Brániční hernie

zdrcka
20. bře 2009

Ahojky zakládám toto téma abych se seznámila z maminkama které si prožilo to samé co já a abych slyšela i jiné názory děkuji

lumpik30
21. pro 2012

@duke aha tak to bude asi potřeba

hannnys
21. pro 2012

Tak my už jsme si taky prošli kašlacím obdobím, snad už to bude teď dobré, jsem se klepala strachy ať nedopadneme jako před rokem... Nás nikdo na žádné vyšetření neposílal tak nevím, ale snad má tu plíci v pořádku... Můžu jen doufat. Jinak Vám všem přejeme ty nejhezčí svátky a prckům bohatého Ježíška 🙂

vilda4
1. led 2013

Vše nej a hlavně zdravíčko do roku 2013
(p.s. zase 14 dní kašleme, soplíme a teplotkujeme 😠 , ale naštěstí to zvládáme doma a bez antibiotik 😉 , tak snad se už konečně vyhrabeme a budeme alespoň měsíc v kuse zdraví....)

duke
3. led 2013

přejeme vše nejlepší do nového roku. Hlavně pevné zdraví!!! Zatím jsme zdraví. Na Silvestra jsme byli v ZOO a na Nový rok jsme vyrazili na Ostrý. Příští týden jedem do Motole na kontrolu, tak uvidíme jak dopadneme.

duke
12. led 2013

Tak jsme byli na kontrole v Motole, bohužel při rentgenu hrudníku zjistili, že mu ta záplata na jedné straně povolila, a kýly se mu vlastně vrátili, na záplatu tlačí střeva a ta zase utlačuji plící. Takže nás čeká další operace v nejbližších dnech, termín budeme vědět příští pátek. Říkali, že se jedná o složitou operaci, Tak nám držte palce, ať to Honzík zvládne.

vilda4
15. led 2013

@duke Tak to nás mrzí, ale určitě to dobře zvládnete, teď se starší, silnější......
Nás čeká kontrola ve čtvrtek. Snad bude vše dobré. Budeme na Vás myslet.

hannnys
16. led 2013

@duke to je mi líto, že to nedopadlo dobře a musíte opět na operaci, tak hlavně ať Vám to dobře dopadne a už je to o.k na pořád, proč ti prckové musí být takhle zkoušení... Myslím na Vás ať už je to za vámi a vše dobře dopadne.

hannnys
16. led 2013

@vilda4 a Vám přeji ať kontrola dopadne dobře.

alzbetka71
16. led 2013

@duke A mal malý nejaké problémy s dýchaním, alebo iné. Aj ja držím palce, budem na vás myslieť

duke
17. led 2013

problémy nemá žádné, ale mohly by někdy nastat v budoucnu, plíce je utiskována a hrozí nebezpečí infekce a pak by to mohl uskřipnout střevo. Snad nás neskolí chřipka než bude operace.

lumpik30
17. led 2013

@duke to je mi líto budu vam držet palce at to dobře dopadne

duke
18. led 2013

tak nám volali z Motole a Honzíka budou operovat v pondělí, nástup máme v neděli dopoledne.

hannnys
18. led 2013

@duke Tak ať Vám to hlavně dobře dopadne, budeme na vás myslet...

duke
6. únor 2013

@hannnys V pátek jsme dorazili z Motole. Operace byla naštěstí úspěšná a malý už zase řádí s bratrem. Jenom máme lehký průjem, no snad je to po těch antibiotikách a nevrátila se nám alergie na BKM. Říkali nám, že se stává málo kdy, že musí reoperovat brániční kýlu. Ale na JIP jsem potkala paní z Frenštátu p. R.a byla tam s 5měsíčním synem taky po reoperaci brániční kýly. Operovali ho víkendu před námi, ale toho přivezla sanitka z Nového Jičína, protože měl problémy s dýcháním. A pak na pokoji s námi byla paní s 1,5 ročním synem, který byl rovněž po operaci brániční kýly ale tu mu zjistili až teď.

hannnys
6. únor 2013

@duke gratuluji k úspěšné operaci a je super, že to malý tak dobře zvládl 🙂. A jak to všechno vůbec probíhalo podruhé? bylo to asi stejně náročné, jako ta první co?
Frenštát p. R. je kousek od nás, kolikrát přemýšlím, jestli je někdo v okolí se stejnou vadou, osobně jsem se s nikým nesetkala, je to i díky tomu, že Luky byl operovaný v Brně a tam asi tolik operací jako v Praze neprovádí a zřejmě ani nikde jinde krom Prahy a Brna toto neoperují, alespoň jsem o tom neslyšela, vlastně i tady na netu s vámi se kterými si píšu jsme jediní kdo s tím byl v Brně. Často jsem nad tím přemýšlela proč zrovna my v Brně když většina případů je odkázána do Prahy, ale hlavní je, že Lukymu zachránili život a je jedno kde, hlavně, že to dobře dopadlo... Na netu je i statistika bráničních kýl v Brně za rok 2011 a měli tam 7 případů, ale Luky byl jediný s pravostrannou kýlou, nevím kolik se jich sejde za rok v Praze, ale asi to není zase často se vyskytující vada. Však tu prezentaci z Brna mi poslala maminka Jana co tu psala někdy v říjnu (čekala holčičku s brániční kýlou) a je to docela zajímavá prezentace, vůbec jsem nevěděla, že Brno něco takového vytváří - http://novy.email.cz/download/i/yUty04uwZ8bJjdk....
Jinak vám přeji hlavně zdraví a aby už bylo vše v pořádku, bez nějakých dalších komplikací 😉

vilda4
6. únor 2013

@duke Gratuluji k úspěšnému zvládnutí operace. Myslela jsem na Vás. U nás je vše vpořádku, takže nás čeká jen varlátko (doufám). Přejeme Vám vše nej a hlavně zdravíčko....

