Dítě s dyskalkúlií. Potřebuji poradit

jaku
21. kvě 2008

Ahoj holky, nemáte náhodou některá dítko s touto diagnozou? Potřebovala bych nějaké rady, zkušenosti. Mám holčičku ve 2.tř a má těžkou dyskalkulii. Díky za rady.

kocicinka
19. říj 2012

@sisstin u mě se to projevovalo absolutní neschopností porozumět látce, už v první třídě, kdy se probíraly množiny. Nosila jsem pouze pětky, jednu pětku za druhou a ještě si na mě učitelka kvůli tomu zasedla a zesměšňovala mě před celou třídou. Měla jsem ještě k tomu LMD provázenou poruchou pozornosti a hyperaktivitu. DOstala jsem se "úspěšně" až na dětskou psychiatrii do Motola, kde jsem pobývala asi dva měsíce bez mamky, "léčená" pilulema, po kterých jsem usínala i ve stoje a u jídla.... To bylo ve 2. třídě. Ale ani tam neznali dyskalkulii, ono to bylo v té době, kdy se i děti s dyslexií a dysgrafií posílali do zvláštních škol, opravdu neznámé. Až v 6. třídě, po letech utrpení a teroru stran učitelky matematiky, kdy máma viděla, že to už není opravdu možné, že jsem jinak chytrá a učitelé mě chválí- až na tu matematiku, já na zhroucení, našla toho pána z Pardubic. Několikrát jsme tam jeli, on mě testoval speciálními testy, jejichž byl sám autorem a pak vydal rozhodnutí, že jde o těžkou dyskalkulii a napsal několikastránkové doporučení pro školu spolu s doporučením neklasifikace a vytvořením náhradního plánu. Od té 6. třídy mám na vysvědčení v kolonce napsáno " neklasifikovaná", u toho hvězdičku a dole napsáno - " podle paragrafu toho a toho....neklasifikovaná..." atd.Ty speciální náhradní plány mi tvořila po nocích máma, zprvu jsem je dělala ve škole, v hodinách matematiky místo učiva, které se probíralo, ale pak je i máma za mě vypracovávala, když viděla, že tomu vůbec nerozumím a je to pro mne jen trápení.
Po revoluci pak máma, kvůli mě, založila základní školu pro děti s poruchami učení. To byly mé nejšťastnější roky. Konečně jsem chodila do školy ráda a beze stresu.Tam jsem strávila 7. a 8. třídu. Po té i výběr střední školy byl velice složitý, protože všude byla matematika. Tudíž jediná škola, která připadala v úvahu, byla střední pedagogická. Tak jsem tam šla, i když jsem k tomu neměla vztah, protože tam bylo mat. nejméně. Tam to probíhalo v hodinách matematiky stejně jako na ZŠ, byla jsem taky neklasifikovaná se speciálním plánem... ale učitelka na mě opět zasedlá a nechápající.Takže stresy nanovo. Následovala Vyšší škola sociálně právní a dálková VŠ sociální práce, tyto studia již jsem měla ve své režii a matematika tam nebyla.
Minulý týden jsem měla Mgr. promoci s červeným diplomem 🙂
Tož tak 🙂

sisstin
19. říj 2012

@kocicinka ono právě momentálně neklasifikovat nelze z určitýho předmětu, lze mít IVP, ale s tím se škola řídit může a nemusí. Takže v reálu se toho od té doby moc nezlepšilo, sice děti s dys nechodí na praktické školy, páč tam děti bez MR nesmí....ale to pochopení problémů a tíhy těhlech diagnoz je stále stejně bídná.

