Prosím nemáte někdo již zkušenost. Uvítám jakoukoliv rada. Moc děkuji 🙂

daduna
autor
27. srp 2009

mauska: určitě bych lékaře navštívila musíš mít od svého pediatra doporučení na kožní ... ale je kožní a kožní u nás na Kladně bych si nenechala vypálit ani bradavice 😀

mauska
27. srp 2009

dadu: 😀 hm, tak uvidíme co na to naše pediatrička. už jsem mluvila i se svým alergologem, ten je super, tak snad to dopadne co nejlíp 🙂

blandik
28. srp 2009

Mauska - u nás není potřeba mít doporučení od dětského ani na kožní ani k alergologovi. Doporučuji zavolat předem a zeptat se, je-li nutné. Museli jsme ho mít jen na gastro. Nečetla jsem si od počátku diskuzi, ale určitě bych šla na kožní i na alergologii a pokud by na alergu odmítli dělat testy, jelikož je dítko moc malé, pak bych hned zkusila hledat jiného alergologa, protože nám testy udělali v pohodě v 5m a to docela rozsáhlé nato, že malý měl ekzém "jen" na tváři. Pokud by se nějak potvrdila alergie nebo nesnášenlivost BKM, pak HA mléko ti nestačí, potřebuješ nutrilon Allergy Care - dá se koupit bez předpisu. Jestli chceš zkusit vynechat mléko - zkus vynechat úplně vše mléčné a uvidíš - jen mléko vynechat nemá efekt, jelikož si dáš jogurt nebo smetanu nebo zmrzlinu a máš tam BKM.

blandik
28. srp 2009

Ladymarionne - co vím, tak kojení je při atopii doporučované až do dvou let i déle, jelikož je to úzce spjato s imunitou a jejím vyzráváním, takže kojení je zde nenahraditelné (já jsem bohužel nekojila), ale existují diety, které se dají držet po určitou dobu a když se dítko pročistí, tak pomalu přidávat do své stravy další potraviny a sledovat reakci. Zkus zadat do googlu Atopický ekzém IV. díl a měla by ti vyjet jedna z těch diet. Osobní zkušenost s tím nemám, jelikož jsem mlíčka neměla dost a nepodařilo se kojení pořádně rozjet, a ukončila jsem je dříve než se ekzém objevil.

xxxjaninkaxxx
30. srp 2009

Holky, také přidám své zkušenosti. Snad vám z toho něco pomůže.
Malé začal ekzém ve třech měsících na tvářích a postupem času s jí to rozlezlo po celém těle. Ze začátku jsme to léčili různými léky s ureou, koupali ve speciálních olejíčkách - Balneum apod. a vůbec nic nám nepomáhalo. Kojila jsem, takže jsem absolutně vyloučila cokoli s čokoládou, kakaem, ořechy, mléko, citrusy - sice jsem si více jak půl roku připadala, že nejím skoro nic, ale dá se to vydržet. Na půl roce to měla tak hrozný, že jsem si řekla a dost a přestala jsem ji úplně koupat, jen jsem jí večer vždycky otřela žínkou a jenom jsem několikrát denně promazávala celé tělíčko lenienskou - dá se koupit bez receptu v lékárně - vyloženě jen na promazávání bez kortikoid apod. Chce to vdržet, protože nám se to zlepšilo až po dvou měsících. Nesmíte čekat zázraky po týdnu.
A k příkrmům - když jsem jí dala první příkrm - jenom mrkev - strašně se osypala a byla rudá jako rak. Takže jsme mrkev asi na půl roku úplně vynechali a pak jsem jí začala postupně po třoškách přidávat do jídla. Ale třeba syrovou jí dávám jenom občas - miluje strouhanou s jablky, ale vidím, že se jí ten ekzém vždycky zhorší. A čokoládu vůbec nedostává - to musíte babičky a dědečky poučit, že jim to nedělá vůbec dobře, to na ně platí - že je to potom bolí a musí se drbat.
Teď je malé dva a čtvrt roku a má jen jedno ložisko na lopatce, které se vždycky zhorší, když sní něco nevhodného. A také jsem vypozorovala, že jí vadí takové to rychlené ovoce - takové to nesezonní - jako jahody brzo z jara a tak.
A co je nejlepší - v osmi měsících jsme byli na alergologii a tam jí z testů vůbec nic nevyšlo - že není na nic alergická, tak nevím, jak ty testy probíhají, člověk je asi nesmí brát za bernou minci.

