Dítě s dyskalkúlií. Potřebuji poradit

jaku
21. kvě 2008

Ahoj holky, nemáte náhodou některá dítko s touto diagnozou? Potřebovala bych nějaké rady, zkušenosti. Mám holčičku ve 2.tř a má těžkou dyskalkulii. Díky za rady.

mracik
8. zář 2008

ahoj jaku, tiež už som rozmýšľala, že tému obnovím
my sme tiež viac menej na mŕtvom bode, ale u Kubka to funguje tak nejak nárazovo, dlho dlho sa nič nemení a potom zrazu zo dňa na deň postúpi do ďalšieho levelu 🙂 a to nie len v matike ale aj v iných oblastiach
my sme cez prázdniny moc nepočítali, skôr sme venovali čas písaniu, ale každý deň som ho poslala do obchodu na nákup,
myslím, že takéto praktické veci mu dali viac ako počítanie príkladov, aj keď aj to samozrejme treba
cez desiatku sme sa ešte neprehupli, ale aj to snáď raz bude
aspoň už chápe rozdiel medzi 10, 100 a 1000, lebo aj to bola ešte nedávno španielska dedina

jaku
autor
11. zář 2008

Tak holky musím se podělit o radost - změnili jsme školu, sice je Kája ve škole zatím jen 14 dní, ale paráda 🙂 .
Normálně začíná dělat ohromné pokroky v matematice, chce se jí sama učit a baví ji. V ostatních předmětech to samé. Chodí do školy ráda, už to nejsou muka. Má senzační!!!paní učitelku a moc nám pomáhá. Zkrátka mám ohromnou radost a jsem moc ráda, že jsme tu školu změnili. Škoda, že jsme tam nešli už od 1.tř. - školy sousedí, takže teď to máme dál asi o 100m...

maru8
14. zář 2008

Ahoj holky,Stím zapomináním je to běžné ,my jsme procvičovali tak 90 minut s přestavkami každý den,změnila jsem kvůli tomu práci.potom mi paní psycholožka dala s ním procvičovat optické figury,nevím jestli to znáte.byl to velký dril,ale pak se to jako by v té hlavě uvolnilo a šlo nám všechno líp a stabilněji.Byl to pak obrovský pokrok.Jednalo se o tříměsíční nácvik prováděl se každý den čas na tento úkol se postupně zkracoval a matematické myšlení se začalo lepšit.Nevím jestli bych vám to uměla vysvětlit takto chtělo by to možná praktickou ukázku ale nám to moc pomohlo.jenom ještě dodám ,že trénink jsme nasadili vždy před novým učivem nebo i vpolovině prazdnin nebo pak před přijímačkama na gympl.Hlavu vzhůru, hodně klidu a ono to půjde.

vm72
15. zář 2008

Ahojda všem!
Právě jse narazila na tuhle diskusi a připojuji se k maminkám bojovnicím s dyskalkulií.
Nám ji potvrdili před koncem školního roku.Dcerka je teď ve třetí třídě(jsem šťastná za to,že jsem si prosadila odklad o rok) a smatematikou jsme začli bojovat už na začátku druhé.Máme naštěstí naprosto úúúúúžasnou paní učitelku,která mě,když jsem ze všeho naprosto zoufalaá,ještě dodává sílu a optimismus že SPOLEČNĚ to všechno zvládneme.Ona byla vlastně ten"spouštěč",když mě navedla na myšlenku nechat dcerku vyšetřit v pedagog.-psycholog.poradně.Navrhla mi to s tím,že pokud by se něco potvrdilo,ona může legálně k Terce přistupovat individuálně,což už vlastně dělala sama od sebe,jakmile začala mít neblahé podezření.Musím říct,že Terce se věnuje úplně jinak,než zbytku třídy.Při písemkách si může dělat poznámky na papír,používat čís.osu a jiné různé pomůcky.
Terka má problémy hlavně s pochopením číselné řady,pletou se jí desítky s jednotkama,neumí počítat pospátku.Největší problémy máme spočítáním přes desítku-neexistuje počítání z hlavy a musí si všechno písemně rozložit a kemenem úrazu jsou u nás příklady typu: 50-2,30-4,60-5.... když se vlastně "sestoupí" do nižší desítkové řady.Taky mi třeba příklad spočítá dobře,ale ve finále místo výsledku např.48 napíše 84....
Teď se zase moříme s násobilkou.Nená schopná si ji zapamatovat.Pořád si všechno na prstech dopočítává.
Je to prostě boj,ale já mám opravdu velikou podporu v naší paní učitelce,kterou má naštěstí Terka moc ráda.Ona mi vždycky říká...Nebijte se ničeho,já si s malou pohraju.Mě to vůbec nevadí,ten čas si na ni vždycky udělám.Já se jen bojím už teď přechodu na druhý stupeň.Bojím se,aby to tam nebylo ve stylu: Ty jsi přece dyskalkulik,tak lepší známku než 4 pochopitelně mít nemůžeš...V poradně nám řekli,že lepší známky jak 3 asi mít nebudeme,ale i ty že budou vydřené.Bojím se,že ani ty 3 jí jako dyskalkulikovi na druhém stupni prostě nedají.

