Frejkova peřinka. Máte s ní některá zkušenost?

lucasaerik
28. led 2009

Ahojky maminky, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s peřinkou. Malá ji dostala v porodnici, bohužel jsem ale nestihla ortopeda, abych se s ním o tom pobavila a bylo mi něco vysvětleno ohledně nálezu, jelikož já ještě byla na porodním sále, když malou vyšetřovali (ortopedové byly zrovna v porodnici, tak si pro ní přišly už na sál, aby jsem pak nemuseli čekat týden na to aby jí vyšetřily), sestra mi jen řekla, že to bude určitě v šesti týdnech v pohodě, že se to stává a že by měla mít peřinku co nejčastěji a sundávat by jsme jí tedy měli co nejméně. Tak jsem to tak brala...ale teď když hledám na internetu, tak tam maminky píší, že peřinku měly kolikrát až do 6-ti měsíců a někdy i déle. Jsem z toho dost nešťastná, jelikož malá je v peřince hoodně neklidná a trápí nás větříky tím, jak se nemůže moc pohybovat, malá propláče celé noci a dny jak jí bolí bříško, ale cvičit s nožičkami se bojím abych jí nějak ještě neuškodila.
Dle nálezu máme II.C /stabilní/v normě/ tak nevím co to je, někde jsem na netu našla, že paní co měla miminko s nálezem II.C dostla Pavlíkovy třmínky a to už vůbec netuším, jak by to malá snášela a já jak bych to psychicky zvládala, když bude stále tak plakat.
Na cesty v autosedačce jsem jí peřinku sundávali, jelikož neměla správnou polohu v sedačce, ale po přečtení některých článků na netu jí ji budu asi dávat i na cesty, ale netuším jak to budeme dělat.
Prosím máte s tím některá zkušenost? 😒

lucasaerik
autor
28. led 2009

Jinak na větříky nezabírají ani "Sabky" ani mastičky na pupíček... ☹

lucasaerik
autor
28. led 2009

to tady opravdu nejste ani jedna? 😒

markyfrana
28. led 2009

ahoj
Denisa dostala peřinku ve 6tt a taky jsem se bála, že ji bude mít hodně dlouiho, nebo dostane třmínky. Taky jsme měly nález 2c na obou. ale v už ve 3 měsících měla 2a a 2c a ve 4měsících 1a na obou 🙂. takže ji nakonec měla cca 2měcíce. Peřinku jsme se snažili dávat co nejpoctivěji, ale dostali jsme ji zrovna na léto a bylo to hrozný, malá se v tom pařila... takže jsem ji to vždy na několik hodin (2-3) v těch největších vedrech sundávala. V autosedačce to měla vždy, to mi nepřišlo, že by to vadilo. a prdíky jsme měly hrozné, jediné co nám pak pomohlo byly probiotické kapky, ale stejně brečela asi do 3m...

lucasaerik
autor
28. led 2009

děkuji markyfrana: snad taky bude brzy malá bez peřinky, s tou autosedačkou nevím nevím, máme od Concordu a má problém tam dát nožičky když je v peřince a nezkulí se do toho klubíčka co by měla...takže cesty autem hoodně omezíme, nedá se nic dělat (každá sedačka je jiná a taky mě napadlo koupit i jinou)

markyfrana
28. led 2009

No je pravda, že ty ji musíš ještě ustrojit (kombinézu atd.) a to je fakt, že se tam těžko musí dávat... Denisa ji měla v létě, takže stačilo jenom bodýčko a trenýrky a tudíž, nebyla tak ustrojená a vešla se tam v pohodě. My máme od Gessleinu.
jinak přeji ať to málé co nejdřív sundají a neboj s nožičkama cvičit můžeš, to ji neublížíš. Dokonce jsou cviky, které mají kyčle zlepšit, ale já je nenašla, vím jenom, že jako dělat žabičku, ale jak to je.... nevím
zase na druhou stranu je peřinka lepší než ten balík plín, líp a snadněji se nandává, tak to ber takhle. Stejně byste měly široké baléní, to je myslím do 3m.

