Biologická léčba revmatoidní artritidy, máte zkušenost?

milada2
24. kvě 2012

Jsou tu nějaké maminky, které mají zkušenost s biologickou léčbou RA? Jak probíhá? Měly jste nějaké vedlejší učinky?
Vymizely problémy s RA po léčbě úplně? A jak jste v době akutních problémů zvládly péči o prcky a domácnost?

milada2
autor
11. čer 2015

@kativka A proč myslis, ze to mas po MTX? To může byt normální chřipka. Já MTX beru už spoustu let, žádné vedlejší účinky po něm nemám. Beru ho v tabletách. Krom něj jeste kortikoidy, biologickou léčbu a arcoxii.

ilonne
11. čer 2015

@kativka Já jsem brala MTX rok - nejvyšší dávky a k tomu kortikoidy a nějaké koktejly léků na bolest. Nikdy jsem nic podobného neměla. Na krev jsem chodila také jednou za 3m, po roce se mi zvedly jaterky, tak mi MTX i kortikoidy začaly postupně vysazovat.

kativka
11. čer 2015

@milada2
@ilonne přijde mi hrozně divný, že jsem hodně dlouho jak rybicka, s dvema detmi si nepamatuji, kdy jsem byla naposledy nemocna.. vezmu MTX a takový stav? na to, aby mi klesla imunita a já hned neco chytila je podle me brzy, tak me jen napadaji vedlejsi ucinnky, nebo hodne blba nahoda.

dasula10
24. říj 2016

Ahoj, asi hloupy dotaz ale... 😉
Min.rok okolo Vánoc jsem dostala silene bolesti do pravého kolene,bolelo i v klidu (což pro me byla novinka), lékařem mi byla duagnostikovana artroza kolene 3 st. Protoze jsem v té době kojila,řekl mi ať přijdu az do kojím, že mi pichne kortikoidy. Pak nastalo jaro a obtize odeznely. Ale ted už se koleno zase začíná hlásit ☹. Není to nic hrozného, ale bojím se, aby to zase nebyla ta bolest,kdy jsem skoro az brečela.
Nic o tom dal nevím, u dr.jsem byla tehdy jako opařena, na nic jsem se poradne nezeptala. Jsem pomerne mlada 33 let...co me ceka a nemine? Vymena kolene třeba nelze?
Děkuji za rady.

vendyh
26. říj 2016

@dasula10 Ahoj. Tak na to ti moje rady budou krátké. Já ma revma, to je úplně něco jiného. Přeji hodně síly!

dasula10
26. říj 2016

@vendyh aha...děkuji za reakci 🙂

kativka
27. říj 2016

revmatoidni artritida je asi uplně neco jineho 😉

maekinka
3. led 2017

Ahoj, za jak dlouho vám řekli doktoři že zabere biologická léčba ? Děkuji

vendyh
3. led 2017

@maekinka měla jsem dvě a obě zabraly skoro hned 🙂

elze
4. led 2017

@maekinka říkali během měsíce, ale zabrala po 4 dnech

maekinka
4. led 2017

@vendyh @elze děkuji za odpovědi a ještě bych se chtěla zeptat jestli jste předtím braly také MTX nebo jinou látku s kombinací s kortikoidy. Po kortikoidech jsem zkulatěla hlavně v obličeji, ale doktoři říkají že to zmizí 🙄🙂

vendyh
4. led 2017

@maekinka já jsem brala Methypred (Medrol) u jedné, pak nic pouze BIO a u druhého typu BIO jsem brala i MTX

kativka
4. led 2017

jak moc se po kortikoidech pribere? mám mtx, ale chceme mimi, tak asi dostanu neco jineho

vendyh
5. led 2017

@kativka při MTX nesmíš otěhotnět a musíš být alespoň 6m před početím bez něj. Medrol se může při těhotenství i kojení.

elze
5. led 2017

@maekinka určitě zmizí 🙂 tzv "moon face" jsem měla vždy, když jsem brala Medrol víc jak 8mg..

@kativka já jsem nepřibrala vůbec, zkulatěl vždy jen obličej

kativka
7. led 2017

@vendyh Jj, o MTX vím, trochu mě však děsí, že v těhu budu brát cokoli, co je určitě driák. :( Přeci to na mimčo musí mít nějaký vliv :( ale co se dá dělat. Ovšem otázka je, co se bude dít, pokud mi nebude fungovat, snad existuje víc léků.

kativka
7. led 2017

@elze A jako nějak strašně? Je to tak, že kdo mě po letech pozná, tak se zděsí? 😀 Nebo to je jako s vypadáváním vlasů u MTX, že se to fakt děje, ale okolí si toho nevšimne?

elze
8. led 2017

@kativka celé těhotenství jsem brala Medrol 8mg a i v době kojení. Malá v pořádku.
jinak kvůli obličeje - ano, zkulatěl strašně ☹ V době, kdy mám zvyšené dávky kortikoidů, chodím k holiči, aby mi upravil vlasy a trochu schoval ten obličej..

vendyh
8. led 2017

@elze úplně stejně. Celé těhotenství 8mg a i při kojení.

kativka
9. led 2017

díky

gabik02
13. zář 2017

Ahoj holky, tak já asi rok před otehotnenim jsem se dostala do stavu klidu, těhotenství super bez potíží. Ale 2 měsíce po porodu jsem ani malého nemohla zbednout, přebalit proste nic. Nasazen zpět MTX a Medrol. Dostala jsem se do stavu kdy jsem fungovala sice z bolestmi ale šlo to, jelikož chceme teď druhé vysadila jsem už 8 měsíců zpět MTX medrol zůstal. Ale Medrol vůbec ale vůbec nezabírá. Jsem zoufalá a mám strach ze v těhotenství to bude stejně hrozne a po porodu mě to zabije.

kvietorka
13. zář 2017

@gabik02 Ahoj ja jsem zazila podobne stavy po 1. tehotenstvi, resp. po ukonceni kojeni, nebyla jsem schopna malou ani prebalit, delala jsem to pres bolest. Nakonec mi diagnostikovali RA. Ted cekam druhe, nebrala jsem ani nechci brat zadne leky na RA. Zatim nemam zadne bolesti, naopak se muj stav v tehotenstvi zlepsil. Ale od doktora vim, ze po porodu se to znova rozjede, tak mi asi budou muset napsat nejake leky. Doktor zvazuje antimalarika, udajne setrnejsi nez klasicke leky na RA. Mate s tim nekdo zkusenost?

gabik02
13. zář 2017

@kvietorka Ahoj, nemusí tento stav nastat po porodu, ale jelikož se ti to po prvním rozjelo, tak u druhého to nebude výjimka. Mě před prvním říkala má doktorka, ze má spoustu pacientek co v těhotenství byly v pohodě a po porodu se jim to vůbec nevrátilo. Stále doufám a věřím ze po druhem dítěti se to ve mě zlomí a bude klid 😁. A ty antimalarika, myslím ze doktorka o tom taky něco říkala, ze prakticky většina těch léku je prave na stejne bázi a kdyby bylo už hodně špatne, tak ze je možnost je píchnout. Tak dle mého jsou horší, nebo spis silnější. Možná pro par dávek lepší. Jinak zkušenosti s tímto nemám. Po porodu pokud se to nezlepší bych rada na biologickou léčbu, ale také mám strach. Pomohla některé z vás? A vedlejší účinky??

makikubi
4. bře 2020

Ahoj,je tu nekdo z revma po druhem porodu ?

kvietorka
5. bře 2020

@makikubi ja mam RA a 2 porody za sebou