Brániční hernie

zdrcka
20. bře 2009

Ahojky zakládám toto téma abych se seznámila z maminkama které si prožilo to samé co já a abych slyšela i jiné názory děkuji

mautka
7. lis 2014

Jsou na dozrání plic miminka. Já jsem ve 31tt dostala 4.Píchají se do hýždě a není to moc příjemné, ale dá se to vydržet.

chekkylucy
10. lis 2014

@mautka tak dneska jsem tu 4 tydny jeste ze tu semnou je partner byla také druha operace na vyndaní balonků a kdyz vše bude ok zitra po uktrazvuku mužem jet domu tak my držte palce... Ty kortikoidy jsem dostala zatim jen 2 injekce ale chtela jsme se zeptat jak dlouho trva účinek uz jsem skoro ve 35 tydnu... Za jak dlouho ste sla rodit po podání dekuji kdyz vám je dali ve 31 tt

mautka
11. lis 2014

Dobrý den, já jsem ty kortikoidy dostala v 31tt a malý se narodil 11 dnů před termínem porodu. Učinost těch kortikoidů má vliv na to dozrání plic mimnka. To znamená, že kdyby se miminko narodilo dříve, bude mít dozrále plíce a sníží se tak riziko dýchacích potíží.
Jinak držím všechny palce, ať už vás propustí a zbytek těhotenství už je v pohodě (v rámci možností).

zuzca88
28. bře 2015

Dobrý den maminky! Chtěla jsem se zeptat, jak probíhala rehabilitace u Vašich dětiček. Zda byl motorický vývoj v prvních měsících opožděn. Honzík se narodil o měsíc dřív, 13 den byl operován. Doma vidíme velké pokroky,pase koníčky ve třech měsících, uchopuje hračky,... Paní doktorka z rehabilitace nám řekla, že je hodně nestabilní. A ještě jeden dotaz... Máte někdo zkušenost s kýlou v jizvě? Děkuji moc za odpověď.

vilda4
14. dub 2015

@zuzca88 Dobrý den, náš Vašík byl operován hned druhý den po narození, narodil se ve 36 týdnu. Jeho motorický vývoj byl velmi pomalý, byl slabý a nepevný. Vše zvládal s velkým zpožděním odproti dvojčeti. Po druhé hospitalizaci na JIP se zápalem plic napadlo paní asistentku dát mu speciální výživu INFATRINI (mateřské mléko měl jednou denně, jinak Bebu), vysocevýživné mléko pro děti do jednoho roku nebo 9-ti kg. Pil zpočátku 200ml denně, pak po 1dcl a najednou začal být pevnější, akčnější a do roku a půl všechno dohnal. Brášku stíhá, jen je drobnější. Tím, že je Váš Honzík nestabilní, bych se zase tak moc netrápila. Pokud chodíte rehabilitovat, děláte maximum a on to zvládne. Můj starší syn byl docela líný, otáčet se mu nechtělo a přesto od jednoho roku běhal jako vítr. Každý to má jinak.
Kýlu jsme v jizvě neměli, ale byla tam něco jako kapsa a tak jsem při operaci varlátka požádala o její odstranění.
Přeji Vám hodně štěstí a radosti z Honzíčka.

lumpik30
22. čer 2015

dobry den chodí sem ještě někdo? mam dotaz bylo vašemu ditěti diagnostikovano astma ? byli jsme dnes na vyšetřeni a pani doktorka nas nechala fouknout a křivka byla dost špatna pak nam foukly 4* za sebouventolin a znovu měl foukat a zase špatně mam strach že s to potvrdi 😢 dostaly jsme lek ktery ma brat každy večer a v srpnu se uvidi

martula547
6. zář 2015

Dobrý den, jsou to 3 dny co jsme zjistili, ze naše miminko (14.tyden) ma brániční kýlu. Byl to obrovsky sok, tohle jsme nečekali. Samozřejmě nám na genetice v Brně spíše doporučuji ukončit těhotenství, ale proste se nechceme s touto situaci smířit a tak hledáme potřebné informace. Po přečtení všech příspěvku je mi o něco lépe. V pondělí zavolám do Podoli, abych se objednala na konzultaci. Chci se zeptat, operace na vložení balonku do průdušnice se provádí zde v Česku nebo jen v Belgii? A co vše se musí podstoupit? A jak jsou na tom vaše děti po operaci? Určitě to bude vyčerpávající, ale myslím, ze stojí za to bojovat. 😉 Děkuji za reakce.