jittuss
30. srp 2009

Mausko čokoláda určitě taky není dobrá,kosmetiku Hipp bych taky vyměnila ta vyloženě vysušuje - sice je to značka ale pěknej šmejd.

mauska
30. srp 2009

hipp fakt vysušuje? no to jsou věci. Teď mažu modrou indulonou, tak uvidíme.
Radila jsem se se svým alergologem, tak když se to nebude lepšit, tak tam určo zajdu, aspoň na konzultaci.
Moc díky všem za rady 🙂

blandik
31. srp 2009

HIpp bych určitě na AE vůbec nepatlala. Je to parfémované. A platí, je-li ekzém suchý - suchá místa - pak promašťovat - třeba lipobázi. Je-li ale mokvavý, pupínkový třeba i se šupinkama, pak vysušovat (třeba Ichtyocare pasta) a nechat sloupat /na tu pupínkovou fázi rozhodně žádné tuky).

felis
31. srp 2009

AHoj, taky se pridavam se zkusenostmi.
Uplnou nahodou, ze jsme spadove spadaly pod Motol, jsem dceru objednala k lekarce, ktera o ekzemu u deti pise knizky, dr. Čapkova - moc prima zenska.
Cely prvni rok drzela dcera bezlepkovou dietu, ted nesmi orechy, cokoladu, prilis mnoho citrusu, jablek, jahody, stavy tipu Hello apod, kde jsou "E" a barviva, pac se ji potom ekzem zhorsil. Babicky i dedecky jsem poucila a dikybohu to pochopily. Taky jsem zjistovala kolik malo je na trhu potravin bezlepkovych, bez citrusu, apod.
No a pani dr. Čapkova doporucila: BabyCare od Lanoderm - bezva pomaha na loziska pod plenkami, IctamoPro a me se osvedcila kosmetika Cannaderm - tedy konopne masti a oleje - neni to parfemovany, rychle se vstrebava a obsahuje vice jak 30% konopi. Vsechno tohle je bez predpisu, pak jeste v Motole michaji "Vitaminovou mast" - pod timhle nazvem to sezenete a ta je taky vybrona a bez predpisu.
Ale kazdy dite je jiny. Taky mi bylo doporucena koupel v dubove kure - pry pomaha, ale ja jsem to nezkusila.
Jeste tedy...me trvalo pul roku, nez jsem si na neustale mazani zvykla, ale ted uz je to jako rutina. Annie ma loziska na brisku, ale predtim je mela na nohach. A v lete se ji ekzem zlepsil.
Vsechny, ktere se s ekzemem u vaseho drobka setkate, tak hodneeee trpelivosti.
A jeste neco...od roka a pul Annie vi, co znamena "prestan se skrabat" 😀 .

blandik
1. zář 2009

Aho Fellis, chtěla jsem se zeptat na ta jablka - Dr. Čapková /kapacita/ ti jablka nedoporučila? Mám totiž pocit, že se malému po jablkách ekzém zhoršil (dva krát jsem je testovala pokaždé zhoršení). Jak dlouho nemáš dávat jablka?

Cannaderm používáme taky na mazání obličeje - výborné.

bereninka
2. zář 2009

Holky, jak to vypadá? Malý má od narození na tvářích drobné pupínky, někdy jsou světlejší, ale ted vyloženě tmavě červené. Takové mapy jako by. Dr, na to neříká nic! 😠 Nejsou to suchá místa, spíš jako by shluk několika minipupínků a červených flíčků. Může to být AE?

blandik
2. zář 2009

Bereniko - u nás se udělalo kolečko na tváři, byly to malé pupínky u sebe (hodně u sebe) a byly na tom drobné šupinky. Může to i mokvat - pak je to akutní stav. Je-li to mírně se šupinkama - pak je to subakutní stav. Můžou být i suché plochy bez pupínků - to je chronická fáze. Kažodpádně, pokud máte pupínky a je to AE, pak nemazat ničím mastným /žádný olej, olejové koupele ani třeba lipobáze nebo indulona/. Potřebujeje to vysušovat mírně - vysušuje zinek. Nám pomohla Ichtyo care pasta. Ale jestli máš podezření, tak běž na kožní, ale objednej se určitě i na alergologii. Ani kožní ti nemusí se 100% jistotou potvrdit, že se jedná o AE, ale může udělat kožní stěry a uvidí, jestli tam třeba není infekce zlatým stafylokokem /často osiduje AE) a způsobuje v něm takové nažloutlé krusty. U nás to na začátku nevdědilo, jen v noci si to třel ručičkama. Taky je větší pravděpodobnost, že to je AE, pokud jste ty nebo manžel alergici. Platí, že čím je ekzém červenější, tím "horší". A ustupuje, když bledne.

bereninka
2. zář 2009

blandik, díky moc za info! 😉
Pro jistotu jsem dnes šla na kožní. Prý to není AE, ale ekzém to je. Prý z citlivé pokožky. Tak nevím. Ale takové trochu žluté minikrustičky bych řekla, že tam má.
Já ani manžel nejsme alergici a nikdo v našich rodinách AE nemá.

