Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

karin75
27. lis 2009

ahoj mravcica,
s ortezou problem nie je, mala sa ju uz naucila aj odopnut. A ze male deti nemaju rozum. Zuby este nemame, stale len zdurene dasna, ale za to sa krasne premiestnujeme po celom byte. Mame nove rehabko, uz tak neplaceme, dufam, ze kontrola o dva tyzdne bude ok. A vy ako ?

karin75
27. lis 2009

ahoj pali 175,

neviem ako s ni na tom jazykovo, ale vynikajuce stranky su na nemeckych forach. Najdes tam kompletne ifnormacie, vratane nakresov nervov a pod.
Nasa mala sa tiez narodila so zlomenou klucnou kostou. Rucicka jej doslova visela, ale hybali sme prstekami. Ked mala 10 dni, boli sme na vysetreni u neurologicky a ako 3 mesacnej , nam bolo potvrdene, ze mame aj poskodene nervy. Ako trojmesacnej jej robili magneticku rezonanciu, na ktorej bolo presne specifikovane poskodenie. Nas postup pri stanoveni diagnozy bol nasledovny - od prveho dna po narodeni som s nou cvicila Vojtovku reflexku 1, a to dvakrat denne. Pomalicky zacinala dvihat rucicku jemne od podlozky smerom hore. Ked mala 6 tyzdnov sme zacali chodit dva az trikrat do tyzdna na edo nemecnnice. Mali sme velmi sikovnu rehabilitacnu ses.tricku, cvicila s nami Bobatha. K neurologovi chodime raz mesacne, robia nam EEG vysetrenia nervov a svalov. Pe narodeni nam bola nasadena aj medikamentozna liecba - dostavali sme kazdy druhy den onjekciu tyamin - je to na podporu svalovej tvorby, aby ruka neochabla.,
Klucna kost sa do dvoch tyzdnov zahoji, s nervami je to horsie. Existuje moznost prisitia, na Slovensku to vsak ziaden lekar nerobi, robi to prof. Haninec v Prahe. Tento zakrok preplaca aj poistovna. V Nemecku v Aachene je vsak klinika specializovana na mikrochirurgiu ruky, maju krasne vysledky s parezami. Dolezite je absolvovat ho do jedneho roka zivota. Na rehabilitovanie ma velmi dobre vysledky liecebna v Cilistove, mozte tam ist trikrat do roka, vsetko hradi poistovna. MY sme tam boli zatial iba raz, ale za tri tyzdne boli super pokroky. S malinkou treba cvicit, chodit plavat. Drzim Vam palce, je to beh na dlhe trate, ale poznam pripady, ked sa hybnost obnovila nma 100 percent. My mame v sucasnosti 8 mesiacov a obnovena hybnost na 80 percent.

palo175
27. lis 2009

No dakujem za odpoved.Jazykovo niesom na takej urovni, aby som vsetkemu rozumel akurat sa trosku dohovorim nemecky.Ako pises tvoja dcerka aspon hybala prstekmi...Nasa ma tu rucku uplne ochrnutu.S malou chodia cvicit tiez rehab.sestricky a aj manzelka s nou cvici trosku, ale zatial sa rucka nepohla.Keby aspon prstikmi vedela hybat...Booze ja len dufam, ze ta Vojtova metoda cvicenia nejako pomoze.Najhorsie je, ze nam ani nevedia povedat co s tou ruckou je.Pretoze ak nehybe ani prstekmi bude to asi doooost vazne.Myslim, ze nasej dcerke nepichaju ziadne injekcie zatial, ale ked ich prepustia z nemocnice tak sa chystame za jednym odbornikom neurologom v Presove a uvidime co nam povie....Ako som uz pisal spravime s manzelkou uplne vsetko len,aby sa dala rucka nasej malej do poriadku...Dufam, ze tie kontakty na prof.Hanineca alebo na tu kliniku v Aachene nejako ziskame alebo ak budes taka dobra a vies sa k nim dostat alebo ich uz mas,potom by si nam ich mohla poslat.Fakt som dost vystraseny z toho.Celych 9 mesiacov je vsetko v absolutnom poriadku a pride porod ktoreho sa moja manzelka veeelmi bala a zmeni nam zivot od zakladu...