Jinak je naše Terka taková tichá,klidná,ale zase si nenechá líbit nějakou křivdu,nebo násilí,je oblíbená a paní učitelka mě vždycky uklidňuje: Kdyby jste měla doma Einsteina a musela ho všude strkat,byla by jste možná ještě víc nešťastná.Je jasné,že Terka nepůjde na mat.-fys.,tak ji dáte na nějaký sociální směr.Hlavně KLID !
Tak snad má pravdu anějak to společně zkoulíme.

jaku
autor
15. zář 2008

Ahoj vm72, vítám tě mezi "bojovnicemi" a přeji hodně síly, štěstí a zdaru!
Jak jsi možná dočetla, naše Kája taky chodí do 3.tř. a konečně máme výbornou učitelku po změně školy. To je opravdu hodně důležité a je to poloviční cesta k úspěchu. Kája dokonce chtěla sama od sebe dělat úkol z matematiky v pátek v 20.30 večer!
Jinak my taky fungujeme na písemném počítání, př. typu 42+9, nebo 40-5 - tam jsme se ještě nedopracovali - jsme rádi když jsme zvládli přechod přes 10 s počítáním do 20, teď jsme ve fázi počítání do 100, ale ne s přechodem. Jo a začínáme násobilku zatím 2, to pochopila v pohodě, ale nechápe už dělení. Číselnou řadu si zapamatuje- proto jsme měli doporučení z poradny zatím ve 2.tř. nedělat násobilku, protože pamětí si ji dožene. Taky si plete desítky a jednotky a velký problém je větší, menší a to se ukazuje i v čj v abecedě-vyjmenuje ji celou v pohodě, ale už je problém říct, které písm. je dřív a které později. S tím nemáte někdo zkušenost, že by se vám dyskalkulie tímto způsobem promítla i do jiných předmětů?
A myslím, že Einstain měl 4 nebo 5 z fyziky či matiky - takže nic není ztraceno.... 😀 😀 😀