Dr. doporučila Vitellu, je tam taky zinek. Znáte to?

blandik
3. zář 2009

Ne, vitellu neznám. Uvidíš, jak se osvědčí (hlavně, že ti nedala kortikoid, nedávno mi jeden kožař ho chtěl dát na asi 7 pupínků - bu'd štípandů nebo alergickou reakci a ani mi neřekl, že to je hormonální mast, kdybych to neznala a věřila lékařům, tak to třeba používám dodnes). To, že nejste alergici je dobře a tak je docela šance ,že to AE není:o) Ale můžete být i atopici (tedy neprojevená alergie, bez příznaků..). Ale snad to bude vše ok. Můžeš se na ty minikrustičky zeptat, jestli to nemůže být infikované tím zlatým kokem, třeba pak lékař udělá stěr. Ale třeba mastička zabere hned a bude po problému.

aleachim
3. zář 2009

Ahoj, jsem taky atopička a taky silná alergička(astma). Pořád mě v dětství mazali a bylo to k ničemu. Pak mě táta vzal ke svému známému a ten řekl, že ho překvapuje, že se léčí pouze důsledek nikoliv příčina, že to musí s něčím souviset, co ten exem vyvolává. A hup, doma jsme měli kočku, na kterou jsem alergická. Po odstranění kočky (dali jsme ji k babičce), zlikvidování koberců,....... se to o dost zlepšilo a v pubertě zmizelo úplně. Teď jezdíme ke tchánovcům, kteří mají zbožňovanou kočku a ejhle exem se mi vrátil, tedy jen trochu na rozhraní vlasů a čela. No, není to nic hroznáho, ale příjemné to není.

Pokud jde o naušnice, tak ty mi jako malé píchli a žádné problémy jsem neměla, pak na gymlu jsem měla propíchané ucho od hora až dolů a trochu to hnisalo, ale exem se nerozjel.

blandik
3. zář 2009

Aleachim - to je přesně ono - kožní nikdy nepátrají po příčině, berou to tak, že oni "léčí" kůži a že vnitřní příčinu bude hledat někdo jiný - bohužel to tak ani na plnou hubu neřeknou. Takže příčinu musí hledat alergolog, eventuelně gastro, a hlavně člověk sám - ale stejně mi vadí, že to na kožní ani tak nepodají, že to může mít příčinu v alergiích například, ale tváří se veledůležitě a předepisují kortikoidy jako by to byla jediná možnost..

bereninka
3. zář 2009

blandik: dr. říkala, že už se kortikoidy miminkům nedávají!
My mažeme tou vitellou od včera a hodně se mu to zlepšilo, zesvětlalo, tak jsem ráda.
Ekzém svědí, že? měla jsem pocit, že je kvůli tomu plačtivý.

Prý se to může zhoršovat, když se pokožka víc zahřeje, třeba i pláčem či bolestí zubů apod.

blandik
3. zář 2009

atopák většinou svědí, našeho malého ale tři měsíce nesvědil a začal až, když ho primářka na kožním začala "léčit" svýma mastičkama. Ale zhoršuje jej obecně zapocení, stres, počasí, zuby, mrzutost... prostě kde co:o( Já jsem zatím narazila na tři kožaře a všichni jsou naprosto in love with kortikoidy:o((( Ale vidíš, už vám to nejspíš mizí, tak to bude ok.

krukru
6. zář 2009

Ahoj holky, nám atopický exem zjistili ve 2 měsících. Jezdíme taky do Motola, ale chodíme k té druhé paní dr. Máme taky různé mastičky, ale nám se osvědčilo koupání v olivovém oleji. Koupeme ob den. Na rudé fleky (mívá je na tváři) nám pomáha ta vitamínová mast z Motola, jinak nám dr. předepsala chladivý synderman. Oblékáme jenom bavlnu, vadí nám vedro. Občas mažeme kortikoidy, ale prý je to slabé a já to mažu jenom když je hodně zle. Taky nám řekli, že ekzém má do dvou let 50% dětí a u většiny se ztratí sám. Tak nevím. Taky nám řekli, že se k tomu může přidat nějaká alergie. U nás to bude asi potravinová, protože když jsem kojila, tak to měl hrozný a teď jsme na umělý a má to lepší. Už jí i mrkev, květák a bramrory a zatím dobrý (jí to týden). Po očkování žádné problémy neměl, už jsme byli na druhé Hexa a Prevenaru.

