Dítě s dyskalkúlií. Potřebuji poradit

jaku
21. kvě 2008

Ahoj holky, nemáte náhodou některá dítko s touto diagnozou? Potřebovala bych nějaké rady, zkušenosti. Mám holčičku ve 2.tř a má těžkou dyskalkulii. Díky za rady.

gajo
14. lis 2008

Ahoj maminky.Tak jsem si přećetla co vśe tady píšete o problémech a posléze i úspěších svých dětiček.Dovolte abych i já se podělila se svými skušenostmi ze základní školy mé dcerky. ☹ Moje dcerka Baruška v lednu oslaví 8.narozeniny a až teď kdy chodí do 2.třídy nám bylo oznámeno že je slabou dyslektičkou ale také dyskalkuličkou.13.listopadu jsem byla na třídní schůzce a musím říct ,že já mám asi větší štěstí,protože jsme se setkaly se vstŕícným přístupem paní učitelky.Je velmi ochotná,poradí a pomůže.Barušce také dělá velký problém počítání zpaměti,neumí rozložit čísla,nenajde číslo na číselné ose a přechod přes 10 je úplná katastrofa.Dostaly jsme od paní učitelky tipy na knihy které se témto poruchám věnují.jmenují se POČÍTÁNÍ BEZ OBAV a ROZVOJ POČETNÍCH PREDSTAV.A tak Vás prosím o radu jestli jste je nečetly.Jak jste psaly o té nechuti dítéte chodit do školy tak moje dcera má od začátku tohoto školního roku již 15 5 v žákovské knížce a seká se mi s tím že nebude ve škole pracovat ŕíká:proč to mám psát a dělat kdyź z toho stejně dostanu 5,a vůbec jí nejde na rozum proć má 5 když z domácího úkolu dostane vźdy 1.A tak vlastně tímto týdnem my také začínáme velký boj s matematikou. 😒 Věřím že i nám se zadaří a budu se moc také jednou pochlubit že už nám také jde to počítání.Uvítám jakoukoli radu,nápad jak na to. Děkuji a přeji ať se ratolestem ve škole daří . 😉

mirjanka
15. lis 2008

Gajo, tak učitelka je sice vstřícná, ale ne zcela tolerantní. Jestliže má tvoje dcera diagnostikovanou dyskalkulii, neměla by dostávat pětky, alespoň ne z matematiky...učitelka by měla nezdařené práce hodnotit slovně nebo prostě nehodnotit...děti špatné známkování prostě demotivuje, zvlášt není dobré takto hodnotit, pokud je dyskalkulilčka. Máš možnost si vyžádat slovní hodnocení i na vysvědčení. Gajo, používejte při počítání hodně názoru - třeba počítejte fazole, párátka- spojujte je po desítkách do gumičky a k nim sestavujte příklady - i na kartičkách napsané...počítadlo na jednom řádku dvoubarevné...

rubl
18. pro 2008

Milé maminky, možná by vám trošku pomohla publikace Poruchy učení v matematice a možnosti jejich nápravy. Každé dítě je jiné a u každého se projevují jiné problémy v matematice a pro každé dítě je vhodné vypracovat reedukační postupy, kterým právě ono rozumí. Protože tato děti jsou ve většině případů až nadprůměrně inteligentní a každý má své vnímání čísel a všho kolem nich. Přeji hodně trpělivosti a dětem hodně úspěchů. Každý se může matematiku naučit, ale je třeba odhalit jeho možnosti vnímání. zabýváme se tím na katedře matematiky Pedagogické fakuluty MU v Brně.

kometka
15. led 2009

Ahojky všem,jsem tady poprvé.´

kometka
15. led 2009

Ahojky všem maminkám,jsem tady poprvé.Úplně náhodou jsem objevila tyto stránky a jsem moc ráda.Mám totiž syna ve třetí třídě a čeká nás vyštření ohledně dyskalkulie.Doporučila nám to paní učitelka.Má problémy s násobilkou a s přechodem přes desítku.Příklady musí mít napsané.Jinak to nevypočítá.Chtěla jsem se zeptat zda někdo nevíte třeba o nějakých pracovních sešitech do matematiky,kde by se dalo nšco sehnat nebo objednat.Děkuji za odpovědi.

