Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

samko159
8. kvě 2013

Samko má tiež také problémy,má rok a pol a bol neoskorený v sedení,behaní,a tiež chodíme na kontroly a nedávno sme s ním boli v nemocnici v Bratislave.

19851979
8. kvě 2013

Ahojte, moja malá sa zobudila ráno s privretím očkom a trochu jej vykrúcalo kútik hubičky. Na druhý deň my malá hovorí, že jej cez líčko chodia mravčeky. S manželom sme nečakali a utekali na pohotovosť. Odtiaľ nás cipalovali na neurológiu a samozrejme odtiaľ na detskú kliniku a boli sme hospitalizované. Potvrdilo sa, že má ochrnutú pravú časť tváričky a preto ťahá ten kútik hubičky a aj očko poriadne nezatvára. Teraz je to o trošku lepšie aj očko úplne zavrie ale ten kútik hubičky jej stále uteká, ťažšie sa jej rozpráva a líčko je opuchnuté. Preto sa vás chcem opýtať, že ak máte takýto problém či sa to dá vyliečiť úplne alebo aký je postup. Čakajú nás rehabilitácie a rôzne vyšetrenia, ale chcem len vedieť či malá bude taká ako predtým a či sa to dá vyliečiť. Ďakujem za všetky rady a aj príspevky. Denisa ☹

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tinulka1712
5. čer 2013

ahoj abigael.nasa dcerka ma parezu dolny typ..ona nezavrie rucku..od porodu mala stale otvorenu dlan lavej rucky.az ked mala dva mesiace zacala hybat palcom a trosku hybala prstekmi.teraz je to uz lepsie ale stale este do tej rucky nic nechyti.bude mat 9mes.pichame aj cerebrolysin.aj vy ste to pichali,ci nie?tiez ju tak aj trochu inak dviha tu rucku,takze ktovie dokedy my budeme cvicit..ale to nevadi..budem s nou cvicit tak dlho ako bude treba..len nech ju ma v poriadku.v harmony v BA nam povedali ze do 3rokov jej oni mozu pomahat biolampou,masazami,elektrostimulaciou a ze od 3 rokov si uz sama bude kadeco uvedomovat,takze tu rucku si bude sama zapajat a cvicit s nou....preto aj tebe to asi tak povedali ze uz nebude treba tak vela cvicit.a aky ste mali dolny typ parezy?dcerka mala stale zatvorenu rucku alebo ako to vyzeralo?

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dulkagabulka
7. čer 2013

@abigael tvoje dieťatko nemalo široke ramienka...to len ty si nemohla rodit v tej polohe, v ktorej by vyklzla ako rybička..Ina May Gaskin (americka pôrodná asistentka) použiva manever, pri ktorom si rodička klačí na 4 ..

doporučujem toto video
http://www.prirozeny-porod.eu/poraneni-brachial...
pochopiš, že nie ty, ani anatomia tvojho babatka ma vinu na tom, čo sa stalo

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dulkagabulka
8. čer 2013

@abigael pre mna najdôležitejšie posolstvo toho filmu znie- nevyliezt na pôrodnícke kreslo 😒

