Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

lucenek
8. črc 2009

mravica..takto poškozený nerv se již plně neobnoví nikdy....ale rehabkou se dá dost věcí napravit, jde o to jestli byl nerv úplně přerušený nebo jen částečně, nebo bylo zhmoždění......
nervy periferní maj tendenci dorůsrat jak dendrická část tak i ta axonální..ale jestli se někdy spojí tak to je fakt ve hvězdách.....

mravcica
autor
8. črc 2009

diky lucenek, my doteraz s istotou nevieme, čo s tým nervom má, lebo u takéhoto malého bábätka sa ešte vyšetrenia nerobia, mali by sme ísť za mesiac na vyšetrenie, kde by mali zistiť funkčnosť nervov na tej ručičke. tak som veľmi zvedavá, ako to dopadne.

lucenek
8. črc 2009

mrav...asi časem se budě dělat emg..je to bolestivé vyšetření kdy se napícne daný nerv a pouští se do něj el..signál.....jen tak lze zjistiz jak na tom nerv je a neuspává se, je třeba vidět reakci...ale u tak malých miminek se to myslím nedělá

tytyta
8. črc 2009

ahojky
tak já jsem rehábka a znám lidičky s plexem brachiálního nervu.Ale jak píše lucenek,záleží na tom co s tím nervíkem je.Takže se to rozhýbat může,ale taky nemusí ☹ .Ale dětičky dokážou zázračně regenerovat,tak tomu nepřestávejte věřit a přeji mnoho sil do cvičení.

mravcica
autor
10. črc 2009

ahojte, diky moc za prispevky. na to emg ideme v auguste, tak len trpnem, co tam zistia. existuje este jedno nejake vysetrenie, ale to sa robi pod celkovou narkozou a taketo nieco nechceme pri takomto malilinkom babatku riskovat, aby sa mu este neposkodil aj mozog. doktorka to tiez neodporuca. tytyta, staci v tomto pripade len navstevovat rehabky, neurologiu a ta vojtovka, alebo si myslis, ze by sme mali podstupíit aj nejake ine vysetrenia, inych doktorov alebo ja neviem co este podniknut. Nerada by som si niekedy v buducnosti vycitala, ze som mu pre tu rucicku neurobila maximum, co som mohla. Velmi rada privitam vsetky rady... a este raz vam dakujem

tytyta
17. črc 2009

Mravcica,zatim stačí když budete cvičit a navštívíte neurologii.Víc zatím udělat nemůžete.Jíná alternetivní léčba je myslím v tomto případě zbytečná.Myslím že děláte maximum a chce tomu prostě dát čas.Držim pěstičky,at se to zlepší 🙂

mravcica
autor
17. črc 2009

tytyta diky moc za odpoveď. Musíme sa pochváliť 🙂 , Simonko začal s tou ručičkou trochu hýbať, zdvihne si ju a pritiahne si ju až pod bradu, som taká šťastná, konečne nejaký pokrok po 2 mesiacoch. Dúfam, že budeme robiť pokroky aj naďalej. Ja som začala tiež chodiť na rehabky (zatiaľ mi dali elektroliečbu, tak uvidím, či mi to pomôže), nevládzem na zápästia, je to riadna fuška tá vojtovka, ale hlavne, že zaberá. ešte raz díky ....

romi73
17. črc 2009

mravcica, moc vám přeju, ať je to v pořádku, ale asi to bude chtít hodně trpělivosti. snad ti dodá naději, že mojí známé holčička také po těžkém porodu nemohla vůbec hýbat pravou ručkou a už s ní může pohybovat skoro normálně. cvičili myslím 5x denně vojtovku a 3x týdně chodili na rehábku tady v Praze, byla z toho hodně vyčerpaná, je to její třetí dítě, tak k těm všem povinnostem ještě takováto komplikace. ale úsilí přineslo plody! já bohužel nevím tu přesnou diagnózu, ale pokud už ti malý s ručičkou pohybuje, jak píšeš, tak to snad bude úplně dobrý! držím palečky!

