Dítě s dyskalkúlií. Potřebuji poradit

jaku
21. kvě 2008

Ahoj holky, nemáte náhodou některá dítko s touto diagnozou? Potřebovala bych nějaké rady, zkušenosti. Mám holčičku ve 2.tř a má těžkou dyskalkulii. Díky za rady.

marranta
14. kvě 2009

Ahoj, ani můj syn nebyl v chodítku, naopak, jeho dvojče, protože chodilo o půl roku déle( je opatrnější) si v chodítku pobylo - no a je to chodící kalkukačka . My jsme boj ve škole zatím vyhráli , paní učitelka otočila a zatím se velmi snaží ( i my) . Umíme sčítat pod sebou a zatím nám jakž takž jde i násobilka . Na konci roku bude bez klasifikace,protože při více dis to nejsme schopni doučit vše. Ale zatím to jde, djeme do 3. třídy. Držím palce! 😀

jaku
autor
14. kvě 2009

Ahojky, tak my chodítko taky nikdy neměli....Ale s dcerkou to je složitější, ona má neurol. vadu, takže u ní se předpokládaly i poruchy učení, naštěstí "pouze" těžká dyskalkulie. Končí 3.třídu, v látce dohnala spolužáky, počítá s číselnou osou, má úpravu délky písemky atd., ale ten pokrok souvisel hlavně se změnou školy a paní učitelky. Jak se tady už psalo několikrát, jde hlavně o pochopení ze strany pedagoga, protože určitě jsme tady všechny maminy, co s těma našima dětičkama dřeme a všelijak jim pomáháme a výsledky se liší od toho na jakého pedagoga dítě narazí. To samé je náš případ- učíme se s dcerkou stále stejně a loni nám z milosti dali 4 na vysv., letos je dcerka spokojená, nevystresovaná-na základě toho se jí líp chápe látka a je líp motivovaná a na vysv. měla 2 a teď to vypadá na 2 taky.

mokuska
15. kvě 2009

Milé maminky nám pomohlo to,že psychologicka odporučila ratať príklady na štvorčekový papier aby si čísla pekne zapísal jedno do políčka,trošku to pomohlo a hlavne musí chcieť aj učiteľka pomôcť.Okrem toho vraj takéto deti možu používať aj kalkulačku aj tabulky.

mamina31
26. srp 2009

Ahoj tak my mame diskalkuliu,dislexiu a zly uchop pera.Kym sa na to prislo tak sme si vytrpeli svoje.Dcera nevedela ani pismenka o ratani ani rec.Az na zaciatku druhej tiredy sme konecne po dllllhom cakani kym nas niekde odporucia co skola neurobila az moje naliehanie u obvodnej doktorky sme sa dostali na vysetrenie.Cely druhy rocnik to ucitelka niak moc neakceptovala coz sme chodili aj specialnej psychologicke na cvicenia.V tretej triede to bolo uplne ine,ucitelka prihliadala mala menej diktatov,menej prikladov na pisomke.Ved napokon uz ich je v triede viac takych.Ale teraz sa bojim,budu mat novu ucitelku s uplne inej skoly a hadam bude na to brat ohlad.

penny13
27. srp 2009

Jaku, kudrina, mráčik- držím Vaším deťom palce. Moja sestra Lucka má dyspraxiu. 😠
Kudrina - Adelka je veľmi šikovná.

jaku
autor
25. říj 2009

Ahoj holky, zdravím po dlouhé době. Chtěla jsem se zeptat, kdo máte dětičky ve 4.tř., jak bojujete s písemným dělením se zbytkem? Já mám nějak pocit, jako když u nás už přes tuto hranici vlak nejede. Dcera měla opakovaně diagn.velmi těžkou dyskalkulii, můžu říct, že udělala ohromný pokrok,ale další posun se mi zdá téměř nemožný. Kde je hranice, že může využívat kalkulačku? Mám pocit, že už se moc trápíme. Jako pomůcku může používat ve škole číselnou osu, pomocně si sčítá atd. písmně, má moc hodnou paní učitelku, která se jí věnuje. Díky za každou radu.

