Info o nemocničních infekcích u novorozence a o JIP

johanda
3. pro 2008

Ahoj holky. Sestra mě poprosila, abych jí vyhledala nějaké informace o nemocničních infekcích a problémech na novorozenecké JIP.Zkouším to i touto formou, uvítala bych názory zdravotnic i matek, který si tímto prošly. Před 10 dny se sestře narodil chlapeček, který byl pro křeče umístěn na JIP. Po vyšetřeních mozku (sono,CT, punkce) nebyla nalezena žádná odchylka od normy, křeče byly stabilizovány phenobarbitalem. Ten je nyní postupně vysazován (ačkoli jakási nepozorná dr. nasadila včera zase plnou dávku, jelikož si řádně nepřečetla záznamy!!!!, takže se "odvykačka" prodlouží 😠 😠 ). Bohužel malý náhle dostal průjem a v moči mu nalezli Escherichia coli. Lékaři tvrdí, že jde o infekci zanesenou při porodu, což se sestře nezdá, spíše si myslí, že se nakazil na JIP. V nemocnici s ní nijak zvlášt nekomunikují, neřekli jí ani, jak budou malého léčit a jaká je prognóza. Je už ,chudák, unavená z toho neustálého boje o informace a z přístupu personálu JIP. Holky, díky za informace, eventuelně rady, jak situaci řešit.

kijonkova.k
3. pro 2008

johanda:on se opravdu mohl nakazit při porodu 😉 A kojí sestra,je tam s ním?Sice nevím ,z čeho měl průjem(UM,léky,infekce),ale jestliže mu v moči našli E.C.,tak se tam zavlekla z konečníku,možná při tom průjmu.To by pak byla nozokomiální infekce(získaná ve zdr.zařízení).

johanda
autor
3. pro 2008

kijonkova, sestra kojí. Tu escherichiu malému našli v moči dřív než dostal průjmy. Sestra má právě podezření na nozokomiální infekci, lékaři se nemůžou shodnout na atb, nejspíš kvůli rezistenci toho kmene E.C.

zanetka82
3. pro 2008

Tak náš Kubík měl taky infekci měli jsme taky antibiotika bohužel už si nepamatují jaké. Prujem sme měli kvuli těm antibiotikum ale pak nám ještě dali i nějaké jiné léky myslím že sumetrolín. Fakt už si nevzpomínam měli jsme víc antibiotik ale kvuli naši jedné ledvince. Jen bych poradila ať se sestra ozve a klidně ať na ně i křičí. 😉 v dnešní době se musíme ozvat. 😉 Mužu se zeptat v které porodnici rodila?

kijonkova.k
3. pro 2008

E.c.se normálně nachází ve střevě,takže je možné,že se nakazil už při porodu.Mně právě napadlo,že se mu tam zavlekla z toho průjmu,ale když ho dostal až pak,tak nevím.

zanetka82
3. pro 2008

Omlouvám se dostavali jsme proti tomu prujmu Nutrolin.
Sumetrolim jsou antibiotika na ledvinku.
Po tom Nutrolinu se nám prujem zlepšil davali nám ho pro lepší regeneraci.

johanda
autor
3. pro 2008

kijonkova, po porodu měli oba atb, je možné, že by to E.C. přežila a pomnožila se později? Sestra se ptala, ale nikdo jí v podstatě nebyl schopen odpovědět. BTW ty jsi lékařka nebo sestra? Ráda bych měla i vyjádření zdravotníka.
Zanetka, na Fifejdách

zanetka82
3. pro 2008

Tak ať si nechá zavolat doktora ať jí všechno řekne a vysvětlí. No na Fifky jsem neslyšela nic dobrého . Moje sestra taky už o nich nechce ani slyšet.Hlavně o jejich nelidském přístupu. ☹

johanda
autor
3. pro 2008

zanet, ona si nechala zavolat primáře, ten jedině mluvil rozumně a "lidsky". Jenže primář nemá vždy čas, že a ostatní doktoři nekomunikují, případně ještě věci poplantají (viz ten exces s phenobarbitalem). To chce sestra řešit a když se o tom zmínila, neřekne jí už nikdo nic. 😠
Fifejd se musím částečně zastat, porod byl velmi dobře a lidsky vedený, o všech zásazích mě informovali, eventuálně se zeptali, jestli jo nebo ne, šestinedělí bylo teda hrůznější, po 3 dnech jsem naštěstí vypadla. JIP neznám.

kamiiik
3. pro 2008

Ahoj holky,
infekcí jsme si taky prošli. Malinká se narodila o tři týdny dřív a měla jen 2,23kg. Po porodu přišla dr., že je malá úplně v pořádku a má se čile k světu, ale přes noc se jim zhoršila, začala hůř dýchat a měla teplotu. Ráno mi řekli, že má infekci a brala peňák a ještě jedny atb. Byla jsem z toho dost na prášky taky, protože mi taky nikdo neřekl co je to za infekci a tak. Prý byla ode mě, ale po mých stěrech se zjisitlo, že jsem v pořádku. Do dneška vlastně nevím co malé bylo a kde to chytla. Pídila jsem se po tom i u naší dětské dr., ale z nemocnice napsali pouze, že prodělala infekci neznámého původu. 😕
Přeju Johando tvé sestřičce a jejímu chlapečkovi, aby se rychle uzdravil a šel s ní domu.Úplně se umím vžít do její situace chudák malá. ☹

