Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

chumac
30. lis 2009

K tej pôrodnej hmotnosti...neverím, že by v tomto ohľade niekto falľoval záznamy, skôr naopak. Lebo vlastne sa ten pôrod skomplikoval kvôli veľkej PH, takže nikto by nemal mať záujem úmyselne toto meniť. Inak váhový odhad pred pôrodom je dosť nepresné číslo a môže sa líšiť aj pol kg. A naviac sekcia u veľkého dieťaťa sa robí až keď je predpoklad nad 4500 g. AJ keď to znie dosť blbo vo vašej situácii, asi by ste mali doktorovi poďakovať, lebo v tej situácii to najlepšie čo mohol a v podstate malej zachránil život. Vtedy sa nič iné ani robiť nedalo, bohužiaľ to dopadlo takto.
Ak ju dokrmujú okrem materského mlieka aj umelým, tak môže toľko pribrať. Mne syn pribral za 2 týždne cez kilo. A to je len dobre, keď pekne priberá. Aspoň rýchlo ustúpi tá žltačka a poôjdu domov.
A ja nechápem, ako to, že neviedia, že či má zlomenú kľúčnu kosť. Tak nech jej spravia RTG. A tiež by jej mali urobiť UZ krčných svalov, lebo mohlo dôjsť k zakrvácaniu do nich a preto má tú hlavičku vykrivenú. Ak vám to neurobia v nemocnici, tak si toto určite potom zariaďte.
Toto doktora v Blave by som určite navštívila. Skús mu zavolať a sa popýtať ohľadne vyšetrenia, aké má dlhé objednacie doby a tak 😉

palo175
30. lis 2009

Ved aj nam bolo povedane ,ze nam doktor zachranil zivot malickej lebo to mohlo dopadnu ovela horsie...A ze malicka uz modrela...Hlavicka jej trcala vonku a ramienka ostali zaseknute v panvovych kostiach.A doktor ju musel nasilne vytiahnut.Hrozilo, ze by sa zadusila alebo by mala poskodeny mozog.Cize v tomto smere by sme mali byt vdacni...Ale na druhej strane je tu otazka, ze preco vobec boli nejake problemy....My ako rodicia to berieme velmi subjektivne a chceli sme mat zdravu dcerku a preto si len mozno tazko uvedomujeme, ze nam mozno fakt tu dcerku zachranil.My sme mu po porode hned dakovali aj ked nam sice povedal, ze malej musel zlomit klucnu kost,aby ju vybral von.Ale nakoniec to nebude klucna kost, ale poskodene nervy v rucke.
No neviem ake vsetky vysetrenia jej robili,ale ked pride domov mame jedneho neurologa vybaveneho a on nam dufam uz celkom ozrejmi jej zdravotny stav a dalsie liecebne postupy a potom sa asi ozveme aj tomu doktorovi, ktoreho si nam odporucila.

palo175
30. lis 2009

A este jedna vec.Musim sa podakovat Mravcici, ze takuto temu vobec zalozila a ja sa mozem vyrozpravat a Vy mi vlievate nadej a podporujete nas 🙂.

biba12
1. pro 2009

Palo 175, mrzi ma to, ale drzim Vam palce a verim,z e to dobre dopadne. Drzte sa.

palo175
1. pro 2009

Biba dakujeme a tiez verime, ze to nakoniec vseto dobre dopadne.

majkal
1. pro 2009

Cauko Palo,

vcera som nasla tuto temu a tak mi tuklo, ze si to vlastne Ty a pises o Vasej Nelke. V prvom rade Ti chcem zagratulovat - je nadherna a podoba sa na Teba 😉. Ked mi Lucka volala po porode, tak som netusila, ze to je az take vazne. Velmi ma to mrzi, ze sa to stalo prave Vam ☹ Chcem Vam len popriat vela trpezlivosti, sil a vytrvalosti, aby ste to zvladli ... Verim, ze to bude OK, chce to vsetko len cas ... Modlim sa za Vas ... a keby ste cokolvek potrebovali, tak sa ozvite ... rada pomozem. Drzte sa a nevzdavajte! Marianna

palo175
1. pro 2009

Dakujeme Majka a ja tiez dufam a verim, ze to bude dobre. A po porode sme este nic nevedeli. Ale vela som uz o tom precital a viem, ze to bude dost tazke rozhybat tu rucku. A Lucka ked pride domov tak sa Ti urcite ozve.Cize mala sa podoba na mna 🙂 ? Ale ocka ma po mamke zatial take pekne modre 🙂 .

