Diagnóza: Kalkaneovalgózní postavení nohou a tužší abdukce kyčlí oboustranně

irunkaka
2. čer 2009

Ahoj matky 😉
dnes jsem přišla s malou z kontroly kyčliček / první po 6nedělí vše v pořádku a dnes kontrola/, jsou jí 4měsíce a týden. V názvu jsem napsala závěr vyšetření a jsem z toho mírně řečeno vyplesklá. Už nemáme chodit a jen malou procvičovat jak na kyčličky tak na nožičky od kotníků dolu.Kyčle jsou mi jasný,ale to Kalkaneovalgózní postavení nohou mě mate- na netu jsem nic nenašla. Jenže pan dr. mi to vysvětlil ručně a dosti brutálně a to tak, že malé doslova prokřupal nožičky a to že jí mám dělat. Vykřikla jsem bolestí za ní, jaký to bylo praskání a pořádně nestihla probrat to procvičování-jestli mám nohy tlačit dovnitř nebo opačně?.A na to si sama netroufám. Navíc jsem zjistila, že malá má mírně sleželou hlavičku a celkově preferuje jednu stranu, takže jsem se sama objednala a půjdeme se nechat zkouknout na dětskou rehábku, kde se cvičí Vojtova metoda.Doufám, že nám tam pomůžou a vše vysvětlí. Máte některá taky takovou diagnózu a co vám k tomu kdo řekl?Dr. mi tvrdil, že je to od porodu,ale až doma mi došlo, že jsem rodila císařem 😅 a tudíž nechápu jak by k něčemu takovýmu mohlo dojít.

petreva
2. čer 2009

Irunka, zrdravím,
to je zajímavý, že postavení nožiček neviděli Dr. dříve 😅 , ale až ve 4 měsících??? Nám to diagnostikovali hned v porodnici. Nebyl to vysoký stupeň a po šestinedělí už to bylo dobré, též na kontrole kyčlí...
My cvičili - uchopila jsem si jednou rukou patičku a zafixovala ji spolu s kotníčkama v kolmé poloze k podložce, pak jsem chytla nožku nad prstíkama a srovnala do "základního" postavení, asi tak jak byměla vypadat, kdyby došlápla na zem, nevím jak to popsat, zkrátka, aby noha byla krásně rovná, pak jsem ji tlakem přitáhla k holení, několikrát tam a zpět a pak naopak, protáhla dopředu, jakoby si stoupala na špičku. Při tom všem je důležitý fixovat tu patičku.
Jistě bude dobré, když navštívíš RHC a poradí ti šetrněji než ten Dr. To že má holčička přeleženou hlavičku je myslím normální, snad i to , že drobet preferuje jednu stranu, ale nemělo by to být 100%. Snažte se motivovat pohyby na obě dvě strany. My třeba měníme Elenčino položení do postýlky po pár týdnech, hračky v kočárku taky dáváme na obě dvě strany...atd 😉
Určitě to bude dobré 😉

irunkaka
autor
2. čer 2009

Ahoj Petreva,
necekala jsem , ze se tak rychle nekdo ozve, diky za odpoved.
Cviceni fakt asi necham na to pondeli az mi ukazou a nechaji pred nima nekolikrat provest, takhle si fakt netroufam. ZAjimalo by me, co ten nazev Kalkaneovalgózní znamena, ze ty nozky jsou vytoceny ven a potrebuji srovnat dovnitr?me to totiz neprijde, ale nejsem dr..
K ty hlavicce,ja ji davam veci na tu stranu ke ktery chci aby se otacela, nekdy s vetsim uspechem,ale kdyz nechce tak stejne cuci do prazdna nebo do okna nebo na skrine a hracky a hudebni knizku sstejne necha ladem a nekoukne a nekoukne, ale to dela jen nekdy.Pri paseni se taky snazime zaujimat tu stranu kterou preferuje min. On je problem v tom, ze to poznamenava i pater, takze nejde jen o to slezeni hlavicky.
No uvidime, je to teda vec, myslim na ty maminy co maji nedonosenatka nebo nemocny deticky co to musi byt za trapeni. Ja se hroutim z tohohle a to neni nic proti jejich starostem.
At ti holcinka pekne prospiva. 🙂

petreva
3. čer 2009

Ahoj Irunka,
nám tenkrát Dr. řekl, že celá ta ťapka je jakoby vtočená dovnitř. Taky mi to nepřipadalo...ale asi jsou tam šlachy trochu tužší a je potřeba je protáhnout, aby pak správně našlapovala a ťapka byla tedy volná. Po tom cvičení v šestinedělí mi přišli nožičky stejný a při kontrole nám řekl, že je to krásně volný a už cvičit nemusíme 😉
Preferenci jedné strany asi lze fakt řešit motivací a když je "velká" tak Vojtovkou., Uvidíte co vám řeknou v pondělí na RHC. Nemusíš se hroutit 😉 je to pro tebe asi jistě probém, ale dá se řešit, kdyby se to na RHC nezdálo, neboj nic 😉
Díky za přání, ještě by se mohla trochu víc sklidnit a byli bychom spokojení všichni...je dost uplakaná. Už zase řve, jdu tam.