palo175
27. lis 2009

Teraz ked tu tak hladam rozne veci ohladom tohto poranenia dostal som sa k Erbovemu ochrnutie pri pôrodnom poranení. To je skoro ako to co ma nasa dcerka:(.Pretoze ta pareza je len ciastocne ochrnutie, ale to erbovo ochrnutie je celkove ak som to spravne pochopil....Viete my v tomto nejako poradit?

palo175
27. lis 2009

Tak stale sa v tom vrtam a v podstate uz viem, ze to Erbovo ochrnutie je ochrnutim horneho typu-paralyza vznika poskodenim 5. a 6. krcneho nervu.Tento typ je charakterizovany neschopnostou pohybu paze v ramene pri obmedzenom pohybe zapästia a prstov.
Klumpkeho typ ochrnutia je ochrnutie dolneho typu.Poskodeny je 7.krcny a 1.hrudny nerv.Hybnost v ramene je zachovana, postihnute su ohybace zapastia a prstov a vnutorne svaly ruky.
No a ak nasa Nelka nehybe ruckou ani prstikmi pojde o kombinaciu horneho a dolneho typu.Dufam, ze sa mylim lebo keby to bol tento pripad bolo by to faakt zlozite...
Cim viac si o tom zistujem tym mam vacsi strach.

mravcica
autor
28. lis 2009

ahoj palo, uplne chapem, co prave prezivate, ked si spomeniem na tie prve tyzdne po porode, brr... Ja som mala ten isty problem, co vy. Maly vazil 4330 g, ja meriam 158 cm, vedeli o tom, ze bude taky velky, ale rozhodli sa riskovat malinkeho zivot a dopadlo to tak, ako pises ty. Na jednej strane dakujte panu Bohu, ze dcerka prezila, to som si tiez uvedomila az neskor, ale samozrejme, komu by sa pacilo, aby jeho babeno nehybalo rucickou. Podla toho co si pisal, ocakavajte asi komplikacie so zltackou. Nas maly bol tiez cely dobojovany, mal po sebe same modriny, my mame s manzelom RH inkompatibilitu, takze zltacku tiez dostal, a skoncilo to vymenou krvi. Bolo mi povedane, ze zltacka a modriny velmi zle spolu reaguju. Ak k tomu pride, teda ze jej zacne nebezpecne stupat hladina bilirubinu, radsej nech jej tu krv vymenia, akoby je mala zacat udierat na organy. Zevraj zacne napadat mozog, pecienku atd. Tak to mne vysvetlovavala doktorka. My sme boli uplne z toho hotovi, lebo nam ho kvoli tomu aj prevazali do inej nemocnice a nevedeli sme si vobec predstavit, co to vsetko obnasa. Nechcem vas strasit, ale radsej budte aj na toto pripraveni. Nasho maleho osvecovali tym svetlom, davali mu lieky a nic nezaberalo, tak to skoncilo vymenou krvi. Ale toto zatial neriesme, len aby ste vedeli, co moze prist.