mravcica
autor
2. pro 2009

ahoj palo, vcera sme boli v Olomouci, pytala som sa aj na vas pripad. takisto, ako ti napisala chumac, povedala mi aj tam ta rehabilitacna, ze pri takom malom babatku ma EMG velmi slabu vypovedaciu schopnost. mala tam moze mat vselijake opuchy, takze cez ne nic neprejde. Tiez povedala, zacat co najskor rehabiltaciu, v tychto pripadoch je dolezity skutocne kazdy den. A pytala som sa jej aj na to, aku sancu maju deti, ktore nehybu ani prstekami a povedala mi na to, tie nervy mozu byt presne ako v nasom pripade len pomliazdene, takze to je velmi tazko takto skoro stanovovat nejaky rozsah poskodenia. Takze nicoho sa nebojte a s velkym odhodlanim sa pustite do tohto kolotoca, v ktorom my zijeme uz 7 mesiacov.
Pozri si IP, poslala som ti mai.

palo175
2. pro 2009

Dobre ranko Mravcica.
Dakujem Ti, ze si sa opytala aj na nas pripad v tom Olomouci.Ale obavam sa, ze tie nervy niesu pohmozdene.Dnes rano mi telefonovala manzelka ohladom dalsich testov, ktore robili nasej dcerke vcera.A nedopadli dobre.Cize mala tu klucnu kost zlomenu nema.To bolo len ich prva domienka.Ale co je horsie, ze sa potvrdila ta diagnoza, ze ma dcerka vytrhnuty cely nervovy koren z miechy a jedine co by jej mohlo pomoct je operacia v Prahe.Takze este si pockame na vysetrenia tu v Presove,ale naozaj asi budeme musiet ist na tu operaciu.

chumac
2. pro 2009

Dobré ráno. Palo, to je mi veľmi ľúto, že to vyzerá na vytrhnutie koreňov ☹ Ak majú na toto podozrenie, tak by ste mali na 100% absolvovať MR miechy a chrbtice. Viem, že MR je aj v Prešove, ale či tam vyšetrujú aj takéto malé detičky to neviem. No držím palce, ne sa toto nepotvrdí. A prečo si myslia, že je to vytrhnuté a nie pomliaždené? Držím palce, nech všetko zvládate. Hlavne tú rehabilitáciu.

mravcica
autor
2. pro 2009

na zaklade coho vam stanovili, ze to ma vytrhnute? Ved ona ma len tyzden. Aby na toto prisli musela absolvovat tu magneticku rezonanciu, pri babatkach sa robi v celkovej anesteze, karin to absolvovala s dcerkou. Na zaklade EMG je to este priskoro. Ta rehabilitacna mi hovorila, ze vojtovka aj dobra diagnosticka metoda, ja byt vami urcite by som isla aj touto cestou.

chumac
2. pro 2009

Palo, ešte som našla jeden článok, kuk sem:
http://www.solen.cz/pdfs/neu/2008/05/12.pdf

palo175
2. pro 2009

Tak ja uz neviem...Asi jej robili nejake vysetrenia vcera a take su vysledky.A tie su hrozne.Neviem ake su uspechy pri operaciach tohto typu.Len viem, ze taketo poskodenie pri porode je velmi vzacne a nevyskytuje sa.Len PRECO sa to potom stalo nam???????

palo175
2. pro 2009

Pozeral som si hi dakujem.Viem, ze sancu su aj pri takom poskodeni, ze ruckou hybat bude...

mravcica
autor
2. pro 2009

palo, manzelka nech sa stale pyta, ake vysetrenia malej robia, co s nou robia atd. Aby ste vedeli, na com ste. To vytrhnutie pri takomto malom babatku mozu pl. mojich info stanovit iba na zaklade tej magn. rezonancie.