oraia
21. led 2009

Ahojte maminy.... my bojujeme s dyskalkuliou uz roky, moj sy je v 7. rocniku a nech robime co robime motame sa nejdnom mieste.... Celkom vym zavidim ako pisete ze sa u uciteliek stretavate s pochopenim, synovi diagnostikovali dyskalkuliu uz pred rokmi a ma v skole iba ulavu vo forme ze moze pouzivat kalkulacku a na pisomkach ma o jeden priklad menej....ale 5ky mu ucitelka dava veselo jednu za druhou bez rozmyslania nad tym ze ho tym vlastne sama v matike brzdi....denne venujeme matike 3-4 hodiny je to niekedy o hubu a to sklamanie si neviete predstavit ked na druhy den pride syn s novou 5kou je mi z toho do breku, tolko snahy a vysledky su ako keby sme so synom o ucenie ani nezavadili....vsade citam ze by sa mamlo hodnotit iba ustne alebo pisomne ale oni v skole sa odvolavaju stale nato ze v zakone to jasne nieje formulovane a budu postupovat v hodnoteni tak ako u inych deti. Je to strasne nespravodlive.

som rada ze som vas tu nasla s podobnymi problemami, dyslexii je pomerene vela ale materialu o dyskalkulii je dost malo.

jaku
autor
21. led 2009

Vítám nové maminky kometku a oraiu! 😉
Oraia máš svatou pravdu, dyslektiků je hodně, dost jim ve škole ulevují, dyskalkuliků je pramálo a podle toho se s nimi i pracuje, moc zkušeností není.
Máme skoro za sebou 1. pololetí 3.tř.na nové škole a naprostá spokojenost! Naše paní učitelka je opravdu učitelka s velkým U, moc příjemná, hodná, starostlivá a díky ní naše holčička udělala obrovitánský pokrok nejen v matematice.
Předávali jsme holčinu čtyřkařku, uzlíček nervů, nesebevědomé dítě. Teď máme šikovnou zdravě sebevědomou slečnu, mezi dětmi oblíbenou a dokonce jen dvojkařku! Nastupovali jsme začátek 3.tř. s tím, že neumí počítat s přechodem přes 10, za pololetí počítá do 100 ale písemně, což paní učitelce absolutně nevadí, dokonce už i některé příklady typu 25+53 píše vedle sebe a pokročila i natolik, že si nemusí barevně odlišovat desítky a jednotky. Př. typu 28+54 píše pod sebe, ale zvládne to. Typ 28+9 vedle sebe, přičemž si pomáhá 9 rozložit písemně. Princip zaokrouhlování a porovnání větší menší zvládne, ale musí mít číselnou osu. No a zvládla docela dobře celou násobilku, teď pronikáme do dělení, jde to vcelku dobře. Slovní úlohy zvládá v pohodě. Udělala ohromný kus práce na sobě, samozřejmě bez pomoci senzační paní učitelky a teď se malinko pochválím i já - i mé 😉 - by to nešlo, ale my máme Radost!!!!!!
Minulý týden mi poslala ze školy sms : mami zachránila jsem v matice celou 3.A a mám to v žákovský! No není to nádhera? Z pololetní písemky přinesla 2.
Moc držím palečky všem , které s dětičkami procházíte něčím podobným, je to dřina, ale hodně záleží na přístupu pedagogů, ti motivují děti, my se jim věnujeme, ale když učitel srazí na kolena, je to zlé....
Holky co jsme se dlouho neozvaly, jak jste na tom?

mirjanka
21. led 2009

Jaku...takhle to má být...musí spolupracovat učitelka i rodina...někdy jen rodina využívá úlevy které poradna doporučí a to taky není ono...jindy zase škola neumí s dyslektikem pracovat...je to pak hloupé, jak píše Oraia.
Oraia...neznám slovenské zákony, ale u nás má nárok na slovní hodnocení každ rodič dítěte...pakliže na něm trvá, dítě musí dostávat slovní hodnocení a to i na vysvědčení 😉 pak u nás existují speciální školy s menším množstvím žáků, kde se specializují na nápravu dysfunkcí - už jsem o tom psala v tématu https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... na 18. té straně
Matematice se věnujete až moc...ale záleží, zda vám už od prvního stupně někdo poradíl správné postupy při práci s dyslektikem....a k těm pětkám...to mě doslova štve, že takhle učitelky postupují...u nás většinou mají děti s dysfunkcemi z poradny doporučené úlevy i v klasifikaci...můžou využívat kompenzační pomůcky...doma procvičovat...ale ne přetěžovat - to co píšeš, může mít opačný efekt...přístup školy se mi vůůbec nelíbí
😝
Jaku ...tvoje dcera může mít lehčí stupeň dyskalkulie...ale je super, že vztah rodiče - škola - poradna zafungovala zcela bezvadně 😉