tinulka1712
8. čer 2013

ahoj abigael.....podla mna ma pravdu dulka gabulka s tym videom..tiez som to uz davnejsie kukala to video...podla mna to moze byt pravda...mozno fakt tie deti z nas zbytocne tahaju aby mali rychlo odrobenu robotu a mozno staci ze to dietatko ma prave na tych miestach trosku slabsie nervy a nieco sa tam vtedy natrhne a uz je velky problem na svete.ved poznam zeny..moju kolegynu aj napr.moju svagrinu..tiez mali tazke porody..ich chlapci mali 52cm a makli skoro 5kg a su zdravi..nic im nie je..lebo to asi lekari vedeli odrodit.ale tazko nieco take vraviet..ja sa radsej ani k tomu nevyjadrujem ked sa ma niekto na to pyta..lebo len Boh vie ako to bolo a preco sa to stalo prave nasim detom...dozvieme sa na druhom svete.ked som bola tehotna precitala som celu bibliu a tam sa pise ze Boh nezosle trapenie na niekoho o kom vie ze to nezvladne...takze musime bojovat.modlim sa kazdy den a verim ze nam Pan Boh pomoze a bude dobre.boli sme v martine na reh.pobyte a tam mali na nastenke napisane krasne slova..ze po kazdej trnistej ceste kvitnu ruze..takze sa nesmieme vzdavat ale bojovat....aj ked je to tazke a tiez si este aj teraz castokrat poplacem..ked vidim dcerku ze sa tou ruckou ani nemoze chytit postielky alebo nabytku ked sa uz teraz dviha na nozky...ale aj tak..neprestavam sa modlit k Bohu aby nam ju uzdravil. V luznej sme este neboli...len v martine a v BA v Harmony.musim vybavit aj tu luznu.aj ja som to zle znasala po porode...segry mi vraveli aby som to tak neprezivala lebo ze stratim mlieko a ze malinka ho potrebuje...ale ja som nemohla na to nemysliet..a trapilo ma to ze som ju kojila len 3mes.mrzelo ma to..ale som taka...velmi ma to trapilo.my stale cvicime 4x denne.akurat teraz sme mali 2tyzdne pauzu lebo mi hnackovala a schudla tak som ju nechcela trapit kym nebude zdrava.abigael a tvoja dcerka mala rucku po porode 2 mes.otvorenu?dobre som to pochopila?tiez jej rucku svietim biolampou.ty ako casto svietis?a svietis kazdy den?my sme len nedavno boli na emg vysetreni v BA v Sinalgise.lekar nam to zhodnotil tak ze nevidel tu rucku po porode tak nevie ake to vtedy bolo ale ze teraz ma dcerka funkcnost svalov aj nervov poskodenu na 50%..Ale ze nervy chvalaBohu nie su pretrhnute tak mame dalej cvicit.a o pol roka ist na kontrolu.abigael ako si ta najdem na facebooku?pod akym menom?

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tinulka1712
12. čer 2013

ahoj abigael.ja svietim natalke rucku len raz za den..pred vecernym cvicenim.v martine je fajne..bola som tam so vsetkym spokojna.natalka mala rano parafin,potom laser,cvicenie,masaz a perlickovy kupel.a potom spinkala.a potom znovu elektrostimulacia a ccicenie.a vecer uz som s nou cvicila ja.aj ubytovanie pekne.a odporucanie som tam neposielala..zavolala som tam,dali nam termin a tam sme potom prisli aj so zdrav.kartou aj s odporucanim od nasej doktorky.co vsetko robia detom v luznej?ze ci sa tam mame chystat?do harmony v bleve by som uz nesla..aspon zatial nie.lebo len raz za den tam s nou pocvicili a potom mala len masaz a biolampu.a maser tam z toho 2dni nebol lebo siel na prednasku,lebo chodi na vysoku.a dva dni zase nemohol masirovat lebo mali skolenie..a ostatne dni sme ho nahanali po chodbe ze kedy moze dat masaz a biolampu...akoze bieda..myslela som ze aspon laser jej tam daju..ale nic.a za ubytovanie som dala 140eur a na naftu tam 50eur..a chlap ked siel po nas tak dalsich 50eur...ale bieda..myslela som ze sa jej tam budu viac venovat.my chodime cvicit raz do mesiaca do olomouca.s nimi som spokojna.kukala som tie fotky na facebooku..mas ich tam len par,kde vidno tvoju dcerku..ale nevsimla som si ze by mala nieco s ruckou...ani ze by ju tak velmi zahybala v zapasti..ved je nadherna..a ked s tou ruckou vsetko spravi..bud stastna.ja budem stastna ked nieco konecne chyti a udrzi v lavej rucke.ona ju este stale poriadne nezavrie.ale modlim sa aby sme sa toho raz dockali.