andreaa18
18. zář 2015

Ahojte. Chcem prispieť našou skúsenosťou. Malému tiež diagnostikovali DH v 20t.t, takmer všetci mi hovorili O prerušení. Rozhodla som sa našťastie nepočúvať. Malý sa narodil v 41t.t. Operovany mohol byť po týždni. V skratke, do dnešného dňa máme za sebou zo desať operácii. V nemocnici sme boli jedenásť mesiacov. Pustili nás domov s prístrojmi, ktoré mu pomáhajú dychat. V októbri bude mať dva roky, este nesedí, veľa cvicime, dg hypotonický syndróm ťažkého stupňa. Je to ten najväčší poklad na svete.

sulecka
19. zář 2015

@martula547 Dobrý deň. V prvom rade moc držíme palce, nech to dobre dopadne!🙂 Nám diagnostikovali DH- brániční kýlu v 23. týždni, tiež nám odporúčali potrat.. a teraz mi tu behá krásny a dovolím si povedať zdravý Matúško- teraz má 14 mesiacov. Rodila som v Prahe- v Podolí, kde sme si to vybavili, nakoľko viem, že je tam naozaj odborné pracovisko zamerané práve na bráčničnú kýlu.
Čo je dôležité pri prognóze je určite LHR koeficient (ide o veľko ľavých pľúc) , ktorý zistia zo sono, alebo MR.. ako nám sa to stále menilo, ale nebolo nízke, čo nám dávalo nádej. V podstate sa veľkosť defektu zistí až pri operácií, čo bol aj náš prípad. Matúško mal nakoniec väčší defekt ako sa predpokladalo, preto mu dali záplatu Gore- tex- 4 dni boli kritické, ale nakoniec ho na 7. deň odintubovali , dýchal sám a po troch týždňoch sme išli domov bez akýchkoľvek problémov. Ak budeš mať ešte nejaké otázky kľudne napíš a ešte raz, moc držím palce!!

martula547
23. zář 2015

Dobrý vecer, děkuji moc za reakce a sdílení Vašich příběhů. Zítra jdeme již podruhé na kontrolní ultrazvuk do Podolí, tak uvidíme co nám řeknou. Ještě jednou moc díky a preji ať se Vaše děti těší zdraví 🙂

lumpik30
29. zář 2015

všem vam moc držim palce at vše dobře dopadne ja mam domauž 4 leteho raubíře holkydržte se je to boj ale stoji to za to i když je to těžke

pm87
30. led 2016

Ahoj vsem,
ač jsem se na tuhle diskuzi dostal původně za účelem hledání informací, po přečtení několi příspěvků jsem se rozhodl napsat něco co by Vám mohlo pomoci.

Před časem jsem začal bádat po své minulosti, abych měl konečně jasno co se stalo při mém narození v roce 1987. Podle informací od mamky jsem došel k závěru, že se asi jednalo o tu kýlu na bránici.

Jak jsem již zmínil, narodil jsem se v roce 1987. Asi máte představu o medicíně a přístupu k pacientům v této době. Po mém narození si nikdo ničeho nevšiml. Po několika hodinách kdy jsem jel na jednu plíci si všimli že se jim nějak barvím do modra. Po několika vyšetřeních okamžitý transport do Brna a přímo na stůl pod ruku pana primáře, kterému tímto děkuji za záchranu života. Mojí mamince, která tou dobou za sebou měla již jeden pohřeb svojí novorozené dcery se moc neobtěžovali něco vysvětlovat natož aby ji vezli za mnou. Nakonec vše dobře dopadlo. Jak konstatoval primář "vytáhli jsme ho hrobníkovi z lopaty".
Následovalo spousta problémů s astmatem, špatnou imunitou i krásnou jizvou přes půl hrudníku, kterou mám dodnes a na kterou balím holky (tvrdím že je to z války 🙂 ).
Teď k těm dobrým zprávám. Po základní škole jsem už fungoval prakticky normálně. Moje původně snížená kapacita plic na 70% se díky aktivnímu pohybu zlepšila na 105% zdravého jedince. Dnes mám vystudovanou vysokou školu, aktivně sportuji (momentálně pro zlepšení kondice dělám prakticky kulturistiku a tělo vše zvládá) a život mám rozjetý uplně stejně jako lidé kolem mne. Dokonce bych řekl že i líp, protože si života vážím a s mamkou máme velmi nadstandartní vztah. Hodně jí dlužím 🙂