mravcica
autor
28. lis 2009

budem ti to odosielat radsej na viackrat, lebo uz sa mi parkrat stalo, ze som napisala dlhsi prispevok a neodoslalo mi to a samozrejme vymazalo.
teraz k tej pareze. Po vysetreniach v tej druhej nemocnici nam bolo oznamene, ze nalez je velmi rozsiahly a ze maly tou rucickou hybat nikdy nebude. Ja som bola psychicky na dne, nevedela som si zvyknut na tu myslienku, ze moje dieta nikdy nebude hybat lavou rucickou. K tomu mal este aj ine zdravotne problemy. Po porode bol 3 minuty resuscitovany, problemy s ladvinami, srdieckom ..... A vtedy som si povedala, ze ved ja vam ukazem, ci bude alebo nebude hybat 🙂 Teraz ma maly necelych 7 mesiacov a robi s tou rucickou skoro vsetko, akurat, ze ju nevie troska pootocit (dlanou nahor).
Ked sa nam to stalo, bola som tiez uplne zufala, po prichode domov som brazdila na net, a nikde som ziadnu diskusiu k tomu nenasla, a presne kvoli tomuto som zakladala tuto temu, ked sa to niekomu stane, aby sa vedel zorientovat, co a kde. Tu na SK v nasom zdravotnictve je problem v tom, ze nikto ti tu nic nepovie. Mne vo vela veciach pomohla tato tema, lebo sme sa tu stretli 2 mamicky, ktore maju tento problem a vela som sa od karin dozvedela, ze som vobec nevedela. ona je z BA, takze tam je ten pristup a moznosti uplne o niecom inom.

palo175
28. lis 2009

Dobre ranko mravcica.
Tak aj nasu malu vcera brali pod to svetlo koli zltacke lebo mala dost vysoku hladinu bilirubinu tak dnes uvidime ci jej to trosku ustupilo alebo nie.Co sa tyka krvi obaja mame s manzlekou pluskovu krv.Ja viem, ze musime dakovat Bohu, ze mala vobec prezila, ale v tejto chvili nam ide o to, aby sme zistili co je s ruckou a zacalo sa s tym nieco robit.Moja manzelka ma vysku okolo 173-4cm a pri porode vazila okolo 82kg.Lenze pred tehotenstvom mala stale okolo 63-65kg.Jej sa neskutocne naliali nohy a v kotnikoch ich nemohla ani zohnut.Teraz jej to uz konecne zacina odpuchat a kila idu dole pomerne rychlo.Ale aj tak ma zaraza to ako sa doktor cudoval, ze aka je malicka velka a tazka.Preco si pred porodom nepremeral velkost a hmotnost babatka?Mozno by sla manzelka na sekciu a nebol by ziadny problem.Same otazky PRECO...
Ak by malej mali vymienat aj krv a davat ju niekde prec bola by to dalsia rana pre manzelku...Uz teraz sa velmi trapi a nechcel by som jej trapenie este zvacsovat.
Inac vytlacil som jej teno pokec o tomto zraneni, aby si to precitala a nevzdavala sa lebo mnoho rodicov bolo na tom podobne so svojimi detmi.Ale nevzdavali sa a bojovali aj napriek negativnym prognozam a ich namaha stala za to.Takze si z toho musime brat priklad aj my.

palo175
28. lis 2009

Ved ja som ani nevedel ten latinsky nazov a dllho som patral po nete a hladal o tom nieco az sa mi podarilo najst Teba🙂.A naozaj na nete je tu toho strasne malo.Hmm tiez sa dost obavam, ze ak by manzelke povedali, ze mala s ruckou nebude nikdy hybat, ze to nezvladne a zruti sa.Ona je dost citliva a vsetko si velmi berie k srdcu.Mna by to hroozne trapilo a bolelo,ale musim byt silny a byt jej oporou.
Jasne ze v Blave su trosku ine moznosti ako tu na vychode, ale verim, ze sa aj tak dostaneme do ciela v ktorom bude Nelka hybat ruckou🙂.
Inac v Povazskej Bystrici mame rodinu.Byva na sidlisku Stred🙂.Mam tam starych rodicov, bratrancov,stryka....

