Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

abigael
22. led 2014

@bibpop Dakujem za radu si zlata mohla by si mi poslat fotku ako ma Leon tu ručku

hanka6
22. led 2014

@abigael je super jak je Charlottka šikovná 🙂

bibpop
22. led 2014

@abigael daj mi prosim Tvoju mailovu adresu. Poslem fotky. Vdaka. 🙂

abigael
23. led 2014

@bibpop vdaka moja moj email je esta4@azet.sk

hanka6
29. led 2014

@dulkagabulka jj, mě to že to synovi způsobili v porodnici řekla dokonce přímo tamní doktorka. S tím, že jsem u porodu nikoho neměla, a protože žákyňka ani medik co byli u porodu mi to nedosvědčí, protože ví, že by nedostudovali ☹ .

syssi15
5. únor 2014

@ivkabene Chcem sa Vás opýtať, ste moja iskierka nádeje. Naša dcérka Silvinka sa narodila presne s rovnakou hmotnosťou 4900 g a rovnaký sme mali predpoklad pred pôrodom - 3800 g jeden lekár a druhý lekár 3400 g. Dcérka rúčkou vôbec nehýbe, má ju úplne voľnú, vôbec ju nemá deformovanú, hýbe len ramienkom. Chcem sa Vás opýtať, aj Váš malinký ju mal úplne voľnú a vôbec s ňou na začiatku nehýbal?čo všetko (terapie, rehabilitácie, lieky) ste od narodenia absolvovali?Ideme o týždeň na EMG vyšetrenie, mám strach, ale aj nádej. Ak si nájdete čas na odpoveď, budem Vám veľmi vďačná.

ivkabene
5. únor 2014

@syssi15 Dobrý den, na strane 20. tejto diskusie mam aj foto ako ruckou nehybal, popisujem vsetko, kam sme chodili cvicit a tak. Asi cca v 8-mom mesiaci sme rucku pekne rozcvicili, prestali sme aj s Vojtovkou a dnes je z neho sikovny 15-mesacny chlap, ktory nema ziadne znamky poskodenia ruky. Vy mate aky typ? Horny ci dolny? drzim palce 🙂

syssi15
6. únor 2014

@ivkabene Ahojky, ideme na budúci týždeň na EMG do BA. Veľmi sa bojím, pretože malinká má fakt tú ručičku ako handričku. Hýbe len plieckom a tým si ju aj ťahá. Zatiaľ máme napísanú v karte diagnózu Paresis plexis brachialis I.sin. Neviem čo to znamená, nemáme to bližšie vysvetlené, odchádzala som od neurologičky s plačom. Možno nám to v BA bližšie popíšu. Ideme v pondelok do Olomouca na zaučenie. Možno s malinkou aj zle cvičím. však uvidíme. A ďakujem za odpoveď. Iskierky nádeje mám, pochybnosti tiež. Potrebujem tie iskierky rozdúchať, len sa mi to nedarí. Blahoželám Vám, nech Vám maličký robí aj naďalej veľa radosti, nech ste zdraví, zdraví, zdraví....... Dám vedieť ako sme dopadli v BA.

tinulka1712
6. únor 2014

@syssi15 ahojky.aj my mame tuto blbu diagnozu,s tym ze moja dcerka mala len 3000g tak neviem kde bola chyba...akurat viem ze som rodila pri nejakej novej mladej doktorke,ktora sa mi ani na prepustaci papier mojej dcerky nepodpisala..ze kto viedol porod..nic...len porod viedol: ....a nic..ziadne meno lekarky..tak neviem ci schvalne ci zabudli..ale je to divne...moja dcerka ma skor len dolny typ parezy..aj ked ma poskodene nervy v ramene..ma hornerov syndrom..poskodene krcne nervy....ked sa narodila rucku v zapasti neohybala...nemala v lavej rucke uchopovy reflex...a palec mala stale v dlani..ostatne styri prsty vystrete.zacali sme so skutocnou vojtovkou az ked mala dva mes.lebo u nas to asi cvicit nevedia...sli sme do olomouca a chodime tam dodnes aj ked uz niekedy len raz za dva mes.dcerka uz ako asi 5mesacna vedela ohybat zapastie,palec vystierala..dnes si uz nim aj kadeco udrzi,aj pekne ohyba zapastie,stale cvicime vojtovku 3x denne..ked stihame a ked je natalka zdrava tak aj 4xdenne.lebo este stale prsteky pekne nezatvori aj ked uz nimi ovela viac hybe...ale uchopuje zatial len palcom.boli sme v sinalgise na emg ked mala 8mes.vtedy nam povedali ze nie su nervy pretrhnute a ze funkcnost nervov aj svalov je obnovene na 50%,teraz ma natalka 16mes.tak ideme na kontrolu na emg do BA po 9mes.20.februara aby sa videlo ako sme pokrocili cvicenim v rucke..tak uvidime..dufam a modlim sa k Bohu nech to dopadne ovela lepsie.na dcerku sa bol v olom.kuknut aj ich neurolog z nem.pan Bauer..on nam s istotou povedal ze tato diagnoza je porodne zranenie...ale kto vie ako to bolo..to vie len Boh..a len on vie preco prave my toto mame...asi vie ze to zvladneme a preto musime bojovat a cvicit a cvicit...a verim a modlim sa aby to coskoro bola len zla spomienka..a ze bude konecne dobre.kazdopadne..mam najkrajsie dievcatko na svete.....taku malu krasnu betarku! 😀