vm72
21. led 2009

Ahoj holky!
Dlooooooooooooouho jsem se neozvala.
Takže- bojujeme,bojujeme a je to někdy o nervíky,ale snažím se malé všechno trpělivě znovu a znovu vysvětlovat.
Na vysvědčení bude samo 2 (jsme ve 3. třídě),ale já jsem šťastná a spokojená.Máme naprosto úžasnou paní učitelku,která sama pořád povzbuzuje i mě,když už se mi zdá,že to přestávám(e) zvládat.
Momentálně jsme začali počítat do 1000 a kámen úrazu nastává vždycky v momentě přechodu přes 10 a hlavně u odečítání.Takže takový příklad typu 705-10 je pro nás naprosto nepřekonatelný prblém.Pořád doufám,že je to teprve ze začátku pro ni trochu větší guláš,ale někdy si říkám,jestli to vůbec někdy pochopí...?!?
na rodičáku mi taky paní učitelka navrhla,že taď,když máme jít po roce zase do poradny na kontrolu,navrhovala by nechat terku proťuknout taky kvůli ČJ. Bohužel se horší a já sama nevím jestli je to tím že se nejvíc zaměřujeme na matiku a popravdě na český jazyk už kolikrát k večeru není vůbec síla,nebo jak říká paní učitelka buďto se nám prolíná dys z matiky i do češtiny,nebo se může jednat vyloženě ještě o poruchu učení ČJ.Tak jsem z toho taková rozpačitá a někdy to na mě tak strašně padne,že až skoro bulím,ale před Terkou nedávám vůbec nic najevo.Ještě by se trápila i ona,kdyby viděla že mid dělá starosti.Jen mi to prostě někdy přijde strašně moc líto.Ale to je asi normální.
Jo a taky mi připadá,že se zhoršila v psaní,tak už se jenom hrozím,aby nám nezjistili ještě dysgrafii... Můj synovec má taky všechny tři poruchy (momentálně je už ve druhém ročníku na střední) a taky jsem kdysi slyšela,že není vyloučeno,nebo spíše pravděpodobné,že pokud je jedna porucha,může jich být klidně i víc najednou.
Tak uvidíme. 😅

marranta
22. led 2009

Ahoj , náhodou jsem narazila na tuto diskusi. Mám druháka , diskalkulika , disgrafika , dislektika . Také jsme měli v 1. třídě napsanou lehkou mentální retardaci a dopor do zvláštní školy. Šla jsem do jiné poradny , kde se nám věnijí více , stav je o to komplikovanější , že syn je o rok opožděn a závislí na svém dvojčeti. sestře . která je chodící kalkulačka . Umíme do 10 na prstech , bez nich ani ránu , ale teď mu jde počítat na dvou pravítkách ( přikládá je k sobě tam a zpět ) Kdysi bylo sčítací pravítko , nesetkal jste se s tím někdo? Sháním ho po všech čertech . Ve škole nic moc , učitelka ho sráží, jak jen může , dva roky neslyším nic jiného , než že patří do školky
,už máme oba mravečení v žaludku...................

sharon2
22. led 2009

Kde sehnat posunovací pravítko neporadím, ale doporučuju změnit učitele nebo ještě lépe školu. Pokud se jedná o horší stupeň dysporuch je možná integrace, kdy bude mít svůj individuální plán práce!!!