lucenek
3. pro 2008

Johando escherichia colli běžně osidlují střeva a jsou ve stolicic nákaza během prorodu je velice pravděpodobná, tak jak píše kijonková a jestli ji měl dřív v moči a pak průjmoval tak to holt vzniklo špatnou hygienou jak ted radí před kojením přebalit a nechat tak do dalšího kojení je známo že při přisátí dítěte dojde k uvolnění oxytocinu a ten nebo vlastně to přisátí způsobí aktuální vyprázdění behem papaání aby bylo místo na další mlíčko a pokud v pokaděné plínce byl cca 2-3 hodiny není co řešit je to ono

johanda
autor
3. pro 2008

lucenku, ona ho nepřebaluje, vlastně dosud ležel v inkubátoru, krmili ho odstříkaným mlíkem a sestra ho mohla přikládat jen každé 3 hodiny.Funkce E.C. je mi celkem jasná (jsem biolog), jde mi právě o ten přenos do močových cest. Ono to jde i přes močovou trubici ze znečištěné plíny? No snad to ten prcek zvládne.

lucenek
3. pro 2008

johan tak ono to fakt jde třeba dám příklad na jip jsem měli zacévkované muže po lactulose to jelo a kypalo doslova z postele byloto všude na cévce tak jsem přecevkovali a stejně tam byl..brali jsem 2x týdně bakterky sputum a moč......
u holerk taky tak dlouho v posrané plíně a máš to tam....ty svinuchy maj ascendentí cestu nákazy

johanda
autor
3. pro 2008

lucen, díky, mi právě přišlo nepravděpodobné, že by se to přeneslo z té posrané plíny, ale ono to jde, jak vidím 😒 Léčí se to nejspíš atb, ne? Malému právě nějaké atb dali hned po narození (sestra měla pozitivní streptokokový nález), pak do toho přišly nějaké ty křeče, podezření na streptokokovou meningitídu, ta se naštěstí neprokázala. Takže atb a další medikamenty do prďoška cpali horem dolem a asi ještě nějakou dobu budou. Holt si bude muset ségra hlídat i to přebalování, ona sama ani neví, jak často těm dětem plíny mění.

lucenek
3. pro 2008

hm většinou tyto infekce jsou iatrogenní čili neschválně způsobené zdravotním týmem...přenos mezi inkub ikdyž tomu moc nevěřím na každý ikub je desina...no je to dnes už automatika desinfekce rukou ale zase at si každý šáhne dosvědomí

babalala
3. pro 2008

Desinfekce rukou.. byla jsem celkem v šoku, když mi onehdá jedna sestra odebírala krev, bez rukavic a že by si šla odesinfikovat ruce po předešlém pacientovi, jsem taky nezahlédla.. Vždyť riskuje i svoji bezpečnost, ne? Co se děje u kojenců, kteří si stěžovat nepůjdou, to můžeme jen hádat. 😖

lucenek
3. pro 2008

babalala přesně tak já osobně když sem si desinou nepolila ruky po předloktí byla jsem nervní..samo že byly situace akutní intubace resuscitace,,,to je jiný pžípad tam se se tavlečením baketrie stran rychlosti postupu počítá, ale jinak ee mojí mamace dokonce jedna sestra když šla rušit žílu..čili vytahovat infuzi tak ji na to ťapla kousek toal papíru který předemnou utrhla z role a poskládala do čtverečku.....děvčata jaký vyrvyjas sem tam spustila,,,nepřejte si slyšet

lucenek
3. pro 2008

Jako abych se vrátila k tématu...takové ty e.colii v moči je vždy vinou hygieny nebo rukou zdravotníka to vám řekne každý mikrobiloog takže z 90% nemocničních čili nozokomiálních nákaz jsou právě přenašečem ruce zdravotníků....abych jen sestry nehanila i doktoři maj na rukách zoo nepoužívaj jednorázové pomůcky např na každý box 1 stetoskop, individulaizace pomůcek a pokud možno jednorázových...dohled nad správným a dostatečným mytím rukou a bylo by vše ok

lenkabu
4. pro 2008

Souhlasím s lucenek,asi půjde o přenos z rukou zdravotníků nebo z plíny. ☹

Doktoři jsou někdy pěkný dobytci....teda u nás to tak bylo,my sestry jsme se polejvaly dezinfekcí,neustále měnily jednorázové pomůcky a pak pan doktor při vizitě obešel všechny boxy s jednín fonendoskopem,rukavice si nevzal(starý doktor=stará škola,prostě na rukavice nezvyklej) a ruce si sotva umyl 😠 😝

Jestli vám někdy někdo půjde nabírat krev bez rukavic či něco podobného tak se ozvěte,jde o vaše i jeho zdraví.

johanda
autor
4. pro 2008

Ahoj holky, nejspíš to teda bude zanedbání hygieny, je těžké uvěřit, že i u problémových novorozenců na JIP může k něčemu takovému dojít. Chlapeček se ale lepší, začal přibírat a normálně pije, tak snad má to nejhorší za sebou. Jen se mu vrátily ty křeče. S tím si doktoři stále neví rady, nález na mozku nemá.

lucenek
4. pro 2008

johan mě napadlo..to můžou být křeče z nedostatku kyslíku...dýchat dýchá, ale pojme málo a pak křečuje ..ale víš jak nesu doktor