Dítě nemocné celiakií ve školce, vaříte obědy doma?

tinka2828
12. bře 2013

Ahojte maminky náš prcek má celiakii, zatím to jde-má rok a půl, takže mám pevně v rukou tu jeho stravu a nebyl žádný problém. Ale spíš se děším toho, až půjde do školky, jak to dělat s obědy-vařit mu je doma a pak nabalit at mu to ohřejí? A na školu nechci raději ani pomyslet ☹ .
Jak to děláte vy s obědy a vůbec stravou ve školních zařízeních?

vojtisek2007
12. bře 2013

@tinka2828 ahoj, sice nejsme případ s celiakií,ale E. má alergii na bílkovinu kravského mléka - tzn., že spoustu věcí také nesmí a školka - nezájem, nejsou vybaveni na to, aby mohli vařit dietu,takže pokud na ní budu trvat,malou mi do školky nevezmou a donášené jídlo z hyg.důvodu mít nesměla....nevím odkud jsi,ale s vybíráním školky bych začla brzy, aby vůbec někde byli na dietu zařízení...nevím, jak se třeba celiakie vyvýjí...třeba ta naše alergie se zlepšuje a spoustu věcí už dnes jíst může a toleruje...ale byl to boj ☹

vojtisek2007
12. bře 2013

@tinka2828 ahoj, sice nejsme případ s celiakií,ale E. má alergii na bílkovinu kravského mléka - tzn., že spoustu věcí také nesmí a školka - nezájem, nejsou vybaveni na to, aby mohli vařit dietu,takže pokud na ní budu trvat,malou mi do školky nevezmou a donášené jídlo z hyg.důvodu mít nesměla....nevím odkud jsi,ale s vybíráním školky bych začla brzy, aby vůbec někde byli na dietu zařízení...nevím, jak se třeba celiakie vyvýjí...třeba ta naše alergie se zlepšuje a spoustu věcí už dnes jíst může a toleruje...ale byl to boj ☹ 😝 😠 😠 😠

aneta0707
12. bře 2013

ahoj, mam kamaradku, ktery uz syn chodi do skoly. ve skolce to bylo horsi, ale prezili to. davala mu kazdy den jidlo a svaciny, ale stejne ujidal ostatnim. nedal si rict. ted uz chodi do skoly a je na tom stejne - doma vareny jidlo a svaciny, ale uz si nechal vysvetlit, ze si nemuze zobat od ostatnich. snazi se mu varit stejny jidla jako maj na jidelnicku, aby nemohl zavidet, ze treba ostatni maji rizek a on zrovna neco min chutnyho 🙂
myslim, ze zalezi na skolce jestli ho vezmou nebo ne. tenhle chlapecek ma nejenom bezlepkovou, ale i kravsky mliko ☹

silviesoldanova
13. bře 2013

My jsme meli ve skolce chlapecka s celiakii a alergii na laktozu,bohuzel-ve skolce,krome par drobnosti,mu nemohli vyvarovat,ale maminka kazde rano donesla prepravky s jidlem,ktere jsme mu ohrivali v mikrovlnce. Takze je to hlavne o domluve a ochote. I kdyz postoj-dite s potravinovou alergii nevezmeme,naprosto nechapu!!! 😢 Samozrejme,ze kdyz melaprijit hygiena,jeho jidlo jsme schovali,protoze dle norem je donaseni a konzumovani vlastniho jidla nepripustne,ale krucis-copak to je takovy problem to nekam,jednou za rok schovat?? 😕

llluckaaa
13. bře 2013

@tinka2828 Odkud jsi? Např. ve Zlíně je školka, která se specializuje na děti s dietami. Takže tam by nebyl problém celiakovi navařit. A taky by nebyl problém tam dítě od 3 let dostat, dítě na dietě má přednost před ostatními 😉

luthien.k
13. bře 2013

@tinka2828 jednoduše - jak kde. Syn chodí do školky, sám má svou stravu (alergie na BKM, vejce atd.) a chodí tam i holčička s bezlepkovýma svačinama a s bezlepk. obědy - nosit si to oba mohou. Kde chtějí vyhovět, vyhoví, kde nechtějí, nevyhoví a budou se ohánět předpisy.