chumac
2. pro 2009

Palo, každý chcem mať zdravé bábtko, to je jasné. Ale pýtať sa prečo sa toto stalo práve mne fakt nemá zmysel. Teraz musíte už len bojovať.Určite sa to zlepší. Sa ti popýtam na tú operáciu. Ale aj tak by sa to pred tým malo poriadne vyšetriť.
Keď pôjdeš do nemocnice tak sa poriadne popýtaj, čo za vyšetrenia vlastne robili a aké boli výsledky. Ja si myslím, že EMG ešte nemôže dať teraz definitívnu odpoveď a MRI jej iste nerobili. Tak ako píše Mravčica sa to robí v celkovej anestézii.

chumac
2. pro 2009

Ešte som našla jeden celkom dobrý článok:
http://www.solen.cz/pdfs/neu/2008/01/03.pdf

palo175
2. pro 2009

Dnes som rozpraval s clovekom, ktoreho syn mal tu diagnozu.Ale jemu sa to stalo pri motocyklovej nehode a tiez doslo ku vytrhnutiu nervovych korenov z miechy.Operovali ho po roku v Prahe prof.Hanincom a operacia bola uspesna len ciastocne.To znamena, ze hybe ramenom a aj ohne ruku v lakti, ale zapastie a prsty ma nadalej necitlive a vraj to nevedia zatial este operovat:(
Ano som zvedavy ake konkretne vysetrenia jej uz robili a podla toho sa pohneme dalej.
Ale ten pan s ktorym som hovoril mi povedal, ze ak doslo k tomu vytrhnutiu korenov tak, ze to vedia zistit uz dost skoro a velmi presne cca do 2 tyzdnov od urazu a je jedno ci je to dospely alebo dieta.

palo175
2. pro 2009

Neviete mi nahodou ziskat kontakt na prof.Haninca?Hladam na nete, ale akosi sa mi nedari.Alebo mail.

chumac
2. pro 2009

Palo,kuk sem:
http://whois.cuni.cz/cgi-bin/who/.en?db=uk&back...

A neboj, možno sa tá avulzia koreňov vôbec nepotvrdí.

karin75
2. pro 2009

ahoj,
nezufaj, my mame avulziu dvoch korenov a bez operacie hybnost 75 percent.

mravcica
autor
2. pro 2009

palo, tu je ten kontakt: Fakultná nemocnica Královské Vinohrady, neurochirurgická klinika, Prof. MUdr. Pavel Haninec, Csc.,00420267168029. Mam ho od jednej maminy, pisala mi do IP, ze jej brat mal tiez nehodu a absolvoval u neho operaciu a ruku mu zachranil. Prisiel tam v hodine dvanastej. Kontakt som davala aj na predchadzaujucej strane babe. ale tiez si myslim, a dufam, ze to nebudete potrebovat.

Karin a vy ako s tou operaciou? Davnejsie si ju tiez spominala. Budete ju aj vy absolvovat. Inak ta hybnost na 75% je uzasna. Ako cvicievate s malou, ked si v praci? Cvicieva s nou aj tvoja mama?

My sme boli vcera v tom Olomouci a som dnes cela nejaka o nicom. Zmenila nam vsetky cviky, lebo pri tych, co sme mali predtym malo rucickou zaberal, tak sa dnes ucim vsetky 3 a pri jednom ma maly totalne ignoruje a nie a nie ho nakopnut. Povedala nam, ze ma tie ruky obidve slabsie, ze v jeho veku by uz mohol byt na 4 a pohupovat sa. V tvoja mala je na tom ako?

palo175
2. pro 2009

Mravcica dakujem Ti veelmi pekne za kontakt a pravdepodobne mu budeme volat, aby nam tu rucku vysetril a stanovil dalsiu liecbu. Zatial ako som vravel je tam velka pravdepodobnost tej avulzie korenov.Je tam sice este staale opuch, ale aj tak to nevyzera vobec dobre.
Dal by som za to vsetko, aby sa ta avulzia korenov nepotvrdila...