mravcica
autor
28. lis 2009

nam tie thyaminove injekcie vobec nepichali, ale berieme thymian a pyridoxin v tabletkach. ked bol uplne malicky tak po 1/4 tabletke denne, teraz berieme po 1/2 tabletke denne. Ak bude manzelka kojit, tak nech jedava potraviny bohate na vitaminy B. Tieto tabletky su tiez s B. Doktorka mi vysvetlovala, ze pri tychto nervovych poruseniach je velmi dolezity co najuzsi a najcastejsi kontakt s babatkom, ci pri kojeni, rozpravani, hladeni, rucicku jej treba stale stipkat, masirovat, ci uz rukou, alebo aj uterakom, plienkou atd, aby sa jej tie nervy co najviac zapajali. Manzelka je prvorodicka podla vsetkeho, ak bude mat nejaky problem aj s laktaciou (tvorbou mliecka), nech sa dozaduje laktacnej poradkyne, bolo mi povedane, ze je velmi dolezite aj to kojenie. Ak nebude nikoho takeho poznat, je tu jedna super tema, tiez pod babatkami, vola sa "dakujeme Annag"- pise tam skvela zena, ktora jej poradi so vsetkym, co sa tyka kojenia.
A teraz k tym rehabkam. My cvicime vojtovku od 1. tyzdna (ten prvy tyzden maleho zachranovali a davali ho na poriadok), 4x denne. Bobatha (to co pisala karin) sme nikdy necvicili - tu su velmi obmedzene moznosti. Prve 2 mesiace sa neudialo skoro vobec nic. Ale cvicili sme fakt poctivo - nikdy sme nevynechali, az na 2 dni za cely ten cas, kedy sme cvicili iba 3x za deň, ale to sme kvoli okolnostiam nestihali a 2 dni po ockovani sme necvicili vobec.
Velky zlom nastal medzi 2. a 3. mesiacom. Za ten jeden mesiac urobil vsetky zakladne pohyby. Najskor zodvihol rucicku, tyzden na to si ju zdvihol a ohol pod krk a asi 2-3 tyzdne na to si ju zdvihol vedla hlavicky, tak ako babatka spavaju. Vzdy to bolo tak , ze to urobil raz a potom po 2-3 dnoch to zacal opakovat stale castejsie. Nemusim pisat, ze vsekty tieto pokroky boli sprevadzane slzami stastia, az mi zimomriavky teraz naskakuju. Nebojte sa, urcite aj vy sa tychto pokrokov dockate, podla mojich info, az 95% tychto parez sa rozhybe.

palo175
28. lis 2009

A obdivujem Ta, ze si sa nevzdala a aj napriek nie velmi dobrym prognozam si bojovala a malicka ma uz tak pekne obnovenu hybnost a to ma este len 8 mesiacov🙂

palo175
28. lis 2009

Mravcica musim sa Ti velmi pekne podakovat lebo mi naozaj davas to co potrebujeme a to je podpora 🙂.Dnes ked pojdem za Luckou(tak sa vola manzelka) tak jej to skusim nejako zreferovat a hlavne sa opytam aj na tie tabl. pre malu.Ale asi najlepsie bude jej to vsetko vytlacit a nech si to precita sama, aby sa uz tolko nebala.

mravcica
autor
28. lis 2009

ja som tiez zo Stredu, mam tam rodicov, teraz byvame na Hlinach. Vy ste odkial? Ak si myslis, ze by manzelke pomohlo sa s niekym o tom porozpravat, mozem ti do IP napisat telefon, a ked bude mat chut, moze mi brknut. uplne vas chapem a je mi velmi luto, ze ste dalsi, ktori maju s tymto problem.
Inak podla mojich info (pisala som do vacsich fakultnych nemocnic), pareza brachialneho plexu a erbovo ochrnutie je ta ista diagnoza. Zistovala som to kvoli tomu, ze v PB (tu som rodila) bolo v prepustacej sprave napisane erbovo ochrnutie, a v Trencine (tam bol potom prevezeny) bola v sprave pisana ta pareza. Inak my sme mali tiez stanovenu parezu horneho, zcasti dolneho typu, nasa neurologicka nam stanovila dolneho typu, druha neurologicka horneho typu - tak si potom vyber. Ale to je nepodstatne, dolezite je cvicit, cvicit, cvicit a ja som sa aj modlila k panu Bohu.