Píšu to proto abych těm co bojují dodal naději, že jejich problémy nebudou na vždy. Chtěl bych doporučit, abyste své děti nestrašili tím, že jsou nemocní a musí se cpát lékama a být opatrní. Není to pravda, musejí být cílevědomí a chtít být zdraví. Poznal jsem na sobě jaké to je, být často v nemocnicích a být tak trochu padavka. Buď Vás to sejme, nebo se tomu postavíte a budete bojovat. Mám rád heslo : dokud dýchám, tak ještě můžu .... v mém podání to má svůj význam : jako astmatik jsem se dusil nespočetněkrát, ale stěžovat si není komu ani proč. Mnohem užitečnější je moje druhé oblíbené heslo: nenaříkej bojuj.

Hodně štěstí.

martula547
5. únor 2016

@pm87
Dobry vecer, chtela bych Vám moc poděkovat za to, co jste napsal.
Vaše slova mě jen utvrdila v tom, ze jsme se s manželem rozhodli správně a
dali jsme našemu miminku šanci na život. Naštěstí jsme nepodlehli okolí a rozhodli se podle sebe.
Den po přečtení Vašeho příspěvku se nám narodila dcerka Eliška s levostranou brániční kýlou.
Rodila jsme v Podoli, takže vše bylo pečlivě připraveno a zajištěno.
Nyní dcerka leží na RESu, denně za ní dochazime, vše vypadá stabilně, pomalu a jistě jí ubírají dodávaný kyslík. Věříme, ze vše dobře dopadne. 🙂
A také moc děkuji za užitečné rady, budeme se snažit nedělat z ni "padavku" 🙂.
Je dobre vědět, jak to prožívá právě ta druha strana.
Ani nevíte, jak jste mě potěšil, uklidnil - a to přímo den před porodem 🙂
Ještě jednou díky a preji Vám taky hodně štěstí. Martina

martula547
5. únor 2016

@sulecka
Dobry den, také Vám bych chtela poděkovat za Váš příspěvek. Nám se v pondeli 1.2. 2016 narodila dcerka. Den po porodu ji operovali a dostala také jako Váš chlapeček Gore-tex záplatu. Vše podle doktoru vypadá stabilně, tak snad vše dopadne dobře. Chtela jsem se zeptat, jak byl na tom chlapeček se zdravím po propuštěni, a zda jste museli dodržovat doma nějaké opatření (hygiena, bezpecňost atd) ? A zda jste museli doma něco kvůli miminku měnit? Děkuji moc za informace a preji Vám hezky vecer. Martina

sulecka
6. únor 2016

@martula547
Ahojky🙂Moc držím palce nech vás čím skôr prepustia🙂 Náš Matúško nemal žiadne problémy, žiadne špeciálne opatrenia nemal, správali sme sa k nemu ako k zdravému. Priznám sa, že som čakala a bála som sa, či sa niečo neudeje.. či mu nedajbože tá záplata nepraskne, alebo či nebude mať problém s dýchaním, ale nič také nebolo...srdiečko sa posunulo na správne miesto, dokonca aj ľavé pľúco sa rozvinulo. Jediné opatrenie čo sme mali bol monitor dychu, ale to je v dnešnej dobe štandard.. Dokonca doteraz nebol nejak mimoriadne chorý... S jedením tiež nemal problém, som ho dokrmovala najskôr Nutrilonom, ale ten mu nerobil dobre.. mal v stolici krv, tak sme prešli na Bebu... Okrem jazvy a tej záplaty máme zdravé dieťa, ktoré behá, komunikuje a nie je žiadny rozdiel medzi ním a rovesníkmi🙂 Moc držíme palce!!Posielam fotky z novembra🙂