tinka2828
autor
14. bře 2013

@vojtisek2007 Z Prahy, nechápu proč si nemohla donést vlastní jídlo-to je strašný. A hlavně ta představa, že denně vyvařuji mě taky docela děsí...už ted tak akorát stíhám, zkusím najít nějakou schůdnou variantu, ale jak píšeš, asi bych to měla už řešit víc do detailů

tinka2828
autor
14. bře 2013

@luthien.k Stejně je to smutný, vyhovět by měly všude!!!!

vojtisek2007
14. bře 2013

@tinka2828 bohužel hygiena a předpisy ☹ + neochota p.ředitelky ☹ ☹ ☹. Naštěstí jsme natrefily na super p.učitelky,které pohídali,aby nepila mléko a dávali jí její, které měli "u sebe", stejně tak jogurty apod, seškrábnout pomazánku z pečiva, dát jí jen třeba plátek šunky....v jídle to bohužel ovlivnit nešlo,ale zvládáli jsme to.
Na jednu stranu to chápu - vařit diety není lehký,dnes je spousta alergií na všechno a všeho,ale na druhou stranu by měli tedy umožnit nosit vlastní jídlo....

tinka2828
autor
14. bře 2013

@vojtisek2007 Přesně tak, ještě teda že máte štěstí na ty učitelky

monaska81
14. bře 2013

Malej má Ger dietu a ve školce jsem se domluvila. Nosím mu tam svačinky a části obědu. Jak ředitelka tak hospodářka bez problémů. Záleží prostě na lidech. Mají tam cca 250 dětí a chápu, že nemůžou vařit dietně pro synka. Ale vím, že když tam byla holčička s celiakií, tak tam maminka nosila těstoviny a oni jí je tam uvařili. Takže je to jen a jen na domluvě se školkou a na tvém místě bych se už teď začínala poptávat, která školka vám vyjde vstříct

vojtovap
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
miparime
18. bře 2013

@tinka2828 Kde žiješ? Je to bída. Neteř drží bezlepkovou dietu a segra nevaří doma každý den, tak si obědy objednává a dává je malé s sebou, jsou to obědy přímo pro celiaki.Ona vaří jen o víkendu.

sacvi
18. bře 2013

Teda holky to je dost blbý 😖 Já teda můžu evidentně mluvit o štěstí. Bydlíme v malé vesnici a dcera má alergii na laktózu (má ji po mně a to já mám ještě celiakii, ale tu dcera potvrzenou nemá). Jídlo ji vždy nějak upraví - pokud teda nejsou třeba buchty..to by ji těžko někdo pekl jednu jinou..a když je jednou za dobu krupičná kaše, tak ji uvařím a k obědu donesu. Ale vím, že tam chodí i děti s celiakií a vaří jim také zvlášť.

sylvar
18. bře 2013

@tinka2828 dceři zjistili celiakii teď v únoru, navíc teda cukrovku, ve školce katastrofa přísup(k oběma nemocem), teď po 3týdenním chození s dcerou!do školky se ředitelka chce dohodnout-podepsat smlouvu-o bezchybné komunikaci ohledně stravování a že by to, co může, jí dávaly kuchařky(obnáší to koupit váhu(kvůli vážení jídla kvůli cukrovce),nosit samo ta jídla, co nemůžou ani oddělat bokem tu porci, knedlíky, těstoviny, pečivo).teď jídlo nosím a v pátek ke mě řišla učitelka, že jak to bude, až bude chodit beze mě do školky(to, co má předepsané musí sníst)a učitelka mi doporučila vzít si ji po dopolední procházce domů!!!je předškolák!!!
jsem naštvaná, vytočená, Sofie do školky chodí ráda a vzhledem k okolnostem přístupu školky nemůže 😝

tinka2828
autor
26. bře 2013

@sylvar panebože to je šílený...je mi sofi líto :(, a jídlo ji tedy navaříš vždycky dopředu?