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tinulka1712
12. čer 2013

este neviem kedy do luznej...zajtra tam zavolam ked pises ze je tam fajn a ze je tam dost procedur okolo dietatka.moja dcerka tiez tu rucku inak dviha ako pravu....dviha ju tak viac laktom dohora napr.ked lezi dviha aj laket od podlozky..viac ako na pravej rucke.ale to mi zatial az tak nevadi...hlavne nech uz moze nieco konecne chytit do rucky.ona mala rucku otvorenu..prsty vystrete....v olomouci sa im to najskor nezdalo...ze taku parezu este nevideli tak zavolali takeho starsieho neurologa z nemecka aby sa na nu prisiel pozriet...on ked ju videl sa len zasmial a povedal ze je aj taka pareza ale velmi zriedkava.-klumpkeho pareza.este im tam aj vysvetloval ako prebiehal moj porod..ze ako a kde malu doktorka chytila...ale vraj mame cvicit a cvicit a bude dobre.tak sa len modlim nech mal pravdu.aj na nete som to nasla..tento typ parezy je velmi zriedkavy....len 5% z parezy brachialis je prave takehoto typu.ona uz pri cviceni ju viac zatvara ale stale ju este nezavrie...ale ked sa hra s hrackami..pekne si ich pridrziava aj lavou ruckou.aj ked stvornozkuje tak sa pekne do nej zapiera...pekne s nou naraba.len este tie prsteky jej treba uvolnit aby ich uplne zavrela.ja na facebooku mam tiez len par fotiek.a rucku tam asi az tak ani nevidno...ak tak tam este nejake pridam. najdes ma tam pod menom martina kovalikova Trstena 🙂

beberta
25. čer 2013

Ahojte baby,my sme sa v piatok vratili z luznej.boli sme tam len 5dni lebo nam volali ze sa im uvolnil termin a ze ci nechceme ist.bolo velmi dobre a aj je vidiet pokroky.za ten tyzden se mali 2x denne cvicenie,2x denne lampu,1x denne elektrostimulaciu a laser a 2x za tyzden masaz a 3x perlickovu kupel.vikendy su tam mrtve,takze cvicit musite sami ale je mozne si od sestriciek pozicat lampu a neviem,mozno by aj elektro spravili.inak predtym dcerka rucku upazila cca do 80stupnov a po pobyte ju dviha az k hlavicke.zajtra ideme do prahy,tak uvidime ze co nam povedia.doktorka mi este povedala ze na luznu mame narok 4x do roka.tak ze si mam zase dat ziadost.prosim napiste mi ako sa volaju tie kupele alebo rehabilitacne centrum v martine.zavolam na poistovnu ze ci aj tam mame narok.ci je to ze 4xluzna a plus aj martin alebo je to jedno ake kupele ale len 4x rocne.ten prvy rok je najdolezitejsi si myslim,tak treba vyuzit vsetko co sa da.skoda ze lekari,teda aspon ja mam taku skusenost,nepovedia na co vsetko mame narok a hladame informacie po vselijakych forach.niekedy mam pocit ako keby to davali zo svojho.dokonca u nas na rehabilitacii ani nevedeli najst kod na zinenku,lebo ze ju este nikomu nepredpisovali.tak v luznej mi napisali ten kod.tolko deti tam chodi cvicit a nikto ani nevie na co vsetko ma narok.je to vazne smutne