vm72
15. zář 2008

jaku-s tím promítáním do jiných předmětů...Mě bylo přímo v poradně řečeno,že bohužel ve většině případů se dyskalkulie promítá i jinam.Že třeba takový vyloženě povídavý předmět jako je přírodověda,nebo zeměpis začne být problém,protože nebude schopná si z daného textu v učebnici "vytáhnout" pro ni to důležité.Prostě to v tom strojeném textu neuvidí.Takže rada- všechno jí přeložit do "našeho" jazyka tak aby věděla co je pro ni důležité k zapamatování.
Násobilka-taky velká neznámá a jak píšeš,dělení nepochopila a vůbec neví o co jde.Vlastně ji asi nepochopila celkově.Že je to "jenom" taková hra s čísly.Když počítá 4x5,tak vzápětí ze sebe "ždíme" 5x4 a vůůůbec ji nenapadne si to jenom otočit.Ale v podstatě o tomhle mi řekl pán v té poradně.Že prostě dyskalkulik matematiku NEVIDÍ.
Bohužel,já sama jsem taky měla strašný problémy s matikou a když ji vidím,vidím úplně sebe a přesně vím,co asi cítí...Ale zase na druhou stranu se snažím pomoct jí takovým způsobem,jakým jsem se nakonec k matice propracovala já,protože si myslím,že cestičku bude potřebovat úplně stejnou.Bohužel mi taky bylo řečeno,že pokud se nějaká takováhle vada zdědí(a dědí se prý z 90%),projeví se bohužel v ještě těžším stupni... 😕
Tak mi je té mojí berušky tak trochu líto,že to chudák podědila,ale co nadělám...
Tak se budu alespoň všemožně snažit jí na té "trnité" cestě pomoci.

jaku
autor
15. zář 2008

Asi na tom něco bude, Kája má třeba problém i s prvoukou-zapamatovat si sled měsíců, přiřadit k ročním obdobím-řadu si zapamatuje, ale spojit si to dál už neumí. Nebo hodiny, do dneška prostě nezvládne hodiny,ale ani jí to nevadí. A to má hodinky opravdu kvalitní s odlišnou barvou ručiček, ale i tak to je problém.
Já pořád doufám, že jak mozek zraje, bude se to aspoň trochu lepšit a pak jsou kalkulačky a jiné pomůcky.
No je mi té naší cácorky taky líto, minulé 2 roky díky učitelkám to bylo hotové peklo, nervy v háji celá rodina, ale teď jdem do boje s elánem díky nové škole, snad se nám začne dařit.
No a přesně to co popisuješ, to je celá Kája. Aspoń si budeme moct vyměňovat zkušenosti. Mimichodem máš moc pěknou holčičku 😉

vm72
16. zář 2008

Vždyť ty máš doma taky krásnou princezničku. 😉

S těma hodinama to je u nás taky veliký problém.když vezmeme ty papírový trénovací a já jí říkám kolik hodin má ukázat,tak to celkem(i když taky ne s ůplnou přesností) zvládá.Ale jak vezmu hodiny do ruky já,nastavím nějaký čas a ona ho má přečíst,je úplně ztracená...Mě to přijde nepochopitelný,když má čas ukázat tak to umí,ale když ho má "jen" přečíst je mimo...Asi nemá cenu snažit se ji pochopit.Prostě to tak má a mě nezbývá,než jen a jen pilně trénovat.Ale s tím je u nás taky kámen úrazu.Jakmile "jdeme" na učení v tu ránu jako by to bylo jiné dítě a pokud jde o soustředěnost,tak naše max.délka je tak 15 min.
Včera jsme jí s manželem napsali příklady... 45+3 a pod. Samozřejmě že mi začla mastit desítky s jednotkama dohromady a napsala 75. Nejhorší je,že když se na určitý druh příkladu vrhnem a pořádně ho "namakáme" a já si už myslím že to konečně pochopila,když k tomu zasedneme druhý den(neřku-li třeba až obden), dívá se na to a je naprosto bezradná jako by to viděla poprvé.
Taky mi většinou připadá,že mě samotnou to celé trápí víc než ji.Nevím...I když psycholožka v poradně mi říkala,že Terka si svůj "nedostatek" uvědomuje velice dobře a že ji hlavně nikdy nemáme obviňovat z toho,že jí to je jedno.Samozřejmě že to nedělám.Snažím se držet zuby nehty,ale řeknu ti,někdy je to pro mě opravdu hodně náročné.