tytyta
19. črc 2009

Chce se to obrnit,je to běh na dlouhou trať.Ale myslím že každá máma udělá cokoliv pro svý dítě.A pokud už se to začlo zlepšovat,tak super.Akorát počítejte s tim že je to opravdu na dlouhou dobu.Vim že je to vysilující 😒 .Hodně sil 🙂

mravcica
autor
20. črc 2009

diky moc za podporu, cloveku ta povzbudi, ked pocuje, ze su ludia, ktorym sa to vyrazne zlepsilo. uvidime, co s tym nervom mame my. tytyta, ako dlho to trva v takychto pripadoch, je to o mesiacoch alebo o rokoch, rokoch, ....?

karin75
20. črc 2009

my mame presne takuto isti diagnozu. Cvicime 3x denne vojtovku a chodime 3x do tyzdna na rehabilitacie. Okrem toho brala mala prvy mesiac thyaminove injekcie na posilnenie svalstva, teraz beriem thyamin v tabletkach. Chodime 1x mesacne na kontrolu na neurologiu na Kramare, tento tyzden mame absolvovat magneticku rezonanciu, aby sa presne urcilo, kde je co poskodene. V sucasnosti mame 3 mesiace a hybnost obnovenu na 60 %. Boli sme aj na konzultacii v sukromnom neurologickom centre a pomahat ma aj plavanie babatiek.

tytyta
21. črc 2009

No jak u koho,ale určitě jsou to řádově měsíce až klidně rok.Ale jak říkám,dětičky regenerujou rychleji,tak se to třeby spraví taky rychleji.Ještě mě napadlo že na regeneraci nervů je dobrý vitamín B,ale nevim jestli je dobré to miminku nějak uměle podávat-To bych se zeptala doktorky 😒

mravcica
autor
22. črc 2009

ahoj karin75, ta magneticka rezonancia sa robi pod celkovou anestezou, nie? My sme akurat dnes prisli od neurologicky v Novych Zamkoch a po vysetreni akymsi pristrojom nam oznamila, ze ten nerv nema preruseny, ze je "len" poskodeny - pomliazdeny. Som nesmierne stastna, ze to nie je prerusene. My tiez berieme thyamin a pyridoxin po 1/4 tabletke denne - predpisala nam ich nasa detska doktorka. ie thymianove injekcie sme tiez vobec nebrali. Na rehabilitacie chodite podstatne castejsie ako my. V com spocivaju? Len ti ukazuju, ako mas cvicit, alebo jej davaju aj nejake ine rehabky? My chodime iba 1x tyzdenne a len nam ukazuje, ako pokracovat vo vojtovke. Ale s tymi 60% ste na tom uplne skvele, gratulujem. Viem si predstavit, ako sa z toho tesite. Ak sa smiem spytat, malej sa to stalo pri porode, alebo kde bol problem? A od kolkych tyzdnov cvicite vojtovku?

lucenek
23. črc 2009

mrav uf to je super...jo ta MR ce dělá u mimišek pod CA 😉 ale krátkodobou

karin75
23. črc 2009

cvicime od prveho dna vojtovku, od polovicky maja intenzivnu rehabilitaciu, kde rehab. sestricka cvici a ak mas zaujem aj ta nauci ako cvicit. Dnes sme sa vratili z nemocnice a žiaľ máme dva nervy R sa robí pod krátkodobou narkózou, minimálna dávka. Najskôr bábo dostane sirup, tuho zaspí a potom 1 mg anestezika. Prebrala sa hneď potom ako ju dali dole zo stola. Najhosršie je, že bábo musí byť na lačno a to trvá 6 hodín. A plačú od hladu.

certuvka
23. črc 2009

Mravcica, chtěla bych Tě i já podpořit. Když jsem já přicházela na svět koncem pánevním, měla to mamka se mnou moc těžký a při tom mi doktoři vykloubili ramínko. Nevím přesně, jak moc byla ručka poškozená, ale prognóza nebyla nejlepší 😒. Nemohla jsem ručkou hnout...Mamka se mnou ale usilovně cvičila a cvičila (předpokládám, že Vojty) a všechno se spravilo!!! Možná tak v roce a půl, ve dvou letech mohli jásat. Dodnes se naši dohadují, která ruka to byla 😀 , já to nepoznám, vůbec mě to nepoznamenalo. Takže hlavu vzhůru, věřím, že i tvůj chlapeček bude v pořádku, přeji vám hodně štěstí a sil 😉

mravcica
autor
23. črc 2009

Ahoj karin, prepac, ale co to znamena, ze mate 2 nervy R?
Certuvka, ty si nas myslim ze hovorim za obe aj za karin, potesila, dufam, ze za par rokov sa budeme aj my takto dohadovat, ze ktora rucicka to bola 🙂 🙂 . Aj ked ja si myslim, ze na toto asi v zivote nezabudnem .......