mravcica
autor
28. lis 2009

My sme boli s malym tiez teraz na lieceni, ale v Dunajskej Luznej, tam sa chodi 4x rocne po 2 tyzdne. Rucicka sa nam tam za tie 2 tyzdne zrychlila a drzi si ju uz tak prirodzenejsie. Dalsia vec, ktoru vam chcem napisat, v Olomouci existuje rehabilitacne centrum RL Corpus s velmi dobrymi vysledkami. Pocula som to nezavisle od viacerych ludi, boli sme tam prvy krat na konzultacii pred 3 tyzdnami, teraz v utorok tam ideme opat. Od viacerych som pocula, ze ked chodili tu na SK niekde, vysledky nic moc, a akonahle zacali chodit do Olomouca - neuveritelne pokroky. Len zial je to tak, ze vsetko si hradime my Slovaci z vlastneho vrecka a hodina stoji 1090,- CZK. Chodieva sa tam na 2 hodky denne, zo zaciatku kazde 2-3 tyzdne, neskor 6-8 tyzdnov.

palo175
28. lis 2009

My sme z Presova, ale moj otec pochadza z Povazskej Bystrice a chodime tam pomerne casto.Ja som donedavna pracoval v Nitre takze som sa v PB zastavil vzdy ked som siel domov do Presova.
Ja som bol jelen z tych parez horneho typu alebo dolenho typu.Ale pisal som o tom, ze ake je to Erbovo ochrnutie a ake je to Klumpkeho ochrnutie.

palo175
28. lis 2009

Hmm no dufam, ze ten neurolog nam tiez odporuci tie rehabilitacne centra.A naozaj nezalezi kde budu lebo pojdeme s malou hocikde len, aby sa jej pomohlo.Vsade na tie rehabky si sa obejdnavala a obehavala si si to sama alebo cez doktora? A ten kontakt na ten Olomouc si ziskala ako ?Ak by tam malej pomohli tak to stoji za vsetky peniaze🙂

mravcica
autor
28. lis 2009

A este som vam chcela napisat, na tych nemeckych strankach som si to tiez citala a bola tam tiez k tomu pekna diskusia, dokonca tam pisali aj samotne deti, ktore to prezili a dakovali rodicom, ze to nevzdali a ze bojovali aj napriek aj ich urputnym placom. Dokonca tam pisala jedna zena, ktora mala tazku parezu na obidvoch rukach a teraz s nimi hybe aj ked nie na 100% a ma deti o ktore sa sama stara. Takze spolu to zvladneme, len sa nicoho nebojte a nasavajte info, z kazdej strany, lebo tie dobre informacie su v tomto pripade fakt velmi dolezite. Ak budete potrebovat hocico, tak sem napiste, ja sem chodim skoro kazdy den, takze nie je problem, ked budem vediet, tak poradim. A ak by ste chceli to moje cislo, tiez nie je problem. Velmi dobre si pamatam na tu bezmocnost, ktoru som pocitovala po porode, nevedeli sme, kam sa obratit, moja pediatricka s tymto tiez nemala ziadne skusenosti, takze to bolo zo zaciatku velmi velmi tazke. Ale vy uz nejake info mate, takze aspon viete ako sa odrazit. A inak k tomu Olomoucu, ten prvy krat sme tam boli iba hodinu, ale za hodinu som sa tam dozvedela viac informacii, ako za 1/2 roka tu na SK.

palo175
28. lis 2009

Urcite ta budeme este kontaktovat🙂a naozaj si nam velmi pomohla.Akurat som dotelefonoval s manzelkou vravela mi ze malicka dostala teploty a tecie jej infuzia:(