vm72
23. led 2009

Ahojky marranta!
Tak narovinu ti teda říkám,že u takovéhle učitelky by moje dcera už dáááááááávno nebyla!
Nejen že tvého klučíka naprosto otráví a vypěstuje mu odpor ke škole jako celku,ale ještě mu může ublížit na celý život tím,že mu totálně srazí sebevědomí že si bude připadat jako naprostá nula úplně ve všem.
Pokud máte v ruce papír,že s ním opravdu není něco vpořádku,podle mě učitelka MUSÍ toto respektovat.Pokud by se ale bránila,nebo by do toho nakonec šla s nechutí,mělo by to asi stejně pramalý účinek.
Takže ROZHODNĚ doporučuju jako sharon2 co nejdříve změnit školu,než bude ještě hůř!!!

zveron
28. led 2009

mracik,
Mna zaraza jedna vec, ako mozu niekde trdit, ze dieta je MR a niekde , ze ide len o specif. vyvinove poruchy ucenia!!???
Nerozumiem!!!
Musela si to tazko znasat, obdiv.
Chvala bohu, ze ste zacali s cviceniami hned v prvaku, aj ked to stoji vela, usilia, urobila si pre svoje dieta velmi vela. Neskor by ste sa obaja ovela viac trapili. A naprava /aj ked niekedy ide len o naucenie sa strategie ucit sa s poruch. ucenia/, by nebola taka uspesna.
Porucham ucenia sa hovori - specificke vyvinove poruchy ucenia, to znamena, ze nadobudanim spravnych navykov v uceni, pri dozrievani mozgovych centier sa vyvinom povecsine deficit upravi.- velmi zjednodusene a laicky povedane.

Ale MR je defektny stav, ktory pretrvava aj v dospelosti, to je trochu velky sek v diagnostike.
Paaanecky.

marranta
28. led 2009

Oni mi to vysvětlili tím, že pokud je dítě diagnostikováno jako opožděné ve vývoji , už se s tím nikdo dál nezaobírá , že je už prostě,,ve škatulce". uspěli jsme až ve třetí PPS (!) Ale ono je to spíš tak, že on s nimi nekomunikoval , potřebuje delší čas a spoustě věcem díky poruchám učení prostě nerozumí. Přinese 5 z prvouky , poznámku , že se nenaučil měsíce , ale on to nedokáže napsat a tak má z písemky za 5! Vše musíme ústně. Vlastně nedokáže ani přečíst slovní úlohu v matematice. A to problém diskalkulie ještě násobí.

zveron
28. led 2009

A naozaj - pri viacnasobnej poruche ucenia sa zvazuje individualny plan. O tom ste s psuchol, popr. spec. ped. neuvazovali? /ale pri zmene pedagoga, ci skoly, ako tak citam/

kudrlina
30. led 2009

ahoj Jaku jsem rada že z přechodem na jinou školu jste spokojeni,mi jsme to udelali take ale už v pololetí druhe třídy a jsme naprosto spokojeni ze tři dvojek mame jednu z čj. a z matemat. mame 1 a pak že dyskalkulik nemuže byt uspešni v matematice jen se musi bojovat a hlavne a to je moc a moc duležití mit oporu i v pani učitelce . pokud ta neni tak vaše snaženi jde v niveč Adelka je ve třeti a je to uplne jini človiček sem tet opravdu štastna

jaku
autor
31. led 2009

ahojky tak zdravím po vysvědčení 😉 . Malá má tři dvojky-(čj,mat,prvouka) - a to v bývalé škole paní učitelka tvrdila, že 3.třídu prostě není schopná zvládnout 😠 - a dokonce vyznamenání! "Nekazily" jí to totiž 2 z výtvarky a prac. činností, protože dcerka má navíc mozečkový syndrom, klepou se jí ručičky a tudíž neumí rovně stříhat, nemaluje ukázkově, ale baví jí to a snaží se a to tahle naše nová paní učitelka chápe. A to nejen u ní, ale u všech dětí ve třídě, každý má holt buňky na něco, dcerka zas docela pěkně zpívá a píše povídky! 🙂 .
A to šla dcerka do třídy dokonce s větším počtem žáků než v té bývalé - je jich 27, což je hodně a je tam kol 10 dětí co mají různé poruchy učení. A to vše na jednu paní učitelku, která má svou práci moc ráda a upřímně prožívá radost při každém pokroku Káji v matematice.
Všem vám maminám, které řešíte zda změnit školu, změňte ji! Opravdu to stojí za to!
Moc gratuluji dětičkám k jejich výsledkům a maminám k spoluúčastI 😉 !

