Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

baba77
29. lis 2009

hat áno už 11 rokov,ale dufam ze ak,to roz cvicim,vzdy bude lepsie?len ci staci stale cvicenie?vi co viete o tom?

mravcica
autor
29. lis 2009

ahoj baba, chodila si na nejake rehabilitacie? Ozaj, teraz ma napadlo, raz mi pisala jedna mamina do IP, ze jej brat mal po havarii tiez tieto problemy s rukou a tusim niekde v Prahe ho operovali. Idem sa mrknut do IP, ci tam mam este ten mail

mravcica
autor
29. lis 2009

baba, tu je ten kontakt: Fakultná nemocnica Královské Vinohrady, neurochirurgická klinika, Prof. MUdr. Pavel Haninec, Csc.,00420267168029. Jej bratovi tam operovali tu ruku a ma ju zachranenu. Skus sa tam nakontaktovat, uvidis, co ti povedia.
Ja viem len jedno, a to, ze je velicizny rozdiel medzi detskou a dospelackou neurologiou a neurochirurgiou. Pri detickach sa musi stimulovat mozog, aby robili to co chceme, pri dospelakoch je to ine, lebo dospeli pohyby robia uz vedome.
Takato tema pre dospelych tu asi nie je, lebo nam ked sa to stalo, nenasla som k tejto tematike absolutne ziadnu diskusiu. Bola si na tej magnetickej rezonancii? U deticiek sa to robi pod celkovou narkozou, aby sa nehybali, ale tam pridu na to, co s tymi nervami je, ci su porusene, prerusene, povytiahnute ... Ale to si uz asi absolvovala.

mravcica
autor
29. lis 2009

ahoj karin, tak u vas uz musi byt poriadne veselo, ked mala preskumava cely byt 🙂 Nas maly zatial nic. Jemu idu zas zuby, uz sa mu prerieza druhy, ale plazit sa, to ho ani nenapadne. Typicky chuap, kde sa bude ponahlat 😀 Prvy mal tiez na vsetko cas. Kamaratka v jeho veku uz vedela to aj to, a on si len vegetil. Ale za to, teraz je z neho certisko ako vysity 🙂
Ale spat k Simonkovi. Plazit ani napad. Ked je na brusku, tak sa max. docahuje za hrackami, kusok sa za nimi aj natiahne, resp. nejak presunie, ale plazenie to nie je. Ale uz sa konecne asi taky mesiac pri paseni konikov vie aj opriet o tu lavu rucicku, tak ze ju ma vystretu. Neviem, ci chapes, co myslim. Nie je zaprety na predlakti, ale na dlaniach. Niekedy tesne po cviceni, ked ho davam na brusko, tak sa uz na par sekund udrzi na rukach, ako keby isiel stvornozkovat. Tak uvidime, kedy pride nas cas.

baba77
29. lis 2009

ajmoja je po autonehode,mne tam zasivali nervy,emg robili ze vrej ukazuje nervy,na rezonacii som nebola.to uz operovat nebudu len vraveli cvicit aaaaaaacvicit....

mravcica
autor
29. lis 2009

a ako dlho cvicis? a co cvicis?

baba77
29. lis 2009

poviem ti pravdu zrietka malaby som castesie???vy urcite este do dnes?a vela.

mravcica
autor
29. lis 2009

my s malym cvicime 4x denne, denno denne. bez prestavky. cvicila si vojtovku? lebo zevraj je vojtovka aj pre dodpelych

baba77
29. lis 2009

to je ako?

mravcica
autor
29. lis 2009

neviem, ako je to s dospelymi, pri detoch sa stimuluju rozne body. kam s tou rukou chodis? na rehabky, k neurologovi?

baba77
29. lis 2009

teraz dobry cas nehodim,po no vom roku,by som zacala le uz bute tasie cerka ma len rocik.