mravcica
autor
28. lis 2009

Kontakt od neurologa na rehabilitacne centrum cakaj asi len u vas v meste, pochybujem, ze ti da nejaky zoznam. A problem je ten, ze si potrebujes zistit, ci to centrum za nieco stoji. Ked som bola v tej Luznej, bolo tam par mamiciek, ktore cvicili vyse roka s babatkom udajne vojtovku a ked prisli do toho Olomouca alebo do tej Luznej, tak sa na nich divali, ze co to cvicia, ze to vojtovka isto nie je. Takze velky pozor na vyber centra. Ak ste si este ohladom vojtovky nezistovali, najdolezitejsi je prvy rok zivota, vtedy sa da najviac zachratnit. Nestracat ani jeden den. Babatka sa zazracne regeneruju (aj ked sa mi to velmi tazko verilo tie prve tyzdne, ale ako vidis, opak bol pravdou). V Olomouci mi povedali, ze u babatiek s parezou sa da najviac zachranit do 9 mesiacov, kedy sa zacnu polohovat do vertikalnej polohy, t.j. sedu, stoju. Vsade na SK mi bolo hovorenu o roku, takze my toho zazracneho casu uz tak vela nemame.
Kontakt na Olomouc najdes na nete, daj si do vyhladavaca, alebo ak chcec, mozem ti telefon na nich napisat aj ja.

palo175
28. lis 2009

No skusim si nieco najst a ak sa mi to nepodari tak sa ti ozvem🙂.To si si tam volala sama a aj si si to sama vybavovala?

mravcica
autor
28. lis 2009

A este ma nieco napadlo, mate narok cez poistovnu na zinienku, aj ked sa vam to zda mozno cudne, preco to pisem, my sme do 6 mesiacov cvicili na dekach a nic moc. S babatkom sa ma cvicit nahym bez plienky a skoro vzdy sa pri cviceni pocika, resp. pokaka. Takze ked sa vam pocika 4x denne, asi vam dojdu deky, a po druhe, deky sa na stoloch strasne smykaju. Zinienku polozite na stol, nic sa nesmyka, moze cikat kolko chce, sem tam aj vas zasiahne 😀 a predovsetkym sa jej nostek nebude zabarat do deky. Na zinienku budete doplacat len par EUR, tusim 15 to bolo. My sme toto vobec nevedeli, dozvedeli sme sa to az v tej luznej celeho 1/2 roka sme sa trapili na dekach.
Som sa rozpisala, ale uz koncim, lebo musim ist nieco aj robit, maly za chvilku vstane a ja nic neurobene, ale dufam, ze som tento cas vyuzila dobre a ze som vam aspon troska pomohla.

mravcica
autor
28. lis 2009

ano, sama. My chodime ku Svecovej, ale telefon maju jeden, ved ti ho hned aj napisem 00420585413102.
Staci zavolat, povedat diagnozu a oni vas objednaju. Ten prvy krat sme cakali asi 3 tyzdne. Ale urcite cvicte vojtovku dovtedy, ak sa teda rozhodnete pre ten Olomouc.

palo175
28. lis 2009

Dakujem Ti velmi pekne🙂

mravcica
autor
28. lis 2009

nie je zac

palo175
28. lis 2009

Pomohla si nam a to veeelemi.Aj ja uz idem nieco robit lebo som este pred porodom dostal nejake ulohy od manzelky co treba doma spravit, ale este som sa k tomu nedostal takze idem ja nieco robit.Ale je to tazke pretoze sa na nic nedokazem sustredit...Ale musim sa vzchopit🙂

palo175
28. lis 2009

Ahojky Mravcica. Chcem sa este opytat ako to bolo s kupanim alebo s prezliekanim.Ste tu nevladnu rucku nejako fixovali, aby nelietala len tak hore dole? Manzelka sa dnes konecne dostala do nadstandartnej izby v nemocnici a je konecne sama a ma pokoj a klud a pohodlie.Chvalabohu aj malej ustupuje zltacka a aj teplotka.Dnes sa s nou ani necvicilo a asi ani zajtra sa nebude, aby sa mala dala dokopy.Inac dali sme si odobrat aj pupocnikovu krv,len neviem ci by nam to mohlo nejako pomoct s nasim problemom.