tinka2828
autor
26. bře 2013

@miparime O jaké obědy se jedná? Vařit jen o víkendu no to je můj sen :D

mokysa
26. bře 2013

Ahoj, já měla ve škole taky jednoho žáka s celiakií a ten si nosil obědy své, z domova. Bohužel, to měl, chudák, strašně jednotvárný, přišlo mi, že má buďto nějaký suchý těstoviny nebo zeleninu. Nevím, ale mám pocit, že i s touto nemocí, může být strava trochu tvárnější, asi se mamce nechtělo nic moc vymýšlet. Každopádně děti byly někdy zlé a vždy mu do jídla koukaly a měly řeči. 😒

tinka2828
autor
26. bře 2013

@mokysa To je jasný že děti asi budou koukat. Té jednotvárnosti při vaření jídla se taky obávám.

sylvar
26. bře 2013

@mokysa
@tinka2828

já teda sofii vařím to, co jsme běžně vařili, ne suché těstoviny, normál s omáčkou, jen ji hustím pro nás všechny kukuřičnou moukou, normálně vařím rajskou, sekanou...vůbec si nemyslím, že to jídlo musí být jednotvárné...jen se svačinama mi připadá problém, stále chleba, houska, buchta, když jsme koupili bzl listové šátečky-2ks 56 Kč 😝 otřesné,ale říkala jsem si, malinko změny k věčnému chlebu s lučinou, žerve, šunkou, sýrem, vajíčkem...občas upeču bzl perník nebo bábovku od Labety.
Housky nám vyšly na 1*, takže ne jen chleba světlý, tmavý, slunečnicový, ale i ,,klasické housky,,
to je horší v tom, že jí jídlo musím vážit, hlídat množství sacharidů a v případě buchty jí dostane opravdu malý kousek 😅

sylvar
26. bře 2013

do školky se snažím vařit to, co mají ten den k obědu, na svačinu, jinak od dubna jim snad budu dávat jen bzl pečivo a těstoviny, jinak jí jídlo oddělají a zahustí její moukou nebo škrobem...jako jsem na to zvědavá, no, jak to bude, celkem se bojím,aby to na 100% ohlídaly, holt jim musím věřit asi

miparime
26. bře 2013

@tinka2828 bere od dosyta-brno, mají to hodně pestrý a jídla se často neopakují

basice
7. čer 2013

@ silvar tak my máme taky nedávno zjištěnou alergii na lepek a teď ještě čekáme, zda se celiakie potvrdí, ale už teď doktor doporučil držet bezlepkovou dietu. Malá už chodí 2 roky do školky a v pohodě a teď budu muset řešit poslední rok, než půjde do školy a už teď mám obavy, že ve školce to s tou bezlepkovou stravou bude problém ☹ Uvidíme,jak se k tomu postaví a jak moc mi vyhoví.

janaaanna
21. črc 2013

Dcera chodi od jednoho roka do soukromych jeslicek v Praze v Karline a ma alergii na psenici, ze zacatku i BKM. Od zacatku davame vlastni svaciny, vstric nam vysli. Od zari bude zustavat ve skolce i na obed a jsme domluveni, ze co ji dam, to ohreji. Neumi ale vyjit vstric, chtela jsem treba prilohy (brambory, ryzi), ale pry dopredu nevi, co bude, vozi jim to odnekud, tak mam radsi davat vse. Ale aspon to ohrivani... Jinak kamaradka ma dceru celiacku ve skole a take davaji krabicky na ohrati, jeste to delaji tak, aby mela co ostatni deti (jidelna jim da predem jidelnicek a oni podle toho vari, aby si nepripadala odlisne). Moji dcerce jsou dva a ze ji neco jineho nez ostatni deti zatim neresi.

