Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

karin75
16. srp 2009

ahoj, tiez to porovnava podla predchadzajucich EMG, boli sme usetreni vysetrenia s ihlou, nastastie. Ale tiez nam povedala, ze na 100 % ruka nikdy nebude fungovat ako by mala. V oktobri mame kontrolu, mozno aj hospitalizaciu, aby sa ujednotlili, ze co dalej. K reviznemu lekarovi idem volat v pondelok, tak uvidim, ako rychlo to zmenezujeme.

mravcica
autor
18. srp 2009

ahoj, ako ste dopadli s reviznym? A co sa tou hospitalizaciou vyriesi? Su u vas nejake rozne varianty dalsieho liecenia? U nas sa stale nic nedeje. My ideme na dalsiu kontrolu az o 3 mesiace, rehabilitacie mame zas az po 3 tyzdnoch ... Vcera som podala to liecenie, tak som zvedava, kedy nas tam pozvu a co tam povedia oni na nas. Fakt neviem, ci takyto postup u nas staci.

hf186
19. srp 2009

Mám vlastní zkušenost s tímto prbolémem i když je to již poměrně dávno. před 22 léty se nám narodil syn, který měl po porodu stejný problém. měli jsme ale štěstí. v Českém Těšíně(to je celkem kousek od slovenských hranic) stále ordinuje odborník na tyto problémy. Jmenuje se MuDr Alfréd Bohm. jezdily za ním děti z celé republiky.syn měl ručku zcela bezvládnou, cvičili jsme rok vojtovu metodu - 3x týdně s rehabilitační sestrou a 4-5x denně doma.bylo to děsné, ale stálo to za to. držím palce.

mravcica
autor
19. srp 2009

hf186, a teraz hybe tou rukou uplne, alebo niektore pohyby nemoze vykonavat? Niektore maminy nam napisali, ze na ich detickoch to uz ani nie je poznat, ze nejaky problem mali, ale nam lekari tvrdia, ze na 100% tie rucicky pouzivat nebudu.

karin75
26. srp 2009

tak sme boli cvicit, poplakali sme si, naucili sa nieco nove. ESte stale riesim ten Cilistov, zatial nic noveho. A ako vy ?

mravcica
autor
26. srp 2009

ahoj, ja som tam volala v pondelok, ci dostali tu nasu prihlasku, povedali mi, ze nastup mozny bud v septembri alebo zaciatkom oktobra, tak uvidime. My ideme na rehabku az 3.9. (po 3 tyzdnoch), sa mi zda, ze chodime fakt nejak malo. A ako pokracujete s rucickou vy? My sme si vsimli, ze maly tu rucicku vytaca nejak na vonok, ked si ju dava k pusine, nema ju tak ako tu pravu. Budem musiet rehabilitacnu na to upozornit, aby nam asi dala na to nejaky cvik. Vedela si o tom, ze na taketo liecenie mame narok 4x rocne? Som bola z toho dost prekvapena. Ozaj, a vy chodite niekam aj plavat, alebo este nie?

karin75
28. srp 2009

ahoj, my sme tiez vytacali rucicku a hlavne treba dat pozor, ako dviha ramienko, ci ma lopatky v rovnakej vyske. My dvihame ruku presne zle, ide na to prave cez tu lopatku a cviceniami od Bobatha sa to naprava. Vcera sme boli na rehabku hodinu, ucila som sa aj spravne masirkovat rucicku, svaly, aby nedochadzalo ku skracovaniu a ochabnutiu. Boli sme aj u reviznej lekarky v poistovni, tak teraz cakame. Odporucala mi potom vyskusat aj Dunajsku Luznu, ze su tam super, hlavne na Vojtovku.

mravcica
autor
28. srp 2009

ahoj, ja som zistovala toho Bobatha, u nas najblizsie sa to cvici v Ziline (cca 40km), a ze ta rehabilitacna ma poriadne nabity program. Nevies nahodou, ci by sme mohli chodit aj k nasej rehabilitacnej a sucasne aj k nejakej druhej? Ty cvicis toho Bobatha aj doma, alebo len na rehabkach? A stale chodite este 3x tyzdenne? A cvici to jedna sestra aj vojtovku aj bobatha?No s tym ramienkom budeme mat asi aj my problem. Ked pasie koniky, tak ma to lave ramienku nizsie ako prave. A pri tom uz boli casy, kedy to nebol az taky viditelny rozdiel. A ani neviete, v ktorom mesiaci idete do toho Cilistova? Ja som pozerala na mape, to je od seba vzdialene len par km.