janulik979
25. čer 2013

@mravcica ahoj, prečitala som si len ten tvoj uvodny príspevok, a tot moja skusenost - nas adamko mal tiez tazky porod a po porode tuto diagnozu. neviem nakolko mal nerv poskodený, ale prve tri mesiace sme boli kazdy den na kramaroch (aj ine diagnozy), ale rucicka sa vojtovkov uplne rozhybala, myslim, ze do pol roka to bolo ok, cely cas sme vojtovkovali, velmi nam to pomohlo, drzím palce, aby vam to dobre dopadlo...ozaj a tiez nam v porodnici povedali ze hybat nikdy nebude, a ze to treba vyvezovat, ale opak bol pravdou, lepsie bolo to nechat volne a potom asi tri dni po porode jemnulinko rukou pohol, ak by som mu to zvezovala do perinky na silno, ako mi kazali, este viac by to mal stuhnute....tak vela stastia

tinulka1712
25. čer 2013

ahoj beberta..my sme boli v martine.tiez je tam fajne aj sa detickam pekne venuju...a ked ta zavolaju tak si tam 10dni.dcerke dali rano na 20min.rucku do takeho tepleho zabalu z parafinu,potom laser,cvicenie,masaz,perlickova kupel.a potom spinkala.a potom znovu cvicenie a pred nim elektrostimulacia a vecer uz cvicis sama..na ich stoloch.a mozno ti daju aj biolampu.a cez vikend nerobia ale myslim ze v sobotu tam prisli a cvicili s detmi a mali aj kupel..uz presne neviem ale bolo dobre.a nijako specialne sa to nevola.to je normalne urobene v jednej budove v areali martinskej nemocnice.najdes to aj na nete.alebo ti dam rovno cislo...na doktorku.jej zavolaj,povedz ze chces ist na pobyt.ona si ta zapise a ked budu mat volny termin tak ti zavolaju.nam zavolala asi o 2mesiace.a tiez je to tam zdarma,aj obed si tam mozes zaplatit a mojej dcerke aj nutrilon dali aj vyzivy na papanie.bolo fakt super.dali nam tam aj dlazku na ruku ktoru jej niekedy davam na spanie a ked sme odchadzali pytali sa ma ci chcem prist znovu,,,ja ze jasne..tak nam hned aj dali dalsi termin..v oktobri tam pojdeme znovu.doktorka hamzikova- 0434203686 papa

morgana_kat
26. čer 2013

@mravcica
Môj synovec mal presne túto diagnózu teraz má 8 rokov , chodí do normálnej školy , na športovom dni prešiel 10 m ako fúrik 🙂 hraje na klavíri a je veľmi inteligentný a nadaný na matematiku . Takže moja rada. Spoliehaj sa na svoju intuíciu a skúšaj všetko o čom sa dozvieš. - A jedno musíte- cvičiť !!! náš cvičil vojtovku 4x denne doma a 3x do týždňa u rehab. sestry odborníčky . Od 4 mes. bola pridaná voda ako terapia. Neskôr v 2,5-3 rokoch bola pridaná metóda cvičenia Dr. Smoljaninova a po roku cvičenia prvá delfinoterapia . Celkovo absolvoval 4 delfinoterapie. Poisťovňa to neprepláca ale sú nadácie ktoré to dotujú. Doplnok - reflexné masáže v zime a bazén v lete ( postavili sme jeden na dvore aby tam bol min. 3x denne aspoň pol hodinu. Pre viac info ma môžeš kontaktovať na morgana_kat@yahoo.com. A veľa šťasta

morgana_kat
27. čer 2013

@tinulka1712
Ahoj
Nepočúvaj neurológov po tom čo sa synovec narodil a mal parézu mu povedali že bude dementný mrzák a teraz hovoria že sa stal zázrak lebo hraje na klavíri. Hľadaj alternatívne liečebné metódy a stále cvičiť vojtovku , ale dôležité je u ozajstnej odborníčky . Vojtovkou sa dá aj veľa pokaziť nie len upraviť. A tiež skús kontaktovať Dr, Smolianinova - 4x do roka Tatranská Kotlina ... Hlavne sa nevzdať a stále cvičiť a hľadať nové metódy... Veľa šťastia 🙂