janca08
24. črc 2013

ahoj mé dceři je 16 měsíců a diagnostikovali jí celiakii :( doktorka mi řekla že si mám zažádat o mateřskou do 7 let věku dítěte že mi jí nejspíše do školky nevezmou :( myslíte si že když si to tu mateřskou zažádám a pak by mi malou vzaly do školy že to pak půjde normílně zrušit ? nebo pak bych musela peníze vracet ?

mama333
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
chris_n
26. dub 2014

@janca08 rodičák je jen max. na 4 roky.... to nevím o co by si teda žádala. Pak myslím, že je nějaká dávka, co se dá vyřešit po skončení rodičáku... ale ten rodičák určo ne. Takže to se poptej hlavně na sociálce.

kuc
26. dub 2014

Dobrý den, jsem vedoucí stravování v mateřské škole v Chebu. Ve školce máme jednoho chlapečka z bezlepkovou dietou stravování zajišťuje mateřská škola, rodiče dodají pečivo, bezlepkové těstoviny, bezlepkovou mouku k zahuštění omáček, kukuřičnou strouhanku a pod. Já musím hlídat jestli když podáváme např paštikovou pomazánku neobsahuje- li paštika lepek, vaříme li rajskou není li protlak zahuštěn pšeničnou bílkovinou , pokud je ke svačince šunka tak nakupuji vždy bezlepkovou i pro ostatní děti (paštika i šunka se podává maximálně 1x za měsíc), neříkám že je to snadné například kuchařky musí myslet na to že nesmí zapomenout odendat jednu porci omáčky, polévky a pod před zahuštěním a tuto porci zahustit zvlášť, nesmí zapomenout uvařit jednu porci bezlepkových těstovin a pod. Knedlíky teda např ke svíčkové si donese máma,když byli buchty tak jsme mu uvařily jeho těstoviny s mákem nebo tvarohem. Vaříme zhruba 150 porcí denně. takže je vše o lidech. Jinak pokud je dítě přijato do Mš jsou dvě možnosti stravování ze zákona 1. varianta kterou provozujeme my tam je podmínkou uzavření smlouvy o dietním stravování ve které se uvede za jakých podmínek bude dítě stravováno tj jaké suroviny bude zajištovat jídelna a jaké dodají rodiče zpravidla jsou to ty které nejsou v běžném sortimentu jídelny. dále tam máme uvedeno že kuchařky nejsou dietní sestry a proto může dojít k nevědomé dietní chybě a rodiče jsou s tímto rizikem srozuměni. 2. dítě není přihlášeno ke stravování a rodičei nosí stravu sami v uzavřeném plastovém boxu se jménen a označením Dieta tento box se uloží v lednici mš až do výdeje a personál jídelny tento pokrm před výdejem jenom zregeneruje (ohřeje) na teplotu minimálně 65 stupnů, i v tomto případě je nutno uzavřít smlouvu o tom že za kvalitu donesených pokrmů zodpovídá rodič. Takto ošetřené stravování musí respektovat i hygiena ještě je podmínkou aby dietní stravování měla vedoucí stravování zapracováné v systému HACAP ale toto je již starostí každé vedoucí a co to všechno obnáší by bylo na delší odborné školení. A na závěr ještě jedna věc chystá se novela vyhlášky o školním stravování ve které má být dietní stravování nějak ošetřeno a má být povinnost od určitého počtu dětí toto stravování poskytovat. Tato novela se teprve připravuje a co přesně v ní bude a od kdy nabyde platnosti je zatím ve hvězdách.

kuc
27. dub 2014

Ještě bych chtěla upozornit na portál www jídelny .cz který je portálem zabívajícím se škoílním stravováním a přináší zajímavé informace o školním stravování a je tam i sekce pro rodiče , nedávno se tam v diskuzi řešily i diety a zkušennosti s nimi ve školních jídelnách..

kuc
27. dub 2014

Ještě bych chtěla upozornit na portál www jídelny.cz je to portál zabívajícím se školním stravováním a nedávno se v diskuzi řešily právě diety v šj. ná jádelnách je i sekce pro rodiče kde se mohou dozvědět mnoho zajímavého.