mravcica
autor
6. únor 2014

@syssi15 ako stara je tvoja malinka? mne sa tiez maly narodil s touto diagnozou a presne ako pises, tiez robil len ten pohyb s ramienkom - rucku mal ako handrova babika. 4x denne sme cvicili vojtovku, v 2 mesiacoch som urobil prvy pohyb nad podlozku a do 3 mesiacov vedel urobit skoro vsetky zakladne pohyby. Samozrejme, ze sme cvicili dalej asi do roka a pol. pol roka sme chodili tiez do olomouca. teraz sme na pobyte v dunajskej luznej, boli sme tu 2x do roka a teraz ma maly skoro 5 rokov.
hlavu hore, len pekne cvicte a cvicte a rucicka sa rozhybe. sme tu teraz 4 mamicky s parezou a vsetky deticky to rozhybali viac menej.
drzim palce

tinulka1712
7. únor 2014

@mravcica ahoj mravcica chcem sa ta spytat..dobre je v dun.luznej...asi som sa uz pytala..ale len tak v skratke..ake mate procedury?

mravcica
autor
7. únor 2014

@tinulka1712 2x denne cvicenie, 1x denne laser, 1x denne elektrostimulácia, 1x denne motomed - bicykel na ruky, 3x tyzdenne virivka, 2x tyzdenne masaz. Je tu celkom fajn, akurat jedina nevyhoda je ta, ze byvanie je v jednej budove, strava v druhej a procedury v tretej. tak si to vies predstavit, kolko krat denne sa obliekame a vyzliekame. aj som sa chystala, ze to spocitam, ale som sa k tomu nedostala 😉 a tentokrat som tu aj s rocnou dcerkou, takze o zabavu postarane. ale inak som spokojna.

tinulka1712
8. únor 2014

@mravcica aha..takze celkom fajn..ci? a s dcerkou si preto lebo ju kojis alebo si ju nemala komu nechat? a dobry je ten motomed? myslis ze to pomaha?my mame ist niekedy v maji do luznej,poslem im este mailom doporucenie ale uz som im volala ze chceme termin niekedy v maji..aby sme nasetrili lebo mame toho tiez teraz dost..😀

syssi15
10. únor 2014

@mravcica Ahojky,mame za sebou prvy den v Olomouci. Takze sme cvicili zle. Aj tu si myslia,ze ta rucka je na tom zle. Chcem sa ta opytat,ako pises,ze aj vasa rucka bola ako handricka,ci ste v nej mali aspon nejaky tlak,alebo odpor. My totiz nemame nic.len to ramienko.fyzioterapeutka nam povedala,ze najskor musime poriadne rozhybat to a az potom ostatok,ak to pojde. Aj ked nic nezmenim a bojovat a riesit to musime,ste vsak s vasim syncekom nasa nadej.

syssi15
10. únor 2014

@tinulka1712 kazda parezka je velkou skuskou.aj ked to znie blbo,v tom nestasti mate stastie,ze vam funguju aspon niektore prstiky,zapastie.my nemame nic. Mame to ako keby mrtve.my sme v sinalgise 14.2. Nasa dcerka má 4 tyzdne. Budem na vas mysliet a pevne verim,ze sa vam to bude len lepsit pre vase krajsie zajtrajsky.

syssi15
10. únor 2014

@mravcica a este som chcela napisat Dakujeme za podporu a prijemny pobyt.

mravcica
autor
10. únor 2014

@syssi15 ahojky, maly s tou ruckou nerobil nic, ziadny tlak, odpor - nic. Len hybal tym ramienkom, tot vsjo. Kym zacal hybat tou rucickou, mal ju uz o moc chudsiu, ako tu zdravu. teraz ich ma, co sa tyka hrubky rovnake, ale ma ju trosinka kratsiu, aspon to tak vyzera, lebo mu ju stahuje v laktiku. jasne, ze tam vidno rozdiely, pliecko je padnute, lopatka mu viac vyskakuje - ale ja som stastna, ze sme ju rozhybali a ze s nou urobi takmer vsetko. u koho cvicite v Olomouci?