Já se třeba dozvěděla, že i dysfatici musí mít dva cizí jazyky, nelze být od nich osvobozen, což je síla, páč třeba syn bude rád, že bude jednou umět normálně česky 😔

kocicinka
19. říj 2012

@sisstin ale zase, dnes má myslím každá škola svého speciálního psychologa, nebo výchovného poradce a ten by se doporučením z pedagogické poradny řidit měl, asi nemusel( nevím, nakolik jsou závazná), ale měl. Asi je to i hodně na rodičích, aby si to prosadili. Je to hodně o tom, nakolik je ta škola ochotná spolupracovat, myslím, že dnes je to klima na školach přeci jenom příznivější, nežli dříve. Taky existují školy pro děti s poruchami učení. Je to všechno o komunikaci a pochopení. Taky je fakt, že spousta rodičů poruchom učení své dítě jen omlouvá, takže už jsou na to učitelé alergičtí, což je zase ten opačný extrém.Tak uvidíš, třeba se tvůj syn natolik zlepší, že mu nebude dělat problém se naučit dva jazyky. A když ne, tak to budeš řešit potom. Dnes jsou na ZŠ povinné dva jazyky?My měli ruštinu a od šesté třídy AJ 😀

sisstin
19. říj 2012

@kocicinka jo, dneska mají cizí jazyk většinou už od první třídy, nejdéle od třetí a pak přidávají druhý 😒 a že se zlepší tak, aby uměl cizí jazyky, to fakt nevěřim...pro něj i čeština je cizí jazyk 😖 a hlavně v nich ještě psát a číst 😒

A právě, že oni umí pracovat třeba jenom s dyslexií, ale když je dítě dysfatické, tak se to promítá fakt všude..např. přírodověda, tam máš spoustu cízích termínů (chlorofyl, chloroform atd.), ty děti to neumí ani říct, natož aby si to pamatovaly a uměly uplatnit atd. Je to fakt šílenej boj 😖

bibistec
19. říj 2012

Ahoj, aj ja mam dyskalkuliu. mam vyse 30 a skoncenu vysoku skolu. poviem ti ze na zaciatku sa o tom nevedelo resp. take veci sa za sociku neriesili. zila som so starou mamou kt. bola matematikarka na dochodku a poviem ti kazdy den som mala doma dril, prepocitavali sme priklady zo skoly a tak aj matematikarka v skole mi vysla v ustrety super bolo ze ucitelky sa navzajom poznaju cize moju staru mamo dobre poznali a tak to nebol az taky problem. mne len vrtalo hlavou preco mi to nejde, ostatne deti ktore boli podla mna aj menej rozumovo zdatne matematiku chapali viac a ja nie. myslela som si ze som hlupa. zvlastne bolo ze s nicim ostatnym som problem nemala. vacsinou som sa aj tak priklady nabiflovala ale nepochopila som ich. doteraz pocitam na prstoch a na kalkulackke platie sa mi aj mala nasobilka. najhorsie boli predmety typu fyzika a chemia co je uplne iny level a tak som teda uz ani netukla.to som len nejako presla ved nedaju prepadnut niekomu kto ma same jednotky len matematika, fyzika a chemia mi nesli. dalo sa. ja som chodila na vytvarnu strednu aj vysoku skolu a tak som sa tymto predmetom vyhla. uprimne si myslim ze keby boli vtedy take tie specialne centra nemuselo by to byt take frustrujuce ale dalo sa to prezit. ak by moje dieta toto po mne zdedilo urcite navstevujem specialnu pedag. poradnu aj u nas taku mame. takze nevesaj hlavu nie je to nic vazne len to chce bozsku trpezlivost. vacsinou taki ludia vynikaju v niecom inom.

kocicinka
24. říj 2012

@sisstin nevěš hlavu. Můj manžel učí na střední škole a v jednom kuse nadává, že ty děcka toho umí čím dál tím méně, že se to nedá srovnat s tím, co chtěli po nás. Takže možná dnes děti mají dva jazyky, ale otázkou je, kolik se toho opravdu naučí...