karin75
28. srp 2009

ahoj, my najskor masirkujeme, potom Bobath a Vojta na zaver. Teraz sme boli 2x za tyzden cvicit, buduci tyzden ideme len raz, mame trochu naplneny program. Bobatha nieco, co som sa naucila cvicim aj ja doma, kupila som si fitloptu pre malinke deticky, kedze na velkej sa bojim,. Termin na Cilistov neviem, bolo nam povedane, ze sme akutny pripad a, tak mali by sme mat preednost. Neviem, ci mozes chodit rehabilitovat k roznym sucasne, kedze je to hradene poistovnou.

karin75
1. zář 2009

my sme vcera zacali lozit. Sice smiesne, lebo ruku nezdvihne, ale krasne pokrci nozicky, zdvihne zadocek a ide dopredu.

mravcica
autor
1. zář 2009

Takto skoro? To je skvele, ono asi to cvicenie robi svoje. A ako si na to prisla? Pri cviceni, alebo ju uz davas na zem? Ja uz som tiez rozmyslala, ze malemu urobim na zem take letisko, kde by sa mohol v tychto aktivitach cvicit, lebo v postielke a ohradke toho miesta moc nema. A prevracia sa ti uz z chrbatika na brusko? My ideme pozajtra na tu rehabku, tak som zvedava, ako sa to bude u nas dalej vyvijat.

karin75
2. zář 2009

no my sa precetame brucho-chrbat a spat uz dva tyzdne, takze na koberci s dekou uz ficime.Uz som ju nasla aj skotulanu pod radiatorom 🙂 , tak sme spravili prislusne opatrenia. A v sobotu na velkej posteli mala motivaciu hracku a vybrala sa za nou. SOm zvedava, co nam zajtra na to povie rehabilitacna.

mravcica
autor
4. zář 2009

ahoj, my sme boli vcera na rehabke, som jej spominala to ramienko aj to, ze tu rucicku vytaca na von, tak nam dala akysi novy cvik, tak som zvedava, ci to zacne zaberat. Pytala som sa aj na toho bobatha a povedala mi, ze jedno vylucuje druhe, tak ja neviem. Ale ona to necvici. Z tej Luznej sa mi este neozvali.

karin75
4. zář 2009

no, tak my mame za sebou posedeni,e u sukromneho neurologa, ktory nas pochvalil, ze je vidiet viditelne zlepsenie. Urobil nam merania svalov, tiez zlepsenie, tak bola super nalada. Boli sme sa zapisat na plavanie, zaciname od utorka a ak budem mat papiere od rev. lekara,mozem hned nastupit do Cilistova. Na rehabku sme dostali tiez nove cviky, aby sa mala naucila zapierat rucickami a spravne lozit. Chuda skusa to neustale a ku vsetkemu nam idu aj zuby. Rodinna pohoda ako vysita.

mravcica
autor
5. zář 2009

gratulujem ku zlepseniu 🙂 My by sme mali ist na to meranie koncom septembra, tak uvidime, ako na tom budeme my. Ja som tiez uz rozmyslala nad tym plavanim. My na to plavanie musime dochadzat takych cca. 30 km, s prvym som tam tiez chodila, bola to dobra zaberacka. Plavanie bolo skvele, ale to okolo toho....., a okrem toho sme prevozili viac ako stal cely kurz. Ale o to samozrejme v tomto pripade vobec nejde, ja by som chcela zacat az po tej luznej. Ked som chodila pred 3 rokmi, tak sme boli jedna partia a mali sme dohodnute terminy a ti co nemohli, tak museli potom chodit bud s vacsimi alebo mensimi babatkami. Tak by som radsej az potom, ked budeme naspat doma. Zatial sa mi z luznej stale neozvali, v pondelok tam brnkem, ako to s nami vyzera. Maly si tez stale dava najlepsie cele pasticky do pusiny, ako by mu tiez mali ist zubky, tak uvidime. Vcera mal presne 4 mesiace, tak hadam este bude mat chvilku cas.