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
morgana_kat
28. čer 2013

@abigael Vojtovkou sme prestali keď mal cca 2,5-3 roky ale to preto lebo nám začal vracať pri pohľade na biely obrus na stole - silná psychická reakcia -prejav odporu, pokiaľ to malá zvláda psychicky treba pokračovať my sme museli prestať lebo bolo to buď jeho psychika a zdravie alebo jeho rúčka . inak čo nášmu veľmi pomohlo je voda a masáže mal aj biolampu inak skúšali sme všetko možné ... inak skús aj Smolianinova ( http://www.nadaciajt.sk/3178-3180.html ) po tom čo sme museli skončiť vojtovku tak nám toto pomohlo najviac a jedna druhú nevylučuje len nehovor pri vojtovke že cvičíš aj Smolianinova a naopak ... a cez neho sa najskôr dostanete k delfínom 🙂 Náš teraz veľa necvičí ako 8 ročný využíva ruku pri telesnej v škole a iných hrách dostatočne mohol by ale veľa pláva ( už 5 sezónu máme bazén na dvore a je tam skoro stále a popravde už sa mu nechce cvičiť ... ak vidíme že degeneruje naordinujeme masáže a viac vody ale inak je dobrý . Ako som spomínala robí veci z čoho by všetci padali na zadok a my sme hrdí na to čo dokázal aj on aj my . Takže hľadaj sa a skúšaj všetko nové . Veľa šťstia

abigael
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tinulka1712
9. črc 2013

baby nepoznate niekoho takeho alebo z pocutia neviete o niekom takom kto mal taku parezu ako moja dcerka?....ze mala po porode otvorenu rucku a vystrete prsteky a cvicime preto aby ich zavrela a mohla tak do rucky nieco chytit.uz viem ze takyto typ parezy je velmi zriedkavy aj na nete som to vycitala ja len ze ci nahodou neviete o niekom takom ze ako dlho to trvalo kym aspon nieco uz dieta same chyti do rucky...aj ked viem ze kazda pareza je ina..ja len tak zo zvedavosti a pre povzbudenie.😀

abigael
25. zář 2013

ahojte baby chcem sa spytat moja dcérka Charlottka ma na lavej ručke diagnozu Paréza Plexus Brachialis a minule sme boli na kontrole u neurologičky a predpisala jej lieky LUCETAN 400 mg ved ona nema DMO a ešte mi vravela lekarka že vraj prekonala DMO ked bola babo tak to som bola zaskočena lebo na nej to nevyzera