jaku
autor
16. zář 2008

Teda to je úplná kopie naší Káji.... A taky se tím víc zabývám já než ona, nějak jí to nevadí - čas nepotřebuje znát, večerníček a odchod do školy ji pohlídáme tak co by se tím zabývala. Přesně s těmi příklady, taky to mastí dohromady a hlavně jsem vyčerpaná a smutná z toho , že to vysvětlíme, vydřem a druhý den je to pryč. Ale co nová látka, ale třeba ten přechod přes 10, to je pořád dokola. Jakmile se začneme zabývat něčím novým, jde to, ale to staré za chvíli neumí. Nebo dám 28+1, pak 20+30 a to je katastrofa- neumí se zorientovat a přepnout na jiný typ příkladů. Hodně jí pomohlo podtrhávání si barevně desítky a jednotky jinou barvou a psaní pod sebe. Počítá spíš mechanicky než že by tomu rozumněla. Nejhorší je otázka typu 9 a kolik je 12?Neví jakou mat. operaci použít a jak dpočítat.

maru8
17. zář 2008

ahoj holky,Když jsem řešila tento problem já dělala jsem přestávky po 20.minutách.Neopakovala jsem globálně všechny matematické operace,ale jen to co se učili ten den ve škole,případně to co bude konkrétně nadalší den.on byl štastný,když danou látku zvládnul jakoby s úspěchem.To ho motivovalo a pracoval jakoby radostněji.co se týká dopočítávání naučil se to na prstech pomocí nejdřív obou rukou a pak si udělal systém a uměl to i na jedné ruce.počítadlo používá dodnes má ho na stole coby student Vš.Při sčítání desítek a jednotek jsme hodně zaměstnávali akustické kanály a to celá rodina.příklady nám visely všude kde se dalo aby se to do té hlavičky dostalo.To byla myslím dosti účinná pomůcka.Ale opakovalo se pořád to že jeden den umí ,další den jakoby neumí,ale nebojte se něco se tam přece jen někde usazuje.A vtěch ostatních předmětech to taky nebude tragedie.

vm72
18. zář 2008

Ahoj mary!
No,my už máme násobilku nalepenou na záchodových dveřích. 😀 Říkala jsem si,že když už tam třeba 1/2 hodiny "trůní",může do toho alespoň koukat a i kdyby se jí v hlavě uložila jenom polovina,bude to pro nás(pro ni) úspěch.
Včera jsem se učili (opět) násobilku 6ti. Tak nám to dalo pořádně zabrat.Nejhorší je,že už si myslíš že to nějak zvládá,ale když se jí zeptáš třeba za 2-3 hoďky,není schopná dát to dokupy.Ale jak píšeš-taky doufám že se jí alespoň něco v té kebulce uloží.
Taky jsme se "drtily" básničku: Cestička k domovu známě se vine....... To byl teda děs.Pořád mi to říkala "svými slovy",prostě hned pochopila o čem ten text je,ale nebyla schopná pamatovat si ty strojený věty.
No,máme na to ještě dnešní odpoledne a na zítra ji mají umět celou.
Já si pořád říkám,že je taky možné,že mě to připadá jako že to třeba neumí,ale když je potom ve škole,zapne tak nějak víc naplno a výsledek potom není tak katastrofický.
Tak jsem na to zvědavá.

jaku
autor
18. zář 2008

Díky za nápady, taky dáme násobilku na WC 😉 . VM72 s těma básničkmama jsme to měli ještě loni obdobně, letos to je už lepší, ale pořád jsem se divila, že ani jako malá nebyla schopná dát dohromady celou dětskou básničku nebo písničku- smysl věděla, ale dosazovala si tam svoje slova. Až teď jak to píšeš mi dochází, že to nějak může souviset, brala jsem to odlišně.
maru8 doufám, že tam opravdu snad něco v té hlavičce zůstane, mě připadá jako kdyby to občas seplo a občas ne - včera zrovna měla "vypnuto", pak najednou nastartuje a skočí daleko dopředu. My se teda zatím učíme násobky 3, vůbec včera nechápala př. typu 48+5 - musí si to psát pod sebe, pak to jde trochu líp. S počítadlem jsme to taky zkoušeli, ona nechápe princip počítadla, počítá kluičky zprava zleva dohromady, to jsem vzdala, protože jí to pletlo a musela by se naučit další dovednost. Docela jí plete i osa, ona se holt nějak musí vždycky naučit ty čísla jako taková vstřebat.