karin75
13. zář 2009

tak my zajtra nastupujeme do Cilistova. Zacali sme s plavanim, boli sme len dvakrat, ale bolo super. Krasne spliecha so zdravou rucickou a pomalicky zapajala aj tu druhu. Cely tyzden bol velmi nabity, malis me aj rehabko, bolo toho vela, ale zlepsuje sa. Drzim palce na tu Luznu, uvidim, ako s internetom, dam vediet, ako pomaha cilisotv

mravcica
autor
13. zář 2009

nech sa vam tam paci a predovssetkym nech rehabky pomahaju na rucicku. ja mam zas zajtra volat ohladom tej luznej, tak som zvedava, co mi zas povedia. Ale na september to nevyzera. Ked bude moznost, ozvi sa prosim, som na to velmi zvedava

karin75
2. říj 2009

tak sme uspesne doma. mame krasne rozhybanu rucicku, dany zaklad aj na lozenie. Pomohlo o dost. Mala mala 7 masazi za cely pobyt, hlavne skratene svalstvo na rucicke jej rozmasirovali. Cvicili sme len vojtovku, 2x denne, ine cviky ako v Blave a zabralo. Bolo krasne pocasie, blizko je hradza, super prechadzky, zlaty personal a lekarky.
A ako vy ?

mravcica
autor
2. říj 2009

ahoj karin, tak to som rada, ze vam pobyt pomohol. a da uz rucicku aj vedla hlavicky? A pojdete este? Alebo to uz nebude potrebne? 🙂 My ideme 11.10., tak som zvedava, ako to bude u nas. Potom urobime porovnania. A robis masaze aj doma teraz? A vojtovku kolkokrat denne cvicite?

karin75
3. říj 2009

moze sa tam ist 3X do roka, poistovna dava tri mesiace pauzu. Zatial ruku vedla hlavicky nedame, ale uz s nou hybe hore dole, coraz vyssie, krasne roztvara dlane, vie sa na brusku do tej ruky opriet a vie s ju, ked je na brusku povytiahnut hore, aby mohla lozit. Ruka je pevnejsia a aj ohybnejsia. Idete do tej Luznej ? My sme nad tym tiez uvazovali, uvidime, 9.10. mame kontrolu u neurologa a merania EMG, tak podla toho. Boli tam aj maminy, kt. striedaju Cilistov a Luznu, tak, ze su na lieceni 5x do roka.

mravcica
autor
3. říj 2009

ahojky, no super, ze ste to tam tam pekne rozcvicili. A to vsetko za 2 tyzdne? My sme boli minuly tyzden na tom merani a ten najslabsi nerv, co mal 7,8, mal teraz vyse 30. Malo by byt nad 40. Aj tie ostatne mal lepsie, ale tam to nebolo take viditelne ako pri tomto. Ozaj a co s tou tvojou pracou? Ako to budes riesit? teda ak sa smiem spytat. Ja som sa akurat tento tyzden dozvedela, ze firma, z ktorej som odchadzala na MD pri starsom synovi (teraz som vlastne pokracovala na RD) k 31.12. zanika. A aky je vlastne rezim na tom lieceni? Mala si tam aj cas pre seba? Napr. vecer na precitanie knihy? Na net asi pripojka nebola, ze?

karin75
4. říj 2009

pobyt v cil. je tri tyzdne. Rezim nasledovny - ranajky 7.30, obed 12.00, vecera 17.30. Medzitym procedury. Vecierka o 20.00 pre male deti, 21.00 velke deti. Internet nehrozi. TV je v herni, JOJ a markiza. Ja som si zregenerovala, naucila som sa aj spat poobede, lebo poobede je klud na lozku pre decka, tak je tam celkom pohoda. Do robotz nastupujem o tyzden, uvidime ako bude.

mravcica
autor
5. říj 2009

a kde budes davat malinku? a ako to budete riesit s cvicenim? Je to fakt tazke, dnes aj s pracou, clovek o nu nechce prist, peniazky potrebuje... A co vlastne robis, teda ak sa smiem spytat? Ja som predtym pracovala v automobilovom priemysle v logistike ako nakupca materialu - dodavateila v Nemecku, tak som si posprechcila kazdy den, a teraz uz 4. rok nic. Uplne mi to chyba. A vlastne uz tam nebudem mat ani moznost nastupit.

marianna821985
8. lis 2009

Ahoj, túto diagnozu poznám sama na sebe. tiež je to na pravej ruke a stalo sa to pri pôrode. Zázraky s tým nespravíš ale cvičenie je základ. Ako malá so mnou chodili cvičiť 3x do týždňa a párkrát som bola na liečení. teraz necvičím a cítim sa horšie. O bábatko sa báť nemusíš, nieje to až taká hrozná diagnoza...na pohľad si ju všimne málokto.