martula547
11. únor 2016

@sulecka
Diky moc za zprávu. Jste mě moc potěšila. Mate moc krásného chlapečka 🙂
Dcerce se daří dobre, od úterý dýchá sama a rána se ji krásně hojí. I mateřské mléko ode mě dostává. Takže lip už to jít nemůže. 🙂
Vím ze toho mame ještě spoustu před sebou, ale snad to nejtěžší z je za námi.
Preji Vám ať se Vám daří a hodně zdraví 🙂

janulec30
6. dub 2016

Nám ji zjistili na 2genetice ve 20tt, o týden později jsem šla na magnetickou rezonanci, kde se to jen potvrdilo ( Játra a plíce tlačí na srdíčko) . Jakmile sem si o týden později měla přijít pro výsledky, mě znovu vyšetřili a diagnoza se běhěm 14dní od druhé genetiky zhoršila- malá měla už jen jednu plíci a malou a srdíčko se důrazně zmenšilo ☹ A rozhodnutí bylo jasné. Ještě jsme si nechali odebrat plodovou vodu kvůli více výsledkům ohledně dalšího těhotenství. A 1.4.2016 jsem měla nástup do nemocnice, na nejhorší období v životě ženy které může zažít ☹
Už jen se s toho musíme otřepat :(

martula547
6. dub 2016

janulec30 To je mi moc líto :( Ani nevím co napsat. Snad jen že čas to spraví. Kdo si tohle nezažil, nepochopí. Tak přeji hodně sil a pokud si budete chtít o tom "popovídat" klidně mi napište do zpráv. Martina

alzbetka71
16. kvě 2016

@martula547
@sulecka ahojte my sme tiež ten šťastný prípad, syn má už 5 rokov a je úplne v pohode, nikdy sme nemali žiadne opatrenia, problémy s dýchaním, jedením. Vlastne zdravé dieťa, keby nemal jazvu ani si to už nevšimneme. Inak starší syn hrá basketbal a chodíme behávať na dráhu, kde aj tento vydrží behať v kuse 10 minút svojím tempom, takže reči o iba jednom pľúcku neakceptujem. Síce nám nerobili žiadne vyšetrenia po operácii, vraj načo ked nemá žiadne problémy a MR by bez uspania nezvládol, držím palce.

mautka
25. čer 2016

Tak zítra je to přesně pět let co se nám narodil Tomášek.Taky nám ve 20tt zjistili brániční kýlu.Bylo to hrozně těžké období.. Po narození podstoupil operaci. kojit jsem začala až po měsící, ale rozkojili jsme se. A nebýt toho, že nám v 18 měsících diagnostikovali dětský autismus a těžkou mentální retardaci ani by jsme si snad už nevzpoměli co máme za sebou. Stálo nás to hodně sil, ale stálo to za to. A i dyž je Tomášek na úrovní 1 roku, je úžasný a my ho nadevše milujeme.