karin75
23. črc 2009

preskočila mi klavesnica, mame tzv. avulziu koreňov, niečo ako povytiahnutie z koreňa, alebo prerušenie. Pátram po internete a hľadám, čo to je. Potom upresním.

mravcica
autor
24. črc 2009

ahoj karin, nevies, ci toto vysetrenie, co ste vy podstupili je najpodrobnejsie a najpresnejsie? Bola si pri tom, ked jej to robili? Lebo, to na ktorom sme boli my v stredu, on bol normalne pre vedomi, dala mu nejake sondy alebo diody alebo co to bolo do dlane a potom mu chodila nejakym pristrojom po rucicke (vyzeralo to ako paralyzer) a popritom sa jej zobrazovali nejake udaje v PC a potom z toho urobila nejake vyhodnotenia. Islo tam o nejaku rychlost prenosu z mozgu do tych nervov a naopak, ak som to teda spravne pochopila. Udaje by mali byt nad 40. Pri 2 udajoch to bolo nad 40, pri jednom to bolo 7,8. A to nam povedala, ze to nie je prerusene, ked tam nejaky impulz vobec bol. Za 2 mesiace tam mame ist opat, ci sa ten udaj bude zvysovat. ako prebiehalo to vase vysetrenie?

karin75
24. črc 2009

to vyšetrenie, čo vám robili sa volá EMG. My sme ho absolvovali už trikrát, s rôznymi výsledkami. Tiež to vyzeralo, že to bude len pomliaždené. A ešte niekedy používajú aj takú ihlu, ktoru pichnú do svalu a merajú intenzitu, to sme absolvovali dvakrát. Magnetická rezonancia je najpresnejšie vyšetrenie, máme asi 100 snímkov celej chrbtice, stavcov, miechy, nervov atď. Pri MR nie si, čakáš vonku na chodbe, bábo sprevádzajú anesteziológovia (volá sa to step by), kedže musí byť v spánku, aby sa počas vyšetrenia nepohlo. Nás sprevádzali dvaja + je tam pracovník, ktorý obsluhuje prístroj a dvaja sanitkári. Z detskej nemocnice na Kramároch ideš v sanitke tam aj naspäť, pretože bábo po MR dostane ešte infúziu, aby sa nič nestalo. V ručičke má zavedenú kanilu, kam aplikujú lieky a až keď sa napapá a nevracká, kanilu odpoja. Hospitalizácia trvá tri - štyri dni, závisí ako príde výsledok z MR. My sme boli len tri dni. Lekárka bola prekvapená, že s tou rukou dokáže až takto hýbať, tak dúfam, že sa tej operácii vyhneme. Máme intenzívne rehabilitovať, tak skúšam, čo sa dá.

mravcica
autor
25. črc 2009

diky moc za detailne vysvetlenie, si prva, ktora mi to takto presne vysvetlila, lebo mam v tom dost velky chaos. Ale ked citam, co robia s tvojou malou, mam pocit, ze s mojim malym nerobia dokopy nic. My sme to emg absolvovali teraz prvy krat. Doteraz ho vsetci len tak popozerali, poprehadzovali a na zaklade toho sme rehabilitovali. Ak sa smiem spytat, ty si odkial? My sme z Povazskej Bystrice, ale co mam informacie, takt hento vysetrenie, ktore ste teraz absolvovali, robia iba v nejakych 3-4 nemocniciach na Slovensku. Bola si tam spokojna na Kramaroch?a v ktorej nemocnici robia to vysetrenie? A o akej operacii to hovoris? Nam ani nikto nejaku operaciu nespomenul, ze v pripade, ze by sa to nedalo na poriadok, ze je aj takato moznost. Ja len pozeram, co vsetko uz mate za sebou a aj tie rehabky take intenzivne, kam chodite? Nevies mi nahodou niekoho odporucit v nasom okoli? A to ste iba o 2 tyzdne starsi od nas. a este sa ta chcem spytat, v akom sukromnou neurologickom centre ste boli? a stalo to za to?

