Diagnóza Paresis plexus brachialis

mravcica
8. črc 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto z vás osobnú skúsenosť s touto diagnózou. Pred dvoma mesiacmi sa nám narodil chlapček, ktorému bol pri dosť komplikovanom pôrode poškodený nerv v ľavej paži. Všetko nasvedčuje tomu, že bol nerv prerušený. Niektorí doktori nám tvrdili, že tú ručičku už nerozhýbe, niektorí tvrdia, že tam nejaká šanca je. 4x denne cvičíme vojtovku, malilinké pokroky vidíme. Chcela by som sa spýtať, ak teda má nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekoho takéhoto pozná, či to dokázali rozhýbať, akých doktorov ste kontaktovali a jednoducho všetky nápady a postrehy privítam. My navštevujeme neurológiu a 1x týždenne chodíme rehabilitovať. Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi by nám to pomohlo. Ešte raz ďakujem

mravcica
autor
3. pro 2009

Na ten nesumer si nespominam, to co znamena? Ty ju mas velmi pohyblivu, nas maly nic, len sa prevaluje a to mu staci a toci sa kolom dokola. Maly sa na tych rukach vobec neudrzi, resp. 1-2 sekundy a pada. Ty pod nu nieco pokladas, aby bola na 4? Ak som to teda spravne pochopila, to ma nenapadlo, ale vyskusam to hned zajtra, co na to maly povie 🙂

palo175
3. pro 2009

Ahojte dievcata🙂
Tak dnes moje dve princezne prepustili neocakavane domov.Malinka pekne spinka a je nadheeerna🙂.Som velmi stastny, ze su uz doma.V prepustacej sprave uz mala uvedene dcerka ze lezia brachialneho plexu.Ale nevedeli nam s istotou povedat, ze co sa vlastne stalo.Je tam stale opuch, ktory trosku komplikuje resp.skresluje vysledky vysetreni.Ale zatial je rucka uplne nebybna nereaguje na podnety.Ak to bude treba operovat tak ze urcite do pol roka a dufat, ze to dobre dopadne.A tiez nam vraveli, ze sa mame na nakontaktovat na prof.Haninca.Ale to sme uz vedeli davno.Takze nas teraz caka veeela vysetreni a musime si najst nejaku dobru rehabku.A po tych vysetreniach ked uz bude konecne jasne, ze co jej tak budem kontaktovat prof.Haninca.

palo175
3. pro 2009

Karin ty chces ist na operaciu do toho Aachenu?Je to tam lepsie?

mravcica
autor
4. pro 2009

gratulujem ku prepusteniu. a lucka sa ma ako? ak ma nejaky problem s kojenim, nech sa nakontaktuje na tu laktacnu poradkynu na MK, tema sa vola dakujeme annag, ona tam chodi kazdy vecer a odpoveda na problemy mamiciek, zlata zienka. Ako chcete postupovat pri hladani tej rehabky? Ja by som po mojich skusenostiach urcite skusila aspon jednu konzultaciu v tom Olomouci, aby ste si urobili nazor. Skutocne tie rehabilitacie su velmi velmi dolezite. Ale to je uz na vas.

karin75
4. pro 2009

ahojte,
my este zvazujeme, ze kam. Pocula som od viaceych, ze v tom Nemecku to robia lepsie. Uvidime. Ja by som najradsej neoperovala, mame krasnu hybnost uz teraz, otazne je, ci to bude postacujuce aj na jej dalsi vyvoj - kotrmelce, stojky, hra s loptou
Tesim sa, ze uz mas babiky doma a drzim palce, aby ste o par mesaicov uz mali optimisteckejsie prognozy.

palo175
4. pro 2009

Ahojte🙂
Tak mame za sebou prvych 24 hodin.Pocas dnesnej noci som spal cca pol hodinu lebo mala stale plakala.Bola hladna a Lucka mala malo mliecka.Dnes rano konecne zaspala a spinkala okrem papania cely den.Bola uplne zlatucka.A Lucka ma uz trosku mliecka.Bola pri nas aj doktorka detska a tiez nam vravela, ze na nejake konecne diagnozy je este prilis skoro.Predpisala nam nejake vitaminky a odporucila nam nejakych doktorov.Predpisala nam aj Nutrilon pre istotu keby Lusy predsa len nemala mliecko.Ale urcite si pozrieme odporucania tej laktacnej poradkyne.Tak od pondelka zacina navstevovat doktorov.A nad tym Olomoucom fakt uvazujeme.Ako vravela doktorka teraz je velmi dolezite cvicit a cvicit.Ale napriek vsetkemu sa z malickej strasne tesiiime a uzivame si ju🙂

mravcica
autor
5. pro 2009

To vam verim, ze si malicku uzivate, a len si ju krasne uzivajte, pokial je malicka, deticky velmi rychlo vyrastu a potom nas cim dalej tym menej potrebuju. Ak nad tym Olomoucom rozmyslate, objednajte sa co najrychlejsie, lebo tam je cakacia doba aj 3 tyzdne a viac. Doma uz cvicite?