mata2
3. lis 2009

ahojte,
moja segra,uz ma 23 rokov ma tuto poruchu....
a prislo sa na to az v 9 triede!!!,ona sa nikdy nejak zvlast dobre neucila,takze sa tento problem prehliadal,
z matiky dostavala len stvorky z milosti,len abu preliezla z rocnika do rocnika.....
potom s nou isla mama k psychole,a odvtedy mala upravene osnovy na ucnovke,myslim ze ani z matiky vobec znamkovana nebola....
a predstavte si,vyucila sa za predavacku,dokonca robi v pokladni,a peniaze jej vzdy sadnu na cent 😀
ja uz kôli tomu asi zacinam verit na zazraky,lebo keby som sa jej opytala kolko je 5x5,tak by na mna cumela jak puk.... 🙄

macca5
10. lis 2009

www.cpeter.sk
internet.obchod s pomôckami pre deti LMD a špec.poruchami učenia 😉

polemika
24. lis 2009

Všem rodičům a dospělým, kteří pracují s dyskalkulickými dětmi doporučuji tuto literaturu: Dyskalkulie, pracovní listy od Josefa Nováka. Přeji trpělivost a úspěšné procvičování.

ivkaivka
25. lis 2009

jaku, ak je dcera integrovana v beznej triede, ma papier od psychologa, specialneho pedagoga-tam su aj odporucania pre pracu s dietatom so specialnymi vyvinovymi poruchami ucenia (švvp) - tak ucite musi akceptovat zavery, diagnozu a kalkulacku dovolit a nielen tu, ale vsetky dostupne pomocky a vyuzivat alternativne sposoby vyucby!!!! Nema problémy aj v iných predmetoch? Pretoze jedna porucha učenia, ide ruka v ruke s inou- dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyspraxia... dalej mozne ADD, ADHD - no to uz vyplývajuce zo samotnej poruchy ucenia.
Vyborne su knihy: Poruchy učení od Zelinkovej, Poruchy učení v matematice a možnosti jejich nápravy, cvičení pro deti se specifickými poruchami učení

sonyja
15. pro 2009

Zdravím Vás všechny...jsem matka speciální pedagog, ale dítě mám už na třetí škole...je to smutné v dnešní době konstatovat, že je vše o učitelích a také o tom, jak schopné pedagogy si ředitel nechá pod sebou...syn měl odklad potom měl naměřen nízký IQ test a od té doby byl zaškatulkován....bohužel...neměl podle PPP šanci na úspěch v základní škole, ale přesto jsem to nevzdala leta letoucí ujsem učila na zvláštní škole, takže vím, o čem je řeč...pokud dítě neopakovalo...zkusit se to má vždycky...v první třídě jsme se naučili číst a psát jen obtahovat psacím písmem...v poradně mi řekli, že neví, zda se naučí psát...že prý nem,á paní doktorka křišťálovou kouli dnes ve 3.třídě jsme tam byli už píše,epsacím i tiskacím, čtejme s porozuměním,jen ta matika je děsná...zaměňujeme číslice, počítáme s tabulkou a nemáme prý představu o čísle, podle paní učitelky ano...máme velké výkyvy v práci. Budeme integrovaní a jezdíme už do třetí školy, kde je méněpočetná základka 13 km...co by člověk udělal pro spokojené dítě...a čeká nás ještě velký kus práce

mokuska
16. pro 2009

mila sonja držím ti palce ,lebo mat takéto dieta je naozaj na velmi pevne nervy a človek sa nesmie vzdávať ani ked ťa odpíšu aj lekari ,náš matko je teraz v 6 ročníku,každý den je boj ale ak človek chce aby sa dieta nejako v živote a svete uplatnilo,musí mu neustále pomáhať a trošku ho tlačiť dopredu.

anetadr
19. říj 2012

Zdravím všechny maminky, které sem třeba v budoucnu zavítají - mám opravdu bohaté zkušenosti s touto poruchou, takže pokud by jste měla některá jakýkoli dotaz, napište, ráda komukoli poradím. Vedla jsem reedukaci dyskalkulie u řady dětí a tomuto tématu jsem se věnovala i v bakalářské práci. V současné době si ještě dodělávám Mgr. vzdělání. Všem přeji hodně sil do boje s touto poruchou učení a dodávám své přání, aby bylo hodně maminek, které se rozhodnou bojovat a nespokojí se u dítěte jen s nálepkou "dyskalkulik".