jaku
autor
28. říj 2012

Ahoj, hodně dlouho jsem tu nebyla, ačkoliv jsem toto téma založila...Nicméně dcera má těžkou dyskalkulii, momentálně je v 7,tř., má individuální plán, učitelé to uznávají, na vysvědčení dostává víceméně z milosti 3. Úrovní matematiky zústává tak nějak mezi 3-4.tř., stále nemá představivost zda je víc 10 nebo 100, nezná hodny. Matematiku je schopná "spočítat" když se jedná o mechanicky naučené postupy typu příklady i lehké zásadně pod sebou, zlomky, násobilku. Písemné dělení už nedá, o slovních úlohách byť superjednoduchých ani nemluvě. letos se nám přidala fyzika a to je opět průšvih, neb vzorečky a převody jednotek nechápe...A samozřejmě logické myšlení s tím souvisí. Je to boj hlavně ve škole, myslím, že děti mající dyslexii to mají pak horší i v životě, na gramatické chyby se kouká u dospělého hůř než když neumí spočítat písemné dělení dvojciferného čísla se zbytkem písemně (mezi námi kdo to používá běžně že..), promítá se to do více předmětů... Problémem je, že matematika se stále staví na jedno z nejdůležitějších míst při vzdělávání a je pak velmi složitý výběr třeba střední školy, což my budeme řešit za 2 roky.

anetadr
30. říj 2012

Nabízím i ostatním svou bc. práci na téma dyskalkulie - jestli máte někdo zájem, pošlu vám odkaz IP - věnuji se jí už řadu let a měla i vcelku pozoruhodné úspěchy s dětmi se kterými jsem pracovala.

petranela18
23. lis 2012

Dobrý den mám dceru je v prváku na SŠ Na obor Ekologie a Životní prostředí moc jí dělá problém s matematikou má problém s diskalkulii pan učitel nam nakázal že jí mame dat na vysetreni do PPP a ze chce vedet jakym tipem diskalkulii ma je jich sest prý a chce vedet jakou ma ona poradite mi nekdo kdo se na toto vysetreni specializuje??Dcera je nestastna a ja nevim jak ji pomoc pry je na humanitni prdmety no nevim co mam delat jsem uplne zoufala poradte mi nekdo prosím děkuji můj email je pety18@seznam.cz nebo tel 607537551prosim poradte a pomocte dekuji Petra Hanvaldová

petranela18
23. lis 2012

@kocicinka Dobrý den mam dceru v prvaku a matematika ji dela moc velký problem nevim jak ji pomoc ma z SPC zpravu s disgrafii diskalkulii a ma tam i trochu dispraxii ucitel rek ze ji mame dat vysetrit jaky druh siskalkulie má ale nevim na koho kdo se tim zabiva mam obozek vypne i kdyz to umela nevim co to je?Ve skole pred ucitelem vipadam jak prolhana matka ,kdyz mu to reknu ze to vcera umela a byla na doucovani nevim co dal a na koha se obratit?Má stres z matiky boji se ičitela a kdyz ma psat neco z matiky tak je srasne nervozni a stresovana nevim co dal a matika je vsude na jinych skolach co s ni mam delat?Na ty skole chce byt ale nejde matika nosi same petky prosim moc dejte me vedet a poradte muj email je pety18@seznam.cz nebo tel 607537551.Četla jsem vas slanek a moc me zaujal chtel jsem zkusit dat ji prihlasku na skolni a mimoskolni pedagogiku ma to cenu??Byla bych taky pro neklasifikovana z matematiky ale to dnes ani snad neni mozne??Děkuji moc Petra Hanvaldová

zatocilova
3. lis 2015

@maru8
Dobrý den,
mohla byste mi prosím vysvětlit, co jsou to optické figury?
Děkuji
Simona

maru8
7. lis 2015

Dobrý den,Simono,už je to hodně dlouho,co jsem tu nebyla.Syn dokončil vysokou školu a téma diskalkulie jsme přestali řešit,ani nevím jestli už není nějaká lepší ,či účinnější metoda,která pozvedne a prodlouží myslící cesty diskalkuliků.Každopádně to vyžaduje pravidelnost a disciplinu hlavně ty první tři měsíce při cvičení.Cvičí se denně i v sobotu a neděli.Hledala jsem formuláře podle kterých jsme tehdy pracovali,ale bohužel reorganizací rodiny jsem je asi někde tak důkladně uklidila a nenašla .Nevím jak dalece je to pro vás důležité a potřebné.Pokud chcete usnadnit život dítěti s diskalkulií mám s tímto velmi dobré zkušenosti.Asi by byla nejlepší praktická ukázka.Zkusím to popsat.metoda spočívá v zapamatování si optických figur vykreslených do čtverců o straně 1,5cm.Na papír 30*20 se jich vejde 14 pod sebe do 3 dvojic vedle sebe.Do čtverců na pravé straně předkreslíte figury vy do levé strany je doplnuje dítě.Figuru mu musíte nechat zapamatovat, pak zakrýt a dítě by ji mělo správně překreslit do levé řady.No nevím odkud jste ,ale možná,nějaká praktická ukázka by vás povzbudila,věci se ujasní a člověk zjistí ,že ten boj není marný.