mravcica
autor
29. lis 2009

ja by som skusila zavolat do tej Prahy, za opytanie nic nedas,a aj do toho Olomouca, na predchadzajucej stranke som davala Palovi kontakt, ale neviem, ci rehabilituju aj s dospelymi. Skus brnknut a uvdis

baba77
29. lis 2009

zatiel dakujem.majte sa

palo175
29. lis 2009

Hojky Mravcica.
Tak nasa malicka mala zase nejake zyvsene hodnoty tak sla zase do solarka(to svetlo sme si tak nazvali),ale aspon ju mala manzelka konecne celu noc pri sebe az rano ju vzali prec.Najhorsie je, ze Lucka straca mlieko koli tomu ako sa trapi.A malicka nechce tahat z prsnika.Len sa s nim hra tak si musi odsavat mliecko a potom ho nim prikrmuju.
Ked som hladal nejake veci ohladom tej diagnozy cez prehliedac OPERA tak som toho nasiel len malinko takmer nic,ale u rodicov, ktori maju MOZZILU tam toho bolo dost. Dokonca som tam nasiel jednu bakalarsku pracu na temu PAREZA BRACHIALNEHO PLEXU.Ma 68 stran a su tam aj obrazky a velmi zaujimave veci.
Po takom zbeznom prejdeni sa obavam toho, ze ta nasa dcerka ma totalnu parezu.Pretoze nehne ani ruckou ani prstikmi...Teraz ide o to, ze aky je rozsah poskodenia a ake nervy boli porusene alebo prerusene alebo vytrhnute z korenov.
Tu je link na tu stranku: https://stagweb.upol.cz/index.php?download_this...

karin75
30. lis 2009

kontakt - nemecká klinika v Aachene - http://www.pauwelsklinik.de/

mravcica
autor
30. lis 2009

zbezne som si presla tu diplomovku, tak ku tejto som sa ja cez operu nedostala. diky za info. Na tej nemeckej stranke tam boli aj pripady, kedy dieta nehybalo ani prstekami a rozhybali rucicku aj ked nie na 100%, ale rozhybali. Myslim, ze aj ta mamina, co som ti o nej pisala, ze mala parezu obidvoch ruk a teraz ma deti, o ktore sa sama stara, ta tiez nehybala ani prstami. Hlavne treba stale cvicit a vysledky sa dostavia. Nam uz viaceri povedali, ze ani maly nebude mat tu ruku na 100% funkcnu, ze raz je tam pareza, co je ochrnutie, takze nejake poskodenie tam ostane. Tieto deticky pouzivaju tu rucicku cez lopatku, co nie je spravne, neskorsie problemy so skoliozou chrbtice, nespravnym drzanim tela atd.

mravcica
autor
30. lis 2009

ozaj, este k malickej som ti chcela povedat, ona teraz moc netaha, lebo ma zltacku. zltackove deti su ospale a unavene, tak sa im nechce tahat. tento problem sme mali s obidvoma synmi, to sa spravi, ked pridete domov, len nech manzelka nepride o mlieko uplne, nech sa snazi dostat sa do troska vacsieho kludu, ja viem, ze je to tazke, ale nech mysli na malinku, ako jej to pomoze, ked budu mat tento uzky kontakt medzi sebou.

palo175
30. lis 2009

Dobre ranko.
Tak asi to bude koli tej zltacke, ze sa malej nechce velmi tahat a stale spi.Ale ze to nejako skusaju aspon cez klobucik a trosku to ide.Ale este ma staale vysoke hodnoty takze este si tam chvilku pobudnu.Aj ked manzelka je uz z toho dost nervozna a chce ist domov.

palo175
30. lis 2009

Ta nemecka stranka nieje zla, len skoda, ze moja nemcina nieje na takej urovni, aby som vsetkemu rozumel.A to to tu operaciu bude hradit poistovna?Aj cestu tam a spet?A ako dlho by tam bolo babatko? A co rodicia platia si sami za ubytovanie alebo to tiez hradi poistovna?

mravcica
autor
30. lis 2009

tak na toto ti ja neviem odpovedat, mozno karin, ale treba si zistit v poistovni, co vam preplati. Ak este malu nemate poistenu, tak si to vo vasom pripade pozistujte, ktora poistovna by bola najvhodnejsia. Su fakt rozdiely medzi nimi. Napr. ked som isla na liecenie ja (maly je vo VsZP), nepotrebovala som od nich ziadne potvrdenie ani vyjadrenie, ked isla na liecenie karin (teraz si uz nespominam, v ktorej poistovni su oni, ale urcite je to na tychto strankach niekde napisane), potrebovala vyjadrenie od revizneho lekara poistovne, az potom si mohla podat o liecenie. A ako je to s operaciami, to fakt neviem. Takze na vasom mieste by som asi pozistovala, co ktora poistovna by vo vasom pripade hradila.

palo175
30. lis 2009

Nahodil som tu nemecku stranku na google a dal so m si ju tam prelozit.Jasne nieje to uplny 100 percentny preklad, ale nieje to take zle.

palo175
30. lis 2009

Malu som uz bol dnes poistit v UNIONE tak dufam, ze som neurobil chybu.

mravcica
autor
30. lis 2009

myslim, ze to nie je zla poistovna, kedysi som tu natrafila na temu o poistovniach a myslim, ze maminy boli s nou spokojne. Zavolaj tam a popytaj sa, alebo sa spoj s tym vasim neurologom a on vam mozno bude vediet povedat, na akom systeme to je zalozene. Ked sme my boli prvy krat u nasej neurologicky a tiez sme nevedeli, ako na tom s rucickou je, povedala, ze v pripade nudze bude hladat cesticky cez Cechy a Nemecko, takze urcite tam nejake moznosti su.

palo175
30. lis 2009

V to uplne verim aj ja, ze sa malej bude dat pomoct.Ci uz u nas na Slovensku, v Cechach alebo v Nemecku.Ale najprv musia prist domov🙂A potom sa zacne kolotoc navstev u doktorov. Najhorsie je na tom, ze manzelka bola pred tym velmi pracovne vytazena a teraz bude musiet nejako pracu obmedzit a viac sa venovat malej samozrejme aj so mnou.

palo175
30. lis 2009

Nasa malicka ma tazke poskodenie nervovych pletencov.Bola na vysetreni EMG,ale ziadna odozva nervov nenastala.Primarka nam povedala,ze to bude treba asi operovat...

karin75
30. lis 2009

podla info, ktore mam, ak sa neoperuje na Slovensku, mas moznost vyberu lekara v ramci EU. Je to len na dohode s poistovnou a odporuceni lekara. Nasa rehabilitacna mala doteraz tri deti, ktore boli operovane na plexus, 2 v Prahe a 1 v Nemecku, s tym, ze ked porovna, Nemecko je ruka lepsie prevedena. Vyska nakladov 8500,- EUR, vratane pobytu. Cena sa pohybuje od poctu dni hospitalizacie, poctu dni rehabilitacie, je dobre zostat aspon par dni po zakroku a zacat cvicit este u nich. Nasledne riesit pooperacne rehabko na Slovensku, aby ste rovno z Nemecka isli na liecenie.

palo175
30. lis 2009

Manzelke povedali, ze si operaciu musi hradit sama co je podla mna somarina.Ak by to bolo tak a my by sme mali moznost vyberu, jasne, ze si vyberieme to najlepsie...a aj keby sme si to mali platit sami.Len neviem ako potom prebieha komunikacia medzi nami a doktormi v napr.v Nemecku.Ak nevieme po nemecky.A ci sa mame sami spojit s tou klinkou alebo cez doktora neurologa nasho.A ci potom treba ist do poistovne a opytat sa ci nam ten zakrok preplatia?A ten pobyt je pre oboch rodicov alebo len pre jedneho?A kolko dni sa tam stadardne ostava po operacii?Ta cena co si mi napisala je za kolko dni ?A je tam zaratana aj cena za pobyt rodica?
A este jedna vec ci vobec operuju take malinke babatka.