lubka04
17. srp 2016

Rozhodla som sa, že aj ja prispejem do diskusie s našou ťažkou skúsenosťou, keďže práve v tejto diskusii som sa dozvedela o hernii veľmi veľa...
Deti zatiaľ nemám. Mám za sebou dve tehotenstvá. Obidve skončili spontánnym potratom. Prvé v 8tt, druhé v 22tt.
Druhýkrát som otehotnela v decembri 2015. V januári 2016, po zistení tehotnosti, som išla ležať na pár dní do nemocnice, pretože sa mi zároveň s tehotenstvom vytvoril polyp a bábätko bolo v ohrození. Brala som duphaston na udržanie. Ďalej išlo tehotenstvo relatívne hladko, síce ma často bolelo brucho a začala som chodiť na endokrinológiu kvôli problémom so štítnou žľazou, nasadili mi liek propycil. Po celý čas som bola PN, takže som doma oddychovala.
V 18tt na morfologickom ultrazvuku zachytili ľavostrannú herniu s črevnými kľučkami v hrudnej dutine a srdiečkom posunutým do pravej strany. Kvôli lepšiemu preskúmaniu sme navštívili vynikajúceho odborníka na ultrazvuk dr. Grochala v Martine. Ten herniu potvrdil a odporučil nám interupciu. Ďalej som bola v Bratislave na Kramároch u dr. Čunderlíka. Ten ma tiež celkom nepríjemným spôsobom poslal na interupciu.
Po prečítaní vašej diskusie sme sa po výmene niekoľkých mailov s lekármi vybrali do Prahy Podolí k dr. Hašlíkovi. Tam sme dostali nádej a dohodli sme sa na ďalšom postupe. S prístupom s akým sme sa stretli v Prahe sme sa nestretli nikde na Slovensku. I keď väčšina lekárov na Slovensku bola naozaj veľmi ústretová.
Po návrate z vyšetrenia v Prahe som začala cítiť bolesti, myslela som si, že sú to kontrakcie, no vzhľadom k tomu, že som nikdy kontrakcie nemala, nevedela som to posúdiť. Na vyšetrením moja dr. zistila, že sa začínam otvárať a poslala ma do nemocnice. Tam som do štyroch dní v máji 2016 porodila v 22tt...
Po pôrode sa zistilo, že maličká mala okrem tejto poruchy aj poruchu srdiečka, čo na ultrazvuku ešte nebolo vidieť.
Nespochybňujem ani trocha odbornosť slovenských lekárov, ale v Čechách majú s herniou naozaj viac skúseností, preto ak sa vám pritrafí niečo tak nepríjemné, určite odporúčam Prahu Podolí.

V každom prípade každému želám viac šťastia, ako sme mali my...

martula547
20. srp 2016

Dobrý den, měla bych jeden krátký dotaz. Jakou metodu cvičíte s vašimi dětmi? Vojtu, Bobath nebo nějakou další? Děkuji moc za informace. 🙂

andreaa18
20. srp 2016

@martula547 my cvičíme vojtovku už dva roky. Ale v júli sme začali chodiť do Olomouca na vojtovku a konečne vidieť pokroky. Chodíme občas aj do Adeli.

momoastra
20. bře 2017

Ahoj chcel by som poprosiť niekoho kto si prešiel braničnou herniou ozvite sa nám ďakujeme sme z KE a dnes nášho chlapčeka operovali chceli by sme vedieť čo nás čaká na čo sa pripraviť čoho sa vyvarovať

martula547
21. bře 2017

@momoastra Dobry den, co vše potřebujete veďet? A kdepak jste rodili? My byli v Praze v Podoli. Dcerka měla levostranou branicňi kýlu. No ihned po porodu miminko odvezou na Res- je součásti oddělení JIP a platí tam přísně hygienické podmínky. Miminko můžete navštěvovat v podstatě neomezeně, budete tam nosit zkumavky s odstříkanym mlickem a co se tyče personálu na RESu- jsou skvělí. Až uznají ze je na tom miminko dobře ( podle toho kolik musí dodávat podpory- kyslíku) tak zkusí miminko odpojit od přístroje, aby zkoušeli dýchat samo. Nám se to podařilo na podruhé. A pak následuje klokankovani a pak přiložení miminko k prsu ( mezitím dostává miminko mlícko do sondy).
Pokud vše půjde dobre, tak miminko přesunou na oddělení intermediální péče ( kde Vas učí, jak kojit, mýt a starat se o miminko) - jsou to pokoje pro dvě maminky s miminky. Pustí Vas domu až miminko bude bez sondy a váha min 2 kg. Ze začátku budete zřejmě chodit častěji k pediatrovi, pak na fyzioterapii. Také jsme byli na kardiologii (další kontrola ve 2 letech) a pak u chirurgu v 6 měsících a pak docházíte také k pneumologovi. Tak Vám budu držet pěsti ať to zvládnete - preji hodně sil. 🙂 Je to náročné ale stojí to za to🙂 M.