mravcica
autor
10. únor 2014

@tinulka1712 ja som spokojna. malicku - teda uz velku slecnu 🙂 (ma 13 mesiacov) kojim, ale ma aj slabsie brusko, tak cvicime aj s nou. tak si to uzivam v plnom prude 😀 ten motomed si myslim, ze je v pohode - maly to ma celkom rad.

syssi15
10. únor 2014

@mravcica cvicime u Svecovej. Dohodli sme sa,ze budeme chodit raz do tyzdna. Chcem urobit pre malu co najviac.nech to stoji cokolvek.u koho ste cvicili vy?zvladnut dve deticky v cudzom kupelnom prostredi si vyzaduje vela energie. Tak prajem,aby ste to zvladli.

mravcica
autor
12. únor 2014

@syssi15 mne sa zda, ze sme chodili tiez ku nej. Je taka vyssia, chuda, blond? Veru s tymi 2 deturencami je to tu riadna zabava - vcera som uz myslela, ze mi dosli vsetky sily, ale dnes poobede som sa akosi zas troska dobila 😉 uz len 1 den a ficime domov.

syssi15
15. únor 2014

@mravcica Ahojky,tak a máme za sebou ťažký týždeň. V pondelok a utorok sme boli v Olomouci, vo štvrtok v Žiline a v piatok v Bratislave na EMG. V Olomouci je fajn, získali sme mnoho rád a ľutujeme, že sme sa tam nedostali skôr. Urobili sme toľko chýb - nesprávne som bola zaučená k cvičeniu Vojtovky, cvičili sme aj Bobatha, ktorého nám už neodporúčajú vzhľadom na náš vážny stav, ručičku sme dávali malinkej voľne a musíme ju viazať k telíčku, nesprávne sme ju obliekali, kúpali, prevracali, chytali. Aj keď to bolo náročné dva dni (malinká neskutočne plakala, učili sme sa s ňou pracovať, plus ďaleká cesta a ten stres k tomu ), malinká nám začala hýbať ramienkom aj do zadu. Vo štvrtok nám v Relaxačnom centre Lienka v Žiline opäť dali nádej, ukázali ako reflexná môže malinkej pomôcť a keďže ju bolí bruško a celú energiu tak dáva do nôh a do bruška, že sa potom jej telíčko nesústredí na rúčku, tak masírujeme a nahrievame aj bruško. Odtiaľto sme odchádzali uvoľnení a silnejší. Najhorší bol piatok. EMG dopadlo hrozne. Ani odozva svalového tonusu. 0 bodov. Dokonca vraj ani ramienko (hoci ho pri cvičení vidíme, že s ním hýbe nielen dopredu a dolu, ale aj do zadu a hore). Vraj je to veľmi vážne, tak čakáme na termín magnetickej rezonancie. Preplakali sme celú noc. Hoci som to tušila, pretože malinká má rúčku naozaj ako handričku, žiaden svalový tonus, odpor, ale aj tak to neskutočne bolelo. Najmä keď Vám lekári krčia plecami, potichu povedia čo ďalej a v ich očiach vidíte a čítate, že je to zlé. Ale nádej máme ešte v Prahe. Musím čo najskôr zistiť, ako sa tam dá dostať, čo všetko musíme vybaviť na poisťovni a keď budeme mať rezonanciu, tak čo najskôr na tom zapracovať. Hoci neurologička nám odporúča neponáhľať sa v tomto. Aj keď som včera večer s plačom odcvičila Vojtovku (pretože som cítila, že nemá zmysel malinkú trápiť), keď je stav taký aký je, dnes sme s manželom už silnejší a ideme bojovať. Musíme. Pol tehotenstva som strávila v nemocnici, urobila všetko preto, aby som bábätko donosila a bolo zdravé. Strašne sme sa tešili. Silvinku som si za ten mesiac jej života ani neužila, len som plakala a plakala. Musím to zmeniť, však je zdravá, Budem sa z nej tešiť.

tinulka1712
15. únor 2014

@syssi15 uplne ta chapem...je to strasne......mozno mi neveris...ale prave teraz placem ked som si precitala tvoj komentar......chudatka tie deticky....tesis sa na ne.....a ked konecne pridu na svet....mali by len spinkat,papat,oddychovat a smiat sa...a my ich uz od zaciatku takto musime trapit....nasa natalka ma uz 17mes.a stale sa trapime..je to hrozne..ale vydrzime....musime..uz len kvoli nim......my ideme v stvrtok na emg po 9mesiacoch..uz teraz sa kazdy den modlim nech to dopadne ovela lepsie ako predtym....aby ma to psuvalo dalej vo vojtovke po psych.stranke.....

syssi15
17. únor 2014

@tinulka1712 Budem Vám držať palce, aby Vám EMG vyšlo čo najlepšie a taktiež prajem, aby tých pozitívnych správ a úspechov malej Natálky bolo čo najviac. Keď mi chýba nádej a energia, zájdem na blog, mne zatiaľ pomáha táto terapia. Za čo naozaj a úprimne ďakujem mamičkám, ktoré tu pridali nielen svoje úspechy, rady a skúsenosti s procedúrami a cvičeniami, ale aj svoje strasti a žiale. Myslievam na Vás

syssi15
17. únor 2014

Chcela by som poprosiť nejakú mamičku, ktorá bola na Magnetickej rezonancii na Kramároch o radu. Dali nám na budúci týždeň termín a ja neviem, čo si mám zbaliť pre malú, ako dlho tam budeme. Neviem či mám zbaliť aj oblečenie, či musí byť v nemocničnom? Mám zbaliť aj plienky a ostatné hygienické potreby? Je možnosť mať izbu sami, alebo nás ubytujú spoločne s ostatnými detičkami? Aké ste mali skúsenosti.. Ďakujem za každú radu, každú skúsenosť

mravcica
autor
20. únor 2014

@syssi15 je mi veľmi ťažko, keď čítam tvoj príspevok - vrátila som sa späť o 5 rokov. To čo hovoria lekári je jedna vec a to čo dokážete vy s maličkou je druhá vec. Viem, že sa to ľahko píše, ale treba vydržať. Ste úplne na začiatku. Náš malý urobil prvý pokrok, keď mal 2 mesiace. Dovtedy to tiež vyzeralo, že tou rúčkou v živote nepohne. Zázraky sa dejú - je len na vás, aby ste pre maličkú urobili maximum. A z toho, čo píšeš, aj robíte. My sme začali do Olomouca chodiť, až keď mal malý 5 mesiacov, dovtedy som o tom nevedela. Cvičila som s ním poctivo 4x denne. Prvý rok a pol sme behali len po doktoroch, rehabkách .... do toho tá vojtovka. Viem si úplne predstaviť, ako vyzerá tvoj kalendár. A to som mala doma ešte staršieho synátora.
A tými pocitmi, čo každá z nás urobila v tehotenstve preto, aby bolo maličké zdravé, a potom jeden pôrod a zo života sa stane jeden kolotoč cvičení, lekárov s neurčitým výsledkom, tým sme si prešla každá jedna. Ja to doteraz nechápem, prečo sa toto musí diať. Ja som do našej pôrodnice posielala aj primárovi to video o tej paréze, aj mi na to odpísal, že si to pozrú všetci a teraz som bola na liečení s jednou mamičkou so 4 mesačným chlapčekom, ktorá rodila v tej istej pôrodnici a malý má ten istý problém, dokonca ešte väčší. Ja to nechápem stále .... Keď to tu stále vidím, ako tie detičky pribúdajú, je mi z toho fakt zle. Vedia, že pri týchto väčších bábätkách je problém a nie....
Držte sa a ozvi sa priebežne, ako napredujete. Držím všetky palce, aby bola maličká čo najrýchlejšie v poriadku.

theparadise
9. bře 2014

Ahojky maminy taky mám chlapečka s parézou brachialniho plexu a chci se zeptat jestli nekterá z vás má zkušenost se svícením biolampou ? Budu ráda za každý názor...dekuju moc

abigael
9. bře 2014

@theparadise ahojky moja dcerka ma parezu brachialis plexus ja jej svietim rok aj pol s biolampu a som velmi spokojna hlavne po cviceni tym sa jej uvolnuju šlahy po cviceni to mi poradila cvicitelka aj ked chodime na liečenie tiež jj svietim

theparadise
11. bře 2014

Ahoj a jak casto a kolik minut ji svitite? my mame 3 mesice a vubec nevim kde ho svitit a jak dlouho...parezu mame horni i dolni typ a uplny denervační syndrom ( to znamena ze byli pri porodu masivně porušeny (vytrhnuty) vsechny nervy )
@abigael

abigael
11. bře 2014

@theparadise cca 10 minut vzdy ked zapipne 4 krat kazdy den raz denne ale mozes aj 2 krat denne

tinulka1712
28. bře 2014

Ahojte babenky....mam otazocku....boli ste s detickami s parezou brachialis aj na magnet.rezonancii? ci len na emg vysetreni? my sme boli teraz druhy krat na emg vysetreni....ChvalaBohu..zlepsilo sa to.a moja dcerka ma teraz 18 mesiacov.neurologicka nas vsak teraz posiela aj na rezonanciu.nie je to priskoro? nie je to zataz na take male telicko? uz sme mali na nu dva terminy.prvy krat sme nesli lebo bola natalka chora a druhy krat som si chorobu vymyslela..len aby sme sa tomu vyhli....akosi sa toho s manzelom bojime.....neviem preco.ake mate vy s tym skusenosti? vopred vdaka za odpovede. 🙂