dyskalkulie
19. kvě 2016

Dobrý den,chci se Vás někoho zeptat. Mám kolegyni jejíž syn je ve 2.třídě na běžné základní škole ve speciální třídě. Nemá ještě diagnostikovanou dyskalkulii,údajně je brzy na vyšetření z PPP,ale vše tomu nasvědčuje. Má velké problémy s třídní učitelkou,která nerespektuje jeho potřeby a zvláštnosti a nedokáže ani poradit mamince jak s ním pracovat. Nemá zastání ani u ostatních pracovníků školy. Paní učitelka jej chce nechat propadnout,avšak v příštím školním roce by jej měla zase. Nemáte někdo podobnou zkušenost,a nebo neporadili byste mi jak má maminka postupovat,kde sehnat vhodné pomůcky a materiály ? Moc děkuju.

bachovy_esence_poradna
24. kvě 2016

@dyskalkulie brzy na vyšetření v PPP určitě není... dyskalkulii lze diagnostikovat i dřív..
vyšetření v PPP by si měla maminka zajistit jako první, aby to paní učitelka brala v potaz 😉
tomu se pak musí přizpůsobit jednak práce se žákem, druhak způsob hodnocení

pomůcky by bylo dobré, aby poradila přímo psycholožka v PPP, jinak se dají koupit i na internetu, např. http://www.eshop-rychle.cz/dyscentrum/eshop/9-1...

tady najdete nějaká obecná doporučení co lze využít pro zlepšení dyskalkulie
http://www.pppnj.cz/Stranky/pomucky-pro-vyuku-a...

Jinak se pro dyskalkulii vyrábějí různé pracovní lísty. Dá se opět koupit na internetu a nebo zajet do nějakého většího obchodu s učebnicemi.

dyskalkulie
24. kvě 2016

Děkuji za odpověď,problémem bude asi paní učitelka,která jeho problém v potaz nebere. Nemáte nějaké zkušenosti jak jí dále pomoci?

nelam
24. kvě 2016

@dyskalkulie dokud dite nema diagnozu, co ma brat v potaz? Samozrejme trochu empatie by neskodilo,ale pro jakekoli ulevy musi mit ucitelka podklady.

bachovy_esence_poradna
24. kvě 2016

@dyskalkulie někdy může být situace jasná rodičům, ale ne paní učitelce která to může vnímat jako snahu o výmluvy...
vyšetření v PPP je důležité ze dvou důvodů
- potvrzení pro paní učitelku a instrukce pro ni
- pomoc pro rodiče a rada jak s dítětem pracovat, jak k němu přistupovat

opravdu bych to vyšetření zařídila, není potřeba se obávat, ve většině PPP jsou laskaví a trpěliví 😉

petul.a
20. čer 2016

@dyskalkulie Ještě spíš než PPP bych doporučila SPC, tam vědí víc o veškerých poruchách včetně dys... Mám dceru autistku, ADHD, pravděpodobně také nějaké to dys..., tak už nějakou zkušenost mám. Prvně jsme v PPP byli ve školkovém věku, takže vím, že operovat s tím, že ve 2. třídě je na vyšetření brzy je s prominutím blbost 😉

javvulka
18. led 2017

@anetadr
Ahoj, konečně jsem tě našla, moc prosím o tvojí práci o dyskalkulii. Včera ji zjistili mojí 10 leté vnučce. Snažím se o tom s dcerou vše číst, Lilince pomoci.
Moc ti děkuji. Jarka
javvulka@seznam.cz