vm72
31. led 2009

Ahojky jaku!
Tak Karolínce veliká pochvala. 😉 A především Tobě,za vytrvalost a píli.Však to taky znám...
My máme na vysv.2 dvojky.Ale z té prvouky jsme to měly taky nahnuté.Jako na potvoru te´d Terka docela dost marodí.A to byla od narození vždycky naprosto zdravé dítě.Ale přezkoušení kvůli známce se zvládlo a dostala teda tu 1.
Čeká nás kontrola v poradně-chtějí ji tam po roce a s paní učitelkou jsme se domluvily,že jelikož se Terka zhoršila v ČJ,necháme ji zkontrolovat i zkrz to.Paní učitelka mi na rodičáku říkala,že buďto se může porucha prolínat z té češtiny,nebo by se moho jednat přímo o poruchu učení v ČJ.A že to tedy necháme pro jistou zkontrolovat.Termín ještě nemáme-budeme mít delší čekací dobu.Tak jsem zvědavá jak dopadneme,ale vlastně bych se ani nějaké té poruše nedivila,protože si myslím,že pokud se objeví jedna,je pravděpodobné že jich nakonec bude víc.No,ale co naděláme.Nějak to snad zvládnem. 😉

jaku
autor
31. led 2009

Je ahoj VM72, taky gratulka k vysvědčení, Terka je teda šikulka, že i v nemoci vybojovala 1, klobouk dolů.
My jdeme do poradny 1.4. - tak doufám, že dopadneme dobře když máme tak parádní datum 😉 . Snad vám to taky vyjde, naše Kája má taky sem tam výpadky v češtině, zapomene háček, čárku, z roztržitosti - je vidět rozdíl, že dys jako taková to není, protože když jí řeknu, aby si text po sobě přečetla , tak chybu vidí sama a uvědomí si ji, tu matiku prostě "nevidí". Koukám, že jsi snažilka, tak moc přeji, aby ti to brzo vyšlo, je to paráda mít dvě dětičky a dnes už to 100% potvrdím, že Káje sourozenec moc prospěl i když učit. v bývalé škole tvrdila, že za její problémy v matice a škole jako takové může právě mimčo. No a hlavně, že ty problémy byly ještě v době kdy jsem ani těhu nebyla a najednou ačkoliv už máme batole se zlepšila a zklidnila. Ta učit. byla neskutečná ......
My máme pořád problémy s hodinami, paní učitelka mi poradila, ať zkusíme naučit zatím digitální čas. V tomhle směru na mě padají obavy, aby ty hodiny pochopila a byla se schopná orientovat v čase. To je ta praktická stránka dyskalkulie v životě, zatím jsem na rodičáku, ale nedovedu si představit, že by se do školy vypravila sama- neodhadne kolik času má na jakou činnost, je pomalá , musím ji po ránu popohánět. Věděla by sice v kolik má vyrazit z domu, ale nevěděla by za jak dlouho to je. Mám čas to trénovat, tak na to najedem, jestli máte někdo podobnou zkušenost, radu či tip tak budu ráda. 😠 😠