mravcica
autor
29. lis 2009

dobre ranko palo, my sme tu rucicku vobec nefixovali ani pri kupani, ani pri prezliekani, ta rucicka nebude zas az tak lietat. Nam bolo povedane, ze sa mame k tej rucicke spravat, ako keby bola uplne zdrava, tak sme sa aj tvarili, ze jej nic nie je 😉 . Lahsie sa to uz teraz pise, ako vtedy prezivalo, ale robte to iste. My sme sa akurat snazili, ked bol napr. v kociari, alebo v postielke tu rucicku troska odtiahnut od tela, alebo ju troska vylozit, ide o to, ze pod pazuskami sa jej budu vytvarat zapareniny, kedze ju nemoze odtiahnut od tela, a to musi byt pre babatko tiez velmi neprijemne. My sme mu to natierali nejakym Ophta..., uz si nespominam presne na ten nazov, ale boli to kvapky do oci, bolo mi to divne, preco nam to odporucili, ale pomahalo to. Boli to 2 flasticky v jednej krabicke. A myslim, ze krabica bola bielo modra, alebo nam odporucali aj borovu vodu.
Teraz bude manzelke urcite lepsie, ja som bola na nadstandartke hned po porode a bolo to k nezaplateniu. Muselo to byt pre nu o to tazsie, ked lezala s mamickami na izbe, kde im vozili uplne zdrave babatka. Urcite to bude uz teraz lepsie zvladat, a aj sa da rychlejsie sama do poriadku. Ten klud a sukromie robi fakt svoje.
K zltacke a k teplote vam moc gratulujem, to ste zvladli uplne na jednicku 🙂 , aspon budete uchraneni aspon tychto dalsich starosti.
Ozaj a zabudla som Vam zagratulovat k narodeniu prvorodenej dcerky. takze GRATULUJEM a zelam jej, aby ju napriek nie najstastnejsiemu startu do zivota, stretavalo iba stastie a v prvom rade veeeela zdravia a za par mesiacov krasne rozhybanu rucicku.
k tej pupocnikovej krvi ti neviem povedat, ci by to mohlo nejak pomoct, zevraj sa robia uz vseliake pokusy a kdesi som citala uz aj o operaciach, ale na dospelych s kmenovymi bunkami, ze ich transplatuju na nejake poskodene miesto v tele, a tam dorastie to, co je poskodene. Ale fakt o tom nic blizsie neviem.
O tych operaciach ma viac info ta druha mamicka karin, z tejto diskusie, takze ona by ti vedela urcite viac povedat k tomuto.

baba77
29. lis 2009

nechcem sa vam sem tlacit lebo jaako maminka mam tuto diagnozu po ha varii,nemete nieco ta keto podobne informacie len gde dospele pisu otej to diagnoze?mna to uz traby 11 rokov po 3tretom roku sa mi vratili city,a pohyb teky nemozny,ako by mi volakto pomohol?

palo175
29. lis 2009

Dobre ranko aj Tebe Mravcica🙂
Dakujeme za gratulacie k narodeniu prveho babatka🙂.Tak tu nadstandardnu izbu mala manzelka vybavenu az od 7.12 kedy mala prvy termin porodu.Ale kedze babo prislo skor tak izba bola obsadena.A aj teraz tam bude asi len 2 dni lebo zas ju ma niekto rezervovanu.Ale ako si vravela neda sa to porovnavat s tou obycajnou izbou.A manzelke je zakazdym luto ked vidi tie zdrave deticky, ktore nemaju ziadny problem.Dufam, ze ich uz coskoro pustia nech ich mam obe doma a pustime sa do tej rehabilitacie.
Inac vraj ani doktori nevedia ci ma alebo nema mala tu klucnu kost zlomenu.Vraj je na tej rucke len opuch.Tak uvidime co bude na prepustacej sprave.Tiez sa modlime nech s tou ruckou pohne cim skor.

palo175
29. lis 2009

Baba 77 ja som o tej diagnoze tiez nevedel abolutne nic...Ale hladal som vsade na nete a dopracoval som sa k tejto stranke🙂.A tu mu mi dala Mravcica velmi cenne rady a informacie.To uz 11 rokov mas po havarii a ruka sa ti rozhybala len ciastocne?