palo175
5. pro 2009

Dnes ideme prvy krat cvicit.Kedze Lusy mala malo mliecka tak aj mala bola dost nervozna a nechceli sme s nou cvicit,ale dnes ideme na to.Zajtra po vystreni neurologom a rehabilitacnym doktorom sa rozhodneme, ze co a ako.Treba do toho Olomouca posielat aj nejake vysledky vysetreni alebo len staci povedat, ze aky mame problem.A ked ste tam sli aj ste niekde prespavali alebo ste sli na otocku.Nebolo to namahave pre babatko?

mravcica
autor
5. pro 2009

telefonicky sme sa objednali, povedali, co mame za problem, a prvy krat sme tam zobrali zdravotny zaznam, ona si ho presla. Chodime tam na otocku, ale nam trva cesta cca 2 a pol hodiny. Co som sa rozpravala s maminami, co tam chodili z vychodu, vraveli, ze si tam zajednavali hotel. Ak vam mozem poradit, tak si hned zajednajte s rehabilitacnou na prvy krat viac hodin. Zevraj to robievaju aj tak na to prve zacvicenie, ze sa tam ide na 2 dni po 2 hodiny. My sme tam isli prvy krat len na hodinu a bolo by lepsie aj tu druhu hodinu hned absolvovat, ked sa uz tolka cesta merala. Maly to zvlada zatial v pohode, v aute obycajne spi.

palo175
5. pro 2009

Tak do toho Olomouca budem volat v pondelok a uvidime ako skoro nas objednaju.A ako si nam poradila skusime tam ist na dva dni.Cize ked tam prideme budeme cvicit jeden den 2hod. a na druhy den zase 2hod. ano?
Chcem sa opytat ci pri tom cviceni vojtovou metodou, ked sa babatko tak cele napina a je cele fialove ci sa nemoze stat, ze mu praskne nejaka zilka.Manzelka ukazali jediny cvik v nemocnici a to taky, ze babatku sa drzi hlavicka a tlaci sa na bod na rebrach.A to babo sa napina.Len neviem ci staci len taky cvik.A nasa tak hrooozne place pri tom.Ale slzicky nejdu.Tak sa len asi zlosti.Dufam, ze nam daju aj nejake ine cviky.
Inac my to mame z Presova do Olomouca cca 360 km, takze nas caka vcelku dlha cesta🙂.

mravcica
autor
5. pro 2009

my sme s hentym cvikom tiez zacinali. A na to plakanie si pomalicky zacnite zvykat, oni pri tom placu vsetky. Najhorsie su tie zaciatky, vela krat som si poplakala pri tom cviceni s nim aj ja. Je to hrozne, ze male babatka uz musime takto trapit. Ale zevraj ich to neboli, len sa im nepaci to, ze ich davame do takej polohy, v ktorej sa im nechce byt. A slzicky jej zatial nejdu, lebo taketo malinke babatka myslim, ze slzicky este nemaju. Ani si to uz presne nepamatam, kedy maly zacal plakat aj so slzickami. Ale aj tie pridu, urcite.
Zilky by nemali popraskat snad ziadne, my sme sa skor obavali, ci mu nemozeme nejak este viac tym cvicenim ublizit a bolo nam povedane, ze nie, a zistovala som to od viacerych, tak snad na tom nieco bude.
Teraz ma vlastne napadlo, ci vy budete potrebovat hned tie 4 hodiny, ked je este taka malinka. Neviem, ci vam zaradi hned vsetky 3 cviky, alebo budete zacinat len s tym jednym. Ved sa jej spytaj, ked s nou budes volat, ona bude vediet najlepsie. Vojtovka sa cvici na brusku, chrbatiku a na boku - to tie 3 cviky.
Ale zatial cvicte henten, ktory ju naucili a fakt cvicte poctivo 4x denne. Ona by mala zacat na tej rucicke otvarat pasticku od malicka po palcek. Ono to nepojde hned pri prvom druhom cviceni, pojde prstek po prsteku.
Tak vela trpezlivosti a pevnych nervov pri cviceni

palo175
6. pro 2009

Snazime sa s malickou cvicit, ale podarilo sa nam to vcera 2x a dnes 3x.Cvicime po 5 min. a vraj dlhsie s takym malym babom sa ani cvicit nema.Zajtra ideme na tie vysetrenia a uvidime co nam povedia a ci ten cvik co robime je spravny.A samozrejme ako som vravel zajtra volame do toho Olomouca.Inac tam nas tiez vysetri doktor alebo len rovno budu s malou cvicit?