sisstin
19. říj 2012

@anetadr pokud by jsi mi mohla poskytnout nějaké materiály atd., byla bych ráda 😉

anetadr
19. říj 2012

@sisstin určitě - ráda - jen bych potřebovala vědět jak jste na tom, ve které třídě jste a hlavně čím jste už prošli

sisstin
19. říj 2012

@anetadr já mám syna skoro pětiletého, náběh na dyskalkulii zatím nemá, ale dys poruchy mu hrozí. Spíš by mě zajímala nějaká prevence té dyskalkulie (třeba nějaká cvičení pro děti předškolního věku) , a pak nějaké obecné informace o dyskalkulii. Protože to je zrovna porucha, kterou každý zná (jako její jméno), ale pak reálně učitelé vůbec neví, co s ní 😉 díky...a kdyžtak jsem v Skolácích založila celé téma na dys poruchy 😉

anetadr
19. říj 2012

@sisstin Jako prevence určitě pomůže používat základní počítání v běžném životě - např. kolik máš v ruce pastelek, kolik je támhle stromů..... později počítat jednoduchý nákup apod. Pro dítě s dyskalkulií je často počítání hodně abstraktní - netuší k čemu jim v životě je. Když se rodiče snaží dítka od malička vést k počítání v běžném životě, s nástupem do školy se pak můžou opřít o ty konkrétní příklady. Není to pro ně tak abstraktní. Jinak si určitě myslím, že v pěti letech ještě není čas na žádnou reedukaci, ani nic podobného. Pokud tě to téma nějak více zajímá, klidně ti pošlu tu mou bakalářku - je to tam dle mého dobře vše zpracované. Po té diskusi kouknu🙂

sisstin
19. říj 2012

@anetadr super, já právě sháním všechny materiály o dys. Já zase právě myslím, že když se k tomu dítě vede (a má teda dg., ke které se ty SPU vážou), tak se toho dá dost spravit. Syn zrovna počítá už dloho, napočítá do 100, ale hlavně sčítá a odčítá do 20, do 10 bez prstů. Zná ty pojmy, umí už i symboly (plus, mínus, rovná se). Takže u nás tedy myslíš, že k dyskalkulii zatím náběh není? Já právě myslela, že to není vyloženě o tom počítání jako takovém, ale může se to projevit i v jiných oblastech matematiky.

anetadr
19. říj 2012

@sisstin tak jsem si četla tvůj příspěvek v té nové diskusi a určitě se dyskalkulie nemusíš bát (tedy rozhodně zatím ne) - já jsem se věnovala dětem, které třeba ve 3-4 třídě nezvládaly předmatematické dovednosti - jako je právě to menší/větší - stejně/odlišně apod.. a to pak je opravdu značný problém. Takže pokud toho v 5-ti umí tolik, tak to prostě jen používejte a těžte se z toho🙂

sisstin
19. říj 2012

@anetadr právě s těmi pojmy (větší, menší) atd. mají problém i děti dysfatické, hlavně teda děti, které mají narušené i porozumění řeči. Syn zvládal v normě to velký malý, nízký, vysoký atd. To zvládal okolo tří let, ale třeba "větší než, menší než", největší, nejnižší atd. S tím jsme teda bojovali celkem dlouho, ted už to teda zvládá. Já právě jsem z toho, že okolo dvou let byl fakt "mimo", a ted má tu těžkou vadu řeči, fakt vystresovaná a furt mám pocit, jestli není v něčem pozadu a nemá v něčem deficit. Co vyprávěly holky, které mají děti školního věku, tak s dysfáziií ve škole opravdu peklo, pokud je těch dys poruch víc a jsou třeba těžšího rázu 😖

sisstin
19. říj 2012

@anetadr jinak právě ty dys poruchy u dětí, které jich mají hodně, to prej dost často bývá nediagnostikovaná dysfázie...páč že tyhle děti dřív třeba špatně mluvily nikdo neřešil, do toho nástupu se ta řeč upravila, ale ona se právě pak transformuje do těch SPU...

anetadr
19. říj 2012

@sisstin rozumím ti a je fajn, že se takhle snažíš už od začátku. Znám opravdu hodně rodičů, kteří se spokojili jen s nálepkou nějaké dys poruchy a tím to pro ně skončilo - jenže (jak jistě víš) diagnóza není závěr, ale začátek dlouhé cesty. Já "oťukávám" ve škole pochopitelně všechny dys poruchy, ale zkušenosti z praxe mám jen s tou dyskalkulií (mimochodem dobře zvládnutou problematiku dyskalkulie má málo který spec. pedagog - možná i proto jsem se tomu začala věnovat - mladší bratr jí má v těžší formě, tak jsme sami hodně zjišťovali). Právě jsem se často setkala s tím, že i když třeba rodiče něco dělat chtěli, tak jim nikdo kompetentně neporadil jak. Na trhu moc knih přímo o dyskalkulii není - pokud teď něco nevyšlo, tak jsou v podstatě dvě - z čehož jedna je celkem dobrá a druhá je psaná tak náročně, že jsem s ní měla i já docela problém - natož rodič, který není vzdělán v oboru 😖 . Pokud tě to tedy zajímá, pošlu ti tu mou práci (tím se nechci povyšovat nad ty knihy - to ani omylem), spíš je to dle mého názoru více pochopitelné pro rodiče. Jinak dyskalkulie má více podob - praktognostická, verbální, lexická, grafická, operacionální a ideognostická - jestli chceš, buď je to vše v té práci, nebo ti můžu jen kousek překopírovat.