vm72
1. únor 2009

Ahojky jaku!
Děkuju za gratulace.Jsem ráda,že to nakonec takhle dopadlo.To že má terka 2 c ČJ a M mě nijak nepřekvapuje,ale ta 2 z prvouky se mi zdála být docela zbytečná... Terka z toho byla taky docela na nervy-bylo vidět že ji to mrzí a já jsem na druhou stranu moc ráda,že ji to samotnou popostrčilo k vylepšení.
Co se týká hodin tak jsme na tom úplně stejně.Někdy mi připadá že se je snad nikdy nenaučí.Že nikdy nepochopí o co jde.Nejhorší je ta šílená nechuť,když jí řeknu že se je půjdeme učit.Nechápu ale jednu věc: Když jí řeknu,kolik hodin má nastavit,tak to sice s přemýšlením,ale nakonec udělá.Ale když nastavím hodiny já a po ní chci jen aby to přečetla,je úplně mimo.Nechápu to,protože si myslím že je to přece to samé.Ale asi se pletu a kdo ví,co se jí v té její kebulce honí za hrůzy.Na jaře jí bude 10 let a já jsem si tak říkala,že by mohla chodit z domu už sama.Zatím ji manžel vodí na 6.30h do družiny (já pracuju od 6h) a já jsem si tak říkala,že by se alespoň trochu dýl vyspala,kdyby jsme jí vždycky nastavili budíka a všechno nachystali.Jenomže potom se začnu obávat právě jejích odchodů,protože si ten čas vůbec neuvědomuje.A připadá mi docela hrozné,že to v deseti letech ještě neumí. 😨
Co se týká mě,tak opravdu jsem snažilka,ale to snažení nám trvá přesně od chvíle,kdy jsme Terezku vedli k zápisu a já jsem si bláhově myslela,že právě přes první stupeň s ní budu v klidu doma.
Bohužel se stále nedaří,Terka už je v pololetí 3.třídy a všechno je jinak než jsem si "naplánovala".
Sourozence bych pro Terku moc chtěla a mrzí mě,že za chvíli půjde pomalu do puberty a takové to období,kdy by měla doma "živou panenku" už bude mít za sebou a už si to tolik neužije.
Jak jsi psala o té učitelce,tak se obávám,že se asi minula povoláním. 😠 Je to docela děsný,co všechno vám napovídala a je moc fajn že jste nakonec školu změnili.
Přeju vám hodně úspěchů!
Věra.

andreah70
1. únor 2009

Nehnevajte že sa Vám tu pletiem, ale môj syn má tiež podobný problém s hodinami. Na jar bude mať 11 rokov a hodiny určí len veľmi ťažko. Tiež nevie odhadnúť časový úsek /napr. prídi za desať minút/ to mu nič nehovorí. On už je piatak a na AJ sa učia čas, keď mu ho ja poviem po slovensky tak to vie preložiť a keď nie iba pozerá na tie namaľované hodiny v učebnici a nevie nič. Digitálny čas prečíta, ale že by vedel koľko je to vlastne hodín to nie.
Syn nie je diskalkulik, ale má diagnostikovanú poruchu ADHD a dispraxiu.

rubl
2. únor 2009

Jedna z možností, jak učit dítě znát hodiny:
Sledujte všechny činnosti, které dítě dělá, ukazujte mu čas na hodinách ručičkových i digitálních, např.
V kolik hodin vstáváš, jak dlouho snídáš, jak dlouho ti trvá, než se vypravíš do školy, jak dlouho trvá cesta do školy, jak dlouho jsi ve škole (od - do), co děláš odpoledne, jak dlouho píšeš úkoly, jak dlouho se připravuješ do školy, hraješ na hudební nástroj, cvičíš apod.
Dítě by mělo postupně vnímat časové následnosti (dnes, včera, zítra, předevčírem, pozítří, před týdnem, před měsícem, atd.).
Při výpočtech písemného násobení procvičujte:
Kolik hodin má jeden den, kolik hodin má jeden týden, jeden měsíc, jeden rok.
Kolik hodin jsi na světě?
Nezáleží na tom, v kolika letech dítě zvládne znalost hodin, ale určitě nastane okamžik, kdy mu svitne a hodiny znát začne. Jen potřebuje mnoho podnětů, pokud možno z běžného života, ne matematických.
Proč mají děti prblémy se znalostí jednotek času:
1. používá se soustava šedesátková, nilkoliv desítková,
2. dělá jim problémy zobrazení hodin na kruhovém ciferníku v souladu s lineárním plynutím času.
Zkušenost:
Každý se někdy naučí znát hodiny a jednotky času.

raady
5. únor 2009

Ahoj holky,
jsem moc ráda za toto téma. Mám šestiletého Matěje. Asi před půl rokem jsem se dozvěděla, že existuje pojem zkřížená lateralita. A s čím vším, může a nemusí mít dítě problémy. Zkusila jsem a Máťa má dominantní pravou ruku, levé oko a levé ucho. Žádná hrůza, má snahu "číst" zprava doleva, 28X82, rodíl mezi 6 a 9 si úspěšně plete, hodiny jsem vzdala (myslím, že má ještě čas), praváx levá také plete, obkreslit stejně něco z levé strany papíru na pravou stranu (půlku) mu jde hoodně pomalu a co se projevilo včera u zápisu do 1.tř., vůbec nechápe za - před. Máme ještě půl roku, než půjde do 1. tř., myslím, že se může ještě lecos zlepšit. Myslím,že já jsem dyskalkulik- lehčí forma,ale je to tam 🙂 Tak věřím, že i Matěj se nepřehoupne do nějaké dys..... . Průběžně vás čtu (i téma ADHD) a těším se z vašich úspěchů a sbírám informace a zkušenosti 😉