vm72
19. zář 2008

Ahojky!
Tak se chci pochlubit...
Naše Terka donesla dneska dvě 1 z pětiminutovky.Na násobky 6ti a druhá na všechny násobky od 2 do 6ti.A taky 1 z té básničky co jsme se tady společnými silami "drtily" 3 odpoledne...
A ještě 1 z prověrky z prvouky.
Tak mi to udělalo tak strašnou radost! Hlavně ta matematika... 😵

Šli s manželem za odměnu do cirkusu a malá byla štěstím úplně bez sebe... 😵

maru8
19. zář 2008

ahoj,zdravím a mám radost s tebou.Vím co to znamená .Jednou jsi dole a jednou nahoře.vždy když jsme byli na hoře přála jsem si zůstat tam co nejdéle.ale jak bylo tak bylo ,špatné známky jsem se naučila neřešit to jsou jenom čísla.ty lepší to byliy injekce do dalších bojů.žádný střed ,takové dubnové počasí,krásně ,ošklivě.Už jsem zminovala ten nácvik optických figur,nevím jestli to znáte ,spočívá v cviku paměti a současně se zaměstnává akustický kanál.Poodtrénování se skutečně jakoby zkrátí myslící čára v mozku. děti se neskutečně zlepší v matice to bylo o1,5stupně nahoru.Vše ostatní bylo pak hračka.Na dlouhou dobubyly pak výsledky vyrovnanější.Snáze se pak učil texty.Zeptejte se v poradně jestli se to ještě používá nebo už možná mají něco lepšího.Byla to tehdy bomba.Ale hlavní je nepřestat drilovat ,chodit se ptát do školy,když budeš mít pocit ,že jsou k ní nespravedliví klidně naběhni a zkontroluj to a to zcela sebevědomě,vyplatí se to.

jaku
autor
19. zář 2008

VM 72 moooc gratulujem! 🙂 🙂 🙂 . To je teda šikulka!
Tak my zatím máme úspěch s násobky 2 a 3, každý týden přidáváme další násobky. Tak mám taky radost, že to jde na naše tempo rychle. Třída teď násobí 8, tak snad se jim trochu přiblížíme. paní učitelka mi dala nějaké nové pomůcky domů, máme trénovat rozklady čísel, tak se na to o víkendu vrhnem.

cvok
15. říj 2008

ahojky všem mam problem jako vsichni tady ani jsem netusila ,ze deti s timto problemem je tolik dcera ma diskalkulii je v druhe tride ve specialce a nemuzeme se prehoupnout pres pocitani do peti nemate nekdo nejaky figl, ja uz nevim jak na ni cteni a psani ma v pohode tak mi prosim odpovezte

vm72
16. říj 2008

Ahojky!
Přes počítání do pěti? Tak to nevím jak pomoci,protože to nám tak nějak ani nepřišlo.Spíš přes 10,kdy se mění první číslo o jedno výš...

mirjanka
17. říj 2008

@cvok - měli by ti poradit v poradně nebo ve škole...naše škola má více dyslektických asistentek, já jsem taky jedna z nich...nedávno jsem byla zrovna na novém školení o dyskalkulii - hlavně u ní nesmíš podnítit nechuť, vše hravou formou - doma by měla mít metr s čísly odspoda (jako když děti rostou, jen jsou na něm číslice od jedné do dvaceti).... počítejte doma fazole a přidávejte k nim napsanou číslici, korále, hrajte člověče nezlob se- hlavně vše ukazovat na názoru - pastelkách, sirkách apod. Hrajte domino - dominové karty, taky se dá vyrobit divadýlko z bonboniery na kterou se napíchají zvířátka, květiny apod. na špejli - zadávej úkoly - v divadle budou hrát dva pejsi, tři kočičky - spočítej kolik jich je....je to úmorné, ale nic jiného než názor a počítání po jedné nepomůže - využívejte doma taky počítadlo...ale jak říkám- na každé škole by ti měli učitelé poradit... a když ne učitelé tak v pedagogicko - psych. poradně