chumac
30. lis 2009

Ahojte. Už dlhšie sledujem túto tému a chcem vám povedať, že ste všetci statoční ako cvičíte a mám radosť, že sa detičkám všetko zlepšuje.
Palo, gratulujem ku krásnej dcérke. Je mi veľmi ľúto, že musíte už od začiatku riešiť takéto problémy. Nezúfaj, určite sa to časom zlepší. Ty musíš teraz veľmi podporovať svoju manželku, lebo to čo ona prežíva je niečo strašné. Ja som si tiež niečo podobné prežila ( ale nie s takou závažnou dg.) Tiež sme museli cvičiť Vojtovku, aj s kojením boli problémy. Uvidíš, že keď budete doma, tak sa to všetko zlepší. Na vašom mieste by som tlačila na čo najskoršie prepustenie. Ohľadne kojenia si zožeňte kontakt na laktačnú poradkyňe. Mne to zachránilo kojenie a hodilo do pohody.
Baby, nestrašte s operáciu, to je až krajné riešenie. Palo, ak dneska na EMG nie je žiadna odpovď, tak to ešte neznamená, že sú nervy úplne porušené. Ak má skutočne zlomenú kľúčnu kosť plus počítam na základe tvojho popisu tam bude aj veľké pohmoždenie a opuch, tak tam na EMGu nič nenamerajú. Lebo vzruch tade neprejde, aj keď nerv nie je prerušený. Vyšetrenie je potrebné opakovať s odstupom. Navyše je potrebné aby to robil niekto, kto tomu rozumie a robí aj u detí. Ak nemáte problém s malu ísť do BA, tak si myslím, že tento doktor je jeden z najlepších odborníkov na EMG u detí na Slovensku:
http://www.zzz.sk/?profil=760
Čo sa týka výkonov v zahraničí, tak musíte preukázať, že takýto výkon sa nerobí v SR a potom vám to poisťovňa preplatí aj s cestou. Ale je to dosť komplikované vybaviť a dosť dlho to trvá. Možné to však je. V tomto ohľade sa treba obrátiť na revízneho lekára vašej poisťovne a on vám k tomu povie viac.

karin75
30. lis 2009

ahoj chumac,
s operaciou nikto nestrasi a tebou uvedeny lekar je neurolog nasej malej. Je naozaj odbornik, len su tam dlhe cakacie doby. Okrem neho vsak chodim este k jednej neurologicke, aby som mala nazor dvoch nezavisle od seba a v sucasnosti stav konzultujeme este aj s inou lekarkou. Viac nazorov, viac rieseni. Operacia je sice az to posledne riesenie, ale pri tejto diagnoze plati, cim skor, tym lepsie.

palo175
30. lis 2009

Dakujem Ti Chumac za slova podpory a naozaj sa snazim byt manzelke oporou.Ale aj tak sa obavam, ze to bude s tou ruckou velmi vazne.Oni vlastne ani nevedia ci malicka ma alebo nema zlomenu klucnu kost.Vedia akurat, ze ma poskodeny nervy, len nevedia v akom rozsahu. A to EMG neukazalo ziadne hodnoty,ale robilo sa na 3 den od porodu a fakt bol ten porod aj pre manzelku aj pre babatko nesmierne tazky a stresujuci.S mlieckom je to uz trosku lepsie.Malinka je sice teraz trosku ospala a nexce sa jej tahat z prsnika ale len cez klobucik.Ale dufam, ze jej uz prejde zltacka a pojdu konecne domov.
Inac ked sa mala narodila mala 3970g a 49cm.Ale je mozne ze za 5 dni pribrala na 4600g, ked vlastne manzelka ju zacala kojit asi na 3 den po porode?Aj ked ju dokrmovali ta vaha sa mi nezda.Ved vzdy je to tak, za babo po porode strati 10-15% svojej vahy a nieze este priberie a este tak vela.Skor mam podozrenie, ze mala vazila pri porode ovela viac a doktor mozno vedel preco upravil vahu.A nam vlastne vysku a vahu malej povedali az na druhy den.A ked manzelka konecne porodila bol doktor riadne prekvapeny, ze ake je to velke babo a ze ma urcite min.4kg.A ked som ju videl v inkubatore a vedla nej bolo na vahe ine babatko, ktore malo 3200g, v porovnani s nasim mi pripadalo nase ako obor a nezdalo sa mi potom na druhy den, ze vazi len 3970g.
No rozmyslam uz nad vselicim...Preco si doktor nezmeral a nezvazil babatko pre porodom?Ked sa potom cudoval ake je velke?Nemala potom rodit manzelka na sekciu?
Ja viem uz nic teraz nevyriesim ked sa budem stale k tomu vracat...
Ale je to hrozny pohlad na to malinke s tou jeho nehybnou ruckou:(. A od porodu ma mala aj hlavicku vykrivenu na tu zdravu stranu.Asi doslo aj k natiahnutiu krcnych svalov.
Ak bude nutne pojdeme hocikde cize ani Bratislava nebude pre nas problem🙂