vilda4
6. únor 2013

@hannnys Když jsem byla na kontrole v Ostravě - Porubě kvůli varlátku, říkala paní doktorka, že tuhle opperaci taky dělali, než jim to Praha vzala, takže to je asi nějaká dohoda.....V Praze pak, když mne přijímali, tak říkala sestřička, že jen z MSK měli 12, to je nejvíce případů z republiky, za rok 2011. Možná také mají nějakou statistiku, nepátrala jsem po tom. Srdečně zdravíme

hannnys
6. únor 2013

@vilda4 Luky když měl jít s tím varlátkem tak mně říkali, že to dělá nejblíž nám Ostrava a Olomouc takže kdoví jak to je ted... Lukyho poslali do Brna proto, že tam byl s tou kýlou, my víme prd jak to mají ty nemocnice mezi sebou... Já myslím, že statistiku mají všechny nemocnice takže Praha tím tuplem, jen jsem třeba neměla ponětí kolik se rodí dětí s touto vadou ročně, ale myslím, že mi jednou Dr. v Brně říkal, že kolem 20 v republice, ale ono to je každý rok asi jinak takže jich je možná i víc. Mně by třeba zajímalo kolik dětí se narodí s pravostrannou, ale to nezjistím... Taky Vás zdravíme 🙂 Jinak Luky byl nachlazený, ale dostal se z toho rychle, minulý týden jsme byli na kontrolu na alergologii tak mu vysadil další Singulair, tak už má jen Aerius a snad i toho se zbavíme. Teď čekáme na výsledky z krve jestli už bude moc být přeočkovaný, má to už od září odložené.

hannnys
6. únor 2013

A na konci té prezentace jak je tam to jméno pacienta a jméno Dr. tak to je můj Luky a Dr. který ho operoval, Jsem myslela že špatně vidím když jsem to četla poprvé... 🙂

lexiss
7. únor 2013

ahoj,jsem 32 tt a zitra jdu na vysetreni aby mi vyloucili u male branicni hernii...Mam z toho hrozny strach,nevite,co bude nasledovat pokud se diagnoza potvrdi?

hannnys
7. únor 2013

@lexiss ahoj, v tom by ti asi nejlíp poradily ostatní maminky tady, u nás na to přišli až po porodu a malého převezli a taky operovali v Brně. Ale vzhledem k týdnu ve kterém jsi, budeš nejspíš odeslána na vyšetření a následně i k porodu v Podolí a miminko postoupí po narození operaci... Od kud jsi jestli to není tajné? Asi bude nejlepší počkat až jak dopadne vyšetření pokud se vada prokáže.

lexiss
7. únor 2013

@hannnys z karviné,no to teda potěš jestli budu muset jet vlakem do Prahy:/ ale diky za info,snad se ozvou i ostatni maminy🙂

hannnys
7. únor 2013

@lexiss však uvidíš, třeba vám to ani nepotvrdí, já jen píšu co vím tady od maminek, ony ti určitě napíšou bližší info jak vše probíhá pokud se to potvrdí, většina jich rodila v Praze. Zase je to dobré v tom, že tam s mimčem můžeš být celou dobu, já jsem od Rožnova pod Radhoštěm, rodila jsem ve Zlíně, syna převezli po zjištění vady do Brna a já za ním mohla jen dojíždět v době návštěv, přijali mě za ním týden před propuštěním takže jsem byla měsíc bez něj. Praha je sice o dost dál, ale tady v tom je to určitě lepší, že nejsi úplně odloučena od mimča, alespoň ne tak dlouho jak to bylo u nás a ono taky záleží jak rychle se z toho mimčo zotaví, můj syn byl v nemocnici 5 týdnů, ale některé mimča jsou na tom třeba tak dobře, že můžou jít domů za 2 týdny, je to dost různé.