mravcica
autor
7. pro 2009

nas vysetrovala iba ta rehabilitacna a podla toho davala cviky. potom daj info, ako ste dopadli dnes u dokotora

palo175
7. pro 2009

Jasne daam info🙂.Uz sa pomalicky obliekame a za par minut vyrazame.

palo175
7. pro 2009

Taak uz mame dnesny den za sebou.Boli sme trosku sklamani z pristupu lekarov, pretoze nikto nemal teraz volne terminy. Chceli nas poobejdnavat najskor po 15.12 a to je uz neskoro. Na neurologii nas sice vezmu zajtra, ale museli sme si priplatit za prednostne osetrenie a na rehabilitacii som uprosil sestricku,aby nas niekde vsunuli vzhladom na vaznost diagnozy.Tak podarilo sa to tiez vybavit na zajtra.A volal som aj do Olomouca a objednani sme na stvrtok 10.12 na 10 hod. a potom v ten isty den aj na 13 hod. Rozpraval som sa s riaditelkou a bola velmi pristupna,mila a ochotna nas vziat. Mame si zobrat so sebou kameru a fotak, aby sme si tie cviky mohli aj nakamerovat a nafotit a cvicit podla nich.
Takze sme velmi zvedavi ako to dopadne.

mravcica
autor
7. pro 2009

no tak tento pristup poznam velmi dobre, tiez sme si priplacali, aby nas zobrali ihned a nie o par tyzdnov, co je v nasom pripade velka strata casu. Na ten Olomouc som velmi prekvapena, ako rychlo vas objednali. Ale to je super, mne tam hororila ta nasa rehabilitacna, ze prednost maju malinke deticky, tak asi preto. Inak ta kamera je fakt super, my sme to teraz tiez nahravali a je to super, ked si to doma mozeme pozriet hocikedy a oprasit nejake veci. Som zvedava, co vam tam povedia a ake cviky zaradia.

palo175
9. pro 2009

Ahojte🙂
Tak vcera sme boli na tom neurologickom vysetreni, ale nemali sme extra dobry pocit z doktorky.Vraj je babatko cele utrapene, malo pohyblive...Odporucila nam tu rezonanciu,ale mame si sami zistit ci je to vobec mozne a ci sa to robi v Presove.Ale ved toto nam prave mala povedat ona nie?A nie aby sme si to zistovali sami.Este jej robila vcera aj ultrazvuk mozgu, ze ci nieco nema poskodene(to by sme uz neprezili ak by mala), ale nastastie bolo vsetko v poriadku. Na rehabke sme cakali hodinu a pol pokial nas vezmu lebo bolo vela ludi a nas tam len tak vsunuli. Doktorka malu tiez vysetrila,ale tiez nam povedala, ze este je skoro robit nejake unahlene zavery a treba len vela cvicit tou Vojtovou metodou, ze tu v Presove je jedna rehabilitacna sestra vyskolena v Olomouci, ktora cvici tu Vojtovu metodu a dnes sa ideme k nej obejdnat. A ze detsky organizmus je vo vyvine a ze to mozno nebude take zle ako to vyzera. Ked som sa bol pytat na tu rezonanciu tak mi primar radiologie povedal, ze pri za svoju prax to este takemu malinkemu babu nerobil a ze by tie poskodenia ani neboli vidno. Ale trosku sme sa rozpravali a nakoniec bude volat tomu prof.Hanincovi, ze ak by bola potrebna operacia, ze ake vysetrenie by bolo potrebne a co jej maju tu v Presove urobit.Nechal som mu aj papier s diagnozou malej a uvidime co mi povie dnes lebo mam ist poobede za nim.
A dnes v noci cestujeme do toho Olomouca tak uvidime ako dopadneme tam...

chumac
9. pro 2009

Ahoj Palo. Je to tak,ako vám to povedala tá doktorka na rehabilitácii. Treba veľa cvičiť, skutočne 4 aj 5x za deň
aj keď je to hrozne ťažké s takým malým dieťatkom. Na závery je skoro, neboj určite sa to zlepší.
Tu MR si kľudne môžete nechať urobiť aj v Blave, tak ako písala Karin, že im robili. Ak by si chcel, tak nie je problém pre mňa ti zariadiť komplexné vyšetrenie vrátane MR tu v Brne, ale bohužiaľ by ste si to museli hradiť. Tak asi je jednoduchšie KE alebo Bratislava. A nie je pravda, že tam nič nebude vidieť. MR sa robí dokonca aj prenatálne ešte ploodu v bruchu, keď je podozrenie na nejaké závažné ochorenie, ktoré by sa malo hneď po narodení odoperovať.
Super, že idete do toho Olomouca, nebojte sa, určite vám to tam všetko poriadne vysvetlia a ukážu ako civiť. Držím palce, nech cestu zvládnete dobre.

