Dítě nemocné celiakií ve školce, vaříte obědy doma?

tinka2828
12. bře 2013

Ahojte maminky náš prcek má celiakii, zatím to jde-má rok a půl, takže mám pevně v rukou tu jeho stravu a nebyl žádný problém. Ale spíš se děším toho, až půjde do školky, jak to dělat s obědy-vařit mu je doma a pak nabalit at mu to ohřejí? A na školu nechci raději ani pomyslet ☹ .
Jak to děláte vy s obědy a vůbec stravou ve školních zařízeních?

teryva
21. říj 2014

@kuc Chci se zeptat, zda bych mohla někde najít nebo získat formulář na uzavření smlouvy mezi školkou a rodičem o stravování. Dcera má alergii na lepek. Mockrát děkuji.

kuc
22. říj 2014

@teryva Formulář na poskytování dietního stravování v Mš jsem ti poslala do interní pošty,
Přeji aby jste vše zvládli bez problémů.

lensta
9. lis 2015

@kuc moc prosím, mohla byste mi zaslat formulář na uzavření smlouvy mezi školkou a rodičem o stravování, děkuji (pokud ho tedy ještě někde máte)

kuc
10. lis 2015

@lensta Dobrý den, formulář, sice ještě někde mám, ale od 1.2.2015 vyšla novela zákona o školním stravování a vše je jinak, školní jídelna se musí rozhodnout jestli se přihlásí do systému dietního stravování, což sebou nese určité nesnáze jako odborné školení kuchařek, zajištění posouzení receptur a dohledu nutričního terapeuta, výpočtu skutečné výše nákladů na dietu ( dítě v dietním režimu může mít jinou výši stravného). Je toho hodně a záleží pouze na škole zda se rozhodne za těchto podmínek dietu vařit. Nebo je tu druhá možnost, a to je tzv. krabičkový systém, kdy rodič nosí dítěti stravu v krabičkách označených jeho jménem a personál školní jídelny mu tyto uloží do lednice a následně ohřeje k výdeji, toto dítě není vedeno ve školním stravování ( jídelna na něj nedostává žádné finanční prostředky ze státního rozpočtu ). Přeji Vám aby jste se dohodli na nejschůdnějším řešení vašeho problému s vedením školní jídelny a Vaše dítko i přes potřebu dietního stravování bylo v pohodě a užívalo si šťastné dětství. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, ozvěte se , budu-li znát odpověď ráda odpovím.

lensta
10. lis 2015

@kuc děkuju, o novele vím, řešíme teď v práci (školka) právě stravování formou krabiček, rodiče budou připravovat jídlo na celý den. Jen by mě zajímalo, jak vypadá nějaký formulář, od čeho se odrazit, případně aby nám tam něco nechybělo. Děkuju za ochotu

kuc
11. lis 2015

@lensta Dobrý den, pokud vím ze školení, tak forma krabiček musí být ošetřena v systému HACAP, kde bude uvedeno, jakým způsobem bude s krabičkami nakládáno Tj. způsob převzetí , uskladnění a regenerace ( ohřátí), je dobré mít odlišné stolní nádobí aby nedošlo k záměně za jídlo jiného strávníka.
Dítě v tomto případě nesmí být započítáno do říjnového výkazu stravování ( neodebírá stravu ze školní jídelny). Dále potřebujete doložit potvrzení od lékaře o nutnosti dietního stravování (přiložit k evidenčnímu listu) . O formuláři na tento způsob stravování nevím, řešila bych to standartní smlouvou kde by bylo uvedeno název zařízení, jméno dítěte, jméno zákonného zástupce a že se dohodli na tomto způsobu stravování z důvodu nutnosti dodržovat lékařem stanovené diety a za jakých podmínek bude toto uskutečňováno ( prakticky to stejné co v HACAPU) podpisy obou stran.
Na školení také padlo že ohřívání je vlastně doplňková činnost a ta jako taková by měla být zisková,
takže by se měla stanovit cena za ohřátí jídla např. 1Kč /den, Ale to mi připadá postavené na hlavu ,nehledě na administrativní náročnost takže toto bych zatím neřešila. My máme dvě děti s bezlepkovou dietou, pro ně vaříme, ale než se vše vyřešilo, spolupráce s nutriční terapeutkou, tak to bylo náročné ale paní ředitelka stala za tím, že diety budeme připravovat, a koho chleba jíš toho píseň zpívej .

lensta
11. lis 2015

@kuc ty jo, super informace, děkuju 🙂 my jsme začali teď v pondělí, rodiče připravují jídlo, nosí v samostatných krabičkách, máme jen výdejnu (obědy dovážíme), kuchařka jen ohřeje, teda ta úplata by mě ani nenapadla. A ano, napsali jsme smlouvu, že ze zdravotních důvodů udělujeme výjimku ve stravování, plus, že jídlo které rodiče donesou je na jejich zodpovědnost. Jen mám strach, aby případná kontrola nehledala chybky a detaily. I když žádná přesná vyhláška tohle upravující není, tak snad nebude zle...

millaa
14. lis 2015

Dobrý večer dcera 22měs podezřeni na celikalii ..mohu se optat jaka všechna vyšetření jste museli podstoupit?????

klarka82
13. lis 2017

Když malá chodila do školy, tak vždy měli jedno jídlo v týdnu, které bylo pro děti s cukrovkou, celiakií apod. I přesto jsem jí zabalila oběd a po předchozí domluvě se školou ji to vždy ohřáli. To jsme se domlouvali jen s kuchařkama, nějaké papírování jsme přeskočily. Co se týče svačin, tak to jsme museli být hodně kreativní 😀 Nejtěžší to bylo v tom, že malá (než ji zjistili celiakii) zbožňovala chleba. A nějaký dobrý, pro celiaky bylo umění sehnat. Na doporučení už nějaký rok používáme http://www.zdravyzivot.com/chleb-bez-lepku-500-g/ Jinak teď už je dcera starší a snaží se kuchtit sama 🙂

angelinie
13. lis 2017

Třeba naše školka žádné diety pro děti neřeší a pokud vím, tak si ani nesmějí nosit svoje, kvůli hygieně. Nicméně je to vždy o domluvě s konkrétní ředitelkou a kuchařkami. Takže asi jak kde. Ale udivilo mě, že by někde ve školce zvládli sami obstarat cukrovkáře, to je přece hodně závažné onemocnění, kde se musí opravdu přesně hlídat množství jídla apod. a děti, které znám s cukrovkou, mají ve školce normálně celý den asistenta, který se jim o tu stravu stará.