duke
8. únor 2013

@lexiss Dobrý den, nám to zjistili ve 22. týdnu, gynekologovi na utlrazvuku se něco nezdálo, že bud malý má brániční kýlu nebo cystu na plících. Poslal nás do Poruba do Fakultní nemocnice, že tam mají nějaký lepší utlrazvuk. Udělali nám ultrazvuk a pak ještě mangetickou rezonanci a potvrdili diagnozu levostranná brániční kýla. Hned nám také dojednali prohlídku v UPMD v Podolí. Jezdila jsem tam co 2-3 týdny na kontrolu a v 36. týdnu jsem musela nastoupit do Podolí, píchali mi kortikoidy na dozrání plic malého a v 39. týdnu provedli císařský řez. Bylo to už druhé dítě a toho prvního jsem měla kvůli komplikacím taky císařem.
Máte to štěstí, že se od ledna 2013 v Podolí otvírá nové speciální oddělení, které se má mimo jiné na toto specializovat.
Při každém ultrazvuku měřili a také odhadovali jak je ta plíce utlačována, podle naměřených hodnot a nějakého vzorečku, hodnotu O/E LHR. Mají na to nějakou tabulku, kterou Vám ukážou. Naše prognózy byli, že se jedná o střední závažnou plicní hypoplazii spíše na hranici s lehkým stupněm, ale po každém ultrazvuku se výsledky měnily, záleželo jak miminko zrovna leželo. Naše hodnoty O/E LHR byly 38-44% a někdy zase 32-36%. My jsme měli utlačovanou pravou plíci, v hrudníku měl žaludek, střeva a slezinu.
Náš malý po porodu chvilku dýchal sám, ale pak začalo mít problémy a museli ho napojit na plicní ventilaci. Odvezli ho na jednotku RES /což je něco jako JIP/, ale ještě více náročnější na péči, je tam jenom 8 míst a většinou tam byli miminka narozené velmi brzy s váhou pod 1kg. Druhý den ho operovali (jezdi tam doktoři z Motole), bohužel až při operaci zjistili, že má velkou díru v bránici a tak dostal Goretexovou záplatu. Po týdnu ho zkoušeli odpojit od ventilace, ale nebyl schopen dýchat sám, zkoušeli to po 10 dne a taky to nezvládl, povedlo se to až po 14 dnech a dva dny na to už ho převezli na jednotku Intermediální péče, která je hned naproti ložnice matek. Po celou dobu jsem mohla za ním kdykoliv chodit. Hned po porodu mne každý den navštěvovala laktační poradkyně i na ložnici matek docházela denně. Půjčila mi na celý pobyt el. odsávačku Medela Swing zdarma a tak jsem každé 3hod odstříkávala mléko pro malého. Zpočátku mu tím jen vytírali pusinku kvůli imunitě a pak mu začali dávat postupně malé dávky. Měl ze začátku problémy s refluxem. Mléko, které nevypil se skladovalo v mléčné bance, kt je ve sklepě. Ta utlačována plíce se mu pěkně rozvinula, ale je menší než má být.
Na Intermediální péči už jsem mohla přebalovat, nosit i chovat. Učil se nejprve pít s láhve a pak s prso. Šlo to pomalu měl problémy to udýchat. Taky za ním chodila denně rehabilitační pracovnice a učila mne provádět dechovou rehabilitaci. Domů nás pustili až 6. února a malý se narodil 27.prosince.
Dnes je mu 13 měsíců a je to šikula a s bráchou doma řádí. Zatím nemáme žádné závažné zdravotní problémy (tedy má za sebou reoperaci té goretexové záplaty, kde mu povolili 3-4 stehy), není ani moc nemocní.
Ložnice matek je pro 6 osob. Je to velká místnost, kde je 6 válend a u každé je malý noční stoleček. Bohužel tam není žádná skříň a tak věci jsem měla ve velké tašce. Je tam společné WC, koupelna a v pokoji ledničky, mikrovlnka a varná konvice, umyvadlo. Pobyt stojí 100kč na den a 3 denně dostanete jídlo. Po celou dobu mého pobytu tam bylo vždy volné místo a vystřídalo se tam několik maminek s celé republiky.
Tak to je náš příběh. Máte-li ještě dotazy, tak se ptejte.

lexiss
9. únor 2013

tak nakonec planý poplach 🙂

hannnys
15. únor 2013

@lexiss tak to je super a gratuluji, že se to nepotvrdilo 🙂

hajzlik
21. únor 2013

ahoj milé maminky dnes jsem náhdou narazila na vaší stránku,která mě mile přěkvapila a ráda se svámi podělím o zážitky s tuto nemocí

marketttaaa
28. únor 2013

zdravím všechny, které potrápila brániční kýla. Já jsem rodila v září v Podolí a do dnešního dne musí malý dýchat s pomocí kyslíku, což je zřejmě dost ojedinelé nebo je zde nějaká maminka s podobným problémem?

alzbetka71
3. bře 2013

@hajzlik tak napíš svoj príbeh
@marketttaaa to mi je ľúto, náš prípad to chvála bohu nie je, ale viem o takom dievčatku

duke
16. bře 2013

@marketttaaa dobrý den, tak to mě mrzí. A musím přiznat, že toho jsem se bála, když nám vysvětlili co to je ta brániční kýly, ale máme štěstí malý je v pořádku, bude se prý asi zadýchávat, ale je ještě malý tak zatím nevíme a nevidíme jak ho to bude limitovat.
Chtěla jsem se zeptat, zda musí být trvale na kyslíku a proč tomu tak je? Málo se mu rozvinula plíce?
V novinách jsem četla, že nový papež má jenom jednu plíci, což mne překvapilo.
Držím palce ať se to zlepší.