sisstin
19. říj 2012

@anetadr super, tak poprosím tu práci 😉 my máme ve skupine maminku 10letého dysfatika s těžkou dyskalkulií a už je tuším na třetí škole a nikde prostě nevědí, co s tím 😒

anetadr
19. říj 2012

@sisstin to mi ani nepiš - mě je to pak tak líto.... a nejvíce mě štve, že na peďáku pro první stupeň zrušili povinnou výuku speciální pedagogiky - tedy přímo základy SPUCH... to bych pak fakt brečela!!!! Ona je ta práce opravdu docela dlouhá, tak navrhuji leteckou poštu - já to tedy moc neumím - ale manžel by to večer určitě poslal🙂

sisstin
19. říj 2012

@anetadr jj, to by se tam mělo dát nějak stáhnout. Jinak já věděla, že to jako nebude růžové, ale co tam holky popisovaly, tak dost hrůza. Jedna slečna je ted v prváku na učnáku a už ji chtějí přeřadit na obor pro lidi s LMR, i když ji nemá samozřejmě, ale ty dys poruchy má tak těžké, že oni se s tím nehodlají zabývat 😔

anetadr
19. říj 2012

@sisstin to je smutné - v současnosti se tu melou dva proudy - jeden by uznával skoro vše za dys poruchu, druhý by si zase jel podle svého a kdo na co nemá, ten by to neměl studovat. Pochopitelně jsou špatné oba póly - a je třeba hledat správný střed - tedy dys poruchy by měly být diagnostikovány odborníky a jen těm, kteří je opravdu mají a pak by na ně měl být brán zřetel. Znám i děti, které mají jasně snížený intelekt - a jsou onálepkovány snad všemi dys co existují - což je ale pak podle mě taky špatně. Já třeba znám jednoho klučinu, který v páté třídě uměl základy 3 cizích jazyků, ve škole v nich naprosto vynikal a nedokázal používat "hloupou" násobilku.... inteligenci by mohl rozdávat, jen prostě né tu matematickou... to je pak dyskalkulie. Budu teď muset jít - práci večer pošlu a určitě ráda povedu dál diskusi🙂 fakt mě tato problematika hodně baví a ráda v ní komukoli pomůžu - vím, jak to bylo těžké s bráchou, když jsme informace neměli.

kocicinka
19. říj 2012

Holky, já mám dyskalkulii. Čili se můžete ptát, kdyby vás něco zajímalo. Diagnostikovali mi to v deseti letech, tehdy, v roce 1989, se tím zabýval pouze JEDEN psycholog v republice a to v Pardubicích. Nikdo jiný kromě něj, včetně psychologů v pedagogicko- psychologických poradnách, nevěděl o co jde. Máma sama si musela vše zjišťovat a učitelky a ředitelka jí jen házeli klacky pod nohy. Vše bylo ještě umocněné dobou....

sisstin
19. říj 2012

@anetadr oni zrovna chodí ke Krejčířové (což je špička), takže ta by fakt poznala, zda LMR má nebo ne....ale bohužel, to nikoho nezajímá. I jsem zažila, že kluk v první třídě od ní měl diagnozu (nadprůměrné IQ s těžkou dysfázií a všema dys, co existují) a školní psycholožka řekla, že je prostě LMR a nazdar, že ji papír od jiné Dr. nezajímá 😒

sisstin
19. říj 2012

@kocicinka no super, dospělí lidi mě zajímají nejvíc, protože oni to umí už dobře popsat. Jak se to u tebe projevovalo? 😉

anetadr
19. říj 2012

@kocicinka jé to jsem ráda, že jsi napsala - já (asi pokud tedy vůbec dostuduji) budu psát diplomku právě na téma dyskalkulie u dospělých - tak bych tě pak třeba zneužila na pár dotazů - tedy pokud by jsi souhlasila - a hlavně nevím, jestli k tomu vůbec dojde.... co mám prcka, šla škola dost stranou