palo175
9. pro 2009

Ahoj Chumac
Tak bol som za tym primarom radiologie a on sa na neviem na aky pokus dovolal prof.Hanincovi a ten v podstate ani neodporucal MR, ale lepsie by bolo nejake vystrenie kontrastnou latkou a zistuje sa prietok cez tie nervove vlakna az do miechy.Len mi vypadol nazov toho vysetrenia🙂.Ale tiez nam schvalil ten Olomouc, ze sa tam dosahuju super vysledky a ak by sa potvrdila diagnoza tak to treba operovat do pol roka zivota lebo potom to uz nema zmysel.
Ale povedal, ze sa mame k nemu objednat po novom roku a prist na prvu konzultaciu, ktora je zdarma a potom sa dohodne dalsi postup. Ale vyzera to tak ,ze fakt su lepsi odbornici v Cechach ako tu na Slovensku aj ked nevravim, ze tu si zli lekari. Len ma niekedy zaraza ich pristup.
Tak nam drzte zajtra prsty nech nam ta cesta dobre dopadne🙂

mravcica
autor
9. pro 2009

Je mi luto, ze mate hned taketo skusenosti s doktorkou, ja fakt neviem od coho tu niektori doktori su. Ked si vsetko my pacienti zistujeme, nepaci sa im, ked chceme nejake info od nich, ani to nie je v poriadku, tak ja uz neviem, co mame robit. V tom Olomouci sa spytaj na tu rehabilitacnu, ktoru vam odporucili v Presove, teda ak veis jej meno, lebo oni tam maju zoznam, ktori sa fakt tomu venuju a su v tom dobri, nie ze absolvovali iba jeden kurz a padla klec, ale neustale sa vzdelavaju, tak mi to vysvetlovala ta nasa rehabilitacna. Zajtra sa ozvite, ak teda este budete vladat po ceste, ako ste dopadli. O tom vysetreni tou kontrastnou latkou som este nepocula. Mozno nam to chumac objasni, co to za vysetrenie je. Prajem stastnu cestu a pekny den zajtra. My ideme zas o tyzden.

chumac, ty robis v zdravotnictve? Mas velmi dobre informacie, super, ze nam tu niekto poradi aj z tej druhej strany 😉

chumac
9. pro 2009

Ahoj Palo. To vyšetrenie bude zrejme nejaký tip perimyelografie. Tu v Brne sa už ani skoro vůbec nerobí, lebo z MR sú oveľa lepšie obrázky. No ale prof. Haninec asi vie o čom hovorí. Oni si vždy operatéri povedia, aké vyšetrenia chcú. Každopádne je Mr menej invazívne a bez radiačnej záťaže. Takže ja by som volila toto. Ale HLAVNE dúfam, že sa k žiadnej operácii nedopracujete 😉

Mravcica, ja som neurologička a krátku dobu som robila aj na detskej neurológii. A Vojtovku som si zažila aj na vlastnej koži so synom.

mravcica
autor
9. pro 2009

tak to tu mame spravneho cloveka na spravnom mieste 🙂 Hned sa mi to nezdalo, odkial by mal nezainteresovany clovek tolko informacii, ked my ich zberame dlhe mesiace. Ak sa smiem spytat, preco ste cvicili s malym?

chumac
9. pro 2009

Mal vrodeny torticollis, teda hlavičku stočenú na jednu stranu lebo bol v bručku dosť stlačený. Mala som malé brucho. Nám tvrdili, že to bude trvať aspoň rok, kým to rozhýbeme a za 5 mesiacov na ňom nebolo už nič vidieť.