mravcica
autor
2. pro 2009

to ti verim, a dufam, ze to tak aj bude. Uz viete, ake vysetrenia jej to vlastne robili?

palo175
2. pro 2009

Zatial ju vysetrili na EMG a aj traumatolog a robili jej RTG.

mravcica
autor
2. pro 2009

tak to nie je nic stratene, na RTG podla mojich info to vidiet nemohli a EMG - to sme ti uz pisali. Ozaj a ako sa ma manzelka s malou? zltacka ustupila? uz viete, kedy pojdu domov?

palo175
2. pro 2009

No tak neviem na zaklade coho stanovili tu diagnozu....Manzelka sa snazi mysliet pozitivne aj ked je to velmi tazke a uz jej ta nemocnica neskutocne lezie na nervy🙂A co sa tyka zltacky tak ten bilirubin klesa len veelmi pomalicky.Mozno prisu domom v piatok alebo aj cez vikend.
Inac zavidim Vam v dobrom Tebe aj Karin Vase pokroky s detmi🙂 a prajem Vam, aby toto vsetko bol len o par rokov zly sen a rucky boli vylieceneeeeee.

karin75
3. pro 2009

ahoj mravcica,

my cakame na kontrolu u Dr. Mega - teraz 15. V marci by nam mal povedat Doc. SykorA, ci operovat alebo nie. S malou cvicim, ked pridem z roboty, babina s nou cvici na lopte a rehabilitacna 2 krat do tyzdna vojtovku.
Na styroch sa nepohupujeme, nie je to pravidlom, hlavne pri nasej diagnoze. Vie sa zapriet do obidvoch ruk, pravu ma silnejsiu. Pokusim sa ti urobit fotku cviku, co nam dali hlavne na to zapretie do ruk. Jeden cvik je z Vojtu a dva z Bobatha.
A hlavne ju skusam na styri vo vanicke - vyskusaj - menej vody, nadlahcuje to, nasej sa to celkom paci. Vcera mi zacala napinat nohy a chce sa stavat.

mravcica
autor
3. pro 2009

karin a to v tej vanicke, ju drzite popod brusko, alebo ako? vyskusam to aj ja, uvidime, co bude nas maly vyvadzat 🙂 prosim ta, a ty co robis takto skoro hore? nemozes spavat 😉 alebo vstavas tak skoro do prace?
A este jedno som sa chcela spytat. Hovorili nam to aj v tej luznej a aj teraz v Olomouci, ze maly ma krk zapadnuty medzi plecia, nieco v tom zmysle. Ma to aj Sophia? Ja si uz vobec nepamatam, ake to mal starsi syn v tomto veku.
A podla coho budu stanovovat, ci operovat alebo nie. Vysvetlovali ti to nejak? Po kontrole daj info, ako ste dopadli, my ideme az v marci.

palo, a vy sa nic nebojte za par tyzdnov tu budete uz aj vy prispievat s vasimi pokrokmi. a ten zly sen nepraj len nam, ale predovsetkym vam 😉 Ale inak tiez v to dufam. A uplne ta chapem, ze nam zavidis v dobrom, myslim, ze obe velmi dobre vieme, co momentalne prezivate. Najhorsie su tie zaciatky, ale potom bude uz len lepsie, teda v to dufam aj ja, ze bude uz len lepsie.

karin75
3. pro 2009

ahoj,
ja ju tam natvrdo polozim a iba jemne kontrolujem rukami, aby sa nenapila. Ak si zacne na ruku lihat, tak ju nadvihnem. Dnes sa mi ako podlozka osvedcila klavesnica na notebooku. A momentalne zdrhla z obyvky, poloplazmo a pololezmo.
Neviem, asi podla EEG budu posudzovat, co a ako. Ja som tento tyzden aj pisala do Aachenu, Dr. Beckerovi, zatial sa mi neozval. Zapadnuty krk nemame, mali sme mierny nabeh na tortikolis a skoliozu, ale uz sa to upravilo, najme po Cilistove. Pamatas, mali sme ciastocny nesumer lavej a pravej strany tvare.