bibpop
28. říj 2013

Ahojte babeny,
na tomto fore som uz teda hodne dlhu dobu nebola a je mi luto, ze pribudlo tolko vela pripadov. Chcela by som vsetky dievcata povzbudit, ze naozaj je potrebne cvicit, cvicit, cvicit a stimulovat rucku roznymi sposobmi a uspech sa musi dostavit. Moj syn Leon ma teraz uz 3,5 roka a ako vsetkym Vam aj nam po komplikovanom porode diagnostikovali tazku parezu plexus brachialis (4,2 kg, 2 x snura okolo krku, kliestovy porod - popisujem na predchadzajucich stranach tohto fora). Nam diagnostikovali aj horny aj dolny typ, ale dolna cas je u nas uz viac-menej bez problemov - mame zachovanu aj jemnu motoriku aj rotacne pohyby. Hore je to horsie, lebo ruku samostatne zodvihneme do cca 70% bez suhybu ostatnych svalov a so suhybom do cca 120%. Vojtu sme cvicili so 2 rokov (prvykrat nam zodvihol rucku cca 3 cm od podlozky AZ po 3 mesiacoch!!!) a od 2 rokov len Bobatha a teraz nedavno nam predpisali motoped (taky bicykel na ruky). Plavat chodime od 7 tyzdnov (najskor len so vane a od polroka v skupinke deti). Plavanie je uplne fantaticke, najma ak pouzivate pomocky ako je dosku a opasok na plavanie , kde musi akoby splyvat a drzat sa nad vodou sam, velmi dobre je aj ruckovanie po okrajoch bazeny, splyvanie nachrbte, kde si drzi dosku oboma rukami pod hlavou a musi udrzat rovnovahu na vode. Doma po kazdom cviceni robime furik na rukach. Najskor to boli 1-2 metre. Teraz urobi 3 x 5m bez problemov (Samozrejme ja musime sa striedat a ja robim "furik" po styroch na ceste spat, ked ma cvici moj syn 😉 ). Pocula som od inych pripadoch, kde vo vyssom veku deti (cca 10 rokov) dokazu dosiahnut skoro 100% hybnost, lebo pohyb nahradia okolite svaly. Treba len vela cvicit a venovat sa neustalemu korigovaniu: Leon zvykne bezat s postihnutou rukou pri tele - tak ho stale upozornujem, nech bezi ako parny vlacik a funguje to; pri stolovani nech sa obe ruky laktami na stol a nech nenechava ruku vysiet pri tele. Nech vypinac zapne/vypne pravou rukou. Na rotacie je vyborne tekute mydlo, kde musi rucku vytocit dlanou nahor, ak si ho chce nadavkovat. Je to neustala buzeracia, ale mne to funguje. Mali sme tiez nabeh na skoliozu, a teraz nas lekarka pochvalila, ze mame pekny chrbatik. Mali sme problem aj z vytacanim nohy, kedze si tak kompenzoval stabilitu a nosime ortopedicke korytkove vlozky do topanok - aj to uz bolo pri poslednej kontrole lepsie.
Je velmi tazke prijat tento stav na zaciatku a kazdodenne cvicenie je vycerpavajuce aj fyzicky aj psychicky pre vsetky mamicky, najdolezitejsie je pri tom trpezlivo a pedantne zotrvat a pokusit sa zaradit to do bezneho zivota a velmi sa nad tym nezamyslat. My momentalne chodime 2 x tyzdenne plavat, 3-4 tyzdenne cvicime Bobatha - z toho raz na rehabke a zvysok doma.) Ked cvicime pravidelne je to vydiet. Ked vypadneme kvoli chorobe, aj to je vidiet. Drzim nam vsetkym palce!!! 🙂

bibpop
28. říj 2013

@morgana_kat
morgana - srdecna vdaka za Tvoj prispevok - je pre mna velkym povzbudenim. Tiez mi moja ortopedicka hovori, ze plavanie je uplne najlepsie - ma jedneho 14 rocneho pacienta s touto diagnozou, ktory ma ruku cca 99% funkcnu, je sice trochu vidiet na chrbte asymetriu, lebo ostatne svaly sa zvacsili, aby nahradili oslabenu cast. Podstatna je vsak funkcnost. Tento chlapec vela plave a preto je v takom dobrom stave. Problem vsak zvykne opat nastat, ked zacne v puberte prudko rast, ze vtedy opat svaly nestihaju za kostrou, ale opat sa to da riesit cvicenim, rehabkou a samozrejme plavanim. 🙂

tinulka1712
8. lis 2013

babenky chcem sa vas spytat...je tu nejaka taka mamina ktora cvicila rok s dietatkom s takouto diagnozou a aj napriek tomu bol stale problem s jemnou motorikou v rucke? lebo my uz cvicime s dcerkou rok..je vidno ze sa to stale zlepsuje ale velmi,velmi pomalinky....my mame dolny typ parezy brachialis.pytam sa preto ci je to normalne ze uz tak dlho cvicime a este stale mi dcerka sama hracku do rucky nechyti...ona mala stale otvorenu rucku...postupne sa svaly uvolnuju a hybe viac prstekmi ale este stale jej v rucke chyba uchopovy reflex.je mozne ze este stale nam vojtovka pomoze rucku este viac rozhybat?dcerka vraj mala od lakta az po prsta hypotonicke svalstvo...☹ ☹