krukru
6. zář 2009

Daduna: teď jsem si všimla, že jsi taky z Kladna. Nás rovnou poslali do Motola, že na Kladně nejsou dobří kožaři ani v nemocnici. ☹

dagina
7. zář 2009

Ahojky maminy, měla bych dotaz. Mám osmiměsíční holčičku. Díky homeopatické léčbě (pravděpodobně) máme atopák celkem stabilizovaný. Řeším jednu věc. Už bych malé měla podávat jogurt, ale právě skrz ekzem není moc doporučován aspoň do roku. Když jsme byli u homeopata, říkal, že při této intenzitě kojení (asi 8x) není nutné podávat jogurt, a ať s ním nespěchám, ale nyní kojím o dost méně, tak mám strach, aby měla malá dostatek vápníku a vůbec látek, který jogurt obsahuje. Nevím čím to nahradit, nebo jestli malé bude stačit kojení cca 4x za den?!
Ano, mohla bych jogurta na malé vyzkoušet, ale když si vzpomenu na tu hrůzu, tak se mi nechce experimentovat. Co vy na to??

bereninka
8. zář 2009

Dagi, kojení 4x za den stačí bohatě.
Zkus ještě chlebík se sýrem ci lučinou...

krukru: a jaký dáváš UM? Jak to, že při kojení to měl horší? Myslela jsem, že kojo naopak pomáhá... 😕

krukru
8. zář 2009

Asi jsem jedla něco, na co je alergický. Dr. mi řekla, že můžu kafčo s mlékem, ale možná mu vadilo to mléko. Dávám Beba HA1, teď má v poledne mrkev, brambor a květák a pije syrovou mrkem nebo od Hami mrkev a jablko a zatím dobrý. Teď se mu zase loupe kůže, tak mažu jako blázen, ale červený to nemá a pupínky zatím taky ne. Když si prohlížím starší fotky, tak to měl hrozný, takže tenhle stav je pro mě uspokojivý i když by to mohlo být lepší.
Dagina: zkoušela jsi kaši? v tom určitě bude taky všechno. Rozdělá se s nějakou UM, ale musí být HA a kaše nemléčná. My to zatím nezkoušeli, chtěla bych začít až ukončíme 6m.

stipa
27. črc 2010

@krukru - já bych řekla, že je to alergie na mrkev. Malý se po mrkvi od Hippu osypal. Po několika dnech jsem mu ji uvařila sama, první den dobrý, ale další den vyrážka i třetí den. A pokud pije syrovou, tak si myslím, že je té mrkve až dost. Zkus ji vysadit a po delší době opět dát, ale ne i v ovoci. Pouze trochu a uvidíš.

stipa
27. črc 2010

Holky, chtěla jsem se ještě zepat na krevní testy, co všechno nebo spíš na jaké potraviny se dělají? Máte s tím někdo zkušenost? Můžete mi je vypsat? Chci je malýmu udělat, abych ho zbytečně nekrmila něčím na co bude alergický. Nebo na co všechno bych mu je měla nechat udělat a co po doktorovi vlastně chtít? Asi je nějaká řada na co všechno dělají, že? Díky moc!!!

stipa
27. črc 2010

@dagina - já bych jogurt nedávala, myslím, že od tebe má živin dost 🙂 a hlavně koukám, že budete mít další mimi, gratuluji, ale raději bych nepila ani nejedla moc mléčné výrobky, když jsi těhotná, právě kvůli alergii.

katy73
26. čer 2011

Ahoj holky, taky jsme bojovali s atopickým exémem, jak u dcery, které je dnes 18 let, tak u syna, který má 21 měsíců. Nepomohlo nikdy nic, dokud jsem neobjevila zelené potraviny. Není nic snadnějšího, ale hlavně nic účinějšího. Škoda, že jsem se o nich nedozvěděla dřív. Dnes mám obě děti přeléčené a jsme v pohodě. Na žádné potraviny si nemusíme dávat pozor. Jíme, na co máme chuť. Pro více informací mi můžete napsat na mailík: relax.masaze@seznam.cz