vm72
18. říj 2008

mirjanko- Naše malá má taky kuličkové počítadlo,ale spíš se v něm ještě víc strácí,než aby jí pomohlo.
My když už nevíme kudy kam,dopočítáváme si po jedné na prstech.Nejhorší ale je,že jí musím vždycky navést.Říct jí: Když si nevíš rady,máš prstíky a můžeš dopočítávat po jednom.Potom už se chytí,ale není schopná na to přijít sama,jak je z toho všeho mimo. ☹

mirjanka
18. říj 2008

kudrlino a jaké máte počítadlo? Na každém řádku deset kuliček stejných barev nebo jsou na jednom řádku po pěti jedné barvy a po pěti druhé barvy? Pro dyskalkuliky je lepší, když jsou na jednom řádku odlišené barvou po pěti - dětem to tak pomáhá, protože jim to připomíná právě prsty na ruce - na stejném principu se dělají pomůcky jako dominové karty...

vm72
20. říj 2008

Aha,tak to my máme na každém řádku jinou barvu,ale po deseti.Tak to už asi chápu,proč se v tom tak ztrácí.
My i násobilku trénujeme tak jako že na dvě ruce.
Jedna ruka a pět násobků...Druhá ruka- pět násobků.Asi jí potom připadá,že jich je celkově míň než 10. 🙂

jaku
autor
20. říj 2008

Tak nám taky dělá problém počítadlo. Letos jsme dostali od paní učitelky kolečka - z jedné strany červená, z druhé modrá. Měla se takhle učit rozklady, ale nakonec jsme zjistili, že takhle jí to vůbec nejde i když to bylo názorné (3 modrá a 7 červených =10), prostě u nás vedou prsty. Je to pro ni nejjednodušší a nejnázornější, na rukách počítá vcelku rychle. U počítadla jí mátly i ty další řádky, má problém i s pravolevou orientací.

vm72
20. říj 2008

U nás taky vedou prsty.Akorát ji i na ně musím navést,aby se vůbec pohla z místa,což mě mrzí asi nejvíc.
Paradoxní ovšem je,že v pedagog.-psychol.poradně nám kladli na srdce - Hlavně ať se neučí na prstech! To je to nejhorší,co může být...
Tak nevím.Nechápu to.Je to totiž pro nás ta nejschůdnější cesta.

jaku
autor
20. říj 2008

VM- to je divný co ti řekli v poradně. Mě řekli, ať si klidně používá prsty, že některé děti používají prsty i na násobilku v takové rychlosti - to nám říkali ještě než jsme se učili my násobilku. Hlavně když to toleruje škola. Já se domnívám, že pro začátek a než se to nějak prolomí ,prsty klidně, později třeba nastoupí kalkulačka a stejně v 15-ti už na prstech počítat nebudou. No a kdyby ano, tak co, hlavně když vědí jak na to ne? Jinak u násobilky se nám osvědčilo naučit se řadu násobků za sebou a pak si odpočítává na prstech a přeříkává řadu tak se dostane k výsledku. Nazpaměť to jde už u dlouho "omílaných" příkladů. No a plete se jí př. 8x3 když odpočítává tak třeba řekne 18, protože tam slyší 8, nebo se jí plete 9x4 říká 63 a ne 36. Taky si vám dětičky přesmykávají takhle čísla? Uč. mi říkala, že je to spíš typické pro dysgrafiky, ale to dcera není.