momoastra
21. bře 2017

@martula547 rodili sme v KE pôrodná váha 4 kg momentálne sme po operácii časť bránice chýbala bola nahradená syntetickým materiálom v hrudníku nám ostal vzduch a ľavá strana pluc je veľmi mala uvidíme čo bude ďalej veríme že to dopad e dobre. Zaujíma ako prebiehaju rehabilitácie fyzioterapia a čo nás čaká ďakujem za každý príspevok

alikscha
30. bře 2017

@martula547 Dobrý den, před 14 dni jsem porodila chlapečka, až druhý den se u něj objevili zdravotní komplikace a lékaři nám diagnostikovali brániční kýlu. Pro nás to byl šok, protože celé těhotenství se na to nepřišlo. Byl převezen do Prahy Podolí, kde ho minulý týden v úterý operovali. Naštěstí defekt nebyl tak velký, ale i tak měl syn uspořádané jinak orgány. Celkově jeho léčba byla skvělá, každým dnem nám dělal radost a všichni z oddělení RES na něj pěli samou chválu, že je bojovník a rychle se s tím popral. Dokonce 5. den po porodu už mohl moje mlíčko. Byli jsme nesmírně šťastní, protože je vidět, že v Podolí mají opravdu špičkové pracovníky a hlavně jsou tam všichni moc milí a dodali nám moc energie. Jelikož jsme z Ostravy, tak ho včera převezli z kapacitních důvodů a taky proto, ať ho máme blíž. Nicméně od včerejška se mi syn nezdá. Najednou je pořád unavený, už odmítá i mléko z prsu a celkově mi příjde takový laxní. Máte zkušenosti s tím, že by se po operaci tak rychle měnil stav, chvilku k lepšímu a pak se to zastavilo? Jsme už docela opatrní, navíc už jsme od jeho narození ve 3. nemocnici a stejně nám příjde, že v Podolí mu bylo nejlépe. Zítra ho čeká vyšetření očního pozadí a prý pak bude mít nastavené rehabilitace, ale straší nás, že může strávit v nemocnici klidně i měsíc. Teď je na intermediálním oddělení, kde s ním nemůžu být, protože pro mě nemají místo. Začínám už i ztrácet mléko, protože spolu nejsme tak často, jako v Praze. Už jsme z toho všeho psychicky vyčerpaní, protože se na hodně věcí přišlo až po porodu. Snažíme si udržet optimismus, ale je to vážně moc těžké. Budu ráda za každou informaci. Moc děkuji.

simih11
8. dub 2017

Dobrý den mám chlapečka také po operaci Brániční kýly, má plastiku bránice , vse proběhlo bez komplikací , ale přesto docent Rýgl z Motolske nemocnice , který malého operoval mi řekl , pokud by se mne něco nezdálo , ať okamžite s malým přijedu do Motola , ať nechodím s malým ani za dětskou lékařkou proste rovnou ať jedu k nim. Jelikož tam hrozí díky nevyvinute plici , špatné okysličení krve ,orgánů a mohou selhavat. Nebo mohou byt jiné komplikace .U jiného miminka , ktere se narodilo také s brániční kýlou , také má plastiku bránice , museli mimco opet operovat kvůli s srustum a nepruchodnosti střev. Maminko nečekala bych na nic a hned bych kontaktovala lékaře , který Vašeho malého operoval nebo ihned jela do nemocnice ať malého vyšetří.

martula547
8. dub 2017

@alikscha Dobry vecer omlouvam se ze píši až ted. Ale jsem rada ze už někdo další zareagoval na Váš příspěvek. Moc gratuluji k chlapečkovi. Také se přikláním, pokud se Vám něco nezdá, tak zajít za odborníkem a ne pouze pediatrem. Připadne pokud jste až z Ostravy tak to aspoň z konzultovat s panem přednostou Ryglem telefonicky. Myslim ze ten ma nejvíce zkušenosti a navede Vás správným směrem. Držím pěsti a věřím ze to bude dobre 🙂

momoastra
17. dub 2017

Ahojte sme 24 dní po operácii DH všetko vyzerá biť v poriadku ale nechce nám papať manželka má mlieko aj na rozdávanie skúšali sme asi všetky druhy fľašiek priamo s prsníka ale nedokáže vypiť viac ako 35ml potom spustí hrozný plač a musíme sondovať . Mlieko mu nevadí cez sondu mu stečie 90 ml a je spokojný mám pocit že nedokáže prehĺtať alebo ho niečo bolí pri prehltaní nemáte niekto nejakú skúsenosť nejakú radu ďakujem