palo175
11. pro 2009

Tak ahojte dievcence🙂
Vcera sme prisli domov az po 23hod. a fakt boli sme hrozne unaveni. Vyrazali sme o pol strvtej rano a o pol desiatej sme boli tam. Samozrejme mali sme dost vela prestavok koli kojeniu a prebalovaniu. Navigacia nas priviedla az priamo pred dvere toho cvicebneho zariadenia tak to bolo v pohodke. Po cviceni sme sa este boli trosku popozerat po jednom nakupnom centre a sli sme k starym rodicom do PB na navstevu a obed. Tam sme si oddychli a pokracovali sme do Presova.
Takze tej navsteve...Privitala nas riaditelka p.Kovacikova(velmi mila pani) a hned nas zaviedla na poschodie k pani Mgr.Machacovej. Tam si obidve prezreli dcerku a p.Kovacikova navrhla cvicenia, vysvetlila ze co a ako a potom sme uz ostali len s tou p.Machacovou.Tiez bola velmi mila a vsetko nam vysvetlovala ze ako treba cvicit a vsetky uskalia s tym spojene. Mala ma este dost velky opuch na krku a preto ju velmi nechceli trapit cvicenim, a preto s nou cvicila len jednu hodinu. Mali sme este zajednanu dalsiu hodinu o 13hod., ale vzhladom k jej zdravotnemu stavu sa rozhodli , ze na 1x jej staci len ta jedna hodina. Dohodli sme si dalsie cvicenie a kontrolu na 22.12 cize vtedy tam pojdeme zase🙂.
Ale celkovo tu navstevu hodnotime velmi pozitivne a boli sme tam velmi spokojni. A samozrejme cely priebeh tej hodiny som si kameroval🙂

mravcica
autor
11. pro 2009

chumac, tak to bolo super, ze po 5 mesiacoch ste mohli prestat. Ja sa uz neviem dockat, kedy nam povedia, ze staci. su dni, kedy mam uz toho fakt dost, a to cvicime iba 7 mesiacov. Vsetka cest tym zenam, ktore musia s detmi cvicit dlhe roky.

palo a aky cvik vam dali? ci cvicite viac cvikov? My ideme buduci stvrtok, som zvedava, co nam povedia

palo175
11. pro 2009

Tak dali nam zatial len jeden cvik na aktivaciu svalov.Nelka lezi na chrbate a manzelka jej palcom tlaci medzi rebra tesne pod bradavkou. Kedze ma nas drobec este opuch na tom krku z porodneho zranenia tak ju nechceli trapit inymi cvikmi.V Kosiciach jej povedali, ze pri tomto cviku ma drzat manzelka hlavu rovno, aby s nou nepohla. A to nam vraveli, ze je chyba lebo prave zatlacanim na jednu alebo druhu stanu hrudnika sa ta hlavicka jemne otaca.A vysvetlili nam ako jej mame tu rucku davat.

mravcica
autor
12. pro 2009

a co vam povedali, ako mate tu rucicku polohovat? My sme ten cvik tiez cvicili na zaciatku a hlavicku sme davali na jednu stranu. Inak to mate riadnu zaberacku na to cestovanie. My to mame podstatne kratsie, ale po tom dni mame dost. 2 hodiny cvicenia su riadna zaberacka + k tomu ta cesta. Mala to ako zvladla?

palo175
12. pro 2009

Rucicka musi byt stale na prsiach ohnuta a ramienko musi byt podlozene.A do dlane medzi prstiky mame vkladat nejaky valcek alebo kusok obvazu, aby mala tie prstiky stale roztiahnute.
Zaberacka na cestovanie to teda je riadna🙂.Ale malicka bola velmi zlata. Stale krasne spinkala a budila sa len ked bola hladna.Ta jazda ju pekne uspavala.Teraz ked pojdeme do toho Olomouca tak prideme do PB a den skor, prespime tam u rodiny a rano pojdeme do Olomouca.Nebude to take narocne pre nas.

palo175
12. pro 2009

Chceme sa opytat Chumaca, ze za aky cas, aspon priblizne asi by sme mohli pozorovat nejaky pohyb pri cviceni?

mravcica
autor
12. pro 2009

a ako jej tu rucicku zabezbecite, aby bola na prsiach ohnuta? zicherkou? vidis, napr. toto sme my nevedeli. do tej dlane nam to tiez najskor davali este v porodnici, ale potom prestali, ze mu to nie je treba. ten pohyb pri cviceni je podla mna individualne. myslim, ze som to uz niekde pisala, ze by to malo ist, aspon co si pamatam od prstekov - od malicka po palec. mala by zacat otvarat pasticku. Ine pohyby nam maly pri tomto cviku nerobil. ved uvidime, co napise chumac.
Z tej PB to budete mat fakt lepsie, my to mame urobene za 2 a 1/2 hodky, je to riadny rozdiel oproti Presovu. Ta vasa rodina byva na Strede, samizda, ze si to niekedy spomenul. Nasi tam tiez byvaju. V ten den, ked ste tam boli, som bola aj ja s malymi u nasich, mozno sme sa aj niekde videli 🙂 Kde na strede byvaju?