marranta
5. únor 2009

Ten problém s hodinama máme také , děti do školy dojíždějí autobusem , když jdou tři, je to dobré , ale kdyby se měl na něj dostat sám , tak by do školy vůbec nedorazil , to ho musím vypravit a dovést a zpět ho vozím autem , protože jako dislektik si nepřečte, kam ten autobus jede..........

kocka12
4. kvě 2009

Ahoj,teď jsem narazila na tuto diskusi. Mám dceru v 7.třídě,dyskalkulické příznaky se u ní objevily hned v 1.třídě,do 3. třídy chodila do poradny - ale nová p. učitelka ve 3.třídě mi oznámila, že tam chodit nemáme,že ona na to žádné ohledy nebere - protože dříve byly taky děti buď cituji: "blbý, nebo chytrý". Dnes donesla další z řady pětek z písemné práce, problémy s určením hodin, hodnoty peněz atd. přetrvávají nadále. Už po těch letech propadám zoufalství, u učitelek neexistuje ani náznak vstřícnosti, matematice věnujeme hrozně moc času - výsledek většinou špatný.

macca5
4. kvě 2009

kocka12 nie všetci učitelia vedia učiť! Môj syn je dyslektik,tak isto nie všetci uč. to rešpektovali a zohladnovali.Im sa lahšie učia tie šikovnejšie deti,a deti ktoré majú problém sú im na príťaž! 😠 Tiež sme sa vela trápili,asi do konca 7tr. potom sa mi narodil druhý syn, nebolo tolko času sa venovať staršiemu,on sa naučil pracovať samostatne a ja viem ,že sa snaží a chválim jeho úspechy. Syn tento rok začal chodiť na Soš,patrí k tým lepším žiakom,odbor ho baví a učí sa sám.Synovi nehodnotia pravopisné chyby, má viac času na písomkách.Tvoja dcéra by mala na matike používať kalkulačku, u nás na škole to tak fungovalo.Musí mať ale potvrdenú diagnozu.Viem ,všetok volný čas venuješ dcére a matike,ale menej je niekedy viac.Určite má vlohy na niečo iné,v čom je super a to treba podporiť.Riaditelka na Zš mi vravela ,že nie všetci musíme byť výborný žiaci,dôležité je aký sme ludia,a že môj syn sa v živote nestratí.Začínam tomu veriť. Prajem vela trpezlivosti. 😉

aurecon
5. kvě 2009

Ahoj, včera v jedné diskuzi tady na modrém koníkovi jsem se dočetla, že různé poruchy dys... můžou být z toho, že když byli děcka ještě mimča, tak se dávali do chodítek.

A tak se ptám. Dávali jste je do chodítek? Mám bráchu, moje mamka ho dávala do chodítka a má dyslexii a dysgrafii. Tak možná na tom něco bude. V žádném případě nechci nikoho odsuzovat, jen mě to prostě zajímá, a tak vás prosím, zda byste mi nemohly odpovědět.

mracik
5. kvě 2009

aurecon, keby to bolo také jednoduché, tak by už deti s poruchami učenia ani neexistovali. Myslím, že neexistuje ani jedna kauzálna príčina, musí sa asi stretnúť viac okolností - dedičnosť, problémy počas tehotenstva, alebo pôrodu, starostlivosť o deti v prvých mesiacoch života.
U môjho syna to zrejme bolo spojenie dedičnosti a nadmerného stresu počas tehotenstva, ale to sa môžem len domnievať...

No a chodítko sme nikdy nepoužívali...

macca5
5. kvě 2009

aurecon,st.syn v chodítku nebol ani 5 minút,a predsa je dys.Prestne ako napísal mracik,sú rôzne príčiny prečo ☹

macca5
6. kvě 2009

ešte niečo,tieto deti nepatria do špeciálnej školy,stačí ak ich učitelia pochopia a podporia.To je už ale o ludoch.