karin75
27. črc 2009

my sme z Bratislavy, MR nám robili v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch a bolo to tam celkom ok. Na rehabilitáciu nás poslali ešte po pôrode na Antolskej a tam aj rehabilitujeme. Všetky ostatné vyšetrenia sme absolvovali po odporúčaní detskej lekárky. neurologické centrum, kde sme boli na konzultácii sa volá Sinalgis, stránka www.sinalgis.sk. Operácia sa robí iba v Prahe, momentálne však robíme všetko preto, aby sme sa jej vyhli.

mravcica
autor
28. črc 2009

karin, pri tejto diagnoze je vazne mozna aj operacia, keby sa to nedalo do poriadku? Lebo nam to bolo vysvetlovane, ze bud sa to rozhybe vojtovkou alebo smola. Je mi to jasne, ze kazda jedna by volila operaciu az na poslednom mieste, ked by sa uz nic nedialo, ale aspon clovek vie, ze tu nieco je, keby predsa ...... To tam vedia dat tie nervy dokopy, v pripade, ze by boli skutocne prerusene? O tom Sinalgise som uz aj ja pocula, co vam tam robili? Ma to tam pre nas este vyznam, ked navstevujeme neurologa tu a boli sme aj v tych NZ, kde nam robili to EMG? Vam tam co robili, len bezne vysetrenie alebo to stoji za to, keby sme navstivili aj toto centrum. Prepac, ze ta stale otravujem, ale ked vas porovnavam s nami, mame toho podstatne za sebou menej ako vy. Prave pre toto som otvarala tuto temu, aby som ziskala nejaky obraz, ako to funguje inde, ake vysetrenia by bolo mozne absolvovat ...... Lebo ja mam stale pocit, ze by sa malo dat pre maleho robit viac, ako sa robi.

tytyta, ako casto rehabilituju deticky s touto diagnozou u vas? neviem, ci si si to citala aj dalej, ale karin rehabilituje 3x tyzdenne, my 1x tyzdenne, niekedy len 1x za 2 tyzdne a teraz dokonca pojdeme az po 3 tyzdnoch. my cvicime vojtovku 4x denne poctivo.

karin75
28. črc 2009

Sinalgis robi tiez vysetrenia EMG a dalsie. Ja som si skonzultovala diagnozu a aj prognozy a nadalej chodime aj k nasej neurologicke a do Sinalgisu. Zo Sinalgisu ta tiez mozu odporucit na dalsie vysetrenia, aj na MR. My sme isli na MR podla odporucania neurologicky,ktora chcela mat istotu, ze nervy su v poriadku, pretoze u takych malych babatiek sa to EMG robi tazko, kedze sa hybu, aj ked som mala obavu z toho vysetrenia kvoli tej narkoze. Este je jedna sanca - www.cilistov.sk - je to rehabilitacne centrum pri Samorine s velmi dobrymi vysledkami, ide sa tam ako na liecenie, odporucanie na liecbu od detskej lekarky, neurologicky. Postup je na stranke vysvetleny. My este okrem Vojtovky cvicime aj na fitlopte Bobatha. Nervy v Prahe vedia zoperovat, co som pozerala na internete az nad 80% sa da ruka do poriadku urcite.

mravcica
autor
28. črc 2009

karin, ty si nerozmyslala ist do toho rehabilitacneho centra? Ja si myslim, ze by to stalo za to, myslis, ze to staci navrhnut detskej lekarke? ja chcem fakt vyuzit vsetko mozne, len aby sme tu rucicku rozhybali. Velmi ma to mrzi, ze kvoli porodu ma malicky teraz taketo problemy. Vam sa to tiez stalo pri porode? A mala malicka aj nejake ine problemy po porode? My sme si toho zatial uzili uz dost vela.
Tu stranku cilistov nemozem otvorit, vyhadzuje mi to chybu, a na googli, co som nasla, tam toho moc nie je. nevies, ci nemaju este nejaku inu stranku? a este jedna otazka. Ten Bobath, to je co? To vam ukazuju cvicenie na rehabkach? Ja som o tom v zivote nepocula.