vm72
20. říj 2008

Jo,byli jsme u pána,který se specializuje na dyskalkulii.Mě byl teda krajně nesympatický a když jsme potom šli za ním s manželem na závěrečný pohovor,připadal mi,že se strašně rád poslouchá a udělal si z toho agitaci pro koupi knihy a pomocných pracovních listů,které sám napsal.My jsme si to teda koupili,protože jsem říkala,že pro malou udělám cokoliv co bude potřeba,ale stejně to bylo nanic a zůstali jsme zase u prstů.
Říkala jsem to i učitelce,ta se taky divila a potom mi řekla,že je jí jedno,jak se k tomu výsledku dopracuje.Klidně ať je to i s prstama,jen když to bude.Tak jsem to úplně vypustila a prsty v klidu dál používáme.
A ty čísla mi mění taky.Buď v klidu.Ono se to podle mě stejně tak trošičku propojí ať chceš nebo nechceš.Prostě jsou to všechno DYS...,jen některé je patrnější.
S tou násobilkou-malá se naučila odříkávat násobky do 6ti,ale dál 7mi,8mi,9ti se ne a ne naučit.A používá prsty úplně stejně,jako ta tvoje.Jinak by byla úplně ztracená.

maru8
20. říj 2008

Při násobilce nám nejvíce pomohlo soustavné mechanické učení ,trvalo to dlouho ,ale opakovali jsme každý den a ono se toskutečně propojí apak to najednou v té hlevičce je.ta čísla se mu také zpočátku otáčela ale pak se to ukotví .Ted už to neplete.Pak byly početní úlohy s násobilkou ty oblíbenější,než všechny ostatní.Prsty je klidně nechte používat mají je vždy u sebe stanou se jim takovou psychickou oporou.Pamatuji si po přijímačkách na gympl to radostné vykročení ze třídya přitom si ty prsty tak zálibně prohlížel.

mirjanka
21. říj 2008

Učím mám za sebou už 13 let praxe, ale o rozdílných počítadlech jsem se dozvěděla až na nedávném rozšiř. kursu pro dyslektické asistentky...jestliže děti používají počítadla ve škole, rozhodně jim kupte ta barevná, která odlišují barvičky na jednom řádku po pěti, pro práci doma taktéž...přestanou se tak na nich ztrácet. Měla jsem mít letos po dlouhé odmlce prvňáčky a rodiče na první rod. schůzce jsem na to upozornila (dřív jsem většinou učila,3,4,5, - protože jsem si mezitím dělala pauzy na mateřskou 😉 , ted jsem se bohužel opět první třídě vyhla...kvůli třetí mateřské
K násobilce.... je dobré, aby děti logicky pochytily, co je to násobení - př. 2x3 - polož na stůl dvakrát 3 pastelky...aby pochopily rozdíl mezi násobením a sčítáním...pak už jde opravdu jen o mech. nácvik...dobré je využít třeba programy na počítači...já nemám dyskalkulika, matematika nám nikdy nedělala problémy, ale násobilku jsme museli pilovat...na internetu se dá najít spousta programů
Prohazování číslic je u dyslektiků typické, zrovna jako zaměńování pořadí číslic a zaměńování znamének, někdy člověk musí dlouho přemýšlet a diagnostikovat, co si dítě prohodilo a jak došlo k výsledku
Prohazování číslic může souviset i se zkříženou lateralitou...ale to si sami doma můžete ověřit, zda dítě trpí ještě překřížením...to má právě můj syn a chce to opravdu pevné nervy při čtení a psaní
až budu mít času, mrknu na nějaké doporučení pro dykalkuliky 🙂

jaku
autor
3. lis 2008

Ahojky, tak násobilkou se docela slušně prokousáváme, ale teď začínáme dělením a to malá vůbec nechápe. jak jste na tom vy? Dík za radu 😉

maru8
3. lis 2008

Neboj se,Ono se to zase nacvičí.Zkus vysvětlit na něčem co má ráda třeba dobré bonbony podstatu rozdělování a pak ji vysvětli,že pracuje se stejnými čísly jako u násobení,jenomže obráceně.Chvili s ní pracuj a pak jí ty příklady vystav úplně všude kudy doma chodí a nahlas společně opakujte.Udělejte si hru ,třeba pexeso s ručně napsanými příklady-jde to lépe než s natisknutými a hrejte.bavilo ho to a nakonec zjistil že cvičí a nezapomíná násobilku vlastně současně.

jaku
autor
4. lis 2008