karin75
9. lis 2009

tak máme po ďalšej kontrole. trochu sme si postresovali, mali sme podozrenie, že ruka nerastie. Dva dni stresu, nervov. Absolvovali sme rtg, premerali nám obidve ruky a našťastie je všetko ok, ruky sú rovnaké, iba sa nám skracuje sval. Boli sme dať robiť ortézu, v stredu bude hotová. Bude mať vystretú ruku a naťahovať svaly. vyzeralo to dosť hrôzostrašne. EMG nám dopadlo super, krásne odozvy. V marci máme ďalšiu kontrolu a vyjadria sa aj k operácii. Idem skúsiť vybaviť znova liečenie v Čilistove - ak by to išlo v januári. tento týždeň sme začali u novej rehabilitačnej - hodinovécvičenia Vojtovky, malá plače, ale zaberá krásne. Ručičku už používa častejšie a pevnejšie. A vy ako ?

mravcica
autor
10. lis 2009

a tu ortezu bude mat mala cely den okrem cvicenia, alebo sa to dava len na par hodin denne? Ku vysledkom EMG vam mooocisko gratulujeme. A z coho vzniklo vase podozrenie, ze jej rucicka nerastie?

Nam sa po lieceni rucicka zryhlila a drzi ju uz tak prirodzenejsie oproti pravej, ked lezi na chrbatiku. Ale mame s manzelom pocit, ze necvicime presne to, co by maly potreboval. Ake cviky cvicite vy? My cvicime jeden na rohu stolu - (na uvolnenie) - nohy vo vzduchu, lezi na brusku, jednu rucicku ohnutu pridrzame nohou, hlavicka otocena ku tejto rucicke a druhu ma pri tele, tam tlacime rukou na lopatku. Druhy cvicime na chrbatiku, nozicka skrcena, hlavicku tlacime ku brade a tlacime na bod na hrudniku, druhou rukou mu drzime nozicku a predlaktim mu tlacime na pliecko. a treti cvik je na brusku ten na plazenie. Na zajtra sme objednani do Olomouca do RL Corpusu (neviem, ci som ti to spominala), tak som zvedava, co nam tam povedia. Potom ti hned napisem. Zevraj su tam najlepsi odbornici na vojtovku, pocula som to uz z viacerych zdrojov.

marianna, a co si ty mala s nervami? boli pomliazdene alebo prerusene? dokazes s rukou normalne hybat, alebo len ciastocne?

karin75
12. lis 2009

ahoj,

neurologicka jej premeriavala ruky počas normalneho vysetrenia. napisala nam ortezu a poslala k ortopedovi. ten si ruky premeral , prirovnal a ta chora sa mu zdala mensia. Takze preto nasledoval rtg. No my sme sa na cviceni naucili vojtovku vselijako inac, ako nas ucili doteraz, mam jej tu ruku co najviac natahovat. Cvicime tri cviky - na chrbte, na boku a plazenie, ale takym zvlastnym sposobom.
Ako ste dopadli v Olomouci ?

mravcica
autor
13. lis 2009

ahojky, boli sme tam iba hodinu, co bolo mooooc kratko, ale dozvedeli sme sa tolko, ako od vsetkych moznych doteraz, t.j. 1/2 roka. Zhodnotila cviky, 2 nam zrusila, jeden ten na chrbatika nechala, tie 2 nahradila jednym novym a kazala nam povedat nasej rehabilitacnej, aby sme cvicili aj na boku. Ona nam ho uz zaradila pred 2 mesiacmi, ale sme ho necvili, lebo maly ma problemy s tym TBC ockovanim, neviem, ci som ti to spominala. Ale v Olomouci povedala, ze to musime cvicit a po cviceni ockovanie osetrovat. Dalej mi povedala, ze pri tychto parezach su najpodstatnejsie prvych 8-9 mesiacov, pokial sa dieta nezacne polohovat do vertikalnej polohy, t.j. sedu a zacne cupítat, ze potom to uz ide podstatne horsie. Tak sme sa rozhodli, ze tam budeme teraz tie 2-3 mesiace chodit, a potom uvidime, co dalej. Inak nas pochvalila, ze to ma pekne, ale tym, ako pouziva tu ruku hrozi, ze sa mu stiahnu svaly na krku a v bicepse, co by znamenalo, ze rucicku by nikdy nevystrel. Viac nam nestihla ukazat, bolo malo casu, teraz sme objednani na 1.12., ale uz na 2 hodky. Manzelovi zodpovedala uplne profesionalne vsetky jeho otazky, spominala som ti, ze zacal uz pochybovat o cviceni. Na to plavanie tiez este stale nechodime kvoli tomu ockovaniu, zakazali nam to na plucnom. Uz sa mu to taha 3. mesiac a vobec to nema nejake pekne.