mravcica
autor
28. črc 2009

sorry, uz mi ta stranka otvorit ide, diky moc

mravcica
autor
30. črc 2009

karin, vy ako hybete tou rucickou? Moj maly si ju vcera vylozil az tak hore vedla hlavy, ako ked babatka spinkaju - mal tak obidve rucicky. Normalne mi isli slzy do oci pri tom pohlade. Ale to zatial urobil iba 1x. Ale vzdy to tak je, ked zacne nieco, tak to urobi najskor iba 1x, potom dlhsie nic a neskor zacne ten pohyb pouzivat. Je to skvely pocit videt, ako nam napreduju. Inak Simonko si zatial tu rucicku vylozi na brusko a dlanou si sibrinkuje po tvaricke. A vcera uz aj tento pohyb, co som opisovala. Dufam, ze budeme takto napredovat aj nadalej. Najviac s tou rucickou hybe, ked sa zobudi a zacne sa pretahovat, vtedy mam niekedy pocit, ako keby s nou ani nemal problemy. Samozrejme hybe s nou v ramci svojich moznosti.
Ozaj, pisala som detskemu primarovi do toho Cilistova. Aj mi hned odpisal, beru tam aj takychto malych prckov, ako mame my, bez problemov, a najskorsi mozny termin by bol v nasom pripade niekedy okolo oktobra. Zalezi to od poistovne. Nepojdete aj vy? Zeby sme tam malych zoznamili? 🙂 🙂 Na buduci tyzden ideme na poradnu, o tyzden na to na neurologiu, tak som zvedava, co nam doktorky na to povedia. Pobyty su 21 dnove. Neviem si dost dobre predstavit, ako by sme v pripade, ze by sme isli, zorganizovali starsieho syna, lebo zrovna od septembra nastupuje 1x do skolky, tak budem musiet asi do toho zaangazovat aj babinu. ozaj, ty mas starsie dieta, alebo je malicka prva? Som ta tu zbombardovala otazkami 🙂 . Tento tyzden sem chodim kazdy den, starsi syn je na prazdninach, tak sa snazim, pokial malinky spinka, co najviac posliedit na nete, a doma si porobit zameskane.

karin75
30. črc 2009

ahoj,
my sme mali od porodu rucicku doslova ovisnutu, ako keby handrova babika. Neudrzala ju vobec hore, hned jej ruka spadla o dvihani ani nehovorim. V sucasnosti ruku krasne dviha, ohne ju v lakti a dokaze si ju aj dat do ust. Co nevie, je 90 st. uhol a vylozit vedla hlavy. Vcera sme mali prve ockovanie a tiez som hned zacala s dets. lekarkou riesit Cilistov. Mame SZP, tak neviem, co na to ten revizny lekar. Neviem, ako to stihneme, pretoze mame tiez prvacku, ktora ide v septembri prvykrat do skoly a ja by som sa mala vratit od 1.10. do prace. Je to dost komplikovane, zvazujeme co a ako spravit, samozrejme, ze malicka ma prednost.

mravcica
autor
30. črc 2009

ahoj, my sme mali rucicku presne taku istu, ako opisujes ty, akurat s prstekami hybal. Prosim ta, ako to je s ockovanim a cvicenim? Mne kazala moja detska doktorka sa spytat neurologicky, ci ho uz moze zaockovat, lebo zevraj potom by sme nemali vojtovku tyzden cvicit. Vy ste na tom ako? Cvicite, ci nie? Neviem si to predstavit, ked to tyzden vypustime, co to s tou rucickou spravi. Teraz zacina robit pekne pokroky, bojim sa aby sa to nezabrzdilo, alebo horsie, nezacalo vracat k horsiemu. Vidim, ze vy to mate tiez dost komplikovane a este horsie o to, ze ti mala nastupuje do skoly. To ta nasa skolka oproti tomu je nic.

karin75
31. črc 2009

po očkovaní pauza 5 dní, ak sa neobjaví žaidne reakcia na očkovanie možno pokračovať,a to sa dá, nemalo by sa ich napredovanie pozastavit. Prstekami hybeme tiež od narodenia aj zapastim.