tereziep
28. led 2009

Ahoj, tak mi peřinku neměli, měla jí kamarádka a malá to po 6 týdnech měla dobrý. My jsem zase měli abdukční balení do 6 měsíců. Do 3 měsíců pořád a pak jen na noc. Nejhorší bylo, že se malá do ničeho nevešla. Uvidíš až půjdeš s malou ve třech týdnech na kontrolu. Jo a pokud kojíš snaž se nejíst nic nadýmavéné, ale to už asi znáš. Malé pomohlo, když jsem jí chvilku dala na bříško. To se vyprděla a byl pokoj.

lucasaerik
autor
28. led 2009

jj přesně tak když jí člověk obleče tak se tam opravdu má problém vejít. Ale zase jak me uklidňuje manžel je lepší že to má přes zimu, alespoň jí není vedro (ajk píšeš ty, že malá s tím měla dost problém) už tak se nám občas udělají potničky a to si myslím nemáme doma přetoppeno a oblékám ji tak akorát, a potničky jsou jen v místech kde je peřinka.
Jen doufám že nám jí sundají co nejdříve a i ty větříky se pomale vytratí, když jí peřinku na chvíli sundáme je to to nejspokojenější mimčo na světě, pokope si nožkama a větříky odchází i sami, prostě vidím příčinu tady a i hodně o tomto psaly mamče na netu že mají úplně stejný problémek. člověkovi to rve srdce když vidí jak se ten drobeček svíjí rudne a nemůžeme mu nijak moc pomoci... 😖

lucasaerik
autor
28. led 2009

tereziep: mě mluv o tom že se do ničeho nevejde, pomale jsem museli nakoupit celou novou garderobu 😅 , jendak se narodila dříve a byla menší (tedy na nedonošené mimi velká, ale celé těhu dle UTZ byla veliká takže jsem čekala že budeme mít obříka, a je fakt že se všichni z lékařů shodli na tom že kdyby byla v termínu měla by přes 4kg)
co se týče stravy tak v té se hlídám hodně a vyvaruji se všemu co by mohlo nadjímat, a má s trava začíná být dosti pro mě fádní,ale co by člověk pro toho drobečka neudělal.

romi73
28. led 2009

ahoj, taky ji máme, od 6.týdnů (teď je nám 9 týdnů) a ještě měsíc do další kontroly zbývá. první týden jí to dost vadilo a mě - jak ji chovat, kojit, do čeho oblékat. ale máme diagnózu 2A a druhá nožka je v pořádku, tak doufám, že to bude už ok. do autosedačky ji nacpu, do kočárku taky, problém byl oblečení. beru-li to pozitivně, tak díky tomu, že nožky má kvůli tomu jakoby kratší a normálně by se už do klasické (krajkové) zavinovačky nevešla, se mi tam ještě vejde. do kočárku ji tedy obleču jen do toho, co má na doma (bodýčko, dupačky), zavinu do teplé deky, ruce k tělu, a utáhnu do zavinovačky a neřeším žádné kombinézy apod. a nestresujeme se nějakým složitým oblékáním, nasadíme jenom čepici a jde se ven. rychlozavinovačka je v tomhle případě naprd, nejlepší je klasika - na tři mašle, krajka, a mimčo v tom hezky vypadá 🙂 , mám ji tak i doma, protože taky nemáme doma přetopíno, jen místo tlusté deky je zabalená v tenké - jak nemá ručičky přitáhnuté k tělíčku, blbě usíná - mává s nima a znervózňuje se tím. dneska se ale prokajdila skrz tak se frejkovka pere a suší, takže má "svátek" - je bez ní. jinak už to snáší dobře, jen už pochopila, že když napne nohy, tak jí to nemůžu obléct, takže je to čím dál těžší, jak nabírá sílu, nevím, jak s ní budu zápasit za týden, za dva. taky to chce všechny košilky a bodýčka s límečkem nebo roláčkem, aby je to neškrtilo na krku.

jinak někde tady je starší diskuse o tomhle tématu, včera jsem na ni zrovna narazila - taky se o to teď hodně zajímám.

markyfrana
28. led 2009

já jsem na ty popruhy našila takový návleky, aby se ji to nezařezávalo do krku, protože v létě, fakt s roláčkem by to nešlo 😠 😀
Denise peřinka vůbec nevadila a když jsem ji pak přestala dávat, tak mi v noci špatně spala, jak byla zvyklá, že se nemůže skoro hýbat...
jinak jak píšeš, zavinout pořádně do klasiky, tak vím o čem mluvíš, jen taklhe jsme přečkali prví 3měsíce, bez zavinutí vůbec neusnula 😀

dzej
28. led 2009

lucasaerik my dostaly peřinku taky hned v porodnici. Něco se jim nezdálo, tak prý preventivně. Měli jsme ji do 2 měsíců, kdy jsme byli v dětské na kontrole a dr nám řekl, že má nožky naprosto v pořádku. Měla tu peřinku teda poctivě pořád, kromě koupání. Byla to v létě otrava, ale tak...lepší než do budoucna špatný nožky. Jinak údajně kvůli tomu jsme začly pást koníky až ve 4 měsících.

lucasaerik
autor
28. led 2009

romi 73 tak mi vyřadily vše co není z ošacení na tělíčko, kombinézku jsme koupily takovou tu jako by pytel aby jsem jí nemuseli oblékat s nohavicemi, je to úplně super. dáváme taky klasiku, bodyčko ale ješty legínky nebo něco takového dupjdy a tak...hlavně aby to nikde nebylo nařasené a netlačilo jí to.
S kočárkem problém není tak se vejde v pohodě, ale ta sedačka je trochu na prd, ale jak jsem psala cesty autem omezíme na minimum a budu doufat jak tady psala tereziep že v těch 6ti týdnech nám ji vezmou, alespoň to tak všichni líčily v porodnici 😉 , ale co tak čtu tak tomu moc nedávám, spíše mě štve že jsem neměla možnost to prodebatit s tím ortopedem aby mi to vysvětlil atd. Jak až závažné to má atd.
Malou svazovat do "vánočky" nemusím, ale druhého klučíka jsme svazovali poměrně dlouho taky byl neklidný když měl ručky volně.
s chováním ani kojením jsem problémy neměla (malou jsem dostala už v peřince v porodnici, takže jsem se rychle naučila s tím pracovat) jen mě teď zaskočilo když jsem hledala na netu informace že tam hodně mamin píše že dostli nadáno od ortopeda, když malé pokládaly na bok, mě jí pokládaly na bok už v porodnici, jelikož dosti ublínkávala (není jako by úplně na boku ale je mírně vytočená, prostě neleží na zádičkách, nechce mi tak ani spávat), že jim tu nožičku nějak vytáčí nebo co. 😖

lucasaerik
autor
28. led 2009

dzej: my jdeme na kontrolu 17.2. a malá bude mít 5.3. dva měsíce takže to tak nějak odpovídá těm 6-ti týdnům, doufám doufám že to bude v poho.
malé když to na chvíli sundám a hodím ji na pupík tak se snaží hlavičku držet, ale v peřince jí to vůbec nejde 😖

romi73
28. led 2009

lucasaerik, nám taky v porodnici spali na boku a instrukce zněla - často měnit strany, aby jim neplacatěly hlavičky. taky mi tam říkali, že široké balení není třeba, že normální pleny stačí a hle, v šesti týdnech frejkova peřinka. no co naděláme.

jinak tady to jedna mamina docela dobře popisuje a shrnuje - jsou tam i ty diagnózy popsané.
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

lucasaerik
autor
28. led 2009

romi73: děkuji, podobné informace jsem našla, ale já jaksy bohužel sama netuším co nám "schází", nikde to není napsáno, zda máme špatné stříšky nebo jádýrka...a hlavně všude se píše že II.C je za potřebí abdukčních pomůcek např. třmínky, máme ale peřinku, je to sice taky abdukční pomůcka, ale tak jak je to vážné netuším, prostě uvidíme až toho 17.2. jiná možnost asi není, já když tak koukám do té zprávy ortopeda tak tam třebas nemám na výběr kde zakřížkoval tu diagnozu ani to II.B je tam I, IIA+, IIA-, IIC, IID, IIIA, IIIB, IV , jsem z toho opravdu jelen 😖

lucasaerik
autor
28. led 2009

to si člověk řekne 3. dítě nic nás nezaskočí 😀 ..a ejhle... 😀

kacka2
28. led 2009

Romi díky za skvělej odkaz, konečně jsem se v tom zorientovala 🙂
my máme na jedné noze IIa a dal nám ve třech týdnech abdukční peřinku, tak se mu jí snažim dávat, ale kvůli prďákům je to dost problém, navíc jak jsem se někde dočetla, může to brzdit děti ve vývoji, jak se nemůžou hýbat 😒

V pondělí jdeme na kontrolu, tak dam vědět, jak zabrala, ale prozatim mam názor, že pokud nemá to mimčo opravdu hodně nedozralé ty kyčle, tak to zas tak nepřehánět, oni to předepíšou třeba preventivně radši, ale nic k tomu neřeknou a maminka to dává pořád.
Lucasaerik, jestli máte IIc, tak to tu peřinku radši dávej poctivě, ale najdi si třeba dvakrát půl hodinky a dávej Beátku na bříško a nebo jí cvič s nohama. My cvičíme třeba i s peřinkou tak, že jenom kroužíme těma nohama k bříšku a dolů po směru hodinových ručiček. A docela to občas pomůže 😉

romi73
28. led 2009

lucasaerik, abdukční pomůcky se dávají kvůli stříškám, aby se správně formovaly a držely kloubní hlavici tam, kde má být - tj. v jamce. na jadýrka tyhle pomůcky nemají vliv. kacka má pravdu, s IIC to chce nezanedbat a dávat to opravdu maximálně .

kacka toho opožděného vývoje se trochu bojím. dneska na kontrole nám pediatrička řekla, že se jí malá zdá nějak "tuhá" - že zaklání hlavičku dozadu a moc se prohýbá, takže jí máme nosit v klubíčku. jelikož peřinka se suší, tak jsem ještě nevyzkoušela jak se dítě v peřince chová v klubíčku. jde to vůbec? abysme ještě nemusely na rehabilitace. ale toho se prý zatím bát nemám, prý uvidíme. ach jo.

markyfrana
28. led 2009

holky v klidu, ve vývoji to fakt nebrzdí. My měly peřinku do 4 měsíců, pást koníky začala už s peřinkou, nějak ji to nevydilo, je fakt, že taky mi dr říkala, že se hodně prohýbá do luku a hlavičku moc zaklání - což asi kvůli peřince, ale jak nám ji sundali, tak všechno hodně rychle dohonila ba co víc i hodně dětí předhonila. Začala nám v 6m lézt a teď už s chodítkem sama chodí 😀 😀 😀
Je teda taky pravda, že jsem s ní chodila od 2m plavat, ale nevím jestli to na to má vliv.

Já měla třmínky do roka a máma říkala, že jsem s níma lítala po bytě úplně bez problému 😀

romi73
28. led 2009

marky, takže jsi ji dávala v peřce i na břicho? mě pořád připadá, že má hlavu z kopečka, a navíc se jí na břichu nelíbí, řve u toho, ale trénujeme...

markyfrana
28. led 2009

Dávala, anebo jsem ji ji na chvíli sundala a dala na břicho - taky nás hodně trápily prdíky ☹. Denisa to na bříšku měla hodně ráda, takže koníky začala pást celkem brzo - nebo spíš v normálu, cca kolem 3 měsíce.

být tebou, tak peřinku na chvíli sundám a dám na bříško. V klubíčku jsme taky nosili, kvůli tomu záklonu a i v peřince to docela šlo 🙂

ale Deny měla nález 2c, takže jsem se snažila být pečlivá, ale v těch vedrech... prostě dr řekl, dávat 23h a já ji dávala 20h. hodinu koupání a pak ty 2h přes den po cca půl hodinách na protažení, cvičení, na bříško... a za 2měsíce jsme měly 1a 😀

kacka2
28. led 2009

Romi klubíčkovat jde, jen to asi bude chtít povolit ty kšandy, ale to my neřešíme, protože my jsme je museli ustřihnout úplně. Napsali nám totiž ve třech týdnech tu nejmenší a on Pepča hrozně roste a tak mu to bylo krátký a nechtěla jsem ho v tom škrtit a tak jsme se jeden večer fakt naštvali a ustřihli to 🙂 Drží mu to úplně stejně jak předtim, takže jsem to už ani nenastavovala a nepřišívala.
A když ti to nepůjde, tak si ho dej na nohy a jeho nohy pokrč, zadek má u mě v klíně a nohy má od sebe, pokrčený, jako by tu peřinku měl a je v klubíčku 😉
máte to nastejno jak my, tak napíšu, jak to postoupilo nám, ať víš jak moc to nosit 🙂

vilo
28. led 2009

Ahoj, malá také měla peřinku od porodnice, nález jsme měli IIa a Ib(IIa), peřinku nosila do 6 týdnů (snažili jsme se poctivě, ale spíš jí měla hlavně na noc a přes den jenom doma, když jsme někam šli tak jsme jí sundavala, měla jsme pocit, že by se uvařila ☹ ), v 6 týdnech jsme měli Ia a Ib - to jsme měli dávat na noc 3 plenky, ve 4. měsících měla Ia a Ia - kyčle v pořádku, ale nebyly jadýrka a na kontrole v 7 měsících už jsme měli i jadýrka - takže u nás docela dobrý. Jako mimčo jsem taky nosila dečku a podstatně déle, tak jsme ráda, že to máme zdárně za sebou 😉

bufi
28. led 2009

Ahoj, malá bude mít 3.2. 5měsíců a peřinku nemá 14 dní, kromě noci. Nedávala jsem ji asi úplně poctivě, taky mi ji bylo líto, takže třeba hodinu byla bez ní přes den a pak večer na koupání a protáhlo se nám to. Tak ten poslední měsíc to měla fakt pořád a začla jsem ji v tom dávat i na bříško- bez problémů. My spíš řešili to, že se jí chodidla zasunula do té peřinky, i kolínko, takže mi to přišlo úplně na nic. A taky jsem nevěděla, jak moc jí to utáhnout, přišlo mi, že se to hodně zařezávalo,ale když pak ty nožičky skrčila správně, tak to bylo ok. JO, a zipy se mi nechtěly přešívat, tak jsem jí tam dala zavírací špendlíky (spí ve fusaku, takže si to neotevře).

lucasaerik
autor
29. led 2009

holky díky moc za vaše rady a zkušenosti, včera jsem z toho chytala trochu depku, ale koukám nejsme jediní a snad to nějak zvládneme. Je fakt že malá je z toho docela poslední dobou nešťasná, tak ráda by se hýbala a ono to moc nejde, celé dny chová, aby nebyla tak neklidná, ruky mám už jak opička, ale za úsměv toho mrťete to stojí.
S tím pasením koníků...když jí sundám peřinku je to úplně super, snaží se a hlavičku udrží poměrně dlouho (a to jí v pondělí budou 4 týdny), ale v peřince jí to vůbec nejde.
prostě nezbývá nic jiného než vydržet a doufat že to bude brzy ready a peřinky se zbavíme....pak jí demostrativně spálím 😀 😀 😀 😀

tara78
29. led 2009

Ahojky, tak Terka dostala peřinku až ve 3 měsících 😒 . Do té doby to bylo v pořádku a najednou se jim něco nezdálo. Měla jí do 6. měsíce. Nejhorší na tom bylo, že už se mi točila na bok a chtěla na bříško, ale najednou se nemohla ani hnout. Vždy když jsem jí to nandavala, tak strašně plakala a prala se se mnou. Trvalo to týden, pak si trošku zvykla. A také to bylo v létě, když bylo to vedro. Chudák byla tak spařená.

barusha
29. led 2009

Ahoj holky,nevíte někkterá co znamená nalez 1b? Máme to v půl roce, prý je vše v pořádku,ale máme přijít na kontrolu ještě za 3 měsíce.Tak jsem to teda moc nepochopila... 😅

kacka2
29. led 2009

podívej se na odkaz co sem dávala Romi, ale ve stručnosti je to toto:

Podtyp Ib - úhel alfa u stříšek v pořádku, úhel beta zatím větší, tj. stříšky mírně nezralé

barusha
29. led 2009

kacka2: díky 🙂 Koukla jsem na to, i když jsem teda moc nepochopila... 😅 Ale asi to není nic špatnýho,ne? Dr. nám povídal, že vše v pořádku, tak mě překvapilo, že nás zve ještě za 3 měsíce znovu. Ale byl tak rychlý, že jsem se na nic ani nestihla zeptat! ☹

romi73
30. led 2009

barusho, 1b je dobrý, ale já mám pocit že tam taky hraje roli věk. Když má třeba 2A v 6 týdnech, je to lepší, než když má 2A ve třech měsících - asi s vývojem by se to mělo sunout nahoru směrem k 1A. Ale kdybyste to měli nějak blbý, tak by vám něco předepsal už teď a nečekal by 3 měsíce...