mravcica
autor
20. lis 2009

ahoj, tak ako fungujete s tou ortezou? nehneva sa mala na nu? Nas maly je teraz dost nervozny, idu mu zubky, tak si to uzivame, prvy je uz konecne prerezany.

palo175
27. lis 2009

Ahojte mamicky....
Neviem ci tu zvyknu pisat aj otcovia,ale pisem sem ja lebo manzelka je este po porode v nemocnici. Konecne sa mi podarilo najst nejaky pokec k tejto diagnoze...Nase babatko sa narodilo 24.11 po velmi tazkom porode so zlomenou lavou klucnou kostou a poskodenymi nervami v lavej rucicke...Nas porod, pri ktorom som aj bol, prebiehal uplne normalne a prirodezene bez komplikacii.Tie sa zacali ked vysla hlavicka a ramienka ostali zakliesnene v panvovych kostiach. Vravia, ze sme mali stastie a ze primar, ktory nas rodil(inac vybaveny doktor) rychle zareagoval a vytiahol to babatko nasilu lebo uz zacinalo modraviet z nedostatku kyslika.Po narodeni ostal doktor prekvapeny, ze aka je nasa Nelka velka.Mala 3970g a 49cm.Hned putovala do inkubatora kde ostala do rana.Inac keby si ten doktor premeral babo este ked bolo v brusku mohol to odrodit na cisarak, ale on preferuje prirodezny porod a manzelka bola zdrava a babo tiez tak si myslel , ze to nebude ziadny problem...Hned ako sa mala narodila nam doktor povedal, ze jej zlomil klucnu kost, aby ju mohol dostat vonku, ale vraj sa nemame obavat, ze to nieje nic strasne...Ja ked som ju asi polhodku po porode videl tak mi bolo hrozne...Bola uplne cervena strasne plakala a lavu rucku mala nehybne vedla tela...Ale vravel som si, ze to ma zlomene tak ju to boli a preto ruckou nehybe...
Az rano ked prisla za manzelkou primarka a povedala jej ze nase dietatko ma ochrnutu rucku ako dosledok tazkeho porodu tak sme sa obaja strasne prelakli a manzelka mala fakt dost ked mi to s placom telefonovala.
Nasa Nelka nehybe ani prstikmi a ruckou absolutne vobec....Okrem toho jej natiahol a nejaky krcny sval a teraz ma hlavicku stale do strany a treba jej ju podkladat co sa malej nepaci.Povedali nam, ze ak sa s malou nebude cvicit s tou ruckou nepohne nikdy.Najhorsie to znasa manzelka lebo vsade okolo nej su zdrave babatka a stastne mamicky a nase babo ma problem s ruckou.Je to nase prve babatko, na ktore sme sa hrozitaaansky tesili a dopadlo to tak ako to dopadlo...
Malicka skoro stale place, manzelka este nema poriadne ani mlieko a ma aj zle vysledky z krvi takte berie krvne transfuzie a je strasne vycerpana unavena a ubolena...
S malou zacali cvicit rehabilitacne sestry a zaucaju do toho manzelku, ale efekt nijaky a rucka sa nepohla.Snad len raz sa zachvela,ale nevedia ci to nebolo z toho ako sa malicka cela vzpriecela na podlozke...
Dnes bola mala na nejakom vysetreni a vraj zatial rucka nereaguje na podnety...Strasne sa bojime, aby tou ruckou vobec niekedy hybala...Diagnozu nam povedat este presnu nevedia lebo nevedia ci boli len tie nervy pohmozdene alebo zacviknute alebo doslo k natrhnutiu alebo pretrhnutiu tych nervovych zakonceni...Babo ma este len 3 dni tak je mozno este skoro na nejake diagnozy...Dnes ju aj davali pod nejake svetlo lebo dostala zltacku...
Viem, ze nas caka teraz dlheee obdobie cvicenia a precvicovania, ale sme ochotni urobit cokolvek a ist kamkolvek len, aby sme nasej malickej pomohli.
Asi som bol trosku dlhy, ale naozaj sa o nasu dcerku bojime a chceme pre nu to najlepsie...Chcem sa Vas opytat kedy ste videli prve pokroky pri cviceni, ze ta rucka sa pohla a ci ste boli niekto na tom podobne ako sme my, ze nasa malicka nepohne ani prstikmi ani ruckou... A este ci existuje moznost nejake operacie, ktora by spojila tie prerusene nervy alebo aspon scasti vratila hybnost rucky a prstekov...Alebo kde je na to najlepsie centrum rehabilitacne.My sme z Presova, ale vieme prist hocikde...
Dakujem za odpovede...