Domácí test na celiakii - máte zkušenosti?

majka12
20. únor 2014

Ahojky, nenašla jsem podobné téma. Chci se zeptat, zda jste si někdo dělal nebo někdo z vašeho okolí domácí test na celiakii Biocard Celiac test a s jakým výsledkem. 😕 😔 Díky za vaše zkušenosti. 😔

uztotakbude
20. únor 2014

Nedělala, ale celiakii mám. Popravdě bych tomuhle moc nevěřila. Nechala bych se diagnostikovat u lékaře. Zaprvé z krve, což není žádný problém a pokud by se tam projevily protilátky, tak biopsií. Ale jinak je to klasický odběr krve, není se čeho bát a ta jistota je tam tisíckrát větší.

majka12
autor
20. únor 2014

@uztotakbude jj. vím, že se dělá nejdřív odběr krve. 😔 Mě právě dětská dr. ten test nechce udělat, že prý máme jít na gastro, kde jsem byla se synem 1x a asi tak před rokem a navíc to máme celkem 40km, takže se mi tam nechce jet jenom kvůli odběru. Takže jsem si myslela, že bych udělala tenhle domácí a kdyby vyšly to protilátky pozitivní, tak bych tam na to gastro samozřejmě jela. 😔 Syn má právě s kakáním problémy od narození , ale ne s průjmy ale se zácpami a už jsou mu dva roky a pořád to je špatné. Chodíme i na proktologii a celé je to trochu složitější. 😔 Některé příznaky celiakie na něj sedí, jiné ne, takže pro klid duše bych to ráda věděla, jestli ty zácpy nejsou tím. 😔 😔 Na ten domácí test jsem četla právě dobré recenze i zkušenosti, ale raději bych nějakou osobní zkušenost atd. 😔 😉

kifsepixam
20. únor 2014

@majka12 Já zkušenost mám. Vyšel mi negativní a krásně, vypadá to jako těhotenský test. Nicméně i přesto jsem celiak:_( Mám to složitější, ale původně jsem to řešila také kvůli zácpám. Byla jsem na biopsii třikrát, nejprve pozitivní, pak po ročním dodržování diety negativní a ted opět po roku normální stravy hraniční a protože jsem potratila v 21. týdnu tak teď se dodržování neubráním. Upozorňuji, že krev jsem měla vždy negativní.
Takže já bych opravdu podstoupila biopsii, ale ten domácí test bych i vyzkoušela. Snad najdete příčinu. Bohužel celiak je prý každý patý jen o tom neví:_(

majka12
autor
21. únor 2014

@kifsepixam díky za odpověď. Prosím tě a jak probíhala ta biopsie? Synovi jsou teprve dva roky, tak si to nemumím moc představit, co to pro něj bude znamenat. 😔

kifsepixam
21. únor 2014

@majka12 No tak to vůbec nezavidim. Je to spolknutí hadičky, mě píchli něco at to necitim. Ale jak se to dela u malého miminka to nevim. Ale zacla bych opravdu odberem te krve, když se to projevi tam, tak nemá cenu chodit na biopsii a je to jasne. Když se to v krvi neprojevi, tak bych to mozna zvážila, ale to je potřeba probrat s gastroenterologem. Hodne stesti!

majka12
autor
21. únor 2014

@kifsepixam díky, moc jsi mi pomohla. Domluvím se rovnou na tom gastru na těch odběrech a dalším postupu. 😔

ustarana
13. kvě 2014

@majka12 možem sa spýtať ako to dopadlo? Doktorka má u syna podozrenie na celiakiu - už rok trpí na zácpu a nepomáha nič. Už som vyskúšala všetky dostupné výživové doplnky z lekárne. Najhoršie je, že sa v poslednej dobe zasekol a nechce jesť ani ovocie a ani zeleninu.

majka12
autor
13. kvě 2014

@ustarana nakonec jsme šli na gastro a dělali mu test normálně z krve a domácí jsem nedělala. Nakonec celiakii nemá 😉 😔 Má jednu hodnotu malinko pozitivní, ale to prý nic neznamená a budeme to jenom sledovat. 😔 😉

blanka.k
13. kvě 2014

@ustarana
@majka12 Název diskuze mě konečně dnes donutil se taky objednat na vyšetření - tedy svého syna 4r. 😉 Kdysi jsem našla možnost objednat si testy na genetiku...je to něco jiného než klasické protilátky....ty se můžou různě měnit,atd... Geny jsou celý život stejné, takže se hledají nějaké ty "vadné geny", které mají právě celiaci, takže když je nenajdou = máte skoro jistotu, že celiakií dítě nikdy neonemocní....pokud se najdou, tak je 80-90% šance, že celiakií někdy onemocní. Mě toto vyšetření udělali zadarmo na imunologii z krve, kam mě poslali z gastra, protože jsem měla problémy a vyšlo pozitivní,ale je to cca 10 let zpátky zatím "dobrý", celikaie se mi vyhýbá...zatím 😅 U syna je tedy díky mým genům cca 20% šance, že má taky tu genetickou dispozici, takže jsem si chtěla objednat test (je to jak testy otcovství atd...stačí jim vzorek slin), ale nakonec jsem se objednala přímo v laborce v Brně, mám strach , abych to dobře "vytřela" atd.... 😉 Takže za týden jdeme na odběr... sice se to platí, ale už nad tím přemýšlím snad 2 roky, vím, jak se občas děsím, když si stěžuje (vyjímečně) na bříško atd.....
https://verejnost.elisabeth.cz/celiakie-celiaka...

ustarana
13. kvě 2014

@blanka.k Díky. Ten odkaz ma dosť vydesil.

blanka.k
26. kvě 2014

@ustarana Tak syn byl ve středu na odběrech na tu genetiku, dnes už došel v obálce výsledek.... genetika pozitivní = zvýšené riziko vzniku celiakie 😔 Takže to bohužel zdědil po mě a má těch 80-90%šanci, že bude celiakii mít... (zatím je zdravotně ok, spíš oproti vrstevníkům "nadprůměrně" zdravý 😉

ustarana
27. kvě 2014

@blanka.k Tak to ma mrzí. Syn bol tiež na odberoch krvi a všetko v poriadku. Našťastie.

jess3
1. srp 2019

Krásný den, mám moc velkou prosbičku, už delší dobu mám velké problémy (nafouklé břicho, bolesti, průjmy atd..) moje dr. má podezření na alergii na lepek a tak už skoro týden držím dietu a cítím se mnohem lépe, ale zítra bude dělán test na alergii na lepek a tak jsem se chtěla zeptat, zda nějak dieta nemůže ovlivnit výsledek testu? Děkuji moc za jakoukoliv odpověď :srdce: