Hospitalizované dieťa na infekčnom oddelení. Dojčiť?

bertica.h
22. lis 2008

sestra má 1,5rok starého,včera ho hospitalizovali v nemocnici na inf.oddelení a nemože byť s ním..stále ho kojí pozerat na neho mohli len cez sklo..
neviem ako jej pomoct alebo čo urobiť..je na izbe s dalšími 2detmi iných diahnoz tak ja neviem..karantenu asi nemá,ked je s inými detmi..
má na to predsa právo,nie?
Má podozrenie na salmonelu,alebo rotaviry.

sniezka
25. lis 2008

nečítala som všetky príspevky, ale v niektorých bolo spomenuté, že si mamy za pobyt na kramároch pri deťoch museli platiť (niekoľko tis. Sk). Tomuto nerozumiem. Ja som bola s malým hospitalizovaná týždeň na kojeneckom odd. v Trnave a ako kojaca matka som neplatila ani korunu (ani za pobyt ani za jedlo) a celý čas sme boli spolu na izbe (cez deň aj v noci). Viem že tie mamy ktoré tam nekojili, si museli zaplatiť za stravu (tuším 200 Sk za deň) ak ju chceli. Ale za pobyt matky pri dieťati do rokov by sa platiť nemalo. Tak nerozumiem tým poplatkom na Kramároch.
Ešte som počula, že vraj na Kramároch nie sú spoločné izby s posteľami pre mamy aj deti, ale mamy spia osobitne v nejakej miestnosti a deti sú spolu a mamy môžu pri nich byť len na stoličkách, či také niečo. To je pravda?

titkovamiriam
25. lis 2008

plati sa len strava 😉

cucoriedka
25. lis 2008

ja pridam nasu skusenost:
dva krat som bola s kubkom v nemocnici tu v KE (platila som iba za stravu - je to dobrovolne, ak chces, zaplatis si, ak nechces, mozes sa stravovat indi vindi). mamicka, co bola s nami na izbe s trojrocnym syncekom uz platila aj za pobyt, zrejme ta hranica je tri roky (ale ci len tu v nemocnici alebo na celom SR, neviem). tiez tam boli osobitne izby pre maminy, ale ziadna tam nespala, kazda sme si mohli doniest vlastnu rozkladaciu postel, alebo hocico (nafukovacka, lehatko) a dat si ju na izbu k dietatku.
a pocas prazdnin u dedkovcov sme skoncili aj v nemocnici v TN - tam to bolo este lepsie, maminy na izbe spolu s detickami, mali sme vlastne postele (krasne vynovene detske oddelenie), a platilo sa tusim tiez iba za stravu. pamatam si, ze tam bol taky oznam, ze ak je oddelenie plne, tak prednost pobytu rodica s dietatom maju deti do 1 roka a deti, ktore su kojene.
ale ako tu uz niekto pisal, pokial je v zakone to pravo pobytu rodica s dietatom do 6 rokov a ak by mali plne oddelenie, tak by som si to tiez vydupala zostat s nim - aj keby len na tej stolicke, nech. viem, co to je pre to dieta byt v nemocnici a este same, tak to je na celozivotnu traumu. nikdy by som take nieco nedovolila. 😲

bibinka
25. lis 2008

práva dieťaťa a práva pacientov sú nadradené akýmkoľvek predpisom primárov detských a iných oddelení. Je to v ústave každého štátu. Je to nepochopiteľné, že odmietli hospitalizovať kojacu matku, to by sa naozaj nemalo stať. Lenže holt, ľudia sú ešte stále v socíku a nedomáhajú sa svojich práv. Ale tí, ktorí sa trochu "obšmietajú" okolo zdravotníctva, tak si idú za svojimi právami- a to je dobre.

Ja som sa tiež nechala hospitalizovať s malým, aj keď som ho už nekojila a mala som poisťovňu z iného štátu-jednoducho som tam stála ako soľný stľp a museli ma dať na izbu s ním. 😠

ivca82
26. lis 2008

To je fakt hrôza ako niekde jednajú s rodičmi, malá sa mi narodila v zahraničí a tam bolo samozrejmosťou, že všade idem s mojím dieťaťom, či na krvné testy, alebo keď ju išli prvý krát kúpať.. A keď som bola s malu tu v nemocnici, tiež som už nekojila,ale vážne mi ani na sekundu nenapadlo, že by ma mohli vypoklonkovať. To by som ani nedovolila, aj keď som bola psychicky hotová s toho, že malá musí byť hospitalizovaná. Tiež by som tal stála ako bibinka a nepohla sa od malej 😉
Fakt sa musí človek len brániť hneď ako sa mu niečo nepáči 😔

xxmargaretka
26. lis 2008

ahoj..
ja som bola s ankou 2x hospitalizova
1x na kramaroch na ocnom tam sme boli 2maminky s detmi na jednej izbe..neplatila som nic
2x na infekcnom na kramaroch a kazde dieta malo svoju izbu a na izbe tel bo sa nesmelo vychadzat s izby aby sme sa nenakazili niecim inym resp aby sme mi nikoho nenakazili..tam som platila za stravu-neviem presnu sumu no nebolo to vela..

luciauk
10. pro 2008

ahojte, tak sa mi rozum zastavuje, ked čítam. ja som bola dva týždne v nemocnici so 7 mes. dcérou. bolo to pred 5 rokmi. boli k nám strašne nepríjemné sestričky. tak som požiadala známu primárku aby nás prišla pozrieť. len ju videli sa so mnou rozprávať, hneď sa ich prístup zmenil a to je na tom to najsmutnejšie. čo ostatné mamičky, ktoré nemajú známosť? raz som odišla z nemocnice na 3 hodiny, mala som narodeniny a ked som sa vrátila, dcérka plávala vo vlastných exkrementoch. tak som sa tam radšej unudila k smrti, ale už som nikdy neodišla. teraz žijem v zahraničí a prístup zdravotníkov sa nedá porovnať. jediný raz sa mi stalo, že sa na mňa sestrička neusmievala a už som mala divný pocit. myslím, že trochu viac ľudského správania v slov. zdravotníctve by nestálo ani 1 sk, ale myslenie ľudí sa mení veľmi ťažko a pomaly ☹

luciauk
10. pro 2008

neskôr bola na inf. hospitalizovaná aj staršia dcéra. mala vtedy 5 rokov. nemohla som s ňou zostať, všetko, čo mala so sebou vyhodili. ale na izbe bola aj s inými deťmi. nikto mi nič nepovedal, nevysvetlil. musela som ju tam nechať napospas osudu. povedali mi, že jej je tam dobre, ale po návrate sa mi zdôverila, že po nociach plakala. a to, že nehospitalizujú kojaciu matku, to je des!!! jednoducho sa drzo domáhajte svojich práv, teda vaša sestra. ja už by som sa dnes nenechala odbiť. veľa šťastia.

luciauk
10. pro 2008

tak čítam, že ste to vyriešili, síce k spokojnosti dieťatka aj mamičky, ale tak by sa to predsa riešiť nemalo, nie? to sú služby!

andy80
10. pro 2008

luciak: to znám, taky jsme byli s 10 měsíčním synem na infekčním v Praze na Bulovce. Přístup tragický, jak kdybych za jeho nemoc mohla já. Pak mi známí primář z jiného oddělení přivezl od našich tašku s věcma a šel se podívat na malého. Od té doby obrat o 360stupňů a byli k nám milý a vstřícní.

spathiger
10. pro 2008

Bertica, som velmi nemilo prekvapena! Ja som sa totiz vcera vratila s malym z nemocnice v DK a tu je to v pohode. Vsetky mamky boli na odd. s detickami. Ci uz kojili, alebo nie. Teda, ak s nimi chceli, ci mohli byt. Dokonca chodia s detmi aj ockovia, prip. tety a pod., ak mamky nemozu. Jediny rozdiel bol v tom, ze kojace mamky do 1r. dietatka mali vsetko zadarmo, ostatni si hradia tusim iba stravu. Neviem kolko, nepytala som sa. No zacula som jednu mamku, ako spominala, ze je to skoro zadarmo. Ja som po tyzdni pobytu neplatila ani korunu a to som mala stravu 3x denne + druha vecera pre kojace mamicky. Aj o deticky sa pekne starali, nemozem povedat jedno krive slovo na nich. Skoro sa nam ani domov nechcelo :o). Jedno je vsak iste. Pokial sa da, take male dietatko by som same v nemocnici nenechavala. Mama ma pravo byt tam s nim. Ked dojci, tak bez debaty.

lenkazdenek
10. pro 2008

ahoj ,tak my sice hospitalizovaný nakonec nebyly ,ale taky nám to v 10 měsících hrozilo,ale co jsem se v nemocnici dověděla,tak jsem mohla být s malou celý den v pokoji a na noc jít někam jinak nebo spát vedle ní na židli,jinak Andy bylo to taky na bulovce a přístup opravdu nic moc 😒

andy80
11. pro 2008

lenkazdenek: tak takhle to fungovalo v Motole, celý den jsem byla s ním a noc jsem šupala na ubytovnu, ale na Bulovce jsem mohla být naštěstí s ním. Měli volná míst. Ale když není, tak to taky funguje, že tam být nemůžeš. No je to bída. A pamatuju si, jak vedle na pokoji v noci plakala holčička a nikdo k ní nešel, tak jsem jí šla utěšovat. Ráno měla shozenou kapačku na zemi a rozbitou a setra tvrdila, že u ní byla skoro celou noc, že neví, jak se to mohlo stát. Bych jí dala přes hubu. Celou noc tam chrápala, že se to rozlejhalo po celý chodbě. Radši už do nemocnice nikdy.